תאריך 22/06/2006 08:34:02
מאת שמעון מנדס
נושא אימפריה שהפכה לעם עבדים

 
אימפריה שהפכה לעם עבדים
שמעון מנדס
 

 
רק לפני אלפיים שנה, היתה רומא מעצמה עולמית, ששלטה על כל העולם המערבי התרבותי.  קביעה זו אינה כוללת את עולם המזרח, ובראשו סין. מצביאיה וחילותיה של רומא שלטו בכל אירופה, צפון אפריקה והמזרח התיכון. המעצמה האדירה שהביאה לעולם את קודקס החוקים, שכל העולם המודרני דהיום נוהג לפיו, שהנהיגה את לוח הזמן הגרגוריאני, שכל העולם מתעורר לפיו והולך לישון אתו, הוציאה מתוכה שורה של מדינאים גדולים ומצביאים ידועי שם  -  סופה שהיתה כמו אסקופה נדרסת על ידי עם שכן וכעבור אלפיים שנה היא מוצאת את עצמה בתחתית המעמד הבינלאומי.

האירוניה היא שרומא לא נכבשה על ידי מעצמה אדירה מסדר גודל שלה בעברה, אלא על ידי מדינה שכנה -  אוסטריה. את ההתדרדרות הזאת הביאה על עצמה רומא על ידי הרקבון החברתי שפשה בה. אותו רקבון שגם העמיד בראשה מנהיגים מופרעים, התדרדרות מוסרית שהעמידה את החיה במעמד שווה לזה של האדם, כאשר הקיסר גאיוס קליגולה העניק תואר של "קונסול" לסוס שלו.

שכרון הכח הוא שהביא לאבדן המוסר הקיים בכל מסגרת חברתית של בני אדם, המוסר שבלעדיו חברה אנושית אינה יכולה להתקיים. מנהיגי רומא שמו את המוסר ללעג וקלס, ורמסוהו ברגל גסה "ובוטחת", מבלי להביט קדימה לאן כל זה יוביל אותה. וראה זה פלא. אי שם בקצה המזרחי של האימפריה, חי עם קטן שנכבש בידי המעצמה, שכל כוחו ועצמתו חבויה בתורת המוסר שלו. לא בכדי קבעו חז"ל:  "דרך ארץ קדמה לתורה". בשתי מלים קטנות "דרך ארץ" מקופלת כל תורת ההתנהגות בין בני אדם. והקביעה אומרת, קודם כל תהיה בנאדם ורק אחר כך תהיה חכם. שכן החכמה ללא המוסר, אין לה זכות קיום. וזה מה שדרדר את האימפריה מאיגרא רמא לבירא עמיקתא.

במאה ה-19, שעה שרומא היתה כבושה על ידי אוסטריה, בקשו אנשי רוח איטלקיים לעודד את נס המרד נגד הכובשים האוסטרים. אחד מהם היה המלחין הידוע ג´וזפה וורדי. הצנזורה האוסטרית לא התירה לאנשי הרוח להביע רעיונות של חופש, בכל הקשור ליחסי הכובש והנכבש  ולכן בקש המלחין הענק להשתמש בחזון ובסמלים של עם נידח, שנשכח אי שם בשולי ההיסטוריה. האיש לקח את התנ"ך ומגילת "איכה", ועליהם העמיד את האופרה הידועה "נאבוקו"  (נבוכדנצאר). איש הרוח הענק הציב את עמו האדיר בעבר, בחצר המטרה הנכבשת של העם הקטן, שבעבר חילותיה של רומא כבשו ודכאו.

איפה האירוניה ?  עד היום עומד לו ברומא "שער טיטוס", מבנה ארכיטקטוני מרשים הבא לפאר את כבושיה של רומא בכלל, ולציין את כבוש ארץ יהודה בידי הרומאים בפרט. והנה כעבור אלפיים שנה, מבקש העם האטלקי להשתמש ברוחו ובמוסריותו של אותו עם נכבש, כדי להניף את נס המרד נגד דיכויו בידי כובש אחר.

האוסטרים הבינו שוורדי שר על העם היהודי הכבוש והבזוי, שלא היתה לו תקומה מאז חורבן בית שני. אבל האיטלקים הבינו שהכוונה היא להם. המטרה היתה לעורר את נס המרד באיטלקים להלחם על החופש שלהם ולמען מדינתם. האוסטרים "נרדמו" בשמירת הצנזורה והאופרה עשתה לה כנפיים, והשיגה את יעדה הלאומי, בכל הקשור לעם האיטלקי. שמות המקומות והדמויות באופרה, כולם לקוחים מן התנ"ך. אבל היה ברור לאטלקים, שאמנם שרים על נהר הפרת, אך הכוונה היא לנהר הפו. שכן המוטו של שיר העבדים  Va´ pensiero ("עופי מחשבה על כנפי הזהב"), לא נתן לאטלקים לחשוב אחרת. "מקהלת העבדים" הפך להמנון השני של אטליה. עד שנת 1848, האופרה "נאבוקו" הוצגה מאות פעמים בכל הבירות הגדולות של אירופה, והגיעה גם לניו יורק.

בראשית שנת 1901 נפטר ג´וזפה וורדי בגיל 87. בהלווייתו השתתפו כ-300 אלף איש. בטקס המיוחד שנערך לכבודו בהלווייה, הושמעה "מקהלת העבדים" בניצוחו של המנצח האטלקי הגדול, ארתורו טוסקניני.

והרי לפניכם השיר המפורסם של "מקהלת העבדים" מהאופרה "נבוכדנצאר", של ג´וזפה וורדי.
 

מקהלת העבדים היהודים:

אֶבְרוֹתֶיך הָרֵם, שַׂרְעַפֵּנוּ
טוּסָה נָא לִגְבוּלָהּ שֶׁל אַרְצֵנוּ,
אֶל הָרֶיהָ וְאֶל עֲמָקֶיהָ,
וּמְסוֹר נָא "שָׁלוֹם" לַמְּכוֹרָה,
לַיַּרְדֵּן עַל פְּלָגָיו שַׁם נוֹבֵעַ,
לַצְּרִיחִים שֶׁל צִיּוֹן הַמְּנוּצַחַת.
לַך, מוֹלֶדֶת, בְּרָכָה מִשְׁתָּלָחַת
מִבָּנַיִך יוֹשְׁבֵי בַּשִׁבְיָה.
 
כִּנּוֹרוֹת לִדְמָמָה פֹּה תָלִינוּ,
אֵין עוֹד כֹּחַ-הַזֶּמֶר בְּפִינוּ,
לֹא נוּכַל עוֹד הַפְצִיחַ שְׂפָתַיִם
כָּל עוֹד אָנוּ יוֹשְׁבִים בַּנֵּכָר.
מַעְיָנֵנוּ אַך בִּירוּשָׁלַיִם
וּבַלֵּב אַך קִינַת הִי וָנוֹהַּ,
עַד אֵלַיִך, צִיּוֹן, שׁוּב נָבוֹאָה
וּמִזְמוֹר אָז כְּקֶדֶם יוּשַׁר.
 
בכל זאת יש לנו סיבה טובה להיות גאים.
 

 
   
מפת העץ
המרגל מהמכון הביולוגי : ביקורת על ההצגה הבן הטוב אלי אשד  
אימפריה שהפכה לעם עבדים שמעון מנדס  
 הידד יועזר  
 ג´וזפה גריבלדי הנהיג את המרד שמעון מנדס  
 יועזר, שכחתי. לא אני תרגמתי. אינני יודע מי תרגם. שמעון מנדס   
 האם קיימת בהיסטוריה דוגמא לאימפריה רפי גטניו  
 אימפריה הנאחזת בשובל אמונתו של עם שדוכא על ידה שמעון מנדס  
 גטניו, "השוואה ממש מאירת עיניים" האם אנחנו אימפריה??... רפי אשכנזי   
 אנחנו בטח לא אימפריה רפי גטניו  
 אבל למה בכל דבר ועניין אתה מכניס את הכיבוש? אבנר אברהם  
 כי הכיבוש הוא החטא הקדמון רפי גטניו  
 יפה ומרגש, אכן יש גם לנו תקווה... רפי אשכנזי   
 רפי, בהנחה שאנחנו אימפריה כובשת . . . . . שמעון מנדס  
 נקווה שלא נזדקק שוב לנחמה וגאולה רפי גטניו  
 חוסר הבנה היסטורי או מדיני רפי אבי גולדרייך  
 כיבוש רפי גטניו  
 כל האומות הקיימות ללא יוצא מהכלל אבי גולדרייך  
 רפי, תגיד למנדס שיתן לנו אבנר אברהם  
 כמה הערות. אבי גולדרייך  
קריקטורה שבועית / המֹח tach  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום