רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 25/07/2006 17:21:09
מאת שמעון מנדס
נושא חוסר המחאה של הצלב האדום

 
חוסר המחאה של הצלב האדום
שמעון מנדס
 

 
ארגון הצלב האדום הבינלאומי  ( International Committee Red Cross)  הוקם בשנת 1863 בז´נבה שבשוייץ. הבסיס לפעולתו היא  "אמנת ז´נבה הראשונה", שאושרה בשנה שלאחר יסודו 1864. דגלו של הצלב האדום הוא לבן ובמרכז הדגל מופיע הצלב האדום. הארגון אמץ לו את הדגל השוויצרי במהופך. כזכור, הדגל השוויצרי הוא כולו אדום, ובמרכזו מופיע הצלב הלבן. 

הכל החל בקרב סולפרינו ב-1859 במלחמת אחוד אטליה. לאחר הקרב הגיע לאזור איש עסקים שוויצרי בשם הנרי דיונן (Henry Dunant), המחזה שנגלה לנגד עיניו היה מזוויע. כ-3000 פצועים שכבו בשדה הפתוח, ללא כל טפול. הוא נרתם יחד עם כמה אחיות לחבוש את הפצועים ולספק להם מעט מים ומזון מינימלי. כאשר חזר לעיר הולדתו, ז´נבה, ישב וכתב דו"ח בצורת ספר על מראות הזוועה שראו עיניו. הספר תורגם לכל השפות האירופיות. בסוף הספר הוא שאל שאלה: האם בני תרבות אינם יכולים להקים ארגון נייטרלי שיעזור למוכי הגורל שנטושים בשדה בקרב  ?

הספר נקרא על ידי כל האנשים בעלי ההשפעה באירופה, כי הוא הצביע על בעיה אמיתית שלא היה לה פתרון. בין הקוראים היה גוסטב מואניי  (Gustav Moynier), עורך-דין תושב ז´נבה, שהיה ראש ארגון צדקה מקומי. השנים נרתמו יחד וארגנו וועדה בת חמישה אנשים, (מכאן השם הלועזי של הצל"א "הוועדה הבינלאומית הצלב האדום") שיסדה את ארגון הצלב האדום הבינלאומי. הוועדה שלחה שאלון לכל מיני אישים באירופה, מדינאים, רופאים ואנשי צבא. על סמך התשובות שהוועדה קבלה, היא נסחה את האמנה הראשונה של הצלב האדום. ראוי לציין כי כל מדינות אירופה, מדינאיה ואנשי הצבא שלה, קבלו בברכה את הקמת הארגון.

ראשית, כוחו של הארגון בנייטרליות של מדינתו שווייץ. למי שאינו זוכר או אינו יודע, שווייץ אינה חברה באו"ם. באו"ם אינך יכול להיות נייטרלי, כי לפעמים אתה חייב לנקוט עמדה. שנית, הצלב האדום אינו פועל במקומות שאין רוצים בו. שלישית, הארגון עוסק במתן שרותים הומניטאריים לכל הנצרכים בעולם. כלל ברזל של הארגון, ששליחיו לאזורי מצוקה חייבים להיות שווייצרים. בכל העולם אנשיו מסתובבים עם הצלב האדום בצורה בולטת – פרט לכמה מדינות בדרום אמריקה, ששם אנשי הצל"א מהווים יעד להוצאה להורג על ידי ארגוני גרילה מקומיים.


לאחר מלחמת ששת הימים באו נציגי הצל"א למשרד הבטחון ונפגשו עם משה דיין. הם בקשו לקבוע נוהל של בקור עצורים פלסטינים. תחילה שר הבטחון לא התלהב מן הרעיון, ודחה אותם. ואז הם אמרו לשר הבטחון שאם לא ייקבע נוהל של בקור נציגיהם אצל עצורים בטחוניים, הצלב האדום יפסיק את פעילותו בארץ ויסגור את משרדיו.  משה דיין אמר לנציגי הצל"א, כי אין לו התנגדות עקרונית שהם יבקרו את העצורים, אבל הוא חושש, שהפגישה של נציגי הצל"א עם העצורים עלולה לפגוע בחקירה, שהרי אין אנו עוצרים סתם אנשים, אלא כאלה שפוגעים בבטחון. ואז סוכם על פסק זמן של כמה ימים, שאחריהם הצל"א  יקבל דווח על כל מעצר  -  ונציגיו יוכלו לבקר את העצור.

לפני למעלה מעשרים וחמש שנים, ארגן הצלב האדום שבוע השתלמות לקציני צבא ישראלים, משפטנים וקציני קישור. מטרת ההשתלמות היתה להנחיל לקציני הצבא את מהות הפעילות של הצלב האדום וחשיבותו. בשיחה הפתיחה אמר נציג הצלב האדום, כי מלחמת העולם השניה מהווה כתם/פצע גדול על הצלב האדום, כי הארגון לא הרים קול זעקה על מעשיהם של הנאצים. ומאז הם נזהרים לא להכשל.

כמי שעבד מול הצלב האדום, אני יכול להעיד כי עיסוקם הוא במתן שרותים הומניטריים לחלכאים, נדכאים, אסירים ועצורים, ומעל לכל שבויי מלחמה. ולכן אין לי כל ספק שהצל"א פעל ללא לאות בעניינם של כל חיילינו שנפלו בשבי האוייב  -  כולל בעניינו של רון ארד.

אבל נשאלת כאן השאלה, מדוע נציגי הצל"א הרשו לאנשי חזבאללה למנוע בקור אצל שלושת חיילינו לפני חמש שנים ? אותה תופעה חוזרת על עצמה עכשו גם אצל הפלסטינים. נציגי הצל"א היו צריכים לאיים כי הם נוטשים את לבנון ואת פלסטין, באם שלטונות לבנון והרשות הפלסטינית לא יאפשרו להם לבקר את החיילים שלנו. שהרי הם זקוקים לצלב האדום הרבה יותר מאשר אנחנו.

תופעה מפליאה מאד,  לאור ההסבר שלהם על מלחמת העולם השניה. ומפליאה עוד יותר חוסר התייחסותנו לארגון הבינלאומי בסוגיה זו.
 
 

   
מפת העץ
חוף מבטחים גאולה חמילבסקי  
חוסר המחאה של הצלב האדום שמעון מנדס  
 יחס מועדף לערבים גאולה חמילבסקי  
 צריך שניים לרקוד טנגו יורם המזרחי  
 בנושא נעדרי מלחמת יום הכיפורים דודי בן עמי  
 אני לא מסכים אתך שמעון מנדס  
 אבחנה משוללת יסוד רמי נוי  
 הצלב האדום אינו צריך לעבוד מול ארגונים שמעון מנדס  
 טעות היסטורית חמורה בידך רמי נוי  
 מנדס היקר, התופעה איננה מפליאה, הצלב האדום הוא- רפי אשכנזי  
 לפי מהלך העניינים עד כה.... שמעון מנדס  
  לגבי ההשגים סוריא  
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום