רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 17/10/2010 18:28:30
מאת רפי גטניו
נושא יורם המזרחי ז"ל 1942-2010


יורם המזרחי ז"ל 1942-2010 
הפעם האחרונה בה דיברתי עם יורם הייתה בערב פסח שנה זו. בשלוש השנים האחרונות , שיחות הטלפון של לפני החגים היו הקשר היחיד שנותר, לפחות פעמים בשנה.... וכדי שלא תהיינה שיחות נימוסין בלבד של איחולים לחג, הייתי מתקשר מספר ימים לפני, כך שניתן היה לשוחח באין מפריע, לעדכן ולהתעדכן להשמיע ובעיקר לשמוע.  

לפני ערב ראש השנה ענתה קרול לטלפון, ואמרה כי יורם אושפז וכי המצב לא טוב. השיחה התקצרה כי קיבלה טלפון דחוף אבל מהמעט ששמעתי, הבנתי שהפעם, שלא כבפעמים קודמות, אין ערך לאיחולי החלמה נדושים ולמלים חסרות משמעות.  

יורם התמודד עם המוות גם בכתיבתו, לא פחד להישיר אליו מבט. בחוש הומור מיוחד עטף את הנושאים הכי רגישים והכי קשים בצלופן מרשרש, לעתים מחוספס אבל תמיד הגיש אותם מעניינים ושובים את הלב.  

את יורם לא פגשתי מעולם. אנחנו בני דור אחר והמרחק בין וויניפג לארץ הקודש מה לעשות, הקשה מעט. זה לא הפריע לנו להקים בתחילת שנת 2003 את קולמוסנט משלב הרעיון ועד לתפעול השוטף היומיומי והסזיפי של פורום אינטרנטי בתקופה בה גולשים חיפשו משהו שהוא קצת מעבר ל- LIKE  והיו מוכנים להשקיע מזמנם בכתיבה, בקריאה ובהגבה לדברי האחר.  

יורם כאיש אשכולות ועט נשא בעול העיקרי של הכתיבה, טור שבועי, טור מזדמן, מאמרים בנושאים שונים, תגובות לכותבים אחרים והתכתשויות שלא במהרה יישכחו. השכלתו הרחבה, כושר הביטוי, אהבת האדם שלו, היו המנוע העיקרי של הפורום. כאשר ירד כושר כתיבתו מסיבות רפואיות, במקביל להשתנות התרבות האינטרנטית, פחתה כתיבתו בפורום עד שנפסקה.  

הגיוון בכתיבתו של יורם מדהים. משפה עיתונאית יבשה ועד תיאורי טבע מהממים שהקורא אותם יכול ממש לראות בעיניו את המתואר בכתוב. משפת רחוב אותה הכיר ועד שפה גבוהה. המשותף לכל הסוגים הם החריצות ותאוות הכתיבה.  

הידיעה על מותו של יורם השיגה אותי רק היום. הייתי בחופשה, מנותק מכל מה שקורה, ומסתבר שקרה הדבר שאף על פי שלא הופתעתי, שיחת הטלפון בשעת בקר מוקדמת השאירה אותי המום, כואב ומצטער.

זהו הפתיח של המשקפת הראשונה שיורם כתב. 

 
מיד אחרי שגנרל (לימים פילד- מרשל) סיר ברנרנד מונטגומרי, התמנה לפקד על המחנה הבריטי השמיני הוא כינס מטה שירש מקודמו, שנהרג בתאונת דרכים ואמר לקציניו "חיל טוב רואה דברים בגודל אמיתי... היזהרו ממשקפת שדה שהיא כלי עזר בלבד... ומי שלא נשמר משתמש בה להגדיל, או במהופך... להקטין תמונה מציאותית"  

לימים, ככל שטיפס במעלה מערכת הפיקוד של בעלות - הברית, החל מונטגומרי לחטוא חטא - אי ציות לנורמות שקבע בעצמו... המנהיג הצבאי החשוב החל להשתמש במשקפת ב...מהופך, טעה טעויות קשות וגרם לסבל על סף מפלות.... 

בחרתי בשם הטור ´משקפת שדה" שאדע, כך אני מקווה, להיזהר ולסמוך קודם כל על מראה עיני ומחשבותיי, לא רק כמעשה אלא גם כרעיון.  
אני רק יכול להעיד שבעינו האחת ובראייתו הלקויה מחמת סוכרת, ראה למרחוק ובבהירות יותר מהרבה אחרים. מאמריו, הטורים והסיפורים מופיעים כולם כאן. מציע לכל מי שלא קרא, לקרוא ולמי שקרא, לקרוא שוב ולהיזכר עם חיוך על השפתיים. 

 יהי זכרו ברוך

__________________________________________

מלחמת ששת הימים מהפן האישי

משקפת שדה - ארבעים שנה מאז מלחמת ששת הימים ´מדחן´ אישי

__________________________________________


בכניסה למסגד הגדול בגום - איראן


משקפת שדה 21/3/2003

__________________________________________


   


הרחוב הסמוך טובל אלף גווני זהוב ואדום.  סתו בעיצומו והשדרה משנה גווניה כמעט מדי שעה.  לפעמים נושבת רוח מהירה,  נושאת אויר טרי שהיא מביאה מהשדות האגמים והיערות.   בחודש הבא עשויה וויניפג לטבול בשלג ראשון ולהתקשט לקראת חג - המולד והחורף הקשה.  בדוא"ל קיבלתי ברכת חג סוכות ששלח מישהו מחברי בישראל, להזכירני שחילופי עונות עוסקים גם בחגי-ישראל.  לצערי, הפעם סוכות מעלה  החג נשכחות, לאו דווקא מהזן הנעים או החיובי.  יתכן שהעניין מעוגן בגיל, או בחותמות זמן שלצד צלקות בבשר הוטבעו עמוק בנשמה

כל שמזדקנים ומתקדמים לבור,  כך מתחדדים זכרונות זמנים שנעלמו, חברים שאינם עוד,  מהארועים החשובים של חיי,  רובם ככולם מלחמה.  הצרה הקשה הזו אינה נותנת מנוח ולפעמים משתלטת על השעות בהן אין יכולת לכוון חשיבה, או פשוט להחליט לעבור לנושא אחר.  כל אלה עולם החלומות, שלא אחת מציק ומכאיב עד כדי גלישה לתוך היום והשעות החולפות עד הלילה הבא  כשמטען החלום מונח על כתפי כאבן עול.......  __________________________________________   
מפת העץ
במה או במה יועזר  
יורם המזרחי ז"ל 1942-2010 רפי גטניו  
 תודה לך רפי ! סוריא  
 תמונות של יורם ביוטיוב סוריא  
 תמונות בהחלט מרגשות רפי גטניו   
 תמונות מרגשות מאד:תודה סוריא מוטקה צביאלי  
 תודה לך יורם. נוח על משכבך בשלום! בועז אביאני   
 יורם שלום, אלברט שבות  
 יהי זכרו ברוך מוטקה צביאלי  
 יהי זכרו ברוך! bamba   
 יורם המזרחי, יהי זכרו ברוך! רפי אשכנזי  
 יהי זכרו ברוך שרון קנצרובסקי   
 |נר| יהיה זיכרו ברוך !!!!!!!!!!!!!!!!!!! אבנר אברהם   
RIP Yoram Hamizrachi East 1942-2010 Z"L סוריא   
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום