רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 23/08/2006 16:23:48
מאת שמעון מנדס
נושא הזילות המצרית בחיי אדם

 
הזילות המצרית בחיי אדם
שמעון מנדס
 

 
אוטובוס מצרי עם תיירים ישראלים התהפך בחצי האי סיני, לא הרחק מנואיבה שעל חוף הים. הרוגים ופצועים מפוזרים בשטח, אין שרותי הצלה, והמצב בבית החולים שבנואיבה עלוב מבחינת הציוד הרפואי, והס מלהזכיר את תנאי הסניטציה שבבית החולים. שלטונות מצרים אינם מאפשרים לצוותים ישראלים להכנס לחצי האי סיני, כדי לסייע למצרים לטפל בפצועי התאונה. משום מה הם מעדיפים לשלוח את הפצועים הישראלים חזרה אל  שרם אל-שיח´  (מרחק של כ-200 ק"מ), ולא לאפשר פינוי מהיר ויעיל לאילת הקרובה (כ-50 ק"מ).

הצבור בישראל לא מבין את פשר התופעה הזו, שחוזרת על עצמה מדי פעם, כאשר יש נפגעים ישראלים.  הנשיא המצרי, אנוור אל-סאדאת, הכריז פעם שהוא מוכן להקריב מליון חיילים מצריים כדי להחזיר את סיני. גולדה מאיר, שהיתה אז ראש הממשלה, הזדעזעה מעצם המחשבה שחיי אדם במצרים הם כל כך זולים.

לנושא זה יש כמה פנים. הראשון, הגאווה הלאומית המצרית. ברגע שמצרים תתיר לצוותים ישראלים להכנס לשטחה על מנת לטפל הפצועים, הדבר מצביע על חוסר יכולתה הרפואית והלוגיסטית של מצרים, לטפל בנפגעים. והמניע השני, הוא נושא הרבונות המצרית בחצי האי סיני. איך אמר לי קצין מצרי בכיר ב-1980, "הרבונות המצרית אינה יכולה להרשות לעצמה שישאר זכר מן הרבונות הישראלית שהיתה כאן". אבל מעבר לכל האמור לעיל, יש סיבה מאד כבדה (בעיני המצרים) לזילות שלהם בחיי אדם.

בשנת 1979 במהלך המגעים על יישום הסכם השלום עם המצרים, קיימנו פגישת עסקים בסנטה קתרינה. הנושא שעמד על הפרק, רכישת מלון "חאן חורב" והמסעדה שצמודה אליו ליד מסלול הנחיתה באזור. המגעים  בנושא זה, על אף שהיה אזרחי, התקיימו בחסות הוועדה הצבאית המשותפת. הצוות המשותף שלנו הגיע למקום במטוס דקוטה. ואילו הצוות הצבאי המצרי הגיע במסוק צבאי, והצוות האזרחי הגיע בשלושה ג´יפים. בטרם הוחל בדיונים, הגיע קצין מצרי צעיר והסתודד עם הגנרל המצרי. הוא סיפר לו שאחד הג´יפים התהפך, ומנכ"ל משרד המסחר המצרי נפצע קשה בראשו, ויש צורך דחוף להעבירו לבית חולים במסוק הצבאי. הגנרל דחה את הבקשה באומרו: "שהמסוק נמצא כאן במשימה צבאית, ולכן אין להזיזו ממקומו".

ראש הוועדה הישראלית, תא"ל דב שיאון ז"ל, שמע על הענין הורה לרל"ש שלו להזעיק את הרופא מן המרפאה הצבאית בסנטה קתרינה, על מנת לתת לפצוע טפול ראשוני בבשטח. ומיד בקש מחיל האוויר שישלח מסוק לפנות את הפצוע לבית חולים "יוספטל" באילת.  בסופו של אותו יום גלגלתי שיחה עם קצין מצרי על הנושא. והוא הסביר שבמצרים יש בעיה קשה של ריבוי אוכלוסין. בכל עשרה חדשים מתווסף מליון נוסף נטו של ילדים לאוכלוסיה. ומצרים מתקשה מאד מאד להאכיל את הפיות הללו. ולכן כאשר הטבע דורש את המגיע לו, איש לא אבל על כך.
 

   
מפת העץ
עתידן של שדה הקרב אלי אשד  
הזילות המצרית בחיי אדם שמעון מנדס  
 מנדס, לפחות בנושא זילות חיי אדם, אין אפליה במיצריים: רפי אשכנזי  
 אכן, לפחות בנושא זה הם יכולים להתגאות... שמעון מנדס  
 כן, זה דפוס התנהגות מיצרי קבוע אבנר אברהם  
 לא כולם עם מנטליות ישראלית יהודית רבותי , יש גם גויים בעולם אבי גולדרייך  
 מסתבר שהמצרים גרועים בהרבה אבנר אברהם  
 סבאח אל פול. אבי גולדרייך  
 סיפור קטן ומקומי naomi8  
 ומעל לכ אלה.... שמעון מנדס  
וועדת חקירה ממלכתית עכשיו! דוד פלד  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום