תאריך 23/10/2006 09:03:17
מאת שמעון מנדס
נושא חשיבותה של חזקת החפות

 
חשיבותה של חזקת החפות
שמעון מנדס
 

 
בבוקר יום שלישי ה - 17 לאוקטובר 2006, השופט העליון לשעבר, מר מישאל חשין, מתח בקורת קשה על העתונות, שהרשיעה את הנשיא קצב בנושא ההטרדות המיניות המיוחסות לו. מר חשין אמר כי הפרסומים המוקדמים בעתונות בפרטי פרטים על כל הנושא, יצרה אווירה של הרשעה בטרם משפט. בהתאם להרשעה זו, יכולים היום פרקליטיו לדרוש מבית המשפט את מחיקת כתב-האישום נגד הנשיא  -  בטענה שהאיש כבר נשפט והורשע. ואכן הטענה של השופט חשין היא כבדת משקל.

כדי שהקורא יקבל תמונה מלאה על הנושא, אספר על תיק משפטי שבו הייתי מעורב במסגרת שרותי הצבאי. תחילה הסבר קצר על מערכת השפוט הצבאי. בית-דין צבאי מורכב בדרך כלל משלושה שופטים: אב בית-הדין שהוא משפטן, ושני שופטי-צד שאחד מהם חייב להיות קצין בדרגתו של הנאשם. כל קצין בצה"ל עובר השתלמות קצרה בנושא השיפוט הצבאי – כדי להכשירו להיות דן יחיד או שופט-צד בבית-דין. כאשר למערכת השיפוטית יש ענין מיוחד להחמיר עם הנאשם, שמים בהרכב השופטים שני שופטים משפטנים ושופט אחד בדרגת הנאשם. בהמשך יובהר הדבר.

לפני כשלושים שנה קבלתי זימון לשמש כשופט צד במשפטו של מפקד מחלקה בבסיס טירונים. כאשר קראתי את כתב האישום, שהיה מורכב מ-26 סעיפי אישום, סברתי כי הנאשם הינו אגוצנטרי ובעל אישיות מופרעת. מסקנתי הראשונית היתה, לא רק שהאיש אינו ראוי להיות קצין, אלא שמקומו מאחורי סורג ובריח. עשרים וחמישה סעיפים בכתב האישום התייחסו למעשיו של הנאשם, והסעיף האחרון היה "התנהגות בלתי הולמת".

היו שם סעיפי אישום על התעללות בחייליו של הקצין. בסעיף אחד נאמר כי הוא ציווה על חייליו להתרחץ במיץ פטל בהיותם בסדרה בשדה. וסעיף אחר הואשם מפקד המחלקה, כי הוא ציווה על חייליו להתרחץ עם נפט (באותה סדרת אמון). הרעיב את חייליו במזיד ועוד כהנה וכהנה. סעיף אחד חשוב במיוחד לענייננו: "הנאשם קלל וחבט באחד מחייליו".

בנושא הנפט והפטל, הסתבר במהלך המשפט, כי הקצין חייב את חייליו להתקלח – וזה בסדר כי זה בהתאם לפקודת ההגיינה. אלא שבשדה אין מקלחות מסודרות, ולכן החיילים צריכים למלא את חבית המקלחת, כדי שהמים יזלו ממנה על ידי גרביטציה לצורך המקלחת. את המים יש לקחת ממיכלית-עוקב ולמלא את החבית, ואת זה עושים בעזרת ג´ריקנים. המיכלים הקטנים הכילו בעבר תרכיז פטל ו/או נפט. כאשר החיילים ספרו על כך למפקדם, הוא אמר להם לשטוף היטב את הג´ריקנים ולאחר מכן למלא בהם מים. החיילים רטנו כי הם עייפים, ואז אמר להם הקצין: "אם נוח לכם להתרחץ עם צבע פטל ו/או שאריות נפט  -  תתקלחו".

בקצור, מתוך 26 סעיפי אישום הנאשם זוכה מ-24. הסעיף ה-25 שבו הואשם הקצין (הקללה והחביטה בחייל) הוא כבר נשפט בפני מפקד הבסיס. הסניגור של הנאשם הביא את מפקד הבסיס, קצין בדרגת אל"מ, והנ"ל העיד בשבועה בפני בית-הדין, כי הוא זוכר את המקרה היטב, כיון שהוא התייחס לתופעה בחומרה, ובקש לשפוט את הקצין בעצמו, ולא בפני קצין זוטר. אלא מה? טופס התלונה, המעיד על השפיטה וגזר-הדין, לא נמצא.

אב בית הדין טען כי אם אין טופס תלונה חתום, לפי פקודות מטכ"ל הנאשם לא נשפט, ובקש לחייב את הנאשם. אני כשופט צד, טענתי כי אם מופיע בפני בית-הדין קצין בכיר, ומעיד בשבועה שהקצין נשפט – מבחינתי אין לשפוט את הקצין פעם נוספת. שופט הצד השני שהיה בדרגת הנאשם, הצטרף לדעתי, והנאשם זוכה ברוב דעות מן האישום. כאן המקום להבהיר, כי אילו היה בהרכב השופטים שופט משפטן נוסף, הנאשם היה נשפט פעם נוספת על אותו סעיף של אישום  -  בהסתמך על כך שאין טופס תלונה שיעיד על כך.
 
סופו של דבר הקצין זוכה לחלוטין מכתב אישום דרקוני, שאילו פרטי האישום שבו היו נכונים, הוא היה נשלח ל-10 שנות מאסר.
 

   
מפת העץ
השלמה ריאליטי  
חשיבותה של חזקת החפות שמעון מנדס  
 חזקת החפות היא עקרון ראשון במעלה עמיש  
 הנשיא היה חייב להתפטר בגלל הריח שדבק בו שמעון מנדס  
 הנשיא חייב להתפטר כי ריאליטי  
 האם באמת בכל מי שדבק ריח אבנר אברהם  
 מדוע לא נתנו ליגאל עמיר להתייחד עם זוגתו? ריאליטי  
 התכוונת מן הסתם לשאול מדוע לא התירו לשרץ עמיש  
 בדיוק. ריאליטי  
 השאלה היא לאיזה חוק כמובן עמיש   
 החוק הקרימינלי הפנאומטי ריאליטי  
 שתי תגובות הנרי גלוקסמן  
 שתי הערות גם כן שמעון מנדס  
 אתה צודק שרון קנצרובסקי  
 אם כך באמת רצוי שתפריד את ריגשותיך האישיים אבנר אברהם  
מסיפורי הדוד הנרי / רקוויאם לכותבת הנאומים הנרי גלוקסמן  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום