רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 31/05/2007 17:22:47
מאת שמעון מנדס
נושא אהבת מולדת

  

אהבת  מולדת
 
שמעון מנדס
 

 
את למודי בבית הספר היסודי סיימתי בשנת תש"ח  -  דהיינו בשנה הראשונה לתקומת ישראל. במשך שמונה שנים שלמדתי בבית הספר, אהבת המולדת היתה נושא שלווה אותנו לכל אורך הדרך, בכל מיני אופנים. דרך שעורי העברית והטבע, שעורי הזמרה והמולדת (מה שנקרא היום ידיעת הארץ). ומעל לכל אלה, שעורי העברית, התנ"ך וההיסטוריה. וחובה עלי לציין, שכל המורים שלמדונו אז, כולם נולדו באירופה. לא היה אחד מהם שנולד בארץ. אבל את אהבתם לארץ הזאת ראית בעיניהם כל בוקר. למעשה אהבת המולדת היא שהביאה אותם לארץ.
 
לימים, כעבור שנות דור, כאשר ליוויתי מדינאים ואנשי צבא בכירים, כאורחים של מדינת ישראל, לא אחד מהם אמר לי, "כאשר אחזור הביתה ואספר כי בבקורי בישראל, הלכתי בעקבותיו של יהושע בן-נון מיריחו לבית-אל, איש לא יאמין לי". ומשונה מאד הדבר, כי במשך כל אותן השנים שאזור יהודה ושומרון היה בידי הערבים, דיפלומטים מערביים יכלו לבקר שם. אבל אז, זה לא עלה על דעתו של איש.

שם בארה"ב, במעוז האתיאיסטי הכי גדול של האנושות, שם למדו תנ"ך והעריצו את גבוריו, הרבה יותר מאשר אצלנו. אהבת המולדת אצלנו הלכה ודעכה. כאן במדינת היהודים, למוד התנ"ך הפך להיות לטרחה בלתי נסבלת, והס מלהזכיר מחשבת ישראל  -  או בשמה האחר תורה שבעל-פה.

והשבר הגדול מכולם, בשנת 1977 כאשר הליכוד עלה לשלטון. הכרזתו האומללה של יצחק בן-אהרן: "העם טעה, זה לא יתכן" -  היתה האות לנוער הקבוצי לנטוש את הספינה (המולדת) "הטובעת" לידיו של מנחם בגין. עד אז מיטב הנוער הקבוצי תפש את צמרת הפקוד של צה"ל. החלפת השלטון נתפשה בעיני השמאל כאבדן דרך – כאילו המדינה נפלה, רחמנא ליצלן, בידיו של חמילניצקי הרשע.

אבל לא אלמן ישראל, ובמקום הנוער הקבוצי בא הנוער של הפריפריה, ומעל לכל אלה בא הנוער הציוני הדתי. אצלם אהבת המולדת עדיין כאש בעצמותיהם. ופתאום גם התווסף גורם נוסף שאהבת המולדת בערה בעצמותיו - העולים מרוסיה. מה לעשות שאצל הרוסים עד היום מלמדים אהבת מולדת מגן ילדים ועד לאוניברסיטה. אצלנו לא ראו זאת בעין יפה. לא פעם שמעת התרסות של וותיקים כנגד העולים: מי אתה שתלמד אותנו אהבת  מולדת ? אבל זאת היתה האמת.

אצל השמאל, הרדיפה אחר השלום תפשה את מקומה של אהבת המולדת. הם סבורים, שצריך "לזוז עם הזמן" ולהחליף את המטבע הארכיאולוגי במטבע מודרני. מטבע שיעבור לסוחר אצל אומות העולם. כאילו שהם המציאו את השלום. מנין להם לדעת שהשלום היא המצאתו של עם ישראל  -  הרי הם זנחו את התנ"ך. הם אפילו אינם יודעים שמעל לשער הראשי של אומות העולם (בנין האו"ם), מתנוסס הפסוק של ישעיהו הנביא: "וכתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות. לא ישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדון עוד מלחמה".

הגענו למצב שהנוער של העשירון העליון הלך גם הוא בעקבות הנוער של התנועה הקבוצית ונטש גם הוא את צה"ל. הנוער האליטיסטי רודף היום אחרי עמק הסיליקון. הרי מה ערך יהיה לכל ההשקעות שלהם, והיה כי תקרה מלחמה, כאשר לא יהיה מי שיגן על המולדת. פעם השרות בצבא היה גאוותם של כל ההורים. בנים לוחמים הרימו את גאוותם של הוריהם. היום מסתפקים שיעשה את שרות החובה שלו בקריה וזהו. שלא ייהרג לי בשרות. איפה האמא של סרן חננאל סופפו (צנחנים), ואיפה ההורים של היום. סופפו נהרג לפני מלחמת ששת הימים, בהתקפה על מוצב כורסי הסורי בצפון מזרח של הכנרת.

לצערי הרב בנושא של אהבת מולדת הפלסטינים עולים עלינו בכמה דרגות. יש לנו מזל בינתיים, שיש לנו אמצעים קצת יותר מתוחכמים. אבל לא לעולם חוסן. קשה מאד לנצח אמונה. המלחמה בינינו לבין שכנינו לא תסתיים בעתיד הנראה לעין. ואנחנו נצטרך לחיות על חרבנו עוד הרבה זמן. ואהבת מולדת דרושה לנו היום כמו אוויר לנשימה.


 
 
   
מפת העץ
מסיפורי הדוד הנרי / רקוויאם לעו"ד דר´ חיים מנחם בסוק הנרי גלוקסמן  
אהבת מולדת שמעון מנדס  
 הבעיה היא חינוך. אבי גולדרייך  
 אבי . תורף דבריך נאמר בעבר ע"י מישהו? מי מכיר? מוטקה צביאלי  
 מנדס, באיזמל מנתחים מיומן, נגעת בעצבים הכי כואבים... רפי אשכנזי   
 הוי ארצי מולדתי יועזר  
 במה נמדדת אהבת מולדת? אבנר אברהם  
 שאלה למנדס עמיש  
 בקיצור מנדס עמיש  
 ומנדס עדיין שותק עמיש  
 ומנדס עדיין שותק.... עמיש  
 עד מתי ישמור מנדס על זכות השתיקה? עמיש  
 עוד מעט יעבור שבוע ומנדס עדיין שותק עמיש  
 שבוע טוב לך מר עמיש שמעון מנדס  
כלום קודמים עניי-עירך? שמואל ירושלמי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום