רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 29/10/2006 07:22:18
מאת שמעון מנדס
נושא מכתב גלוי ליועץ המשפטי לממשלה

 
מכתב גלוי ליועץ המשפטי לממשלה
שמעון מנדס
 

 
בשבוע האחרון רבו התלונות מצד גורמים משפטיים ופוליטיים על חריצות-יתר מצד מבקר המדינה. השופט מיכה לינדנשטראוס החליט עם כניסתו לתפקיד מבקר המדינה, כי הוא יפעל  בצורה שונה מקודמיו. זה שפוליטיקאים דעתם אינה נוחה מאופן פעולתו של המבקר – ניחא. אבל מדוע התופעה המרעננת הזו מטרידה משפטנים ?

במשך הרבה שנים התרגלנו, שמבקר המדינה משול לאיזה סרח עודף, שמימשל דמוקרטי מחייב את קיומו. אחרי הכל איך אמר ראש ממשלת ישראל לשעבר, דוד בן-גוריון: "במקום שיש אור, תמיד יהיה גם צל". אני מקוה שצטטתי במדויק את דבריו, שנאמרו בעקבות הטחת בקורת על אופן תפקוד ממשלתו. ומן המפורסמות הוא, שתפקידו של מבקר המדינה לבדוק את טיבו של הצל. שהרי האור מעיד על החיוב שבעשייה, בעוד שהצל מקטרג על השלילה שבה.

כיון שהרבון של עם ישראל, הכנסת, לא ייחס חשיבות רבה לכל נושא הבקורת בכלל, ואל מבקר המדינה בפרט, לכן גם דאגה הממשלה לראות בתפקיד זה משרה של כבוד. לאור זאת נבחרו תמיד אנשים עם כישורים מצויינים, בדרך כלל שופטים עליונים בדימוס. אבל בעלי אופי שקט ונינוח, הר געש כבוי אם תרצו. אנשים שפסגת האוורסט של הרצון והשאיפה של העשייה שלהם נמצא כבר מאחוריהם. לכן דוחות המבקר תמיד התפרסמו באחור של שנתיים. כי דוח המבקר לא עניין אף לא אחד משרי הממשלה ו/או חברי הכנסת. בוודאי שלא את העתונאים וגם לא את הצבור. אחרי הכל איזה ענין אפשר למצוא בפעולה כזו או אחרת שנעשתה לפני זמן כל כך רב ? פרסום דוח מבקר המדינה עשה רעש יום או יומיים, ולאחר מכן "ותשקוט הארץ" עד לפרסום הדוח הבא.

בקצור, עם ישראל התרגל שהשחיתות חגגה מתחת לאפו בצורה מוסתרת ונינוחה. ממש לפי השיטה של הגששים: "תכניס לכיס השמאלי סכום רציני או זכיון/רשיון מכובד – הכל לפי הענין -  מבלי שאני ארגיש, ותוציא מהכיס הימני באותו האופן מעט בשבילך בעבור התיווך". אפילו שר האוצר האגדי לוי אשכול הגדיר זאת: "לא תחסום שור בדישו". ואם כבר המבקר "עלה" על חלק מן התופעות הללו, חלה עליהן תופעת ההתישנות – כי זה היה כבר מזמן. היו עתונאים וחלק מן הצבור, שהיה אכפת להם, שטענו כי למבקר אין שיניים.

והנה מבלי שאיש התכוון לכך, נבחר מבקר מדינה, לא שופט עליון, אלא קטן ממנו, שופט מחוזי, וזה החליט להכניס שינוי בדפוסי העשייה של מערכת הבקרה. מעתה ואילך לא עוד דוחות מתים על תקופות ישנות. אלא בקורת חיה ונושמת על העשייה העכשווית של כל משרד מבוקר. יתרה מזו, כדי שלעבודת מערכת הבקרה יהיו שיניים, החליט המבקר לפרסם כל תופעה שלילית כבר בעת הגילוי. והדבר החל להרעיד את אמות הספים של מערכות המדינה. כל העושים במלאכה נכנסו ללחץ, מפחד שהמבקר יגלה כל מעשה שלילי בעודו באיבו. פרסום הדברים בזמן אמת, הכניס את פורעי החוק כולם לקטיגוריה אחת.

אי אפשר שלא להרגיש את השוני שהכניס מבקר המדינה, השופט מיכה לינדנשטראוס במערכת הן במערכת הבקרה והן בגופים המבוקרים. מבקר המדינה עם איזמל המנתחים שלו מוכן ומזומן לפתוח כל מורסה של עשייה סרוחה. כל פקידי הממשלה ושריה, מגדולם ועד קטנם, חיים היום בפחד, שמא ימעדו – ואז כל הפרוז´קטורים יופנו כלפיהם. זה רק במקרה של עוון קטן. ואילו במקרה של חטא, עלול האיש להכבד ולשבת בעיר מקלט.

אז במקום לבוא ולשיר  "עלינו לשבח את המבקר..." קמים המשפטנים וזועקים עליו חמס. וכל זאת למה ? כי הוא גזל מהם את הכותרות שהיו נחלתם הבלעדית בלבד. מאשימים את המבקר כי הוא ממהר לפרסם דוחות, עוד בטרם שיבשה עליהם הדיו.

אדוני היועץ, אנא הורה למשפטניך להרפות מהשופט-המבקר, ולאפשר לו להמשיך בעשייה המבורכת שלו.
 

   
מפת העץ
קריקטורה שבועית / זרע הפורענות tach  
מכתב גלוי ליועץ המשפטי לממשלה שמעון מנדס  
 שיתוק המערכות הנרי גלוקסמן  
 עשייה ביושר רק תבורך שמעון מנדס  
 שווי משקל רפי גטניו  
 השופט אלאלוף כמשל שמעון מנדס  
 אגב,האם אתה יודע מדוע פרש אותו שופט מכובד? ז'אן-קלוד  
 שיווי משקל הוא יחסי אבנר אברהם  
 למבקר יש את כל הסמכויות הנדרשות רפי גטניו  
 יפה מנדס, המכתב בעיתו גם לטעמי. ישר כוח לך, שלח אותו על אמת! רפי אשכנזי   
 המשפטנים חוששים שמישהו יעשה להם את העבודה אבנר אברהם  
מסיפורי הדוד הנרי / רקוויאם לנמר פגוע הנרי גלוקסמן  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום