תאריך 25/09/2006 09:38:42
מאת יורם המזרחי
נושא משקפת שדה - טור שבועי

 
משקפת שדה
 
טור שבועי
 
 
"הכלב יגן עליך במחיר חייו - האדם יטביע אותך - להציל עצמו" (תרגום משל מלשון אומת האוג´יבוואה)
 


בביתנו שוררת  אנרכיה.   ניאון,  התוכית התובענית  התחרפ´נה.  הכל החל בפתיחת מגירה עליונה באחת השידות,  מעשה שעורר תשומת לב מיוחדת אצל הציפור  הירוקה,  העושה בביתנו כראוי לשותף מלא.  התוכית עטה על "תעלומת המגירה" ומצאה שאפשר לשבת בתוכה.  רעייתי שתחיה, ידידת בעלי-חיים  שיצאו  לה מוניטין בין בעלי- הכנף של וויניפג,  החליטה לאפשר לניאון להתנחל זמנית במגירה.  נראה שאפלולית המגירה שנשלפה רק כדי מחציתה,  הפעילה קוד - גנטי כל שהוא  והמכונפת החלה להשתגע.  תחילה קרקרה וזירזרה בלווי ציוצים וציפצופים.  בשלב שני נלוו לקולות סוגים שונים של קידות ופרפורי כנף שלדעת זוגתי סימלו "הכנות להזדווגות ובניית קן"  כאן החלה האנרכיה. 

עם כל הרצון הטוב  ואהבתי לניאון,  לא הסכמתי  להפשיל מכנסיים ועוד יותר לטפס לתוך המגירה  שנועדה להיות מיטת אוהבים.  המשך החינחונים היה  כניסת ניאון  לחלל הריק והאפל שמאחורי המגירה  ומשם התגנבות למגירת הגרביים  שמלמטה.  כל הנ"ל נסבל  עד שבעלת המקור החלה לכרסם קירות המגירה  ועשתה כך בשקדנות אמן גילוף פולינזי.   בשיקול  ערך השידה מול הנאת הציפור,  הכריע הגורם  הכלכלי.  המגירה נסגרה ומאז ועד עתה יורדת ניאון לחיינו,  מפרפרת, צווחת, שורקת,  טסה הלוך ושוב,  נוחתת על כתפי, נושכת   ומכה באמצעות כנפיה ושאר תעלולים הסוחטים (לפחות ממני) טיפות אחרונות של כח נפשי.  הבוקר,  ישתבח שמו,  חלה רגיעה  אך התוכית הגיעה למשרד ומאז היא יושבת על זרוע מנורת  זכוכית- המגדלת  הגדולה, מכשיר חיוני לחצי- סומא,  משם היא מצייצת לעברי תוך הטיית צאוור בכוון חדר- השינה והשידה.  צרות של שותפי ציפור.
 
פרט לאנרכיה הכל בסימן שיגרה.  יום ראשון של שנה חדשה ומאומה לא השתנה,  פרט להפחתת זמן ממה שהוקצב לנו שעה שבאנו לאויר העולם.    מזג-האויר צונן,  אפור, אולי ירד גשם.   בשמורת הטבע הסמוכה נפתחה עונה מיוחדת של התכנסות עופת המים הנודדים.   הארוע  המתחדש מדי ערב, ממש לפני השקיעה,  נחשב לאחד ממראות הטבע  היותר   מרהיבים.  רבבות ויותר עופות מגיעים מהצפון ומתמקמים בשמורה, שם יתארגנו לקראת השלג הראשון והמשך הדרך דרומה לארצות-הברית.  האפרוחים שראינו בראשית האביב,  כבר בגרו לחבר´ה צעירים,  הלומדים במרץ  איך לטוס,  לנווט,  לשמור מבנה וכשצריך לצלול למקום הלינה או מי האגם.  המפליא הוא התזמון.  מומחי השמורה והצפרים למיניהם  יודעים במדוייק מתי מתחיל התהליך המופלא כאילו קבלו דיווח מוועד האווזים,  או דובר כל שהוא  מתי להתייצב בשמורה,  לצפות להתפעם ואם יש די אור -לצלם.   כל אלה מנפלאות הבריאה,  מחזה מעודד,  המלמד שבעולמנו המחורבן  (יסלח לי צח הלשון האומר שאינו קורא רשימותי בגלל ניבולי- פה וכיו"ב)  עדיין נותר סדר בראשית, עם תום,  שלפחות לשעה מסלק תודעת מעשי הנבלה שבני האדם מבצעים איש ברעהו  ונגד בעלי החיים בכלל.
 
אגב  סיור באחד מאתרי הצילומים מצאתי צילומים מארבע כנפות תבל.  חלקם מרהיבים,  יש מכוערים,  גם צילומי זוועות ומלחמות.  פה ושם נתקלתי בקבצי צילומים ששיבצו צלמים שאינם מידידי העם היהודי וארץ פלאי- הקרחנ´א. כך למשל מצאתי בין צילומים שתעדו מלחמת- לבנון מזווית  האויב,  כאלה  שהנציח צלם ישראלי  לא חכם.   קבוצת ילדות בנות עם הבחירה,  כורעות לייד פגזי  155 מ"מ כשברקע סוללת תותחים מתנייעים.   הילדות,  הלבושות לפי מיטב  "המודה"   המציגה בנות עשר כמין לוליטות ושרמוטות קטנות, חמושות עטי-סימון ומציירות על הפגזים שעוד מעט ישלחו לכפרי לבנון.  הקטנות משרטטות מיני ברכות  המיועדות לשיח´ חסן נאסרללה  ושכניו.   הצילומים הצבעוניים של ילדות- התותחים מישראל,  משובצים במצגות כפרים הרוסים, גוויות לבנונים שהתנפחו בשמש או נצלו במכוניות שרופות וכמובן  ילדים שנפלו קרבן במערכה המשונה.   אני מניח שהצלם הישראלי שבוודאי חשב שמעשיו ראויים לשבח  ואולי אף חילק לחבר´ה  מזכרות מרגשות  - לא נענש.   מפקד הסוללה ואלה שמעליו  עסקו ככל הנראה ביבבת אין-אוכל חם.   וכשבטן הישראלית הומיה אין מי שישגיח על מעשי צלמים.  שיהיה.  הכל מפלאי מלחמת הקיץ של נאסראללה.
 
באתר הנ"ל מצאתי קבצי צילומים שגרמני אחד, העובד במרכז- אסיה,  הנציח בארמניה,  קירגיזסטן, גרוזיה ועוד.  אוסף  מעניין, צוהר לעולם לא כל כך מוכר.   הגרמני צילם למשל חיילים גרוזינים, כפי שפגש לייד מעבר גבול.  כל "השווילים"  ועוד כמה לתוספת.   צבא,  עליו היו היו אומרים  שעל פניו הוא דומה למילואימניקים  מהג"א  קרית-שמונה  או גיבורי  מטבח חטיבת שריון  וסתם קבוצת נהגי- תובלה משועממים,  שגוייסו על לא עוול בכפם, הולבשו חלקי מדים  ומאז יושבים על ספסל, זוררים ויורקים, מעשנים מרלבורו, ממתינים לזה שנשלח הביתה להביא סרטים כחולים  ובינתיים מספרים זה לזה מה ואיך עשו לגברת.
  
 
 
בין השאר מצאתי צילומים מכלא הנשים בטיבליסי.  מתקן מוזר,  הנראה יותר כבורדלו מהמניין.  ריהוט חדר מיטות בסגנון המקובל בכמה ממקומותיכם.   נקי וחביב לעין  וכנראה גם  לז... של מנהל הכלא.  הגברת זהובת השיער, שרואים באחד הצילומים "מהפראונקנסט/כלא הנשים" מזכירים סקירה אנושית נוסח פליני.  עגוממיות  מלאת דיכאון ותחושה מצמררת של גועל נפש אמיתי.  בדקתי ומצאתי שאכן כך   בבתי - כלא  רבים, מהסגנון הרוסי,   שם יכול האסיר בעל האמצעים להביא  ריהוט, קישוטים וכיו"ב  כדי להקל סבלו מאחורי הסורגים והחומות.   גן -עדן לחובבי משכב זכר  וסתם תאוותנים  הרוכשים שרותי אסירות.  על רקע הכלא  הגרוזיני,  מצטייר  כלא הנשים "נווה-תרצה"  כמתקן נוסח הגולאג,  או מחנה כפייה יפני.

כאן  הגיעה עת לצון.   הגרמני הטוב צילום  בארמניה,  בין השאר,  בעל חיים  מוכר,  שמשום מה הזכיר לי דווקא את הבוחר הישראלי,  מהזן ששיגר לקרחנ´א 120 נוכלים.  ראו הבעת התום המטומטם השפוכה על פני החמור.  שימו לב  לעיניו הרטובות מלאות התדהמה.  ראו נחיריו הערוכים לחוש קרבת גביר זה או אחר  ואזניו המרהיבות, כרויות  להאזין לשמוע אך לא  לסייע בהבנה.  אכן חמור בן חמור וכאלה חברים יש בארץ ציון ירושלים תל-אביב (עם מוניות ח´אפר) קרית-גת, ערערה וכפר וורדים.

 
עוד מצאתי צילום המנציח חבורת חמורים  ששיבה זרקה  בראשיהם,  מולם הגביר ההדור,  ממש ראש-ממשלה שידו מושטת לנישוק.   ברקע בניין הקרחנ´א ומי שיבדוק ימצא גם איש ביטחון   ואפילו  ח.ק (חבר קרחנ´א)  בדימוס,  המקווה שהגביר יתפנה לשאול  "שלום איציק מה שלום הגברת?"  שאז יענה הח.ק  מיל.  "אני לא איציק והגברת  נפטרה לפני עשר שנים"  כל אלה לא  ימנעו המשך דו- שיח של חרשים  "והילדים בסיידר" ישאל הגביר,  שעל כך ישיב  המייחל  לגבורה "אחד נקבר באוגוסט השנה ושניים חיים באוסטרליה".  חיפשתי למצוא את ווזיר הצבאות המשופם, או זה שניהל את הצבא הגיבור ולא מצאתי.   אפשר להניח שהללו עסוקים בהתלחשויות עם כתבלבים  ועיתונאי חצר, או מכינים עצמם  לשקר באזני  "הוועדה"  אכן.  כל צילום מעורר זכרונות שלא כולם יפים.   אבל בעסקי יפהיוף  אין לי דריסת רגל.  הדימויים באים מעומק  באר היסורים האישית. בור האכזבה,  גיא צלמוות לתוכו נכנס עם הבחירה, תוך נערות  הראויות לחמור  ארמני.עד כאן. על חלק מהדברים האלה ועוד ניתן לשמוע בפינתי המשודרת ברדיו קול הלב , הנקראת המשקפיים של יורם וגם בבלוג המודיעין, לכניסה לחץ כאן  ולבלוג הפשעים, לכניסה לחץ כאן.
   
שבוע  טוב.
  
 

 
ובשולי המשקפת...
 

 
שלום לקורא. שנה טובה!

אתר המודיעין הבנל"א, נוסח עברי, G2 ANALYST מבקש להרחיב את מעגל הקוראים ומעיינים. הכניסה לאתר חופשית  ואינה מחייבת רישום. ניתן לצטט  חומר מהאתר עם ציון המקור G2 . באתר חומר עדכני בנושאי מודיעין, אלימות פוליטית, טרור בזיקה בין לאומית (מחוץ לגבולות ישראל)  צבא וביטחון, חידושים טכניים ומידע על פיתוח, הערכות ודיווחי רקע בנושאים שונים כנדרש,  ופרטים על אמל"ח מכל הסוגים. כמו כן קיים באתר מנוע חיפוש המאפשר עיון מקיף בנושא וארכיון חודשי.
 
G2 נקרא ע"י רבים, מכל החוגים, בישראל ומחוצה לה. ניתן להרשם כמנוי לקבלת ידיעות טריות. העבר את פרטי האתר למכרים, עמיתים ומי שעשוי להתעניין במגוון הנושאים המטופלים אצלנו. המערכת תשמח לפרסם "חומר טוב" תוך ציון שם המדווח. כל חומר יבדק לאימות והשוואה עם קטעים שפורסמו בנושא. בקרוב: נוסח אנגלי. כרגע מופיעים באתר דיווחים אקראיים, או מאמרים בשפה האנגלית.
כתובת האתר :
 
 

 
   
מפת העץ
אי שפיות זמנית ? שמעון מנדס  
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי  
 נהדר. יופי של רשימה. ריאליטי   
 יורם, רוחות סתיו גם אצלנו והיו אפילו טפטופים בצפון... רפי גטניו  
 נדמה שיורם היה מאוד ציני בתיאור הסיטואציה. אין לי ריאליטי  
 מלחמות אינן יפות אבנר אברהם  
הבסטיליות, למאות קיימות עוד! שמואל ירושלמי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום