רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 03/12/2006 14:44:25
מאת שמעון מנדס
נושא טוב שם משמן טוב

  
טוב  שם  משמן  טוב 
(לזכרו של עלי מוהר) 
שמעון מנדס
 

 
שלושה ספרים בתנ"ך נכתבו בידי שלמה המלך – זאת על כל פנים הדעה הרווחת. "שיר השירים", "משלי" ו"קֹהֶלֶת". המקטרגים על הסברה שספרים אלה נכתבו בידי "החכם מכל אדם", אומרים שלא יתכן הדבר. אי אפשי שספרים השונים כל כך זה מזה בסגנונם וברוחם – שיהיו פרי משיכת קולמוסו של אותו אדם. ואילו המצדדים אומרים דווקא היא זאת הנותנת. את "שיר השירים" כתב שלמה המלך בהיותו צעיר חובב נשים כמו כל אחד; את ספר "משלי" כתב כאשר בגר וחכמתו הבשילה; ואת "קֹהלת" כתב כאשר בא בימים, והספר מהווה מבט פילוסופי, מלא הרהורים על החיים. מעין מסקנות על חוויותיו בימי חלדו.

את הפרק השביעי בספרו "קוהלת", פותח שלמה המלך בפסוק: "טוֹב שֵׁם מִשֶּׁמֶן טוֹב, וְיוֹם הַמָּוֶת מִיּוֹם הִוַּלְדוֹ". שאלו חכמים הכיצד? יום פטירתו של אדם משמח יותר מיום ביאתו אל העולם? על כך גם השיבו חז"ל. שנאמר "על כורחך אתה בא לעולם, ועל כורחך אתה מת". דהיינו, מיום הוולדו של האדם המיתה כבר נגזרה עליו. אבל מה שקרה  בין שתי הנקודות הללו יש לו חשיבות רבה. ולכך מתייחס הרישא של הפסוק.

כאשר נולד האדם, כולם שמחים בהוולדו. אבל מיהו? מה עשה בחייו? אין כלום, שהרי רק הגיע. ואם ייפטר חלילה והוא עדיין עול ימים, יישכח. אבל אם חי אדם פרק זמן בעולם הזה, מעשיו ופעליו הם העדות שתשאר אחריו ויפארו את שמו בפי כל. שכן ידוע כי חיי המדף של השמן הם ארוכים מכל מוצר מזון אחר. אם כי, גם שמן טוב סופו שיתקלקל. אבל שם טוב יישאר לעד. לכן באה הקביעה של הממשיל: "טוב שם משמן טוב". יש להניח כי אילו היה עלי מוהר חי בניו אורלינס, היו מלווים אותו אל "בית החיים" עם תזמורת, שהיתה מנגנת את מיטב שיריו שהולחנו. על כך שנגאל מיסוריו, ובעיקר על השם הגדול שהוא משאיר מאחוריו.

עלי מוהר שימח בשירתו את נעוריהם של רבים וטובים. במלים פשוטות הוביל דור שלם אל פסגות אהבתם, וריפד את דרכם להמשך הדרך. את משובת הנעורים שלו, שהאירה לנו פנים, חלק יחד עם כולנו. והנה האיש נקרא לפתע לישיבה של מעלה. הותיר אותנו עם זכרו, שהוא ודאי יקר לרבים מאתנו.  וזה מביא אותנו לרישא של דברינו. עלי מוהר  מותיר אחריו את שמו הגדול לזכרון -עד, שהוא הוא הנכס העצום שלו בימי חייו.

אף אני אבדתי את אשתי בנסיבות דומות. והשיר הבא נכתב  במלאת עשר שנים לפטירתה. ולכן יהיה זה אך יפה להפרד ממשורר בשיר, שימחיש את זכרו של אדם, שעשה עמנו חסד והעניק לנו מעט הנאה בחיינו – ועל כך אהבנו אותו.
 

 

נר   תמיד  

חֶרֶשׁ הָלַכְת מִמֶּנִי
בְּאוֹר רִאשׁוֹן, כָּבָה הָאוֹר בְּעֵינַיִך

אַתְּ נִגְאַלְת וַאֲנִי נוֹתַרְתִּי
כּוֹאֵב בְּלֵב הַיְּשִׁימוֹן הַצּוֹנֵן

אַהֲבָתֵך טָמַנְתִּי בְּמַעֲמַקֵי לִבִּי
אֶת גּוּפֵך הַקַּר הָשִׁיבוֹתִי
אֶל חֵיק הָאֲדָמָה הַחַמָּה

פֶּרַח בְּלֵב הָחוֹלוֹת הַנּוֹדְדִים
יִתֵּן רֵיחוֹ בְּמֶרְחָבֵי הָאֱלֹהִים 
 
אֵין קֶבֶר יֵשׁ זֶכֶר 
שֶׁיְּרָחֵף מְעַל מֶרְחָבֵי הַזְּמָן
 
אַהֲבַת נְעוּרִים שֶׁתִּשְׂגֶּה
לְתָמִיד.
 
ראש השנה 2006               
 

 
  
 
   
מפת העץ
אין נביא בעירו !!! אברשה  
טוב שם משמן טוב שמעון מנדס  
 מרגש. מראשית ועד אחרית. שאפו !! אברשה   
 (*****) הנרי גלוקסמן  
 יפה ומרגש רפי גטניו  
 רפי, אין מדובר כלל בשמחה, אלא במגמה של הפחתת צער שמעון מנדס  
 בשאלת החכמים המופיעה במאמרך רפי גטניו  
 מנדס, כרגיל שיריך מרגשים מאד! רפי אשכנזי   
קריקטורה שבועית / הקלסתרון של המדינה tach  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום