רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 08/02/2007 10:31:35
מאת שמעון מנדס
נושא מעאהום מעאהום, עליהום עליהום

  
מעאהום מעאהום,  עליהום עליהום
 
שמעון מנדס
 

 
מפליא איך שערביי ישראל מגיבים תמיד באופן שלילי לכל עשיה של היהודים. ממש כמו שהמדען הרוסי הידוע, איבן פטרוביץ פבלוב, קבע בניסוי הפיזילוגי שלו את העקרון של "הרפלקס המותנה". הם חיים אתנו כבר כ-60 שנה, ואף על פי כן לא למדו דבר. כאז כן היום, לכל מעשה של הממשלה, אפילו אם הוא חיובי, הם יסתערו עליו בשצף קצף.

לפני חמישים שנה היה לי חבר ערבי, סטודנט מן הגליל. בוקר אחד הוא הופיע לשעור עם "פנס העין".  הבחור היה טפוס שקט ונעים הליכות, והשתתפות בקטטות היתה ממנו והלאה. והוא סיפר, כי יום קודם הסטודנטים הערבים ארגנו הפגנה באוניברסיטה העברית נגד האפליה של הסטודנט הערבי. בקשו ממנו שיבוא להפגנה ויודיע קבל עם ועדה כי הוא מופלה לרעה בשכרו בספריה הלאומית.

הבחור סרב לעשות בטענה, כי הוא משתכר 80 גרוש לשעה כמו כל אחד אחר. אבל הם לא הרפו ממנו ולחצו עליו שיצהיר כי הוא מופלה לרעה. דרישת "חבריו" הערבים לא תאמה את אופיו של הבחור. מה עוד שהוא גם חשש שאם הוא יצהיר דבר שקר, הנהלת הספריה הלאומית תפטר אותו. הוא עמד במריו, ועל כן קבל שי "פנס בעין". אחד המארגנים של ההפגנה אמר לו:  אנחנו מעוט ערבי, וכמעוט אנחנו תמיד צריכים לצעוק שרע לנו.

בימים ההם הממשלה פעלה לפתח את רשת הכבישים בגליל התחתון. לצורך זה צריך היה להפקיע אדמות. סטודנטים יהודים (כי ערבים לא רצו להשתתף בזה) נשלחו מטעם משרד המשפטים לכפרים הערבים אל  האנשים שמהם צריך היה להפקיע קרקע, לצורך מו"מ ושכנוע כי הכביש רק יביא להם תועלת. גם כאשר בסתר לבם ידעו בעלי הקרקע, כי ערך קרקעותיהם יעלה, הם מחו וצעקו על עושק וגזל. על אף העובדה שהמחיר ששולם נקבע על ידי שמאים אזרחיים.

בימים אלה החליטה הממשלה, לפי המלצת גיאולוגים וארכיאולוגים, לעשות מעבר חדש ב"שער המוגרבים" המוביל אל הר הבית. הממשלה הודיעה למחלקה לשימור עתיקות באו"ם, הודיעה לנציגי הווקף בירושלים, הודיעה לממשלת ירדן. בקצור, לכל הנוגעים בדבר הוסבר מה הולכים לבצע, ומהי החשיבות והדחיפות של הבצוע.

ואף על פי כן, פלסטינאנו כלומר הפלסטינים שבתוכנו, מיד כשהחלו העבודות החליטו להסתער על הממשלה. בתנאים כאלה מספיק רק שהשיח´ רא´אד צלאח, מאום אל-פחם, זעק ...ע ל י ה ו ם. וכל עסקניהם וח"כיהם מסתערים על הממשלה תוך כדי הקריאה המפורסמת  ע ל י ה ו ם.  כאשר הם נכנסו לעובי הקורה, כלומר כאשר למדו לדעת מה קורה באמת – מסתבר שהיתה זו סערה בכוס מים. 

אגב, הפטנט למושג "עליהום" הוא פטנט פלסטיני אסלי=מקורי.  ברבע הראשון של המאה ה-20 והילך (מאורעות 1929; ו-1936-9) כאשר ניסו הפלסטינים לעקור אותנו מארץ-ישראל, תוך כדי הוויכוחים בין הפלגים השונים, תמיד נזרקה השאלה לחלל האוויר: הלנו אתה או לצרינו. ובערבית: מעאהום או עליהום. ואז נולד המושג "מעאהום מעאהום אַו עליהום עליהום". הטרגדיה היא שאפשר להסיט את צבור העסקנים רק בשינוי הקריאה.

המושג "עליהום" נכנס ללקסיקון העברי כאשר אנשים אומרים: לא על כל דבר קטן עושים עליהום. אבל ספק רב אם האנשים יודעים מה מקור המושג.

 
  
 
   
מפת העץ
יפורקו מנגנוני החושך! שמואל ירושלמי  
מעאהום מעאהום, עליהום עליהום שמעון מנדס  
 שמעון בין היחידים שמכיר את המנטליות הערבית/והפלשתנאית. סוריא   
 הצד השני של המטבע הנרי גלוקסמן  
 הנרי, בוא נחדד את אי-ההסכמה בינינו שמעון מנדס  
 אתה לא צריך להכניס את הזקנה לסיפור שלנו אבנר אברהם  
 שטויות עמיש  
 לעמיש, תודה הנרי גלוקסמן  
 הנרי, בזה אני מסכים אתך שמעון מנדס  
 קלעת בול להתנהגות הערבים שרון קנצרובסקי  
 החוק היחיד הוא שאין חוקים הנרי גלוקסמן  
 לצערי הנרי אתה מתבלבל בעובדות אבנר אברהם  
 אבדנו את עמוד השדרה שלנו שמעון מנדס  
 משה דיין גרם נזקים רבים בהתנהלותו אבי גולדרייך  
 נעשו ונעשים הרבה טעויות אבנר אברהם  
 אבי : אי אפשר לתאר איזה נזק עשה ה"איסטרטג הבינלאומי" לעם מוטקה צביאלי  
מסיפורי הדוד הנרי / קפה אירופה – הסיפור של שימעלע הנרי גלוקסמן  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום