תאריך 18/10/2010 22:22:40
מאת אלברט שבות
נושא יורם שלום,

יורם שלום,

 

מתאר לי שאם היית קורא את התגובה הזאת - היית מת מצחוק. אני יודע שאתה אדם מציאותי ברמח איבריך ומאמין רק במציאות: בעולם הזה ולא בשום עולם אחר. אני יודע שהיית מתפקע מצחוק ועונה לי בלשונך המעודנת והמציאותית: לאיזה יורם אתה אומר שלום? אבל אין לי כבר שלום - מת אני! לא שמעת? אני אדם מת שני מטר מתחת לאדמה ולאדם כזה אתה אומר שלום?

 

לתגובה לקונית זו הייתי עונה- ועוד איך הייתי עונה... שאני אשתוק- ואפילו ליורם הגדול.

 

ובכן ידידי יורם, וקודם כל לחלק הרשמי של התגובה: משתתף בצערך, באמת ובתמים חשתי צער דוקר כאשר פתחתי את המוניטור וראיתי את המייל של גטניו. מכותרת המייל כבר הבנתי את תוכן ההודעה על אף טעות הדפוס שנפלה בכותרת. כן אהבתי לקרוא את המשקפת שלך. אהבתי את העברית המשובחת ואני מצטער על העברית הזו שחלפה מן האדמה עם מותך, היא הלכה ושוב לא תחזור. אהבתי את הלב הפתוח שמציץ מתוך כל מילה כתובה; ידעת לשדר את מה שנושאת המילה פלוס מה שאתה חושב עליה ולא תמיד הסכתמת איתה. אהבתי את הכנות שלך יורם, אינני מכיר את משפחתך ואת אהוביך אבל אני יכול לשער שמכל התכונות שלך - זו תישאר בליבם לעד: כנותך.

 

ההכרות שלנו הווירטואלית התחילה כאשר הזכרתי באחת ההודעות שלי את "דוד הקטן" שהיכרת, וגם אני הכרתי... כאן בפנמה. איזה עולם קטן. חשת צער נוכח הודעתי על מותו, והגבת על זאת בכמה שורות חמות שתלשת מזכרונך עליו; ובכלל באיזה זיכרון התברכת יא סחבי...     

 

עד כאן החלק הרשמי יורם, ועכשיו לחלק השני העיקרי מבחינתי, שהתפוצצת מצחוק עליו... לפחות הצחקתי אותך במותך!

 

ובכן ידידי יורם, טעית בכתובת כשצחקת, ונפלת בפח... גם אני חושב שאינך כבר בין החיים ולאדם מת לא אומרים שלום. גם אני חושב שאין שני עולמות כי-אם עולם אחד ויחיד: העולם הזה המציאותי שלנו, אין עוד מלבדו. לא טעית יורם ידידי כשפיקפקת בקיום אלהים, ולא עשית בזאת שום דבר רע... נהפוך, עשית את הדבר הנכון ביותר כאשר נתת דרור לכנות שבך וטענת בקול רם וברור: יתכן ויש אלהים ויתכן שלא- אין לדעת, אולם אין למונח "יתכן" מקום כבוד בסל המטבעות המציאותיים בעולם שלנו, ולכן גם קיום אלהים שנקשר במהותו למונח הזה - נוטה מטבעו לכיוון השלילי, והסליחה עם המאמינים. זו לעניות דעתי הנחת העבודה שלך לכל הקשור בעסקי דת ואלהות, והחתום מטה חותם על כל מילה בהנחת העבודה הזו.

 

ציינתי כבר לעיל את הערצתי לכנות שבך... היה וטעית בהנחת העבודה שלך, היינו ויש אלהים ועולם הבא ושאר הירקות... אזי מקומך בעולם הבא הוא רם ונישא, ורק בזכות הכנות שלך יורם. לתכונה זו המשקל הרם ביותר בעולם האמת - וגם זו הנחת עבודה נכונה.

 

ומה נשתנה? מה הביא אותי להסכים עם הנחת עבודה אפיקורסית כזו? שיניתי את עורי...?

 

ידידי יורם מבנה העור שלי לא השתנה, אבל הצלחתי לעדכן את מנת המשכל שלי באמצעות משקפת שפגשתי במקרה, ואני מדבר על ספר, ספר אנושי הכי נמכר בעולם, ואני כבר רואה שניחשת... כן ספר התורה. הצלחתי יורם ידידי לקרוא כהלכה את ספר התורה, וגליתי להפתעתי שהמחבר לא מזכיר בו את אלהים אפילו במילה אחת, ולו ברמז... ושלא תמנה אותי על לוגמי הטיפה המרה - אציין בפניך עובדה ספרותית זו שגיליתי בספר התורה: המונח אלהים הנזכר בתורה מכוון אל "התודעה האנושית", ובלשון התורה "אלהים"; היינו המנחה, המורה, המוביל, המנהיג, המכוון, המנווט, המדריך, המנהל... כל אלו מצביעים על מרכז השליטה של האדם, וכל אלו במילה אחת: תודעה, ובלשון התורה "אלהים". המחבר חזר באמצע התורה והשתמש באותו המונח "אלהים" באופן בלשני מובהק המזכיר את הבלשן המקצועי בשעת עבודתו... ע"ע המונח אלהים בשמות ד, טז.

וגם המונח "יהוה" שכיוון לו המחבר - רחוק שנות אור מהמונח המקובל השמיש... מדובר פשוט בשיבוש כרוני בהבנת הנקרא; שיבוש שנפרש על פני דורות רבים, והתורה בעצמה מתעדת שיבוש זה ואת מוצאו על פני הפרק הראשון בספר בראשית. זה כתוב בלשון אנושית בהירה חדה וברורה כשמש, ואני מנסה כרגע להעלות את ממצאי אלה על דף וכבר התחלתי במלאכה; מקווה בימים הקרובים לסיים את החלק הראשון ולפרסמו ברשת, אולי אצל חבריך הוותיקים מארץ הצבי, או אולי באתר של מילשטיין הלוחם... כמה חבל שאינך בינינו; בין הקוראים... כמה הייתי קונה את התגובה שלך...

 

ובעצם מי זה המחבר של התורה? מה שמו אם לא אלהים? ובעצם מה אני רוצה להגיד? היש אלהים או אין? 

 

כל אחד יתמודד עם השאלה הזאת בכוחות עצמו - אם וכאשר ימצא לנכון; זו התבונה הישירה שביקש מחבר התורה להעביר לנו. כמה מצער יורם שאינך איתנו לראות את התובנה הזו, בעינך המזויינת החדה שהתעקשה לתפקד למרות המחלות... עד שהסכרת הכריעה אותה; כמה חבל.

 

אלברט שבות

פנמה       

 

   
מפת העץ
במה או במה יועזר  
יורם המזרחי ז"ל 1942-2010 רפי גטניו  
 תודה לך רפי ! סוריא  
 תמונות של יורם ביוטיוב סוריא  
 תמונות בהחלט מרגשות רפי גטניו   
 תמונות מרגשות מאד:תודה סוריא מוטקה צביאלי  
 תודה לך יורם. נוח על משכבך בשלום! בועז אביאני   
 יורם שלום, אלברט שבות  
 יהי זכרו ברוך מוטקה צביאלי  
 יהי זכרו ברוך! bamba   
 יורם המזרחי, יהי זכרו ברוך! רפי אשכנזי  
 יהי זכרו ברוך שרון קנצרובסקי   
 |נר| יהיה זיכרו ברוך !!!!!!!!!!!!!!!!!!! אבנר אברהם   
RIP Yoram Hamizrachi East 1942-2010 Z"L סוריא   
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום