תאריך 27/09/2006 19:11:12
מאת אבנר אברהם
נושא אי שפיות זמנית של הרוצח או של בית המשפט?

 טענת ה"אי שפיות זמנית" עברה סידרת פרשנויות משפטיות שהוציאה ממנה את כוונתה המקורית. למעשה בית המשפט מסכים לפרשנות ש´אי שפיות זמנית´ יכולה לקרות בשניה שלפני ביצוע הרצח, כשהרוצח הגיע ללא כוונה מוקדמת והיא בשלה אצלו במהלך הדקות שלפני הרצח,  ואפילו ממש  בשניות שלפני תקיעת הסכין או ירי הכדור. לפני כן ואחרי כן הרוצח היה שפוי. הבעיה היא להגדיר כמה זה לפני כן ולאחר מכן, ולהוכיח לביהמ"ש שהרוצח היה בלתי שפוי בזמן הרצח עצמו.  במצב זה הרי אפשר שרוצח גם השפוי ביותר וקר הרוח ביותר גם אם כוונתו לרצוח מראש, הרי שהוא לוקה בהכרח ב´אי שפיות זמנית´ כל פעם כשהוא מבצע רצח.

 

  ´אי שפיות זמנית´ קשה להוכחה ולכן ביהמ"ש נעזר במומחים בתורת הנפש. מביאים פסיכיאטרים (פסיכיאטרים מטעם ההגנה והתהיעה) לבית משפט שיעידו ויחוו את דעתם אם הנאשם היה צלול בדעתו בשעת ביצוע העבירה המיוחסת לו. בית המשפט בבואו להחליט אם הנאשם היה צלול או לא בשעת ביצוע העבירה יתחשב בעדויות הפסיכיאטרים ובעדויות הנסיבתיות ויפרש בעצמו  את מצבו הנפשי של הנאשם בזמן ביצוע הרצח. ובית המשפט צריך להחליט אם הרוצח היה קר רוח ושפוי בשעה שהחל את תהליך הרצח (שזה יכול להיות כמה שניות לפני הרצח או כמה ימים לפניו) והוא החליט בשיקול דעת לרצוח או לחילופין שלא היתה החלטה קודמת ורק בגלל המפגש או התפרצות הסכסוך האקראי בוצע הרצח.

 

אין כאן דברים מוחלטים. הכל ניתן לשיקול ולהערכה וגם לטעוּת, ולכן יש שופטים שמחליטים כך ויש שמחליטים אחרת באותו פסק דין.

 

עסקות טיעון נפוצות בשיראל כי בתי המשפט עמוסים ביותר. משפטים רגילים נמשכים חודשים ושנים ללא הכרעה. עסקת טעון מקצרת את התהליכים ומשחררת מעט מלחץ ביהמ"ש.  עסקת טיעון אין פירושה הקלה בגזר הדין, כי כל גיזרי הדין הפליליים בישראל קלים יחסית לעומת מדינות חוק מערביות אחרות. זה אמור בעיקר בפשעים אזרחיים של גניבה רכוש ובפשעים פליליים של אלימות פיזית "מתונה" (ריב שכנים, ריב בין בני זוג, אלימות לילדים).

 

חברה שלא מגיבה קשה לפשעים "קלים" ולפושעים "קטנים" מלמדת את הפושעים שיש תמורה לפשע ובעצם "מתגמלת" אותם ו"מעודדת" אותם להחריף את אלימות הפשעים עד להיותם "פושעים קשים´.

 

מכאן שמדינת חוק רצינית צריכה להעמיד לדין על העבירות הקלות ביותר ולגזור את גיזרי הדין הגבוהים ביותר לכל פשע, כדי שהציבור, כולל האוכלוסיה שהיא בפוטנציאל גבוה להתדרדרות לפשע, יבין שפשע הוא באמת לא משתלם. וישראל לא נמצאת היום במצב הזה. בשל הלחץ על המשטרה הקטנה יחסית ועל בתי המשפט ומצב בתי הסוהר, המשטרה לעיתים מחליטה לא לטפל כלל בפשעים קטנים ומשאירה את ההתמודדות עם הבעיה לאזרח הקטן. ובכך מודיעה המדינה שהפשע משתלם.

   
מפת העץ
המשורר של יפו: על מנחם תלמי אלי אשד  
אי שפיות זמנית ? שמעון מנדס  
 אי שפיות זמנית של הרוצח או של בית המשפט? אבנר אברהם  
 על פלפולים אלה , בוכה הנביא שמעון מנדס  
 ובתלמוד: "אדם מועד לעולם בין ער בין ישן" מוטקה צביאלי  
 מאמר יפה וחשוב מר מנדס! הליברליזם הביא עמו גם את - רפי אשכנזי  
 קולת העונש גאולה חמילבסקי  
 גאולה, יש לנו את חכמת ה"סייג" והיצר הרע שמעון מנדס  
 יצר לב האדם גאולה חמילבסקי  
 הבחירה בין טוב ורע שמעון מנדס  
 לשמעון, אין זה כישלון גאולה חמילבסקי  
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום