רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 23/06/2006 08:24:29
מאת אלי אשד
נושא המרגל מהמכון הביולוגי : ביקורת על ההצגה הבן הטוב

 
 המרגל מהמכון הביולוגי : ביקורת על ההצגה "הבן הטוב"

אלי אשד
 

 
"הבן הטוב" מאת רמי דנון ויוסי מלמן בבימויו של רמי דנון מספר על מדען שתרם תרומה נכבדה למערכות הנשק המתוחכמות של המדינה ומואשם בריגול. החוקר מנסה לפצח את סודו תוך 48 שעות העומדות לרשותו ולענות על השאלה: מה גרם לו, למדען, להעביר את הסודות השמורים ביותר למעצמה זרה?

תיאטרון הקאמרי העלה על הבמה הצגה חדשה "הבן הטוב" מאת העיתונאי יוסי מלמן ורמי דנון בנושא שירותי הביון הישראליים. אותי כחוקר בנושא הוא מעניין במיוחד כי זהו תיאור בדיוני דרמתי המבוסס על פרשת ריגול אמיתית, פרשת מרקוס קליינברג.
 

 
נושא ההצגה - פעילותם המבצעית של סוכני השב"כ או מוסד - הוא נושא נדיר בתיאטרון העברי (אם כי לא חסר תקדים). אבל המוקד של ההצגה הוא לא "אנשינו", דהיינו חוקרי השב"כ, אלא הבוגד פרופסור הרמן, חוקר בכיר ביותר, מפורסם  ומכובד במכון למחקר ביולוגי (וללוחמה בקטריולוגית?) בנס ציונה. זהו אחד המוסדות החשאיים ביותר של ישראל, מקום שבו נמצאים כל האנשים תחת מעקב סמוי בכל רגע ורגע, ואנשים מבחוץ אינם יכולים לבקר בו.

כפי שמתברר פרופסור הרמן פעל במשך שנים רבות כמרגל עבור הסובייטים והסגיר להם את סודותיו של המכון ושל המחקר הביולוגי של ישראל. על חוקרי השב"כ לפצח את סודותיו ואת אישיותו של המרגל ולהוציא ממנו הודעה בתוך זמן מוגבל, 48 שעות, הזמן שהקציב להם בית המשפט ולא שוב ישוחרר האיש כפי ששוחרר בעבר מחקירות דומות שבהן נמצא כחף מפשע גם תחת בדיקת מכונת אמת. כאמצעי לשבירת רוחו של המדען מובאת למקום בתו, פעילת שמאל קיצוני מאירופה השונאת שנאת מוות את אביה וחוקרי השב"כ (שמחולקים כמובן וכמצופה ל"חוקר הטוב" ו"החוקר הרע" אם כי כמובן במציאות גם של ההצגה הם אינם מתאימים כלל להגדרות  האלו) מעמתים אותה עם האב במטרה לשבור כך את רוחו ולהביא בכך להודאה המיוחלת. 
 

 
מה שמצא חן בעיני יותר מכל היא העובדה שזאת הצגה אינטלקטואלית. יש כאן מאבק מוחות בין המדען שני חוקריו וגם עם בתו אחוזת השנאה שמאשימה אותו בבגידה באימה ובאחריות למותה (נושא הבגידה מכל סוג שהוא הוא מרכזי בהצגה). אבל גם הבת האהובה – שנואה לא מצליחה לשבור את האב הערמומי והמתוחכם שהוא לכאורה לפחות מתוחכם יותר מחוקריו (המגולמים כאנשי שב"כ כמעט סטריאוטיפיים). אולי זה כך  משום שהוא  ציפה מזה שנים לאפשרות לכידתו והתכונן אליה היטב.

כל הדמויות בהצגה מרבות לנאום נאומים פרוגרמטיים שמציגים את עמדותיהם האידיאולוגיות היטב. זה ניראה קצת כלא מציאותי אך ניתן לטעון שדווקא במצב המיוחד הזה של חקירה זהו סוג התנהגות הצפוי מהחוקרים והנחקר.

אבל האם ה"מרגל" במציאות או במרכאות פרופסור הרמן הוא באמת בוגד? גם אם יתברר שבגד, האם הוא באמת ראוי לבוז? אולי הוא דווקא אדם שפועל ממניעים הומניטריים מוסריים משלו שהם הרבה יותר מוסריים מאלו של חוקריו הפטריוטיים הקטנוניים עלובי הנפש? אולי דווקא הוא מנסה להציל מיליונים בדרכו שלו מאימת הנשק הבקטריולוגי? מטבע הדברים ההצגה אינה נותנת וגם אינה יכולה לתת תשובות ברורות לשאלות האלו, משימה שנשארת לכל צופה בדרכו שלו. נראה לי  שזה הכיוון שמלמן ודנון הלכו אליו.
 
המחזה מבוסס על פרשת מרקוס קלינברג המרגל שגרם לישראל יותר נזק מכל מרגל אחר שעבד בה. הודות לקליינברג למדו הסובייטים על כל אשר נעשה במחקרים השונים במכון במשך קרוב לעשרים שנה. בבגידתו גרם קליינברג לאובדן מאמץ ישראלי של עשרות שנים, מאות מדענים, מליוני שעות עבודה ועשרות מליוני שקלים. מאמץ שלם של 20 שנות מחקר ירד לטמיון. הפוטנציאל הביולוגי של ישראל נחשף לחלוטין לאויביה. ללא כל ספק הוא היה המרגל הסובייטי היעיל ביותר שפעל בישראל אי פעם. אם זאת דמותו הוא דומה למרגל אחר שעבד עבור הסובייטים, ישראל בר שהיה גם איש אמונו של בן גוריון עד שנלכד היא אניגמטית ביותר. כמו ישראל בר זהו אדם אינטליגנטי ביותר שדומה שיש לו מניעים נאצלים ביותר למה שעשה. ואולי לא?

ישראל בר למשל כתב ספר בתקופת מאסרו שבו נתן הסבר איסטרטגי מפורט לכל פעילותו בשירות הרוסים שלדעתו רק סייעה לישראל בטווח הארוך וטענות דומות היו לקליינברג. נסיבות לכידתו של קליינברג עדין לוטות בערפל ומסתבר שיש גרסאות שונות וסותרות בעניין. על פי גרסה שפורסמה בעיתון צרפתי הלכידה  אף לא הייתה הישג ישראלי, אלא הייתה מבוססת על מידע שהשיג הסי אי אי מידי מודיעים בברית המועצות.
 
 
 
עצם "העלמו" של קליינברג (כתוצאה מלכידתו בידי השב"כ) נחשף לגמרי במקרה בשנת 1985 על ידי עיתונאי זר, פיטר פרינגל, שכתוצאה מצא את עצמו נתון למעקב בידי שירותי הביון הישראליים. בישראל אסרה הצנזורה בצעד חריג מאוד לדווח על הסיפור שפורסם כבר באנגליה. חנן עזרן בספרו "למות מפחד" מספר שסוכני השב"כ אף פנו אליו, עוד בשנת 1989 לאחר שעלה על הסיפור ודרשו ממנו לא לפרסם אותו (אם כי ידיעות על הפרשה כבר פורסמו בחו"ל). הוא מספר שלפרשה היה קשור מדען בכיר אחר שהוא מביא רק שם בדוי שלו שנפטר באופן מסתורי זמן לא רב קודם לאחר שמדען אחר סיים את חייו במעבדה בה עבד. אשתו של המדען טענה כי מותם שלו ושל חברו קשורים  לפרשת הריגול שהוסתרה מעיני הציבור, פרשת קליינברג, וכי "הרגו אותו כדי שישתוק". אכן פרשה מסתורית ביותר וההצגה עוד מעצימה את תחושת המיסתורין שסביבה. 

המחזה נשלט לחלוטין בידי יוסי גרבר (שנתן לאחרונה גם תפקיד מצויין של הגנגסטר היהודי מאיר לנסקי) שמשחק מצויין את תפקיד של המדען המרגל. שאר השחקנים עושים עבודה סבירה בהחלט, אך פשוט אינם מגיעים לאותה רמה וכך לצופה אין ברירה אלא ליפול שבי אחר משחקו של גרבר/הרמן המדען האינטילגנטי והמתוחכם.

הצופה יוצא בהרגשה שמן הסתם כוונתם של המחזאים הייתה לרמוז שלא כל הסודות נפתרו כאן, כי לא הכל עוד נחשף וכי את האמת והשקר בדמותו של הפרופסור אולי לא נפענח לעולם. אולי גם משום שהמרגל כבר אינו יודע אותם בעצמו. 
                                                                

 

קישורים:
 
 

 

 
   
מפת העץ
כתבנו לענייני ריגול שיחה עם יוסי מלמן אלי אשד 23/06/2006 09:14:27 
המרגל מהמכון הביולוגי : ביקורת על ההצגה הבן הטוב אלי אשד 23/06/2006 08:24:29  אתה כאן
אימפריה שהפכה לעם עבדים שמעון מנדס 22/06/2006 08:34:02 
דפי נחיתה   /   בניית אתריםבניית אתרים   /   הקמת פורוםהקמת פורום