תאריך 11/11/2008 06:02:39
מאת מוטקה צביאלי
נושא מנהיגות ואחריות: "יש לי חלום"

מנהיגות ואחריות: "יש לי חלום"
 

 
מלים מפורסמות מנאומו המפורסם של ד"ר מרטין לותר קינג  אוגוסט 28 1963

(נרצח ע"י מתנקש ג´יימס ארל ריי ב4 אפריל 1968 )

עם בחירותו של אובמה לנשיא ארה"ב צצות ועולות שאלות על אפליה בארץ ההזדמנויות הבלתי מוגבלות . הנה זה קרה! היה ונהיה ! כל הכבוד! החלום של ד"ר מרטין לותר קינג קרם עור וגידים וההר נכבש. פסגת הפסגות ,האוורסט של הפוליטיקה האמריקאית נכבש על ידי "בן מיעוטים".. יש ויאמרו "עבד כי ימלוך" .יש ויאמרו "הכל יכול להיות!" יש ויאמרו הגיעה העת! וכהנה וכהנה כיד הדמיון הטוב הטובה והרעה. האמת הצרופה היא שכדברי השיר הידוע "פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש "...שהוא גם יכול, ויש לו את הכישורים למרות הקשיים ולמרות העובדה שהוא לא נולד כנסיך למשפחות האצולה האירית או הסקוטית. הוא נולד בהוואי בשנת 1961 וראה את אביו רק פעם אחת  בשנת 1972 מאז שהתגרש מאמו וטרם שנהרג בתאונת דרכים  ב1982 . בהמשך הוא גם רכש תואר ראשון במדעי המדינה מאוניברסיטת "קולומביה" בניו יורק וסיים בהצלחה את בית ספר למשפטים של אוניברסיטת "הרווארד". מתאים מאד לנסיון החיים של של אובמה בן ה47 להשתמש שוב ושוב במילת המפתח בנאום הנצחון :

Yes we can!! " אנחנו יכולים ! או כהד של "הכל אפשרי!"

גם אצלנו היה איש עם חזון שאמר "אם תרצו אין זו אגדה!"

ד"ר הרצל אמר וגם חלם, תכנן והרצה ועבר מארץ לארץ לבשר את "בשורת הגאולה" על ארץ ישראל למרות שהחלום של שיבת ציון ליווה אותנו במשך אלפיים שנות גלות. ד"ר הרצל היה צעיר לימים,אביו הדפיס את ספריו של הרב אלקלעי ושסבו היה "בעל תוקע" אצל הרב יהודה אלקלעי של זמלין שהיה הראשון שדבר על שיבת ציון ,לא רק כמשאלת לב, כתקוה, חלום או חזון אלא באופן פוליטי,ממוסד,מאורגן על כל היביטיו המדיניים. ה"יש לי חלום" של הרב אלקלעי היה מבוסס על כמיהה של עם עם רבונות על ארצו , של עם שהיה לאחת המעצמות האדירות של ימי מלכות דוד ושלמה. עם ה"עבדים" הזה שיצא ממצרים הנהג ע"י מנהיג אלוקי להביאנו אל הארץ המובטחת. עם שרצה ל"חדש ימיו כקדם" בארץ ישראל, הארץ שלו, נחלתו, ארץ ירושתו ממורשת אבותיו.

ה"יש לי חלום" של ד"ר מרטין לותר קינג היה תוצאה של עם  שרצה להתנתק מכבלי עריץ ומשעבד קרי, הממלכה הבריטית וליצור שיטת הנהגה אחרת – הדמוקרטיה! והנה ,הדמוקרטיה ניצחה! יש אדם ממוצא אפריקאי שהוא היום הנשיא הנבחר של העם האמריקאי.

בארץ ישראל ,הדמוקרטיה גם מנצחת! בשם הדמוקרטיה יהודים מנושלים  מחבלי ארץ. הדמוקרטיה ניתבה כספי פיצויים של ניצולי השואה. הדמוקרטיה מכרסמת בצביון היהודי של המדינה ועוד. הדמוקרטיה הכל-יכולה גם אוסרת על יהודים להקים מאחזים באותה הארץ שאושרה ע"י אומות העולם ב"הצהרת בלפור" ב1917 ובועידת סאן רמו באפריל 1920 (ובהדרגה רוקנו אותם מתכנם לטובת הערבים).

ה"יש לי חלום" שלנו כולל את ארץ ישראל השלימה. את הארץ שבניה מכירים בערכי היהדות ומתגאים בהם. מנשקים את רגבי האדמה ואוהבים את כל אשר בשם ישראל יכונה. ה"יש לי חלום" שלנו כולל את בנית נדבכי התרבות שלנו על יסודות התרבות מאז ומיני קדם . ואפילו אם היו דורות של מחלוקת ופירוד במשך שלשת אלפי השנים מאז יציאת מצרים ,הכוונה חייבת להיות "ארץ ישראל על פי תורת ישראל!" כך צריך להיות החנוך לערכים ,כך צריכה להיות התשתית הלאומית שלנו . לתמיד!  

ישאל השואל אמנם לבי במזרח והרי אני יושב במערב ואיך מלאני ליבי לכתוב כזה מאמר בעוד אני יושב בקנדה?  שאלה טובה! אכן! אבל במדיניות הגלובאלית הרי יש חילופי אוכלוסין ולא אני היחיד שמבקר בחו"ל. יש עוד מבני ארצנו הצעירים והלא כל כך צעירים שפוקדים ושוהים בחו"ל לתקופה בלתי מוגדרת. ודא עקא שה"שגרירים" שלנו די מגוונים. יש מהם ומגיעים לשנת שבתון, יש ומגיעים לתקופת חוזה עבודה, יש ומגיעים "לעשות קצת כסף ולחזור". עד כאן הכל טוב ויפה! שיבושם להם, שיצליחו ויעודדו את ישוב וישיבת הארץ בכל צורה ואופן שיהיו. ה"יש לי חלום" שלהם הוא כלכלי. "כשיהיה אפשרי" או לחילופין " כשיהיו תנאים כלכליים טובים,אני אחזור!". המבוגרים יותר שולחים ומעודדים את הדור הבא לחזור לארץ .ואכן, הרבה חוזרים, אם לא מיד, אז "עוד מעט"... 

  ה"יש לי חלום" הראשון במאמר הזה, של הרב אלקלעי, נדפס בספרו "מנחת יהודה" ובספרו"גורל לה´".

 והנה קצת על הרב ברשות ויקיפדיה :רבי יהודה בן שלמה חי אלקלעי (1798 - 1878) - רב ספרדי בסרביה, ממבשרי הציונות המדינית והדתית המעשית.נולד בסרייבו, שבבוסניה, אז תחת שלטון האימפריה העות´מאנית, ועלה ארצה בגיל 11. בגיל צעיר הוסמך לרבנות בירושלים, כתלמידו של רבי אליעזר פאפו, ה"פלא יועץ", ובשנת 1825, בגיל 27 נשלח לשמש רב בזמון (בסרבית:Земун, בגרמנית זמלין), שהייתה עיירה בקרבת העיר בלגרד שבסרביה, ונשלטה באותה עת על ידי ההאימפריה האוסטרית.בהשפעת עלילת הדם בדמשק ב-1840 פרסם את ספרו "מנחת יהודה", דברי דרשנות ששזורה בהם קריאה לעלייה ארצה. לרעיון זה ניסה לגייס מאוחר יותר, ללא הצלחה, את חברת כל ישראל חברים.

הוא לא הסתפק ברקימת חזון, אלא תיכנן תוכניות מעשיות לפרטיהן. דיבר על תחיית הלשון העברית, על פנייה לסולטן הטורקי ולמעצמות, על הקמת מסגרת מארגנת ליישוב הארץ ועל הקמת בנקים שירכזו הון פרטי לפיתוח הקרקעות.

 בכתביו הלין הרב אלקלעי על חוסר המעשיות שבו לוקים המדברים על ציון:
"
ואפילו כשאנו דורשים בנחמות ויעודי הגאולה בשוב ה´ את שיבת ציון - היינו כחולמים, וכל אחד מתאר הגאולה כאשר עולה בדמיונו, איש כפתרון חלומו...".

לאורך כל המאה ה-19, גם אם לא במספרים גדולים, הגשימו תלמידי רבי יהודה ביבאס וממשיך דרכו הרב אלקלעי את משנתם המדינית של רבותיהם, ועלו ליפו מרחבי האימפריה העות´מאנית, צפון אפריקה והקהילות הספרדיות במרכז אירופה. ביפו פרנסו עצמם, הכינו את התשתית המוסדית (מקוה ישראל הוקמה על ידי קהילת יפו בשיתוף עם כל ישראל חברים) והכלכלית לקליטת יהודי מזרח אירופה שהגיעו לקראת סוף המאה, ולא נפלו לנטל על קהילות המוצא שלהם בפזורה, כאחיהם בני היישוב הישן.במהלך שנות ה-50 של המאה ה-19, במסגרת נסיונותיו לגייס את המעצמות האירופאיות ונגידי היהודים לתמיכה בתוכניתו המדינית, ערך מסע בצרפת, אנגליה וגרמניה, ואף העלה את משנתו המדינית בספר "גורל לה´".

בספר שיצא בשלוש מהדורות ואף תורגם לאנגלית, הרב אלקלעי פורס לראשונה תוכנית ציונית-מדינית ריאלית ומפורטת להקמת בית לעם יהודי בארץ ישראל, הכוללת את כל היסודות הפוליטיים והארגוניים שעלו 50 שנה מאוחר יותר בספרו של הרצל, מדינת היהודים. סביר להניח שעיניו של הרצל שזפו את דפי "גורל לה´" והוא הפנים את הרעיונות שהועלו בו, יען כי אביו של הרצל היה תלמידו וסייע בהדפסת ספריו של ר´ אלקלעי בעירם זמלין, וסבו שמעון אריה (לייב) הרצל היה התוקע בשופר בבית הכנסת של הרב אלקלעי.בשנת 1874 חזר לארץ ישראל, התיישב תחילה ביפו ולאחר מכן בירושלים וניסה לעודד את רעיון שיבת ציון ולשם כך התפלמס עם רבני היישוב הישן. נפטר כעבור כ-4 שנים, בשנת 1878, ונקבר בחלקת הספרדים בהר הזיתים.מבחינת חזונו התאולוגי, התייחד בכך שהקדים את הגאולה הטבעית לגאולה הניסית. משיח בן יוסף, הוא הדגיש, יקדים את משיח בן דוד. מקורית הייתה פרשנותו לדברי חז"ל: "כלו כל הקיצים ואין הדבר תלוי אלא בתשובה". תשובה זו לא פירש במובנה הרגיל, אלא כשיבה לארץ ישראל.

 האם ה"יש לי חלום" שלנו ממשיך? האם ה"שגרירים" שלנו בחו"ל מביאים כבוד לארץ ישראל ולמדינת ישראל? האם ה"ישראלי היפה" מודע לעובדה שאחיו הישראלים מוכנים ורוצים לעזור לאלו שבאו מהארץ אבל פעם אחר פעם מתאכזבים מהיחס שמקבלים? כן! אני מתריס נגד הישראלי המכוער שמנצל את ישראליותו להסתחבק עם ישראלי שהזיע ועמל וטרח להגיע למשהו בחו"ל ומועל באמון! מעשים בכל יום וסיפורים אין ספור על התנהגות לא ראויה . אז מה קרה ל" יש לי חלום"? האם זאת היתה כוונת המשורר? מה קרה לערך העליון של "כל ישראל ערבים זה בזה"? הלזאת תקרא ערבות? הלזאת תקרא חברות?
שאלות קשות. אבל עדיין שרים את "התקווה".  


 

   
מפת העץ
היום שאחרי רפי גטניו  
מנהיגות ואחריות: "יש לי חלום" מוטקה צביאלי  
 "ארץ ישראל השלמה" היא חלום שעדיף היה אילו נשאר חלום רפי גטניו  
 רפי,מותר לך לטעות. זאת דמוקרטיה. מוטקה צביאלי  
 אתה יכול להרחיב כאוות נפשך גם אם לא ניתן לגשר רפי גטניו  
 רפי,אני לא שייך ל"אתם" עליהם אתה מדבר מוטקה צביאלי  
 השנים 40-45 לא יחזרו. זה לא תלוי במאוואים של אחרים רפי גטניו  
 אתה אומר את זה בכזה בטחון. מוטקה צביאלי  
 מוטקה יקירי, חייבים להפרד מהפלסטינים שמעון מנדס  
 קרידו שמעון: זה אתה יכול לומר לי מוטקה צביאלי  
 גטניו אתה טועה לגמרי- רפי אשכנזי  
 אשכנזי - הטעות היא שלך רפי גטניו  
 גטניו עם כל הכבוד לא התייחסת לטיעוני! רפי אשכנזי  
 על פי פסיקות בג"צ, הריבונות אינה ישראלית . רפי גטניו  
 גטניו, כל הכבוד למובאות והן מוכרות לי- רפי אשכנזי  
 מאחר ואנחנו מסכימים שהשטחים כבושים רפי גטניו  
כִּנּוֹר אַהֲבָתִי שמעון מנדס  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום