תאריך 09/11/2006 07:37:15
מאת שמעון מנדס
נושא "ההתנצלות גרועה מן החטא"

 
"ההתנצלות  גרועה מן החטא"
שמעון מנדס
 

 
בספרו "ספורי ערב" מספר אליהו נאווי, הוא מיודענו דאוד אל-נאטור, ספורים מן הפולקלור הערבי. אחד הספורים נושא את כותרת המאמר. בספור מסופר על מעשה קונדס של אחד משרי הממלכה. באחד הימים כאשר נתקל הווזיר בסולטן, ולא הכירו, צבט אותו בעכוזו. הסולטן מאד כעס וציווה להוציאו להורג על מעשהו הנלוז וחוסר הכבוד לירום הודו. הווזיר התחנן על נפשו, ובצר לו החליט לנמק את מעשהו באומרו לסולטן "חשבתי אותך לגברת פטמה", שהיתה אחת מפלגשיו של הסולטן. לשמע הסברו של הווזיר, חרה אפו של הסולטן עוד יותר – ובכך גזר את דינו. מוסר ההשכל של הספור נמצא בכותרת. וזה מתייחס להפגזה האחרונה שהרגה 18 איש ברצועת עזה, שהם חפים מכל פשע.

שרת החוץ שלנו, הגב´ ציפי ליבני, הגיבה על האירוע בצער, אבל הוסיפה שזה נבע כתוצאה מן המלחמה שהפלסטינים כפו עלינו. צה"ל מפעיל את תותחיו אך ורק כדי להגן על אזרחי ישראל. אלוף הפקוד התנצל, כמוהו גם שר הבטחון ואולי גם הרמטכ"ל. צריך להיות ברור לכל יושבי תבל, שאיננו עושים שמוש בצבאנו, אלא מתוך הכרח שהצד השני כופה עלינו. פעם בעבר היו ימים אחרים.

בפרוץ מלחמת ששת הימים, כאשר המלך חוסיין הצטרף למלחמה, צה"ל נכנס ליהודה ושומרון. תחנת הרדיו של קול ישראל שדרה כל חצי שעה קריאה לתושבי הגדה המערבית: "צה"ל לא פוגע באזרחים שלווים. אבל מי שינסה לפגוע בצה"ל ישלם על כך בחייו. בדרך כלל האזרחים לא התערבו. היה מקרה בדרך לכיבוש רמאללה, שמבית אחד בן קומותיים, נפתחה אש מקלעים על ג´יפ סיור של החטיבה. המח"ט עצר את השיירה, והורה לאחד הטנקים להוריד את הבנין. זה לא ענין את אף אחד מי היה בבנין באותה שעה. נפתחה אש על צה"ל, וצריך היה לשתק את האש.

במלחמת ההתשה ב-1968, בוקר אחד המצרים הציבו סוללת תותחים במתחם בית החולים של אסמעיליה, וירו משם לעבר כוחותינו. סוללת התותחים שהיתה מול בית החולים, עשתה איכון ירי, והתברר שהתותחים המצרים נמצאים בבית החולים. על מנת להיות בטוח, בקש מפקד הסוללה מעמיתיו, מימינו ומשמאלו לבצע איכון ירי – וגם הם קבלו את אותה התוצאה.

הסוללות לא הגיבו בחזרה, בגלל בית החולים. אבל העבירו דווח לאחור על פרשת הירי. בשעות הצהרים הדווח הגיע לשר הבטחון משה דיין. והוא שאל מיד: "מה עשו החבר´ה ?" אמרו לו שהחבר´ה לא הגיבו בגלל שזה בית חולים. ואז שר הבטחון אמר: "טוב מאד עשו. אבל אם מחר המצרים יחזרו על הירי מבית החולים, להשמיד את בית החולים על יושביו. בו במקום העביר משה דיין דווח על התקרית לאו"ם, ובאמצעותו גם אזהרה למצרים שאם מחר זה יישנה, בית החולים לא ישאר. המצרים הבינו והוציאו את הסוללה ממתחם בית החולים של אסמעיליה.

מאז שיצאנו מרצועת עזה, הפלסטינים יורים עלינו טילי קסאם במטרת מכוון לפגוע באוכלוסיה אזרחית. זה שהם מפקששים – זה מזלנו. אבל במקום ליילל ולנסות לפגוע בהם בשיטת הפינצטה, שבהרבה מקרים יש לה גם נפגעים חפים מפשע, צריך היה שר בטחון או ראש ממשלה,להשמיע אזהרה פומבית חריפה, שצה"ל יגיב בירי לעבר מקורות הירי במקום המצאם, והם ישאו בתוצאות. בשפה הערבית יש מושג של תגובה שהוא מובן אצל כולם: "כוחותינו הגיבו על היורים באותה שיטה" (وقد ردت قواتنا على النار بالمثل).

אנו למדים לאחרונה, כי הפלסטינים משכללים את טילי הקסאם כדי להקנות לטילים טווחים יותר גדולים. טווחים שיאפשרו להם לפגוע בערים ישראליות אחרות. הם יורים על ערינו במטרה להרוג אזרחים ולזרוע הרס ואנו משחקים לידיהם בתגובותינו. אנחנו לא מדגישים את כוונות ההרג שלהם. במקום לתקוף את כוונות הזדון שלהם, אנחנו מתנצלים על חובת ההגנה שלנו.

צריך להפסיק את מתן החסינות החד-צדדית שהענקנו לכוחות הגרילה הפלסטינים. כל עוד הפלסטינים יודעים שאנו לא נשתמש בשיטות הלחימה שלהם  -  הם חסינים, וירי הקסאמים לא ייפסק. ואת זה צריך להפסיק.


   
מפת העץ
קריקטורה שבועית / עניינים אסטרטגיים tach  
"ההתנצלות גרועה מן החטא" שמעון מנדס  
 שכנעת אותי שמעון. אבי גולדרייך  
 הצדק איתך מנדס, עכשיו נראה אם תשכנע את אולמרט! רפי אשכנזי   
 על איזו חסינות חד צדדית אתה מדבר? רמי נוי  
 מר נוי, למרות ששינית את שמך שמעון מנדס  
 ועל כבר אמרה אבנר אברהם  
 אתה יכול לתרגם את היידיש ? רפי גטניו   
 תאר לך, מר מנדס, שיום אחד קבוצה של חיילים ערבים ריאליטי  
 התסריט הזה לא ריאלי, מר ריאליסטי אבנר אברהם  
 ´מר´ מלשון מרירות? אני גברת ריאלסטית. :) ריאליטי  
 סליחה, גבירתי אבנר אברהם  
 תשכח מארה"ב ריאליטי  
 אני לא זקוק ל"איזון", אני כבר ראיתי וחשתי אותו שמעון מנדס  
 גברת לבני הגיבה נכון. היא רק צריכה היתה אבנר אברהם  
 ועוד איך הגיבה נכון ! ! ! ! ! שמעון מנדס   
הבינוניות המנצחת שמעון מנדס  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום