רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 15/09/2006 21:49:19
מאת שמעון מנדס
נושא טפשות צבאית של מנהיגות פוליטית

 
טפשות צבאית של מנהיגות פוליטית
שמעון מנדס
 

 
יש להניח שראש הממשלה אהוד אולמרט, יחכך את חזהו בהנאה כאשר ילמד לדעת שיש מישהו ששם אותו באותה ליגה יחד עם הנשיא המצרי אנוואר אל-סאדאת. אלא שההשוואה במקרה שלנו היא מן התחום השלילי. היא לא הוסיפה כבוד לנשיא המצרי, ובודאי שלא יהיה כך עם מר אולמרט. אבל בכל זאת, השגיאה שעשה הנשיא המצרי, היו לה תנאי פתיחה טובים יותר משל אולמרט.

הנשיא המצרי, מחמד אנוואר אל-סאדאת, יזם את מלחמת יום הכפורים על מנת להניע תהליך מדיני בין מצרים לבין ישראל. היעד הצבאי של הצבא המצרי, כפי שהתווה לו מנהיגו המדיני, היה לחצות את תעלת סואץ ובכך ליצור משבר מדיני בין מצרים לבין ישראל. סאדאת לא רצה לכבוש את סיני, כי הוא הכיר בעליונות האיכותית של צה"ל, לעומת צבאו שלו. לכן ההוראה של הדרג המדיני לצבא המצרי היתה, לחצות את התעלה ולהתפרשׂ לאורכה  -  דהיינו לרוחב החזית עם ישראל.

בדומה לחסן נסראללה, גם סאדאת לא האמין שצבאו יוכה מכה ניצחת, ואילולא הנרי קיסינג´ר האמריקני, הצבא המצרי היה מושפל עד עפר, עקב כיתור הארמיה השלישית המצרית והשמדתה על ידי צה"ל. בחלום הכי שחור שלו, סאדאת לא תאר לעצמו כי צה"ל ייעצר 101 ק"מ מקהיר. צריך לזכור שהמלחמה נפתחה ביום הכפורים, הצבא המצרי הצליח להפתיע את צה"ל עם הפתעה בסדר גודל של "פרל הרבור", כך שסאדאת היה בטוח שאנו לא נספיק לגייס את כוחותינו, ולהשיב מלחמה שערה. יתר על כן, כוחותיו שהתפרשו לאורך התעלה, היו מוגנים מפני חיל האוויר הישראלי, על ידי טילי נ.ט.  סא-2 הרוסיים; ומוגנים מפני השריון הישראלי על ידי טילי ה"סאגר". כל מטוס או טנק שלנו שהתקרבו לתעלה הופלו על ידי טיל מתאים.

(במאמר מוסגר ראוי לציין בהקשר זה, כי ידידי ורעי, יורם המזרחי כתב מאמר רציני, בשנת 1972, שבו ניתח את חשיבותו של הטיל האנטי-טנקי במלחמה הבאה –  אבל חיל השריון מחד, וגם הבטאון הצבאי "מערכות" מאידך, לא רק שסרבו לפרסם את המאמר או להתייחס אליו, אלא שבטלוהו כעפרא דארעא, כי יורם לא היה קצין שריון בהכשרתו).

כעבור ששה ימי לחימה, ביום ה-12 באוקטובר, כאשר הרמטכ"ל המצרי נוכח לדעת כי נסיונות צה"ל להגיע אל התעלה נכשלו, הוא המליץ לנשיא סאדאת לחצות את התעלה עם כוחות שריון מצריים אל תוך סיני. צריך "לנצל את ההצלחה" אמר הגנרל סעד א-דין שאזלי  לנשיאו המצרי. סאדאת לא רצה לפרוץ אל תוך סיני. הצבא המצרי חצה את התעלה, התפרש לאורכה  -  נוצר משבר עם ישראל, וזה הספיק לו. אבל הגנרל שאזלי לא וויתר, סאדאת השתכנע, וכל עתודת השריון המצרית שהיתה פרושה מערבית מן הסואץ, כהגנה על מצרים, חצתה את התעלה ופרצה פנימה אל תוך סיני. כאן חיכה להם השריון הישראלי, ובקרב-תנועה מבריק, צה"ל השמיד 300 טנקים מצריים ואיבד טנק אחד. הקרב הזה איפשר לצה"ל לחדור אל תוך מצרים ולהעצר 101 ק"מ מקהיר.

כעבור 33 שנים, צה"ל שוב הופתע בגזרת הגבול עם לבנון. המענין שגם כאן האויב התבצר היטב לאורך הגבול, כאשר לרשותו אמצעי הלחימה המודרניים ביותר. יתרה מזו, חיילי חזבאללה מיקשו ומילכדו היטב את השטח, במקום ששם העבירות טובה לרק"ם. גם מיצר היציאה היחיד מערוץ ה"סולוקי" צפונה אל תוך לבנון, טווח על ידי טילים אנטי-טנקים. ומעל לכל אלה, המנהיג המדיני של חזבאללה בכל שידור-לאומה הזמין את צה"ל להכנס אל תוך לבנון. בשיא הפשטות הוא אמר: "כנסו החיילים שלי מחכים לכם".

במשך שלושים ימי לחימה מנהיגינו הצבאיים והפוליטיים זלזלו בשיח´ נסראללה, ולא עשו דבר בחזית הזו. נסיונות קטנים ובודדים שנעשו על ידי יחידות צה"ל נכשלו. ואז ביום השלושים, כאשר הפסקת האש נסגרה ונחתמה, לחש פואד בן-אליעזר על אזנו של שר בטחוננו, עמיר פרץ: לסיים את המלחמה בצורה כזאת ובתנאים כאלה על גבול הלבנון, זה בזיון טוטאלי. עמיר פרץ שחרד לתדמיתו, נסע לירושלים, ונפגש עם ראש הממשלה, דפק על השולחן, ושכנע את ראש הממשלה לצאת לפעולה הקרקעית המיותרת לחלוטין, שחשפה את ערוותנו עוד יותר. בפעולה נלוזה זו נהרגו שלושים חיילים וקצינים, אבדנו 11 טנקים – סתם. בערבית אומרים: על פאדי.

וכך אנו רואים שהנשיא המצרי רצה לנצל את ההצלחה, וחטף השפלה. ואולמרט שלנו רצה להציל את כבודו של פרץ, וגם הוא חטף השפלה.  במלחמת יום כפור מי שניסה לשכנע את המנהיג המצרי היה גנרל עם נסיון צבאי, שהסתנוור מהצלחת הפתיחה המפתיעה של צבאו. במלחמה הזו עם חזבאללה, את תפקיד "הגנרל המשכנע" שיחק שר בטחון, שאינו מבין בענייני צבא ולא כלום. וכך חברו להם "ניצול הצלחה" עם "הצלת כבוד", כדי להמיט אסון על מנהיגים פוליטיים.

   
מפת העץ
מסיפורי הדוד הנרי / רקוויאם לנעמן דילר ז"ל הנרי גלוקסמן  
טפשות צבאית של מנהיגות פוליטית שמעון מנדס  
 חוץ מרכילות-יש איזשהו בסיס עובדתי למאמר שלך? ע.צופיה   
 היכן כאן בדיוק הרכילות? אבנר אברהם  
 "לחש פואד בן-אליעזר......" ע.צופיה  
 נדמה לי שיש מספיק מקורות לחזק את ביטויי מנדס אבנר אברהם  
 זה בדיוק הענין. כאשר לא מזוהה מקור זו רכילות ותו לא!!! ע.צופיה  
 או קיי, גם כשאתה לא צודק בקביעתך זו, רק אציין אבנר אברהם  
 אם שמעת זאת ע.צופיה  
 פואד איננו עיתונאי.... אבנר אברהם   
 זה שאמרתי,אם אתה שמעת זאת-מבחינתי,אמת עובדתית ע.צופיה  
 כך או אחרת ,מלחמה כמו במלחמה. בעניין מרחב מדבר סיני הדרג יורם המזרחי  
 השוואה מאלפת גאולה חמילבסקי  
שום מלחמה אינה שווה גרוש! שמואל ירושלמי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום