רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 11/08/2006 08:06:33
מאת שמעון מנדס
נושא "הסהר" תחנת טלוויזיה ישראלית לווינית בשפה הערבית

 
"הסהר"  תחנת טלוויזיה ישראלית לווינית בשפה הערבית
שמעון מנדס
 

 
לאחרונה נשמעים דברי בקורת על חוסר ערוץ תקשורת ישראלי מול העולם הערבי. כיום כל העולם הערבי ניזון מערוצי הטלוויזיה הלווייניים של העולם הערבי, הן לצרכי תקשורת והן לצרכי בידור. יש מדינות ערביות שיש להן כמה ערוצי טלוויזיה, ערוץ לכל נושא. אבל הבולטת מכולן היא תחנת "אל-ג´זירה" של נסיכות קטר. תחנה זו נקראת בשם ה-CNN של הערבים, שכן היא משדרת 24 שעות ביממה חדשות מכל קצווי תבל. ואילו אנחנו שהיינו פעם מלכי התקשורת בעולם הערבי  -  נעלמנו לחלוטין.
 
היו ימים שהיום קוראים להם "ימי הרדיו", עוד לפני עידן הטלוויזיה, שלכל מדינה באזור היתה תחנת רדיו אחת ממשלתית. למצרים, למשל, תחנת הרדיו שמשה בתפקיד של כאילו כמה תחנות. במקום הראשון היה "קול הערבים מקהיר" (صوت العرب من القاهرة) ובאותה תחנה בשעות מסויימות שדרה גם תחנת "השידור הפלסטיני מקהיר"  (اذاعة فلسطين من القاهرة) והיו למצרים פינות כמו השידור  המיוחד לסודאן.

צריך לזכור שבאותם ימים, נשיא מצרים גמאל עבד אל-נאצר, נהל מדיניות-חוץ שהתבססה על "שלושה מעגלים". המעגל הראשון היה "המעגל הערבי", שכלל את מדינות ערב. המעגל השני היה "המעגל האפריקני", שכלל את מדינות אפריקה המוסלמיות ואלו שהיתה בהן אוכלוסיה מוסלמית בעלת משקל. והמעגל השלישי היה "המעגל המוסלמי", שכלל את כל המדינות המוסלמיות בעולם. מכאן שכדי להפעיל מדיניות-חוץ שתשפיע על שלושת המעגלים, תפקידה של התקשורת האלקטרונית, דהיינו, הרדיו  -  הוא חשוב מאד.

בימים ההם ממשלת ישראל ראתה חשיבות רבה גם היא בהפעלת תקשורת רבת השפעה על העולם הערבי. במקביל להרחבת השפעתה של ישראל ב"מעגל השני" לשכנותיה, כמו קשירת קשרים דיפלומטיים עם מדינות כמו אירן טורקיה, ומדינות אפריקה, החליטה הממשלה על הקמת משדר רדיו בעל עוצמה גדולה עבור המחלקה הערבית בקול ישראל, כדי ששידורי המחלקה הערבית יישמעו היטב בכל רחבי המזרח התיכון. כמו כן הוחלט להסתייע בתא דואר במדינה אירופית, לשם הגיעו מכתבי פונים רבים בשאלות מהותיות על המתרחש באזורנו בכלל, ובמדינתם בפרט.

התכניות המוצלחות ביותר בשדור הערבי, שהיה להן שיעור האזנה גבוה מאד – ואת זאת למדו ברדיו מתגובות המאזינים, היו  "דאוד אל-נאטור"  (دؤود الناطور)  ו"אמיתות החושפות שקרים" (اكاذيب تكشفها الحقائق) . התכנית הראשונה הוגשה על ידי אליהו נאווי, שהיה ראש עירית באר-שבע, והתכנית השניה נערכה והוגשה על ידי העתונאי שאול מנשה. בימים ההם ניהל את המחלקה הערבית ברדיו יעקב חזמה ז"ל, כולם היו אנשי תרבות וספר  וההסברה הישראלית בעולם הערבי חגגה. מכתבים מכל מדינות ערב הגיעו לתיבת הדואר באירופה. השואלים נענו אחד לאחד, תוך כדי הקפדה על שמירת העקרון "בעילום שם". עד לראשית עידן הטלוויזיה.

בעידן הטלוויזיה, המחלקה הערבית נדחקה לפינה. האנשים הקובעים לא נתנו את הדעת על הנחיצות של השידור לעולם הערבי, כי כל האנשים הקובעים בימים ההם, לא הבינו דבר וחצי דבר בנושא הערבי. הם חפשו לעצמם תפקידים ותכניות שיאפשרו להם להתקדם.

היום לאור הצלחתה המסחררת של "אל-ג´זירה", מן הדין שישראל תחזור ליטול מקום של כבוד בקרב תחנות הטלוויזיה הערביות. אני עוקב הרבה שנים אחר השידורים בתחנות הטלוויזיה הערביות, וגם היום התחנות משדרות הרבה שקרים. אני בטוח שאם תעלה תחנה לוויינית ערבית חזקה של ישראל, היא תזכה ברייטינג גבוה ביותר. במיוחד אם נעניק לתחנה זו שם ערבי סמלי כמו "אל-הלאל" (הסהר) . איננו זקוקים לשום שירותי לוויין של מדינה ערבית כלשהי, שכן יש לנו לוויינים משלנו. משיחות שעלו לשידור בתחנות הטלוויזיה שלנו, עם אנשים ממדינות ערב, במיוחד מלבנון בחודש האחרון, הצבור הערבי עדיין יודע שהתחנות הערביות אינן משדרות אמת. זו הסיבה ה עיקרית שתביא להצלחתה של תחנת טלוויזיה ערבית לוויינית חדשה שלנו.
 

   
מפת העץ
מסיפורי הדוד הנרי / רקוויאם לדר´ ישראל בר (1966-1912) הנרי גלוקסמן  
"הסהר" תחנת טלוויזיה ישראלית לווינית בשפה הערבית שמעון מנדס  
 נכון. וזאת מלבד התפקיד החשוב דודי בן עמי  
 קול השטן הנרי גלוקסמן  
 רדיו רמאללה היה כמו גלי צה"ל שמעון מנדס  
 שמעתי הערב בטלויזיה שצה"ל הקים תחנת רדיו אבנר אברהם  
שנת 2000 דודי בן עמי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום