רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 22/01/2007 09:02:55
מאת שמעון מנדס
נושא שר ערבי בממשלת ישראל

  
שר ערבי בממשלת ישראל
 
שמעון מנדס
 

 
בשבוע שעבר הודיע יו"ר מפלגת העבודה, כי הוא ממנה את ח"כ גאלב מג´אדלה לתפקיד שר המדע והספורט, במקום ח"כ אופיר פינס שהתפטר מן הממשלה. ההגיון שבהצעתו של שר הבטחון עמיר פרץ, כי התיק הממשלתי הזה שייך למפלגת העבודה, והגיע הזמן לאייש אותו.

מיד קמו עליו מקטרגים ממפלגתו וגם מחוצה לה. המניע של אלה ממפלגתו היה רצונם לזכות בתיק הממשלתי. המניע של האחרים, דוגמת ח"כ אסתרינה טרטמן, היה גזעני ומגעיל. והיה מי שחזר על האמרה הארמית "אסתרינה (במקור: אסתרא) בלגינא קיש קיש קריא", שמשמעותו מטבע קטנה בפיילה גדולה עושה הרבה רעש. האירוניה היא, שגם חברי הכנסת הערבים, מן המפלגות הערביות, תקפו את המינוי של  ח"כ מג´אדלה.

נקדים ונאמר, כי לדעתנו, המינוי של ח"כ מג´אדלה לתפקיד של  שר אכן ראוי גם ראוי. מינוי כזה היה צריך להתבצע לפני הרבה הרבה שנים. ואם עד היום הוא לא התבצע  - אשמת ראשי הצבור הערבי היא.

ראשי הצבור הערבי משכו תמיד את הצבור שלהם למגמות אנטי ישראליות. מאז ומתמיד הם היו אנטי  -  כל דבר שממשלת ישראל עשתה. נתחיל בעובדה שהם לא ניסו להשתלב במסגרת הפוליטית הישראלית, והם העדיפו לצעוד בנפרד. הנטיה השלילית שלהם כלפי המדינה רק הלכה וגברה. לשיאה היא הגיעה באוקטובר 2000, כאשר הם קראו לצאן מרעיתם להצטרף למהומות שיצר אז ערפאת.

תמיד הם כעסו וטענו כי הם מהווים 20% מן האוכלוסיה במדינה, ואף על פי כן, הם אף פעם לא שותפו בממשלה כלשהי. ולא היה מאן דהוא שיאמר להם, כי המפלגה הקומוניסטית הצרפתית, היתה המפלגה הגדולה ביותר בצרפת של הרפובליקה הרביעית  -  והיא אפילו פעם אחת לא הרכיבה ממשלה. כי כל המפלגות האחרות עשו יד אחת נגדה, ותמיד הן הקימו את הקואליציה הממשלתית. מפלגה בסדר גודל של 40% מכלל המצביעים, תמיד היתה האופוזיציה  -  כי היא הפחידה את הצבור הצרפתי. וזה גם מה שקורה כאן עם ערביי ישראל. צורת התבטאותם ואופן התנהגותם של נבחרי הצבור הערבי, הפחידו את הרוב היהודי.

לא צריכה להיות שום בעיה שערבי יהיה שר בממשלה, או שופט בבית המשפט העליון, או רמטכ"ל אפילו  -  בתנאי אחד שהם יאהבו את המדינה כמונו, וישרתו אותה כמונו. שיפסיקו להתבייש להיות ישראלים. להערכתי, המפלגות הערביות תקפו את מינויו של מג´אדלה כשר, כי הם חוששים שזה עלול להשמיט את השטיח מתחת לרגליהם. כי הם במשך ארבעים שנה, עם כל הזעקות שלהם והגישה השלילית שלהם לכל דבר  -  לא הביאו שום תועלת לצבור הערבי שבחר בהם. ואילו עתה שר אחד בממשלה יביא הרבה יותר תועלת והם עלולים לאבד את "בכורתם".

 
  
 
   
מפת העץ
אשמים עד שלא תוכח חפותם רפי גטניו  
שר ערבי בממשלת ישראל שמעון מנדס  
 הקיטוב הוא הבעיה דוד סיון  
 כשכל הפיילה מחוררת ומעובשת אבנר אברהם  
 הערבים בנגוד גמור לדרוזים שמעון מנדס  
 מנדס, הגדרת יפה וחזק את ההבדל בין הדרוזים לערבים בארץ רפי אשכנזי   
 כפי שלמדתי בבית הדרוזים נאמנים לארץ שבה הם גרים/תושבים- סוריא  
 אין הבדל גדול דוד סיון  
קריקטורה שבועית / סיפור דרומי tach  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום