תאריך 16/08/2010 09:02:04
מאת אבנר אברהם
נושא אתה סותר את עצמך

אבל קודם כל האמירה "אין לו את האומץ לקבל החלטה בעד העסקה ומצד שני אין לו את האומץ לבוא ולהגיד לעם כי בעד הפקרת גלעד" מחטיאה את האמת. כי לקבל החלטה לא לשחרר את גלעד שליט היא אמיצה הרבה יותר מההחלטה לשחרר אותו, שהרי לפי ההתרשמות יותר מחצי מהציבור יתמוך בעסקת החלפת 1000 מחבלים עם גלעד אחד. מנגד, ההחלטה לעמוד על תנאי ישראל בעסקה אינם הפקרת גלעד, כי הממשלה בעד העסקה אבל עם תיקון קל בתנאים.
 
יש קשר ישיר בין הפיגועים לבין מי שמבצע אותם. הטרור הפלסטיני יונק מהאסלאם הפונדמנטליסטי שיש לו אחיזה רחבה בציבור הפלסטיני.  העובדה שכל יום מצטרף טרוריסט חדש לשורות אינו עילה לשחרר 1000 טרוריסטים עם ותק וניסיון ("ארכי טרוריסטים"). השחרור השיטתי של מחבלים בכל כמה שנים מעביר מסר למחחבלים שמאסר בישראל הוא נכס - התנאים הם כמו בית מלון 3 כוכבים (עוד מעט החמאס ידרוש 5 כובכבים), תואר אקדמאי בטוח, שחרור מוקדם בגלל המשך הטרור. האם יש תמריץ טוב מזה לטרור?
יותר מכך, גם אם רק טרוריסט אחד יוציא לאחר שחרורו פיגוע אחד ובו יהרגו שני ישראלים, הרי שכל העסקה לא היתה שווה. אם כך, מה הסיכוי שזה יקרה? מה הסיכוי שיותר מאחד יחזרו למעגל הטרור הפעיל?
 
אני הייתי אומר שהתנגדות הפלסטינים לקיומה של ישראל לא תשנה את רוחה ותקבל את זכות הקיום של היהודי בארץ ישראל בגלל שחרור מחבלים, כי זה לא עומד כדבר מול השני. כמו שלא חשוב עד כמה חזק או חלק נכה במחבלים, כדי לשכנע אותם לשנות את האידיאולוגיה שלהם. הם בשלהם ואנחנו בשלנו. האסלאם הוא בחרב בידי מאמיניו.
 

שחרור טרוריסטים בכמות כה גדול ליו"ש תחזק את החמאס על חשבון הפתח, תעביר יותר פלסטינים לשורותיהם ומכין את השטח להשתלטות החמאס, כדרך שהיא עשתה בעזה. קיומם שם ייאלץ את ישראל לחדש את הסיכולים הממוקדים ויעסיק את צה"ל במשימות שלוא היו המחבלים מגורשים לעזה או לחו"ל לא היו מעסיקות אותו. לכן השאלה היא לא אם צה"ל מסוגל "להתמודד עם חבורת רוצחים שיודעים עליהם הכל" (מהיכן אתה בטוח שנדע עליהם את הכל?), השאלה הנכונה היא האם ישראל מוכנה לספוג עוד קורבנות טרור בעקבות שחרור מחבלים (מודל טוב לתופעה היה בשחרור בעסקת ג´יבריל),  והאם זה היה נכון להעסיק את צה"ל במשימות שנולדו עקב השחרור?

 
הממשלה אינה מפקירה את שליט אלא חותרת במגעים עקיפים לשחררו. לדעתי כל עוד נשחק לידי החמאס אז הם יובילו אותנו לקצה המצוק, שם כל החלטה לא תהיה טובה לנו.
ישראל צריכה לשנות את כללי המשחק ולהכניס למשוואה גם את חיי בכירי החמאס. הנהגת החמאס, מהנייה ועד אחרון המפקדים הבכירים בארגון צריכים להבין שאי שחרור גלעד, פגיעה בגלעד, תגרור את ישראל בלית ברירה לביצוע סדרה ארוכה של סיכולים ממוקדים שלא יתחילו בהנייה ולא יגמרו בג´יבריל מושאפי (קצין בדרגת סא"ל בחמאס), ולא ייעצרו בהנפת דגל לבן ע"י החמאס. רק איום נגדי וממשי יוכל להביא את החמאס להבנה שגלעד בידיהם הוא נטל ולא נכס.
 
 
   
מפת העץ
RIP Yoram Hamizrachi East 1942-2010 Z"L סוריא   
לא להפקיר רפי גטניו  
 אתה סותר את עצמך אבנר אברהם  
 הניתוח שלך נכון, או כמעט נכון. המסקנות שלך לדעתי שגויות רפי גטניו  
 ישראל לא משתיתה את ביטחונה על גב חייל אחד אבנר אברהם  
 אבנר , יפה כתבת ! רפי אשכנזי  
עבודה בעיניים רפי גטניו  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום