-------------------------------------------------------------------------
{ { { { { { בנו לכם אתר לגן ילדים, למטפלים הוליסטיים, אתר אישי... לחצו כאן
מנהלי הפורום: לינה ויהודה בכר חזרה לאתר חינוך וגן - ילדודים | לאתר האדם השלם | לאתר גן ציפורן

לרכישה הספר
מאסטרים של אור ואהבה
מעגל האור הגדול והחיבור לנשמה, מדיטציות ודימיון מודרך
מאת יהודה בכר - בהוצאת גוונים

פורום חינוך וגן - ילדודים

תאריך 11/04/2008 19:46:38
מאת לינה ויהודה.
נושא שבת שלום - על פרשת השבוע פרשת "מצורע"

על פרשת מצורע
מאת יהודה בכר
 
המצורע - מלשון מוציא שם רע.

שהנגעים (הצרעת) באים על דיבור רע.

מרים אחות משה היתה הראשונה בתורה שידוע עליה שקיבלה את הצרעת, כיוון שדיברה עם אהרון בגנות משה. והיא נרפאה רק לאחר שמשה התפלל למענה. מכאן מסיקים חכמים שצרעת באה מדיבור לשון הרע.

הפה הוא המוציא אל החוץ את ההרגשות הפנימיות והמחשבות השליליות שיש לאדם בגנות אדם אחר או בגנות העולם והמציאות בה הוא חי. אך, לא נאמר בפרשה שמצורע הוא אדם רע או שיש לו ערכים שליליים. בפרשה הוא מכונה "אדם" בלשון של מעלה רוחנית. "נגע צרעת כי תהיה באדם" (ויקרא יג ט). ישנם ארבעה סוגים: אנוש,גבר,איש ואדם. כך על פי המעלות של כל מושג. מעלת ה"אדם" קשורה למוחין (לחכמה ולבינה) ו"אנוש" מראה על רפיסות וחלישות שהוא ברמה הבהמית שלו.

 

צרעת על העור – עור זה "מלבושין"

צרעת מבטאה את מעלתו של האדם, ונאמר שמשיח מצוי בין המצורעים ומשם יביא את גאולתו.

בזוהר מכונה הצרעת "נגע קדוש". הבעיה לא נובעת מרדידות רוחנית אלא מתוך השלימות הרוחנית שהאדם לא יודע לבטא אותה נכון. ואז מופיעה תופעה שנקראת צרעת. כאשר הוא שואף להתעלות רוחנית ועליה רוחנית אבל לא יודע להעריך אף פעם את כוחו האמיתי ואת מקומו.

לדוגמא, אם ישאף להשיג הישגים (חומריים או רוחניים) וכלפי אחרים נראה שהצליח בכך, אך כשישאלו אותו מה השגת? יענה שלא השיג ואין לו דבר. במצב כזה, הוא מצוי כל הזמן במצבי לחץ שמעבירים אותו מנקודה לנקודה. תמיד חושב שיעריכו אותו כשישיג את ההישג הבא, ואף פעם לא מרוצה מעצמו. זה מצב קשה ביותר. חוסר ביטחון תמידי. ומה שיגיד על מצבו, יהיה תמיד שהוא נמצא במצב שלילי. כלומר כך הוא רואה את הדברים ואיננו מרוצה מהעולם, ואינו מרוצה מההתפתחות הרוחנית שלו, שגוזלת ממנו את מיטבו והוא מרגיש שלא הישיג דבר...זו למעשה הוצאת שם רע לעולם ולמקום בו הוא מתפקד...והוצאת שם רע כזה הוא פעולה על המלבושין - על החיצוניות. לכן זה פוגע בעור שלו. הוא לא רואה את המציאות בצורה נכונה ואמיתית כיוון שכל פעולתו היא בספירת הבינה - בבירור פרטים קטנים ורצון להגיע דרכם להבנות עליונות, אך אף פעם לא מצליח לעשות זאת. פעולתו היא כמו פעולת האש (ספירת הבינה משולה לאש) שעולה כלפי מעלה אך לא מצליחה להגיע למקום הראוי, כי איננה מצליחה להתמקד במחשבה ובחוכמה (ספירת החוכמה) שייצבו אותה.

 

מה קרה מבחינה רוחנית?

בינה ללא חוכמה, מתרכזת בשאיפה לעלות וזה נקרא "רצוא". זוהי פעולה ש"שורפת" את האדם, כפי שיש מלאכים בעולם היצירה הנקראים "שרפים", שברצונם להתעלות ולהציץ אל מעבר לגבול שהם מסוגלים להגיע ולהתקרב אל הבורא, לכן הם נשרפים בעליה שלהם.

חסרה להם פעולת ה"שוב", שהיא הפעולה המאזנת.

 

פיתרון הבעיה הרוחנית

פעולת ה"שוב" מושכת חזרה אל האדם את האור מהבורא. זה האור המאזן את פעולות העליה, ומאפשר לו לקבל לעצמו, ואף לקבל את עצמו. לראות את העצמי האמיתי שלו בקו ימין של ספירת החוכמה.

ספירת החוכמה משולה למים שיורדים מטה מטה אל המקומות הנמוכים ביותר במציאות, כדי לאזן ולתקן אותם. בעולם העליון זו פעולת הבורא הנקראת בארמית "מטי" כלומר : "בא". "בא" זו ירידה מלמעלה למטה של האור הממלא. פעולה זו מאזנת את הפעולה של "לא מטי" - כלומר "לא בא", אור חוזר, שהיא הפעולה של שאיפת האדם להתעלות, היינו את פעולת ה"רצוא" שלו.

פעולת משיכת האורות של הבורא ע"י האדם מביאה אותו להכרה שהוא הגיע להישגים, הוא רואה את פעולת הבורא בתוך העולם הזה, כיוון שזו פעולה שהבורא רוצה בה, בכל מיצווה שהוא מקיים ובכל פעולה קטנה של האדם, הוא מגלה שהבורא נמצא בה. לכן הוא מתמלא שמחה, והוא מרוצה ממקומו, ומהישגיו. הדבר נכון גם במימד הפיסי וגם במימד הרוחני, ובשניהם הוא מרגיש עושר רב. "איזהו עשיר? השמח בחלקו".
   
מפת העץ
לפסח - פתיחת הערוצים האנרגטיים בבית מאת לינה בכר לינה ויהודה. 18/04/2008 10:36:16 
שבת שלום - על פרשת השבוע פרשת "מצורע" לינה ויהודה. 11/04/2008 19:46:38  אתה כאן
יציאת מצרים 10/04/2008 16:31:12 
דפי נחיתה   /   בניית אתריםבניית אתרים   /   הקמת פורוםהקמת פורום