רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 15/11/2006 21:23:44
מאת שמעון מנדס
נושא הסימפוניה התשיעית של דבוז´ק

 
הסימפוניה התשיעית של דבוז´ק  
שמעון מנדס
 

 
אמש (14.11) פתחה התזמורת הקאמרית של הרצליה את העונה ה-26 שלה באולם הקונצרטים של "בית חיל האוויר" בהרצליה. מנהל התזמורת ומנצחה הקבוע, מר הרווי בורדוביץ, בחר לפתוח את העונה עם הסימפוניה ה-9 הפופולארית של אנטונין לאופולד דבוז´ק, הידועה יותר בשם "מן העולם החדש". הסימפוניה הזו נכתבה בניו יורק בעת שדבוז´ק שהה שם כמנהל הקונסרבטוריון הלאומי של ארה"ב.

כדי להמחיש לקהל המאזינים את ההבדל בין מוסיקה אירופית למוסיקה אמריקנית, מנהל התזמורת צרף ליצירה של דבוז´ק שתי יצירות של מלחינים אמריקניים. הראשון היה צ´רלס אייבס (1954-1874) עם "וריאציות על אמריקה". יצירה קצרה המבוססת על ההמנון הבריטי "אל נצור המלך". כי המלחין הזה היה ואספ   (White Anglo-Saxon Protestant), וחי בצפון מזרח ארה"ב. המלחין השני היה אהרן קופלנד (1990-1900) עם היצירה "ארבע תמונות מתוך רודאו",  המבוססת על מוסיקת קאנטרי אמריקנית.

הסימפוניה נכתבה כחלק מרשמיו של המלחין הצ´כי מן העולם החדש. כידוע, הוא לא הראשון שכתב יצירות מוסיקליות המתבססות על רשמי בקור. קדם לו פליקס מנדלסון שכתב שתי סימפוניות כאלה, השלישית המוכרת בשם "הסקוטית", והרביעית הידועה יותר כ"האטלקית".

דבוז´ק פותח את יצירתו במוסיקה חרישית המתבססת על קרנות יער שמעוררת את האדם לשחר חדש בלתי מוכר. אט אט התזמור יותר ויותר עירני לנוכח הגילויים של התרבות החדשה, שאליה מתוודע המלחין האירופי. הפרק השני, שוב נפתח עם קרנות יער ואבובים המתארים את שירי הנשמה (ספיריטואלס) של העבדים. המוסיקה בפרק זה היא שקטה ולאה, שמטרתה להביע את חיי העבדות הקשים של הכושים. הפרק השלישי הוא יותר טמפרמנטי, שכן פרק זה בא לתאר את ההווי האינדיאני. מחולות האינדיאנים בטבע הרשימו את דבוז´ק כל כך הרבה, עד כי החליט להקדיש להם פרק ביצירתו.

הפרק הרביעי והאחרון של הסימפוניה נשמע הרבה יותר אמפטי, כאשר הדגש הוא על הגעגועים הביתה  -  לאירופה הישנה. אם בפרק הראשון קרנות היער פתחו בצורה חרישית לנוכח ההתפעמות מן השחר  של העולם החדש, עכשו בפרק האחרון קרנות היער הן יותר נמרצות, כדי לתת ביטוי לאנרגיות של הגעגועים המקננות בלבו של המלחין אל ביתו שבבוהמיה.

אנטונין לאופולד דבוז´ק נולד בבוהמיה שבצ´כיה בחודש מאי 1841. לקראת סוף המאה ה-19 הוא נמנה עם גדולי המוסיקאים והמלחינים של אירופה. בן דורם של גוסטב מאהלר, פיוטר צ´ייקובסקי, ברונו וולטר ואחרים. הקונסרבטוריון הלאומי האמריקני הזמין אותו לנהל את המכון, והוא שהה שם שלוש שנים 1892-1895. מענין לציין כי התזמורת הגדולה והמובילה בעולם "הפילהרמונית של ני יורק", מאז ומעולם היו לה מנהלים אירופים. מבחינה זו ליאונרד ברנשטיין היה חריג, שכן הוא היה האמריקני היחיד.

דבוז´ק נמנע מלהעניק לסימפוניה הזו את המספר 9, כי לפי אמונתם של המלחינים הסימפוניה ה-9 מקרבת את מותו של המלחין. אמונה-תפלה זו מתבססת על מותו של המלחין פרנץ שוברט, שנפטר אחרי שכתב את הסימפוניה ה-9 שלו. עד כמה שזה ייראה תמוה, דבוז´ק  לא כתב שום יצירה לאחר "התשיעית" שלו, והוא נפטר בפראג בשנת 1904

כאן המקום להדגיש, אינני מבקר מוסיקלי, ומעולם לא למדתי מוסיקה בצורה מסודרת. זו גם הסיבה שלא השמשתי במונחים מוסיקולוגיים כמו סקרצו, אנדנטה פורטיסימו ועוד. הרשימה מבוססת על התרשמותו של חובב מוסיקה בלבד .


   
מפת העץ
קונספירציה שמונספירציה חלק ב´ עמיש  
הסימפוניה התשיעית של דבוז´ק שמעון מנדס  
 האם היית בקונצרט? עמיש  
 כמובן שהייתי בקונצרט שמעון מנדס  
 אני אפילו לא בדרגת חובב... רפי גטניו  
 רוצים לשמוע הכל בביצוע מבריק? רמי נוי  
 מה זה ביצוע מבריק ? רפי גטניו  
 אני מבקשת יפה. מנדס, מרתק. יופי. ריאליטי   
 הלינק הראשון שלך אבנר אברהם  
 מי שרוצה להאזין למוסיקה היפה....... אבנר אברהם  
רמטכ"ל הסתיו (73) ואוגדונר הקיץ (06) שמעון מנדס  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום