תאריך 22/03/2007 08:07:19
מאת שמעון מנדס
נושא בית-לחם ורמאללה כמשל

  
בית-לחם ורמאללה כמשל
 
שמעון מנדס
 

 
בימים אלה שוב עולה משבר-המשכורות של הרשויות המקומיות, ואנו צפויים לשביתה מוחלטת של המשק. אי אפשר שלא להזדהות עם מטרת השביתה הפעם, כי לא יעלה על הדעת להלין משכורתם של אנשים עובדים  -  מה גם שמדובר באנשים הנמצאים בתחתית סולם –השכר.

למי שאינו יודע, תופעה זו אינה חדשה, כי במגזר הערבי בוחרים את האנשים לעמוד בראש הרשויות, לא לפי כישוריהם אלא לפי החמולה אליה משתייך הנבחר. ומה שמצופה מן הנבחר, שלא יגבה מסים, שיעניק רשיונות בלי חשבון, ושיעלים עין מבניה בלתי חוקית – והכוונה שלא יגבה תוספת ארנונה על תוספת הבניה. בקיצור משטר חמולות שמשאיר את הרשויות המקומיות במצב של פשיטת רגל. המצב אצלנו בנושא זה אינו שונה מאשר אצל שכנינו הפלסטינים.

בראשית שנות ה-70 של המאה הקודמת, כאשר האוכלוסיה המקומית של יהודה ושומרון עדיין ראתה בנו "משחררים", הזמין ראש עיריית בית-לחם, אליאס פריג´, את שר הבטחון משה דיין לבקור בעירו. ראש העיר בקש מהמושל הצבאי של בית-לחם, לסייע בידו להכין תכניות פיתוח עבור בית לחם. המושל סייע לראש העיר, וקישר את אנשיו עם מהנדסים ישראלים.

לקראת הבקור של משה דיין בבית-לחם, הכין ראש העיר תכניות פיתוח למכביר עבור עירו. הוא ציפה שפיתוח בית-לחם והפיכתה לעיר מודרנית תגביר את התיירות לעיר. במיוחד לאור העובדה שבית-לחם הצמודה לירושלים, ראתה גאות כלכלית מאז הגישה החופשית בין שתי הערים.

ביום הקובע, נערכה ישיבה חגיגית של מועצת העיר, ובראש השולחן ישבו ראש העיר, שר הבטחון ומושל בית לחם. ראש העיר ברך את שר הבטחון על היענותו להזמנתו לבקר בבית לחם, ואמר כי הוא מבטא את רצונם של תושבי העיר להביא אל בית-לחם את הקידמה. הוא פרש בפני היושבים חמש מפות של העיר בית-לחם. כל מפה הציגה נושא: מפת כבישים, מפת קווי חשמל, מפת קווי טלפון, מפת קווי ביוב ומפת קווי מים.

למען האמת, בהשוואה לרמת הניהול של העיריות אז ביהודה ושומרון, היתה זו הצגת תכלית ראויה לשמה, אירוע שלא היה כמותו אז בערי יהודה ושומרון. שר הבטחון שהתרשם מאד מהצגת הנתונים, והרצון לפיתוח, ענה מיד שהוא מברך על כך. ואז הוא שאל את אליאס פריג´: האם יש לך כסף לכל הפיתוח הזה? ראש העיר השיב בשלילה. ואז הקשה שר הבטחון: אז איך אתה מתכוון לבצע זאת ?
 
אליאס פריג´ לא התבלבל והשיב מיד: אתה תתן לי. אין שום סיבה שבית לחם לא תיראה כמו רמת-גן ונתניה. ענה לו משה דיין: גם לי אין שום התנגדות שבית-לחם תיראה יפה כמו הערים שהזכרת. לכן אני ממליץ לך, לך ותשאל את ראשי הערים הללו, מנין הם מביאים כסף לפיתוח עירם. אני כבר אומר לך, הוסיף שר הבטחון, הם גובים מסים.

אף על פי כן סיכם משה דיין את הביקור באומרו לראש העיר: על כל לירה שאתה תגייס, אני אתן לירה מקבילה. משה דיין עמד בהבטחתו, אלא שראש העיר אליאס  הצליח לגייס אך ורק סכום זעום.


כעבור חמש עשרה שנים, החליט שר הבטחון עזר ווייצמן, כי הגיעה השעה לדבר עם אש"ף. אי לכך הוא התיר לראש העיר רמאללה המגורש, כרים ח´לף, לחזור לעיריית רמאללה. והנה גם ראש עיריית רמאללה, בקש לשדרג את עירו היפה, ולהביא אליה את המודרניזציה. בניגוד לעמיתו מן הדרום, הלא הוא אליאס פריג´, החליט כרים ח´לף להביא את המודרניזציה לעירו בעזרת מסים שיגבה מתושבי עירו – דבר שלא היה קיים אז.

כרים ח´לף הזמין את מפקד אזור יהודה ושומרון, תא"ל בנימין בן-אליעזר, לבקור במועצת העיר. מפקד האזור נענה להזמנה. כמובן שהבקור הוכן מראש כדי למנוע אי הבנות ובזיונות. דהיינו, ראש העיר אמר אז למושל רמאללה, כי ברצונו לבקש ממפקד האזור היתר לגביית מסים. כמובן שראש העיר קבל על כך תשובה חיובית.

הבקור החל כרגיל בברכות של ראש העיר. הוא אף הביע את שאיפתו להפוך את רמאללה לעיר משגשגת. דבר שיסייע מאד לכלכלת העיר. רמאללה היתה ידועה בימים ההם כעיר שמסעדותיה הפתוחות בצורה של גנים (רק לעונת הקיץ), היוו אטרקציה להמונים. והנה כרים ח´לף מביע בסיום דבריו את בקשתו לפני המושל הכללי, שיתיר לו להתחיל לגבות מסים בצורה מסודרת מתושבי עירו רמאללה.

המושל הכללי השיב מיד בחיוב. צעד זה של כרים ח´לף, נראה אז כמו חציית הרוביקון של יוליוס קיסר אלפיים שנה קודם לכן. מועצת העיר הצביעה פה-אחד בעד הצעת ראש העיר. ההצבעה נערכה בנוכחותו של המושל הכללי, כדי להפגין את אחדות הדעה בעיר רמאללה, בפני המושל הכללי. הסיכום היה, שראש העיר יריץ בקשה בכתב אל מפקד האזור, וזה יחתום ויאשר מיד.

עברו שבועיים, ושום דבר לא קרה. מפקד האזור בקש ממושל רמאללה, להתקשר לראש העיר ולשאול מה קרה לבקשתו הדחופה. למחרת התקשר מושל רמאללה אל מפקד האזור ובשר לו כי הנושא ירד מעל הפרק. כרים ח´לף שהיה איש אש"ף מוצהר, התקשר לאש"ף חוץ, ובשר להם על הצעד שעשה. אש"ף חוץ אסרו עליו לבצע את תכניתו: השתגעת? אמרו לו. אנשים לא אוהבים לשלם מסים. אתה רוצה להשניא את אש"ף על הצבור ?

וכך נשארו פני הדברים עד עצם היום הזה.
 

 
  
 
   
מפת העץ
מסיפורי הדוד הנרי / פנויים-פנויות - הברווזון המכוער הנרי גלוקסמן  
בית-לחם ורמאללה כמשל שמעון מנדס  
 יפה מנדס, מי אוהב לשלם מיסים?זה עניין של אג´נדה פוליטית.. רפי אשכנזי   
 רפי יקירי, אף אחד לא אוהב לשלם מסים..... שמעון מנדס  
 האם התופעה הזו דומה לתופעת התחמקות מתשלומי מס אבנר אברהם  
 ערביי ישראל ושלטון החמולות שמעון מנדס  
הקץ, לשחיתות ולעוול! שמואל ירושלמי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום