רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 19/02/2007 07:30:42
מאת שמעון מנדס
נושא הטילים של נאצר והמנהרות של שרון

  
הטילים של נאצר והמנהרות של שרון
 
שמעון מנדס
 

 
לאחר מלחמת "קדש" ב-1956, החליט נשיא מצרים, גמאל עבד א-נאצר, לשדרג את רמת היכולת של הצבא המצרי. המגמה שלו היתה כמו זו של אירן היום, להכניס מימד חדש ליכולת הצבאית המצרית  -  טילים. לאחר חפוש מייגע, הוא הצליח להגיע להסכמה עם מערב-גרמניה של אז, שתשלח לו מומחים לפיתוח טילים.

הענותה של גרמניה לבקשת הנשיא המצרי נבעה מאינטרסים חיוניים גרמניים. בהתאם להסכמים שחתמה עליהם גרמניה בתום מלחמת העולם השניה, אסור היה לגרמניה לפתח נשק כלשהו ובוודאי לא טילים. הרי גרמניה היתה הראשונה שהשתמשה בטילים שמוש מבצעי במלחה"ע השניה  -  הטילים V-1  V-2 שהוטלו על לונדון. לכן סברה גרמניה, שהמהנדסים שלה יעשו את פיתוח הטילים הצבאיים עבורה -  במצרים.

בראשית שנות ה-60 של המאה הקודמת הגיעו כמה מהנדסים אווירונוטים, מומחי-טילים למצרים. בפגישה הראשונה בינם לבין שר המלחמה המצרי, הרמטכ"ל וראש אגף האפסנאות המצרי  -  הצביע שר המלחמה על ראש אגף האפסנאות, ואמר לראש הצוות הגרמני: "כל מה שתזדקק, האיש הזה יביא לך".

לאחר זמן מה, כאשר המהנדסים הגרמנים למדו לדעת בפרוטרוט על המגמות המצריות, נפגש המהנדס הגרמני הראשי עם ראש אגף האפסנאות, ובקש ממנו שיקנה עבורם מחרטה אמריקנית, מאד מסויימת, לעיבוד שבבי מדויק. הוא הדגיש בפניו שקיימות בעולם כמה מדינות שמייצרות מחרטות כאלה, אבל רק האמריקנית עונה על הדרישות.

הגנרל המצרי, חשב שזו הזדמנות בשבילו לדאוג למדינתו וגם קצת לעצמו. המחרטה האמריקנית עלתה חצי מליון דולר. ואותה המחרטה מתוצרת אוסטריה עלתה רק 400,000 דולר. המפעל האוסטרי הסכים לקבל 375 אלף דולר, ולתת לגנרל המצרי קבלה על ארבע מאות אלף. וכך הוא יוכל להתפאר בפני מפקדיו שהוא חסך כסף למצרים  -  ודרך אגב גם לביתו. אבל עם המחרטה הזו אי אפשר היה לייצר את הטילים שנאצר בקש.


כאשר התעוררה בעית המנהרות בציר פילדלפי לפני כמה שנים, גיאולוגים מאוניברסיטת בן-גוריון, עולים חדשים מרוסיה, הציעו למנכ"ל משרד הבטחון המצאה שלהם לגלות מנהרות בעזרת גלים חשמליים. הם הביאו את המכשיר שלהם לצה"ל ובצעו שני נסיונות מוצלחים לגילוי מנהרות. אבל המהנדסים נדחו, כי ברפא"ל לא האמינו ברעיון שגלי-חשמל מסוגלים לעמוד במשימה. והצעתם נדחתה.

הופיע יזם ישראלי אחר והציע מחפרון אמריקני, שחופר תעלות לעומק של 15 מטרים, במהירות של 1,000 מטרים ליום. הם הביאו את המחפרון על חשבונם לשטח ובצעו הצגת-תכלית. קציני צה"ל נכחו וראו את הבצוע האיכותי והמהיר של המחפרון האמריקני. אבל כדי לחסוך בכסף, הם רכשו מחפרון אחר, שיכולת החפירה שלו היא לעומק 8 מטרים, והרבה יותר אטי.

קברניטי הבטחון שלנו סבורים משום שעשרה קבין של חכמה ירדו על העולם  -  וכל העשרה ירדו עליהם. הם שכחו כי היה זה קולונל רוסי, במקרה גם יהודי, הוא הוא היה בעל הרעיון להשתמש בזרנוקי מים רבי-עצמה, כדי למוטט אל חומת בר-לב, במלחמת יום הכפורים. הוא אמר אז למצרים: מים יש בשפע, מתעלת סואץ; משאבות רבות-עצמה יש מתוצרת רוסיה. נפתרה הבעיה.

מי היה מאמין שהחשיבה שלנו תדרדר כל כך עד לגובה של עמק הנילוס. אני זוכר שגנרל מצרי סיפר לי, כי כאשר נודע לאנשי הצבא הבכירים במצרים, כי חיל-האוויר הישראלי הפיל במלחמת ההתשה, חמישה מיגים רוסיים, והמיג הששי נחת נחיתת אונס, כל המטכ"ל המצרי עלז. והם אמרו אז לקצינים הרוסיים: "תמיד אמרתם עלינו שאנחנו קליקרים, הנה הוכחתם שאתם לא יותר טובים מאתנו".

באם לא נתעשת, אנחנו עוד נמצא את עצמנו באותה הליגה.

 
  
 
   
מפת העץ
עַבַדֵי העולם יִתְנַעֶרוּ שמואל ירושלמי  
הטילים של נאצר והמנהרות של שרון שמעון מנדס  
 מה זה גלים חשמליים? רמי נוי  
 אינני יודע פרטים שמעון מנדס  
 בלבולי ביצים.... רמי נוי  
 ממשלת גרמניה שלחה את המדענים? רמי נוי  
 תקון: נאצר בקש, וממשלת גרמניה שלחה אותם בשמחה שמעון מנדס   
 הוי מנדס ידידי, מה עקץ אותך? מה הקשר בין הטילים לציר- רפי אשכנזי  
 רפי יקירי, אני התייחסתי לאופן הטפול "בעיות" שמעון מנדס  
 הטילים של נאצר בסוף שנות ה-50 תחילת שנות ה-60 אבנר אברהם  
מסיבת הפרידה של העופר הקרח עמיש  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום