רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 11/09/2006 21:41:25
מאת שמעון מנדס
נושא מבחן "פלאח"

 
מבחן  "פלאח"
שמעון מנדס
 

 
בעבר כאשר שועי המדינה חטאו, מערכת המשפט נהגה להעלים עין, או לחילופין "לסגור את התיק" בטענה של חוסר ענין לצבור. וכמובן חכמי המשפט הפליגו בהסברים משכנעים כאלה ואחרים, מדוע אינם נוקטים בשום צעד משפטי נגד החוטא. עד שבא נשיא בית המשפט העליון הפורש וטבע  את  מטבע הלשון  "מבחן בוזגלו". מעבר לכל ספק, כוונתו היתה שדין אחד לכולם  -  לגדול ולקטן. ואמנם, היום אנו עדים לכך, שאכן אין חסינות לאיש בפני החוק.

אבל עדיין יש לנו קבוצה קטנה של אנשי צבור במעוט הערבי, שמשום מה המבחן של בוזגלו אינו תופס לגבם. כל אימת שנציגי השלטון מבקשים לאכוף את החוק על מאן דהוא  מאוכלוסיה קטנה זו, מיד קופצים כל חברי הכנסת הערבים וזועקים: זוהי גזענות, זוהי רדיפת המעוט הערבי באשר הוא ערבי. ואין זה כלל משנה שיומיים קודם לכן השלטונות אכפו את החוק על יהודי אחר, באותה הסוגיה, וכאן הדברים נראים משום מה נורמלים.

חלק מחברי הכנסת הערבים שלנו מצפצפים על החוק, ממש כמו תקיעת שופר. אלא שאצלנו תקיעת השופר באה לסמל את הכרתו של היהודי בעליונותו של האלהים. ואילו אצל אלה תקיעת השופר באה להפגין את נחיתותו של החוק ביחס אליהם. ובל נשכח שהם חברים בבית המחוקקים, כלומר שכל אחד מהם הוא בחינת מחוקק. אבל מסתבר שהחוק שהם חוקקו לא חל עליהם.

אותה קבוצה של חברי כנסת החליטה לעשות לעצמה "רמדאן" (אינני משתמש במלה "שבת" בהקשר זה, מפאת כבודה של השבת) כל אימת שמתחשק לה. הכנסת הקודמת חוקקה חוק שהנסיעה למדינות אויב אסורה, והאיסור חל גם על חברי הכנסת. ישראל הכריזה על סוריה כמדינת אויב, אבל מה לעשות שח"כ ג´מאל זחאלקה מכריז בדמשק: "בשבילי סוריה היא לא מדינת אויב. החסינות שניתנה לנו היא חסינות מהותית". דהיינו שכל עוד הוא פועל למען בוחריו  -  פעולתו "כשרה", ולעזאזל עם חוק המדינה.

מן המפורסמות הוא, שאילו לא היו אנשים אלה חברי כנסת, אלא סתם פלאחים מן השורה, הם לא היו מעזים לעשות את אשר הם עשו. הם סבורים שהחסינות הרחבה שיש לחברי הכנסת עומדת להם. הפעם הם הגזימו. לא אחד נסע לסוריה בנגוד לחוק, אלא חמישה חברי כנסת יצאו לשם. מן הסתם הם סבורים, כי בהיותם רבים איש לא יעז לפגוע בהם.

הגיע הזמן, איפוא, שהיועץ המשפטי לממשלה יתעשת ויפעיל את "מבחן פלאח" בהקשר לחברי הכנסת האלה, שעושים מהחוק הישראלי פלסתר. מדינה השופטת את כל שועיה ללא הבדל מראשון אזרחיה ועד לאחרון שבהם, אינה יכולה להרשות לעצמה לאפשר לקבוצה קטנה של חברי כנסת לעשות דין לעצמם כאוות נפשם.

   
מפת העץ
בן לאדן ו-"9/11" אבנר אברהם  
מבחן "פלאח" שמעון מנדס  
 עלי זחלקה - הם לא מייצגים אותי דוד סיון  
 דוד, קראתי את הדברים האלה שמעון מנדס  
 הבעיה מתחילה בבג"ץ שרון קנצרובסקי  
 שרון אתה טועה ביחס לשופט חשין שמעון מנדס  
 כשופט במערכת הבחירות שרון קנצרובסקי  
 חברי הכנסת הערביים אינם בוגדים. אבי גולדרייך  
 גיחכתי ואף צחקתי "ערביי ארץ ישראל הם חלק בלתי נפרד ריאליטי  
 לעניין הח"כ עם השערות על הפנים עמיש  
 לעניין הח"כ עם השערות על הפנים  אבנר אברהם  
 פחחחחחחחחחחחחחח עמיש  
 פיח פח פח שרון קנצרובסקי  
 כבר מזמן נואשתי מהמחשבה עמיש  
 פחחח שרון קנצרובסקי  
 שנאמר... הוא צָיָן שכל רזיני....... אבנר אברהם   
 אז צריך לשנות את השיטה שרון קנצרובסקי  
 מבחן החוק וההגיון אבנר אברהם  
 לעשות דין גאולה חמילבסקי  
 זו לא בעיה של הממשלה אבנר אברהם  
משא החזית גאולה חמילבסקי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום