רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 29/05/2006 07:53:27
מאת יורם המזרחי
נושא משקפת שדה - טור שבועי

 
משקפת שדה
 
טור שבועי
 
 
"הכלב יגן עליך במחיר חייו - האדם יטביע אותך - להציל עצמו" (תרגום משל מלשון אומת האוג´יבוואה)
 


מגבר הקול הממוחשב מציף המעון השקט של יום ראשון מוסיקה אמריקאית מהזן הנקרא BLUEGRASSהאופיינת "לחגורת הבייבל" האיזור הכפרי במערב ובמערב התיכון של ארה"ב.   לבלוגראס  ענף חשוב של הימנוני דת נוצרית HYMNS שמקצם נכסי צאן ברזל בתרבות האמריקאית בכלל ולפעמים גולשים לשדות נוספים.  הבלוגראס המלווה  בנג´ו כינור וגיטרות,  נקלט היטב, קצב מהסוג שהבוורים קוראים בגרמנית "אור´-וורם" (תולעת- אוזן). 

הבוקר מתמקד הבלוגראס שבחרתי בצמד  דיסיקים המאגדים עשרות הימנונים,  ששרה קבוצה של ארבעה גברים "הג´ורדניר´ס-  THE  JORDANAIRES" אריזת הדיסקים אינה  משאירה ספק  באשר למקור והרקע... נוף כפרי -הררי, הרבה ירק ושמיים ובתווך בית- חווה. אמריקה החסונה "של פעם" אימפריה - משתנה שהחוואי, הבוקר, הכורה ובן העיירה הקטנה היו חוליות מרכזיות בעמוד השדרה שלה. סמן תרבותי  ששרד בעיקר ברומנים, נובלות סרטים והרבה נוסטלגיה.
 
בעוד האימפריה סובלת שחיקת חוליות ומצמיחה גיבנת המכונה באלפוני מחלות סופניות "בוש שיט´יס" נותר הבלוגראס כאילו מיכל- חמצן שאפשר לחבר לזכרונות,  או לדמיון "ולחיות" מה שהיה,  כמעט כמו שירי המדורה שליוו ארץ-חמדת, מהסוג שמוציאים מאחסנה עמוקה "כשיש סיבה נוסטאלגית" ולא ביום יום.  השירים שאני שומע כעת, מספרים על כח האל, על הממוסמר מנצרת ו... דמו הקדוש ואפילו דניאל בגוב האריות והיונה של נוח. 

הרגע שרים ארבעת הגברים החייכנים על היוצר הגדול שעזר לדוד לנצח את גוליית, ליונה לחיות במעי הלוויתן ובאופן סידרתי תמך במשה שגאל עמו משבי פרעה,  הכה עשר מכות, חצה ים אדיר ועוד כהנה וכהנה בלי רבנות ראשית דו תרבותית, או פלאי ח´טייארים וכותבי סגולות מסוג המקובל מיל.  מירושלים,  הלא הוא החטייאר הלאומי זצ"ל,  שלא הצליח לכתוב סגולה מתאימה שתבטיח שהותו אתנו, או איזה שטר מכר שהיה מעביר בעלות לאומית לצמד המופלא והמפואר סטיב-סילוון שלום- ולהתראות ואשת חיקו האדמונית הדוכסית לבית מוזס ניר שלום- ולהתראות מלעאצט´ע-נייעס. זוג מופלא וכביר מישכל,  שהבוחר הישראלי רע הלב תלש מידיה הענוגות של הדוכסית (ובעיני רוחי) "בחיי ש´ני לא יודעת מ´זה אקונומיקה ובכלל, ספונג´א?, ת´זה עושה  סטיב"
 
עוד אני יושב במשרד וחוטא בהרהורי הדוכסית הנ"ל והעוול הנורא שעשיתם לאומלל חמוקיה נפתחו ארובות השמיים.  פרץ סוער של אביב מלווה צרורות רעמים מזעזעי חלונות ומפחידי תינוקות, ברקים השורטים מתקרת העננים ישר לאדמה הרטובה ורוח עזה שלו במטולה -הייתי משייך לחורף ישראלי. הגשם כה כבד, עם טיפות צפופות מתערבלות ומתפתלות כמו להבי מקדח, או להבדיל זרם מי רגליו של "שנולי" הכלב חסר היוחסין של חברתנו מרשא.

מזג האויר מהווה תפאורת רקע מצויינת לבלוגראס,  בפרט כשאחד מחברי הלהקה שר בקול בס מרשים על המבול וסוף תבל של תוהו ווהו.  כאן צריך לחדול מעיסוק בבולגראס. אפשר והיוצר הגדול שיגר מסר המכוון אלי, החוטא במודע,  שאפסיק לעסוק בדברי מינות והרהורי חטא נוראים כמו סטיב שלום-ולהתראות. האות המרעים שבא  משמיים "תפס אותי על חם" וכל כך מפני שביקשתי להזכיר  המפוארת  הגב´ עטינה ציצי (לא האלה אתנה!) שעשתה שבוע כנסת מפני שגם אותה גרשתם מהקרחנ´א למציאות הקשה של עולם החוטיני, גרבי רשת שחורים וסנדלי סטילטו מהסוג הנרכש  בגיבוי אשראי של מקיימי נשים המוגדרות תחזוקה יקרה. 
 
רק כעת הבחנתי בשגיאה. מלבד איתני הטבע לא הזכרתי יופיו. חרגתי מהמקובל במישקפת השבועית וכעת חובה  לחזור להרגל. ובכן, אתמול שבת שלכם וערב שבתון של ערלי קנדה, חזרנו זוגתי שתחי´ ואני לשמורת הטבע החבויה על גבול השכונה. על המקום המופלא אפשר לאמר "ראו מישקפות קודמות" לכן לא צריך לפאר אלא להתמקד במה שראינו. עדר הבאפלו רעה סמוך לגדר, בהמות כבירות אך מטומטמות ללא תקנה.  פעם שלטו בצפון-אמריקה עד שנרצחו בשיטה איומה שניתן לכנות גם "החנטריש של קרל מאי" מי שכזכור פאר הילל וקילס כל מיני ידי-נפץ  וציידים גיבורים, או גדול רוצחי הבהמות וויליאם קודי המכונה "באפלו ביל" שאחרי רצח מדהים של בעלי חיים ו... אינדיאנים הקים קרקס נודד, מופע מערב-פרוע שאחריו נותר רק הקולנוע על פעלוליו. עוד ראינו עופות מים משייטים בשלווה כשבין הנצחת אווז לברווז מצאה זוגתי זמן להנציח אותי, צילום המלמד שבין ארוע לארוע אני מתקרב לדמות אחד משבעת הגמדים, לפחות גוון הזקן ושאריות הרעמה של פעם.
 
 

 

בשבועות האחרונים אנחנו, זוגתי שתחי´  ואני המשרבט מתעמקים בארועי החזית המזרחית של מלחמת העולם השניה. רעייתי קוראת ספרו האלמותי תיעודי של אלכסנדר וורט "רוסיה במלחמה" ואני חוזר למאמרים ומחקרים המתארים מה שארע בערבה הרוסית בואך נהר הוולגה, שדות הקטל של סטלינגראד או לנניגראד.  מלחמה איומה  ללא אח ורע בדברי ימי המאה העשרים. 

הרוסים ציינו הניצחון הכביר על המפלצת הנאצית. בכמה מהרפובליקות הסובייטיות בעבר, למשל אסטוניה העדיפו לציין אבל...  בטאלין למשל שוקלים להעתיק ממקומה את מציבת החיל הרוסי המשחרר וכל כך מפני שבראי האסטוני העקום הגיבורים היו דווקא קלגסי הנאצים, הגאסטפו ורבבות המתנדבים האסטונים שהתגייסו לשורות האס-אס הלאטבי או האסטוני ושאר חוליער´ות "ששחררו" עמיהם מהעול הסובייטי ו... נא לא לשכח... "המטרד היהודי".
 

 
בעיתוני רוסיה מצאתי  הרבה צילומים שתיעדו חגיגות הניצחון. בחרתי לא להתמקד בכאלה שהראו עצמה צבאית אלא וותיקי מלחמה, עמך ואפילו קבוצת צנחנים רוסים רגע לפני מסדר כשלפניהם רוקד צנחן מיל ובידיו דגל העוצבה. עוד מצאתי "סתם צילום יפה" שהנצחי הומלס רוסי, בסוף החורף, מכין מה אצלנו קוראים  "שתיה חמה"  האיש המזוקן מחייך. בדמיוני ציירתי מחזה של רוסיה אחרת  שלו נפלה בידי היטלר ימש"מ לא היתה רואה הרבה הומלסים והרבה פחות חיוכים..... שיהיה


ומה בעניין האימפריה?  ובכן מצאתי כמה צילומים של הבוי´ס לוחמים בחוצות רמאדי. מיסטר פרזידנט הבטיח שעכשיו, אחרי שהעם העירקי הנפלא בחר סו"ס זנגולאי תורן שיהיה רוה"מ "הכל מסתדר"... (בתחת!). בינתיים, כפי שמעידים צילומי מחלקת ההגנה הבוי´ס לוחמים על חייהם ופה ושם הורגים זנגולאים מכל גיל עדה דת גובה או היקף מותניים. בין שאר הפלאים טבח משפחה בת 24 נפשות שבוי´ס  טובים מהמארינס חיסלו  "אגב טיפול במטען צד"  דיווחים דומים מגיעים מזירת אפגניסטן וכל אלה מגמדים לממדי ליליפוט ארועי ארץ ציון ירושלים,  נחמיה ארדיטי ציון שאפילוב,  מחמוד בארכה מהמשולש ויעוצת היופי סוניה לופשקו מעולי קוייבישב. 
 

 
אגב עיון בכל אלה ועוד, ממשיך להתקל בישראלים בני עם בכירע הנאבקים על מקומם בשורה הקדמית של מקטרגי צ.ה.ל ומעשיו בפלסתינאים המרהיבים.  כך קראתי על אחד,  רן צחור שמו,  חיל מיל.  בצבא הציוני, העושה כמרצה אורח בכנסי אוהבי ציון, שם הוא מתחסד על הבושה האיומה מפני ששרת "בצבא  ישראלי כמו נאצי" נראה שאצל המכפישים האדוקים אין הפוגה.  נוסעים לכנסים בארה"ב או בבריטניה  וכו´ במדינות הים לא להעיר על מעשיהם המפוארים של הבו´יס בארץ אלף זנגולות ועוד זנגולא  אלא... להטיל רפש בעצמם,  באחיהם ואחיותיהם ו... בנו -מי ששרתו בצ.ה.ל ולעולם לא יסכימו להגדרה "קלגסים" ונורא מכך "נאצים"...  מזלם של הצחור -שחור ההוא  וחבריו לדעה שמליוני רוסים נתנו נפשם להביס מפלצת שבדמותה הם רואים  בני עמם.


עוד מעניני דיומא בעתון רומני (באנגלית מפני שאינני יודע צ´א פ´צא)  קראתי שטירת דרקולה הוחזרה ליורשי המייסד מהמאה החמש עשרה.  הנה, הלכה הרומנטיקה הקשורה ברוזן או הנסיך דראקול מיקירי טרנסילבניה!.  מקור רומני מוסמך לחש לי שהידיעה הממה הגברת דליה הולצהמאר/פטיש עץ איציק. כל זה מפני ששגרירות ישראל בבירה הרומנית, עמלה מזה שנה להשיג חומר סודי על הטירה,  שאגדותיה מתחרות בדברי ימי הכנסת. 

המקור אמר ששליחי משמר-הכנסת (בערבית "חרא´ס אל שאראאמיט/משמר היצאניות. ביידיש די שללעג´רס/העבדאייתים" ביקרו בטירה לצורך ספיגת אווירה וכשחזרו לירושלים הודיעו לפטיש העץ שאין מה לדאוג!....  הטירה מתפוררת ומה שרואים שם, ערפדים, עטלפים זדוניים, קורבא´ס בנגלג´א שקוף, חיוור או שניים עם ציפורני חתול ושיני בבון, ארונות מתים המכילים מתעוררי לילה, גנבים שכיסיהם מלאי מטבעות זהב ושיניהם פלאטינה,  גיבורים רומנים ועוד - כל אלה יש בכנסת וע"כ ניתן יהיה להכין חבילת תיירות מיוחדת למטייל הבין לאומי המתענה...

יום א´  נחיתה בנתב"ג.  הפרוטקציונר ממתין מחליק סידורים. אוטובוס ממוזג עם נהג אגד היושב על ספונג´דור מקופל סופג זיעה ומולו  שלל דגלוני ישראל, צילומי הנשיא הראשון, הבאבא סאלי ושהב"ט אבו-שאנאאב. קבר וויצמן הרצאה על נפלאות הציונות, עוברים על פני קבר רעייתו וורה. נסיעה לירושלים. לינה במלון הולילנד.

יום ב´ קבר- הרצל. עוברים עפני כל מציבות מתי העם הגאה היושב לבטח באדמתו. ארוחת צהריים במזנון יד-ושם. טקס הדלקת נרות נעימת חזנות "שריפה אחים שריפה האש בוערת..". הרצאה על האוניה "אגוז" והשואה המרוקאית. פירוט סבלות איבוק DDT. בית הקברות הצבאי. בערב טיול חפשי בהר- הזיתים.

יום ג´ קבר הממוסמר מנצרת. קבר רחל. נסיעה לחברון ועליה לרגל לקברו של גולדשטיין. הרצאה: הרב שלזינגר ומתנחל כתום יום עיון תולדות הצבא היהודי נאצי. נסיעה לכותל המערבי הרצאה מפי מתנחל ב´: נוער הגבעות והגסטאפו הציוני. ערב חפשי. ניתן להרשם לערב עיון  אגודת השמאל על הצבא הציוני נאצי.

יום ד´ ביקור במוסיאון ישראל הסברים על מאה שיטות הכנסת ווזירים לסארקופג. ארוחת צהריים במצלייה של אבו- שאול. ביקור במופע אור- קולי " כנסת ישראל והצגת טרנסילבניה בירושלים" אפשרות צילום בחברת פרלמנטרים בעלי שיני דרקולה, ערפדים עם ובלי כיפה, עטלפי ציון, שיחה עם נציג החבר´ה הערבים והכנה לביקור בקבר אבו עמאר. ארוחת ערב ברמאללה.

יום ה´ ביקור בבית ביאליק דיקלום עיר ההריגה ומשם חזרה לנתב"ג המראה במטוס אייר-צ´צניה מתל-אביב לבוקרשט (בחצי הדרך תפילת "רק שלא יפול" כרוח זקן המקובלים) באוטובוס מבוקרשט לטירת הרוזן דרקול. נא לשים לב: אין ההנהלה אחראית להופעתם בזמן, לפי הלו"ז, של ערפדי- הקרחנ´א. יש להביא בחשבון שמקצתם נחקרים תחת אזהרה. 
 

עד כאן. על חלק מהדברים האלה ועוד ניתן לשמוע בפינתי המשודרת ברדיו קול הלב , הנקראת המשקפיים של יורם וגם בבלוג המודיעין, לכניסה לחץ כאן  ולבלוג הפשעים, לכניסה לחץ כאן.
  
 
שבוע טוב !תרבח´ו ותסעדו!  אללה ואכילקום! זול גוט זאיין מיט אוייך טאיירא ייעדן!
 
 
 

   
מפת העץ
אסור לנו לוותר שמעון מנדס  
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי  
 אתה זוכר את הסיור שעשינו לאורך הנהר בוויניפג ? שמעון מנדס  
 חג שמח יורם יועזר  
 כל הכבוד לך יועזר שמעון מנדס  
מסיפורי הדוד הנרי / תיאטרון הנרי גלוקסמן  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום