רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 01/10/2006 08:55:46
מאת שמעון מנדס
נושא הצדעה לחייל שנפל

 
הצדעה לחייל שנפל
שמעון מנדס
 

 
שוב הגיע יום הכפורים, ושוב אנו חוזרים אל המלחמה הנוראה ההיא, ששברה לנו את עמוד השדרה הלאומי שלנו. מי היה מאמין שלאחר שלושים ושלוש שנים יפקדו אותנו תופעות מבישות כמו שסבלנו מהן במלחמה ההיא. כפי הנראה חטא היוהרה שתקף אותנו אז, עדין לא מרפה מאתנו. כמו שאמר זאת בימים אלה אל"מ (מיל.) יעקב חסדאי, שהיה קצין מחקר בוועדת אגרנט. במאמר שפרסם בעתון "הארץ", הוא קבע כי בעקבות וועדת אגרנט דבר לא תוקן. הסתפקו פשוט בעריפת ראשיהם של הרמטכ"ל דוד אלעזר, וראש אמ"ן אלי זעירא. אבל הפעם אני מבקש להתייחס לספור אנושי קטן, שאירע במלחמה ההיא.
 
כאשר פרצה מלחמת יום הכפורים בשנת 1973, שרתתי באותם ימים באמ"ן/צנזורה לעתונות. בשבת (יום כפור) בבוקר השכם הוזעקתי טלפונית למפקדה. לא היה צורך להסביר מה הסיבה, כי בחיל המודיעין בכלל, ובאמ"ן בפרט, היינו מודעים לכל המהלכים הצבאיים של צבאות מצרים וסוריה, שקדמו לפריצת המלחמה. יתרה מזאת, באמ"ן ידענו גם על הוויכוחים עם ראש אמ"ן האלוף אלי זעירא, כן תהיה מלחמה, ולא תהיה מלחמה – כך שהסיבה להזעקתי היתה מובנת.

כאשר כולנו הגענו למפקדה הוסבר לנו, כי "היום בשעה 18:00 מצרים תתקוף את ישראל".  כזכור, הסוכן מס´ אחד ש"המוסד" השליך עליו את יהבו, כמקור המהימן ביותר, נפגש באירופה עם ראש המוסד עצמו, האלוף צבי זמיר, ביום ששי, ה-5 באוקטובר, ולחש לו "בסוד" כי בשבת בשעה 18:00 מצרים עומדת לפתוח במלחמה. להשלמת התמונה נזכיר כי ה"סוכן" היה לא אחר מאשר ראש לשכתו של נשיא מצרים עצמו. בדיעבד אנו יודעים כי פעילותו של ה"סוכן" וכל הזרמת המידע שלו אלינו, היתה חלק ממערך ההונאה המצרי.

אבל בפועל המצרים הקדימו את פתיחת המלחמה לשעה 14:00, מחשש שארבע השעות הללו יאפשרו לצה"ל מרווח זמן נוסף לגייס את המלואים. המצרים ידעו כי לצה"ל דרושים 48 שעות כדי לגייס את המלואים. לכן הם ידעו כי מרגע ששעת ה"ש" ידועה  לישראל, אין לה את מרווח הזמן הדרוש כדי להתארגן לבלימת האופנסיבה שלהם. אבל בכל זאת הם רצו לעצמם גורם הפתעה כלשהו.

בדיון התעסוקה המבצעית שלנו במהלך המלחמה, אני הוצבתי בבנין הטלויזיה הישראלית שברוממה במהלך כל המלחמה. הסיבה לכך היא שהכרתי את המדיום הזה טוב יותר מכל אחד אחר ביחידה. החומר שזרם לטלוויזיה היה רב, וצריך היה לקבל החלטות בזמן קצר ביותר.

לאחר שצה"ל חצה את התעלה בהתאם לתכנית המגרה "שובך יונים" שהוכנה בפקוד דרום, חטיבת הצנחנים בראשותו של אל"מ דני מט, נהלה קרב, שראשיתו היה מר, על מנת להשתלט על אזור החיץ החקלאי, ממערב לסואץ. הכתב הצבאי של הטלוויזיה בימים ההם היה רון בן-ישי. וכדי לא לסכן חיי אדם הוא נטל את המצלמה בעצמו וצלם חלקים מן הקרב. בסיום הכתבה של רון בן ישי, המצלמה נחה לדקת דומיה על אלונקה, שבה שכב צנחן הרוג כאשר שמיכה צה"לית מכסה אותו. נציג דובר צה"ל בטלוויזיה, שהיה בעבר דובר-צה"ל בעצמו, ראה את הכתבה לפני, ובקש להשמיט מן הכתבה את "דקת הדומיה" שהוקדשה לצנחן ההרוג. טענת דובר-צה"ל היתה, כי המראה הזה של החייל ההרוג יפגע במורל של האוכלוסיה האזרחית בעורף. עורך החדשות סרב להשמיט את הקטע, ואז דובר-צה"ל אמר לעורך, או.קיי. אני אבקש מן הצנזור להורות לך לעשות זאת. כאן המקום להסביר, כי מעמדו של דובר צה"ל בטלוויזיה היה במעמד מייעץ, בעוד שלצנזור יש סמכות אכיפה.

בדרך לחדר העריכה, מספר לי דובר צה"ל על הבעיה, ומבקש ממני לפסול את הקטע. "לך הוא חייב לציית, אני לא יכול להורות לו". לאחר שראיתי את הקטע, סרבתי להשמיט את הקטע מן הכתבה. אמרתי לדובר צה"ל, כי אין כאן שום דבר שפוגע במורל. אנו נמצאים במלחמה, ובמלחמה יש הרוגים. אין כאן צלומי זוועה, ההרוג מכוסה בשמיכה בצורה מכובדת. "ואם שמת לב, רון בן-ישי התעכב על ההרוג דקה שלמה. זוהי הצדעה אחרונה לחייל שנפל". להיפך, פניתי לעורך החדשות ואמרתי לו "אם תצטרך לקצר את הידיעה את הדקה הזאת תשאיר שלמה. זה המעט שאנו חייבים לצנחן ולחבריו".

דובר צה"ל ערער על ההחלטה שלי עד לצנזור הראשי. אבל דבר לא עזר לו. הכתבה שודרה במלואה, עם "דקת הדומייה" בסופה. זו היתה ההצדעה היחידה לחלל שנפל, ששודרה במהלך מלחמת יום הכפורים. כמובן שיש לזקוף זאת לזכות רגישותו של רון בן-ישי שהיה כתב צבאי בנשמתו.
 

   
מפת העץ
נעפיל אל באריקדות גבה-גבוה שמואל ירושלמי  
הצדעה לחייל שנפל שמעון מנדס  
 צדקת, שמעון naomi8  
 היה הרבה מידע על המלחמה הקרבה אבי גולדרייך  
 הכיצד? יועזר  
 לאבי ספר זכרונות גאולה חמילבסקי  
 בפנסיה אבי גולדרייך  
 לאבי, כדאי לחכות גאולה חמילבסקי  
 כדאי לחכות... אבי גולדרייך  
 לאבי, אני מחכה גאולה חמילבסקי  
 צדקת מנדס, כמו בהרבה פעמים. הסוכן "בבל" למיטב ידיעתי, - רפי אשכנזי  
 מידע שנחסם ע"י אלי זעירא שמעון מנדס  
 פתח לנו שער ב´שעת נעילה´ אבנר אברהם  
 לשמעון, מחיר ההשתקה גאולה חמילבסקי  
 לרפי, חתנו של נאצר גאולה חמילבסקי  
 לגאולה, אז מאיפה את רוצה אבנר אברהם  
 לאבנר בחירת סוכן גאולה חמילבסקי  
 חס וחלילה אבנר אברהם  
 לאבנר, מה עם הסוכן פולרד גאולה חמילבסקי  
 נגעת בשני אירועים שהיו מכה למודיעין הישראלי אבנר אברהם  
 לגאולה היקרה, סוף סוף מישהו קורא את דבריי... בקשר רפי אשכנזי  
 לרפי, סוף סוף הבנתי גאולה חמילבסקי  
 הצדעה יחידה גאולה חמילבסקי  
 בפועל לא היתה עוד הצדעה שמעון מנדס  
מסיפורי הדוד הנרי / "יחידות" עם האדמו"ר מויז´ניץ הנרי גלוקסמן  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום