הפורום של אנתרופוסופיה בישראל

אנתרופוסופיה בישראל

ראשי פורום מאמרים הכשרה גני ילדים בתי ספר חינוך ולדורף ביוגרפיה וייעוץ ביוגרפי חקלאות ביו-דינאמית רפואה אומנות אוריתמיה תרפיסטים חנויות ומוצרים

הפורום של אתר אנתרופוסופיה בישראל

תאריך 08/03/2020 09:08:08
מאת אורי עברי
נושא על שאלות חינוכיות בגיל ההתבגרות המינית | אורי עברי

זה זמן רב שהשאלה כיצד נכון ללוות את שלב ההתעוררות של נערות ונערים לזהותם האישית בגיל טרום הנעורים (כיתות ז-ח) חייה בתוכי. האם ההנחיות ששטיינר נתן בהתייחסו ללווי מתבגרים והמסורות שנוצרו בחינוך ולדורף בעולם אכן מאפשרות לנו לעבוד באופן מדויק ומותאם לגיל כשהם עדיין מלווים על ידי מורה הכיתה שלהם? מהו המרחב הרגשי תודעתי שנכון ליצור עבורם בליווי האישי והכיתתי? לא אכנס לשינויי המתודי בהוראה שחייב להתרחש בעת לידת החשיבה המופשטת, אלא אדבר על שאלת המענה המיטבי לליווי החינוכי של גיל זה.

כיצד מחנך הכיתה, אשר מגיל 7 מלווה את תלמידיו, אמור ללוות מסע זה של שינויי פנימי אצל המתבגרים הצעירים? מהו אופי הליווי הנכון לאותם נערים בגילאי 13, 14, כשהם עוברים את שלב הבשלות המינית והנפשית עם התעוררות הגוף האסטרלי? האם אלו הם אותם כישורי נפש שעמדו לרשות המחנך מכיתה א´ עד גיל 12? האם כל מחנך יכול לעבור שינוי פנימי זה באופן מיטבי בתוכו ובאופן הליווי שלו את תלמידיו? עד כמה הוא מכיר את העולם שנחשף בפני הילד המתבגר? עד כמה הוא מכיר את עצמו ומחובר לעולם הרגשי שפועל בעוצמה בגיל זה? עד כמה ליווי של דמות גברית או נשית הוא משמעותי? מה היתרונות והאתגרים בגישה שבה אותו מורה שליווה אותם מגיל שבע ממשיך ללוות אותם בשלב זה? עד כמה העבודה העמוקה של חינוך ולדורף וההנחיות של רודולף שטיינר בנושאים אלו היא רלוונטית או זמינה עבורנו?

למאמר המלא


   
מפת העץ
למידה מרחוק מתוך השקפת חינוך וולדורף | מרטין רואוסון admin  
על שאלות חינוכיות בגיל ההתבגרות המינית | אורי עברי אורי עברי  
טיפול רגשי והוליסטי בילדים נפגעי פעולות איבה ציפורי דורון  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום