תאריך 17/01/2007 09:28:59
מאת שמעון מנדס
נושא "סיר נפוח... ופניו מפני צפונה"

  
"סיר נפוח...  ופניו מפני צפונה" 
 
שמעון מנדס
 

 
בחדשים האחרונים הנשיא הסורי מאותת על רצונו לחדש את המו"מ לשלום עם ישראל. לעתים הוא עושה זאת באופן אישי, כאשר הוא מצהיר על כך בפני עתונאי זר זה או אחר. ויש אישים סורים שעושים זאת בשמו. כמובן שכל הדוברים הרשמיים אומרים כי הסורים מוכנים לחדש את המו"מ ללא כל תנאים מוקדמים. אלא שבכלי התקשורת הערביים, הם דואגים להדגיש, כי אמנם אין להם תנאים לחידוש המו"מ, אבל ברור כי יש להמשיך את המו"מ מן הנקודה שבה הוא הופסק בשנת 2000. למי שאינו בעניינים נציין, כי בנקודה שבה הופסק המו"מ עם ממשלת אהוד ברק, דובר אז על החזרה לקווי ה-4 ביוני 1967. המו"מ עם הסורים הופסק, כי ברגע האחרון, אהוד ברק לא היה מוכן לירידה מן הגולן, כפי שקודמו נתניהו הסכים.

העתונות שלנו אינה חדלה מלנעוץ את עטיה בממשלה, על כך שהיא אינה נענית להזמנה הסורית. יתרה מזאת, כל העתונאים ממהרים אף להדגיש "כי המחיר לשלום עם סוריה הרי ידוע", דהיינו, החזרה לקווי 1967. והנה נוצר מצב, שבו סוריה נהנית ממעמד תלמודי המוכר לנו "צדיקים מלאכתם נעשית בידי אחרים". הסורים כבר הפסיקו לדבר ונתנו את רשות הדבור למעצמה השביעית הישראלית.


בשנת 1984 הצהיר לפתע ראש אמ"ן דאז, האלוף אהוד ברק, כי יש להזהר ממתקפת פתאום סורית על רמת-הגולן. לא ידעתי אז מנין נפלה הפצצה הזאת, וגם היום איני יודע מה היו נמוקיו של ברק לצאת בהכרזה כזו. אבל בימים ההם הייתי קצין הקישור של צה"ל לצבא הירדני, וכיון שבגזרת פקוד צפון היה גבול משותף עם ירדן, הרי שהיתה לי נגיעה גם לפקוד הצפוני. החלטתי לשלוח לאלוף פקוד הצפון, מה שמכנים "נייר עמדה", בנוסח של "איפכא מסתברא" לאזהרתו של ראש אמ"ן.

בנייר העמדה שאלתי האם אנו מוכנים למתקפת פתע של שלום מצד הסורים ? ושם תארתי תרחיש דמיוני במושגים של אז, ומחשש שמאן דהוא יאמץ את הרעיון, לא דברתי על כך עם איש מאז ועד היום. וכאן לראשונה הרעיון מובע ברבים.

השאלה המרכזית שבמסמך היתה:  "כיצד אנו מגיבים אם... הנשיא אסד יוצא לבקור בפריס, ושם על מדרגות ה"ארמון האליזה" יעמוד כמקובל לצדו של נשיא צרפת ויצהיר:  "אני רוצה לעשות שלום עם ישראל. לצורך זה אני אף מוכן להיות נדיב יותר מן הנשיא סאדאת. אני אתן לישראל גם שלום וגם שטחים. הגבול בינינו לבין ישראל באזור הכנרת יעבור למרגלות ההרים, כך שכל השטח מזרחית לכנרת יהיה בידי ישראל. לא יהיו בינינו וויכוחים על מים או דיג בכנרת. אנחנו נשב למעלה והישראלים יישבו למטה. בתמורה להסכם הזה על ישראל יהיה לרדת מרמת הגולן."

צריך להיות ברור, הוספתי, כי כל העולם יתמוך בחאפז אל-אסד. אם בנגוד לאנוואר אל-סדאת, הוא מוכן לתת לישראל גם שלום וגם שטחים  -  האם יש ג´סטה גדולה מזו ? הרי הדפלומטיה במזרח התיכון יסוד מוסדה הוא המחווה. מה אנו עושים ? האם אנחנו  מוכנים לרדת מרמת הגולן ?


נשוב איפוא לענייני היום. בהנחה שכל מה שפורסם אתמול בעתון "הארץ" הוא נכון. איך זה מסתדר עם התופעה שסוריה ממשיכה להזרים נשק ותחמושת לחזבאללה ? סוריה מאותתת על רצונה בשלום, והיא ממשיכה להפעיל את ממשלת החמאס מדמשק לתקוף את ישראל בבטן הרכה שלה – האם זה מעיד על כוונות טהורות ?

ממשלת ישראל חוזרת ואומרת כי אילו סוריה היתה מפסיקה את תמיכתה בחזבאללה ובחמאס, ומנתקת את קשריה עם טהרן  -  או אז היה נוצר הבסיס למו"מ עם סוריה על שלום אמת. והדגש הוא על שלום אמת. אלא שאז בא פטריק סיל ומזהיר בשם הסורים, אסור לישראל לחשוב כי הסכם שלום אתה ירחיק את דמשק מטהרן. אמנם כוונותיו של אסד הן רציניות, אך בין דמשק לבין טהרן יש קשרים טובים והדוקים עוד מימיה הראשונים של המהפכה האסלאמית. ועל זה אין סוריה מוכנה לוותר.

במו"מ עם הנשיא הסורי הקודם, חאפז אל-אסד, דובר על החזרה לגבול הבינלאומי בין ישראל לבין סוריה, שזה כלל כמובן את אזור חמת גדר בתחום ישראל. אבל הוא התעקש על החזרה לגבולות 1967, שאזור חמת גדר יחזור לשליטה סורית. כאשר אמרו לו כי חמת גדר לא היתה סורית, הגיב: חמת גדר נכבשה במלחמה, ודם של חיילים סורים נשפך כאן. ודמם אינו הפקר. אצלנו אין מי שיטען טענה כזו. בנושא זה אצלנו אומרים כמו הערבים: אלי פאת מאת (את הנעשה אין להשיב), אבל בערבית זה יותר קולע. כי אצלנו מעדיפים לנגב חומוס בדמשק.

אם הגבול בינינו לבין הסורים ברמת הגולן הוא שקט, הרי שיש סיבה טובה לכך. כי הגבול קרוב לדמשק. במלחמת יום הכפורים, 1973, דמשק היתה הבירה היחידה שהרגישה את נחת זרועו של חיל האוויר הישראלי. הפצצת המטכ"ל הסורי חרותה היטב בזכרונה של דמשק.

אנחנו העם היחידי המצהיר מראש שהוא מוכן לוותר על הכל תמורת נייר חתום. הגיע הזמן שנזקוף קומה וננהל את עניינינו בתבונה. כאשר ראש ממשלת ישראל, לוי אשכול ז"ל, הצהיר ב-1967, כי ישראל מוכנה להחזיר את כל השטחים תמורת הסכם שלום, הוא התכוון שהדבר ייעשה בימיו, ולא כעבור חמישים שנה. מה גם שהמציאות עם המצרים מצביעה כאלף עדים שהוויתורים שלנו על כל סיני היו מקח טעות.

 
  
 
   
מפת העץ
מסיפורי הדוד הנרי / המחלקה הסגורה - גרשון נגד גרשון הנרי גלוקסמן  
"סיר נפוח... ופניו מפני צפונה" שמעון מנדס  
 מסתבר שכל הצהלה מסביב לקולות "החדשים" שיוצאין מדמשק אבנר אברהם  
  אז גם גבולות הכיבוש של 67´ ´מקודשים ? סוריא  
 הרי זה מה שאמרתי אבנר אברהם  
 הוי מנדס כמה אתה צודק! כבר נאמר "שקשה להוציא את ישראל רפי אשכנזי  
 רפי מעולם לא הינו עם חזק אלא עם מובחר סוריא  
 סוריא יקירתי, רק להשכלה כללית: גבולות 1967 עם הסורים רפי אשכנזי  
 רפי לזאת היתנגד פרס ? סוריא  
 לסוריא: הבניאס ואל-חמה שייכים לישראל ע"פ קוו הגבול{הסגול} רפי אשכנזי  
 סוריא: את פרס אי אפשר להחמיץ בנקודה החשובה הזאת. רפי אשכנזי   
 מעולם לא היינו עם מובחר אבנר אברהם  
 הדיון הציבורי כעת איננו מה יהיו תנאי ההסדר עם סוריה עמיש  
 עמיש, אתה מזכיר לי את דה-גול שמעון מנדס  
 עמיש היקר, שלום תמורת שלום זהו המחיר.כל דבר אחר, איננו שלום רפי אשכנזי   
 גדולתה של צרפת אינה פחותה מזו של ארה"ב אבנר אברהם  
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום