רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 08/11/2006 08:19:43
מאת שמעון מנדס
נושא הבינוניות המנצחת

 
הבינוניות המנצחת
שמעון מנדס
 

 
מלחמת לבנון השניה הציפה את הבזיון של הבינוניות המנצחת. פתאום הסתבר, שהגנרלים שלנו הם לא אלופים על אמת. הם לא הגיעו למעמד הרם והנישא בזכות, אלא בחסד. חסד של אמירת הן אוטומטית. חסד של חוסר מקוריות וחשיבה אנליטית. חסד של הלשון היודעת להתמקם במקום הנכון. בקיצור, העתקנו את המעשה הנשי הקדמון, וזכינו להגיע מעלה מעלה, בזכות הענקת חסד.

הדברים לא החלו היום או אתמול. הדברים החלו לפני כשלושים שנה. הדוגמאות שיובאו להלן יאפשרו להבין את תהליך הדעיכה המתמשך, שהביאנו עד הלום. כבר אז הדרג הבכיר העדיף את הבינוניות על פני האיכות, מטעמי נוחות. השיטה הזו חסכה למנהיג הצבאי או האזרחי את הצורך של התמודדות עם מוחות מבריקים.

באותם ימים הגיעה השעה להחלפת רמטכ"לים. המועמדים היו האלוף הרצל שפיר והאלוף רפאל איתן. שר הבטחון עזר וייצמן, להפתעת רבים, העדיף את רפאל איתן על פניו של הרצל שפיר. רפאל איתן היה ידוע כחייל שתקן, מבצע פקודות כיאה לחייל ממושמע. ואילו הרצל שפיר, היה מוכר כקצין עם חשיבה מעמיקה ואנליטית. לאחר מעשה הסביר שר הבטחון את פשר בחירתו באומרו: "רפול חייל שתקן מבצע הוראות מבלי להתווכח, בורח מן העתונות". במינוי הזה שר הבטחון קנה לו שקט. כל מי שהכיר את רפול יודע, כי האיש היה מפקד שדה אמיץ ונועז ושדאי מעולה. בעוד שמתחרהו היה בעל חשיבה אסטרטגית. והמסקנה המתבקשת היא שהמפקד העליון של הצבא צריך להיות אסטרטג ולא שדאי.

בימים ההם המחבלים אמצו לעצמם את החורבות של מחנות הפליטים הנטושים ביריחו, כמקום מגורים בטוח  -  בחסות אונר"א. והצבא החליט להרוס את כל חושות החימר הללו, בכך שהמחנות הנטושים שמשו כשדה אמונים ללוחמה בשטח בנוי. אונר"א התלוננה בפני משרד החוץ, ואיימה בתביעה של 200 אלף דולר. היועץ המשפטי של משרד החוץ, אליקים רובינשטין, נבהל והוציא הנחיה להפסיק את האמונים שם. יחד עם זאת הוא הטיל על אחד מעוזריו להכין חוות-דעת משפטית על מעמד המחנות הנטושים, והאמונים שצה"ל עושה שם.

חוות הדעת המשפטית שללה מכל וכל את האמונים במחנות הנטושים, כאשר היא מסתמכת על אמנות בינלאומיות "ווינה"  ו"ג´נבה". "אמנת ווינה" שנחתמה בראשית המאה ה-19 קבעה שאין להרוס מבנים, רחובות מבני צבור וכד´. יתר על כן, חוות הדעת התעלמה לחלוטין מן ההסכם שנחתם בין אונר"א לבין ממשלת ישראל בשנת 1967. העוזר של היועץ לא ידע עליו דבר, ואילו הממונה שלו לא אמר דבר.

תקפתי את המסמך המשפטי וטענתי שאין דין מבני-חימר המתפוררים מעצמם, כדין ערי אירופה, ש"אמנת ווינה" באה להגן עליהן. והמלצתי לאלוף הפקוד להמשיך באמונים. היועץ המשפטי השיב לי מלחמה. כאשר פגשתי אותו אמרתי לו: עשית שתי טעויות. האחת, שלא הלכת בעצמך לראות במה מדובר. והשניה, אני במקומך הייתי מטיל על עוזר אחד להכין חוות דעת חיובית, ועל השני להכין חוות דעת שלילית. ואז היית בודק איזו מן השתים חזקה יותר. סופו של דבר המחנות נהרסו, בהסכמתה של אונר"א.

לימים מוניתי לתפקיד מפקד משמר מערת המכפלה. לאחר שלמדתי את המטלות והמשימות המוטלות על היחידה שלי, המלצתי לפני מושל חברון, סא"ל פרדי זך, להעתיק את משרד מפקד המשמר מהמבצר על ההר ליד המערה. מפקד המשמר צריך להיות קרוב ליחידתו, וגם זקוק למשרד קרוב כדי לאפשר לפונקציונרים מקומיים להפגש אתו. המושל התנגד. "אל תבוא לי בהצעות שיזעזעו את הנפה. תן לי לעבור את הקדנציה של שנתיים בשקט". לחצתי והמשרד הועתק ליד המערה. קבלתי אישים ערביים לשיחה. מנהיגי השוק של חברון ידעו שיש עם מי לדבר, כאשר מתעוררות בעיות. למרבה הצער, הייתי הקצין הערביסט הראשון והיחיד שמונה לתפקיד מפקד משמר המערה. בתקופה שלי מערת המכפלה היתה השקטה ביותר. אבל על כך ברשימה אחרת.

אני שלמתי את מחיר שלמות הבצוע, והלכתי הביתה. מושל חברון הגיע לתפקיד הרם של מושל אזור יהודה ושומרון. כי בכל תפקיד הוא דאג לקדנציה שקטה. ואליקים רובינשטין הגיע לבית המשפט העליון, עם כל ההססנות שלו בקבלת החלטות, ובכך הפוליטיקאים ריפדו לו את הדרך.


   
מפת העץ
"ההתנצלות גרועה מן החטא" שמעון מנדס  
הבינוניות המנצחת שמעון מנדס  
 עוד בתחילתו של הפורום כתב בזמנו דוקטור אורי מלשטיין "שהגנרלי סוריא  
 מה כבר אפשר לצפות ממדינה שמלמדת בבית הספר את "מורשת רבין" אבי גולדרייך  
 השמצות ורכילות אינן היסטוריה רפי גטניו  
 נכון .גם אני נגד השמצות ורכילות אדרבה שייבדק הענין עד תומו. אבי גולדרייך  
 יש אינספור מחקרים בנושא רפי גטניו  
 הארוע נחקר ומוצה עד תומו אם כי יש כאלה העוצמים את עיניהם אבי גולדרייך  
 מידת האמון שרוחשת הקהילה האקדמית והציבור הרחב רפי גטניו  
 אינני בטוח שאתה צודק אבי גולדרייך  
 טיעון אנטי-אינטלקטואלי מילשטיין א..  
 טענה קצת מוזרה רפי גטניו  
 כשל לוגי מילשטיין א..  
 מחקר וידע בנויים נדבכים נדבכים רפי גטניו  
 האם רבין היה מאושפז בבית חולים לחולי רוח מילשטיין א..  
 רמתי הנמוכה בעיניך לא קשורה כלל לעניין רפי גטניו  
 על אשפוזו של רבין בבתי חולים לחולי נפש לא דיווחו מילשטיין א..  
 אני שמעתי את זה, ונדמה לי שגם דיברת על זה רפי גטניו  
 דבר הדפוס המפוקפק שאותו אתה מכנה "ספרי" עמיש  
 למיטב זכרוני אתה בהחלט מחבב השמצות ורכילות עמיש  
 מר עמיש מילשטין צדק לגבי הצבא והגנרלים סוריא  
 לא היתה שום מפלה בלבנון אבנר אברהם  
 ביקורת, השמצה והפרכה מילשטיין א..  
 מה פתאם ?? ממתי כל אמירה שנאמרת היא אמת רפי גטניו  
 מעמד הטענה מילשטיין א..  
 בהחלט לא רפי גטניו  
 לפני כשנה שמעתי במו אוזני אבי גולדרייך  
 אז מה הקשר לימינו? ע.צופיה  
 מזכרוני הארכיוני: שני מליון נשיאים שמעון מנדס  
 לא מבין בכלל אבי גולדרייך  
 אבי, אתה צודק - תקון טעות שמעון מנדס  
 מלחמת שלום הגליל השניה הראתה פנים רבות לצבא אבנר אברהם  
 איזה תירוצים כבר לא ימציאו עמיש  
 הכיבוש השחית את החברה בישראל ,הצבא לא הושחת בגלל הכיבוש, סוריא  
צעד קטן בירושלים – צעד גדול לדמוקרטיה הישראלית רפי גטניו  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום