רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 23/03/2006 09:42:42
מאת שמעון מנדס
נושא התנתקות ירדן וישראל מפלסטין

התנתקות ירדן וישראל מפלסטין
 
שמעון מנדס
 

 
מלחמת 1948 בין ישראל לירדן הסתיימה בגבולות 1967. הצבא ה ערבי הירדני, שהיה הצבא הטוב ביותר והמאומן ביותר בצבאות ערב, כבש את החלק הערבי של ארץ ישראל שהיה מיועד עבור הערבים. מעיד על כך הפרופסור בנימין שבדראן בספרו  JORDAN STATE OF TENSION. הוא אף מביא סימוכין לכך, שהדברים סוכמו בין עבדאללה מלך ירדן לבין אניירין בווין, שר החוץ הבריטי דאז. המלך עבדאללה סיפח את הגדה המערבית והעניק לתושביה הערביים אזרחות ירדנית מלאה.

בקונגרס יריחו 1950 של ההנהגה הפלסטינית, הוחלט לקבל את הסיפוח הירדני – לפי הצעתו של השיח´ מחמד עלי אל-ג´עברי.  ישראל, לא רק שלא התנגדה אלא אף ברכה על המוגמר. עבדאללה ראה בכך צעד לקראת הגשמת שאיפתו להמליך את עצמו על "סוריה הגדולה". ישראל שמחה שנפטרה מהבעיה הפלסטינית.

הפלסטינים מצדם ראו בתוצאות מלחמת 1948 תבוסה צורבת. אבל הם לא השכילו להסיק את המסקנות הדרושות. הם סמכו על מדינות ערב שינצחו עבורם את המלחמה, וכאשר הם נכשלו, הם מאשימים את ישראל בתבוסה. לו היתה זו המסקנה של הדור ההוא, ניחא. אבל זה שגם הדורות שבאו אחר כך ממשיכים באותה גישה, היא בעוכריהם של הפלסטינים עצמם. ולכן הם הפכו להיות אלמנט עוין לשלטון המרכזי המרכזי, בכל ארצות מוצאותיהם. פועל יוצא מכך, שכל הממשלות שבתחומן חיו פלסטינים, לא נתנו בהם אמון, ולכן הפלסטינים היו אזרחים מדרגה שניה.

אין מדינה ערבית אחת שרוצה שיחיו בקרבה אזרחים פלסטינים. לא לבנון, ששם הפלסטינים ליבו את מלחמת האזרחים בה, לא סוריה, שראתה בהם אמצעי-טרור נגד ישראל ואחרים. גם מדינות המפרץ, ובראשן כוויית, גם הן אינן רוצות בערבים זרים – גם לא באזרחים מצרים.

במשך השנים ישראל בנתה את עצמה כמדינה יהודית מבוססת. מאידך, ירדן היתה כל הזמן אחוזת תזזית בנושא הקיומי. רבים הספידו את הממלכה הירדנית ההאשמית יותר מפעם אחת. המספידים כבר אינם בחיים, אבל ירדן עדיין קיימת. לקח לו זמן, למלך חוסיין לבנות ישות מדינית ירדנית יציבה, על אף שמחצית מאוכלוסייתו היא פלסטינית.

שלושה גורמים סייעו לו בכך. הראשון, חוסיין הצליח ליצור אליטה ירדנית יציבה וחזקה, הכוללת בתוכה גם פלסטינים ואליטה זו אינה רוצה להחליף את השלטון הירדני בסורי או עירקי או אפילו פלסטיני. הגורם השני, כוחות בטחון גדולים מאד, יחסית לאוכלוסיה קטנה. מנגנוני בטחון לויאליים, שנשענו על השבטים הבדואים. (במאמר מוסגר יצויין, כי השבטיות הבדואית פעלה נגד השלטון המרכזי בכל מקום – ואילו בירדן אירע ההיפך).

הגורם השלישי, מרכזיותה הגיאופוליטית של ירדן בין סעודיה, סוריה וישראל, גרמה לכך שישראל, סעודיה והמעצמות חפצו ביציבותו של המשטר הירדני. נזכיר רק שתי דוגמאות: ב-1970 סוריה פלשה לירדן, ורק איום ישראלי ישיר על דמשק, אילץ את הסורים לסגת. במלחמת המפרץ הראשונה, ירדן היתה על סף פשיטת רגל כלכלית, וממשלת יפן השקיעה בירדן כסף רב בנושאים כלכליים, כי ליפן היציבות במזרח התיכון חשובה לה.

את האות הראשון להתנתקות ירדן מן הפלסטינים, נתן המלך חוסיין בשנת 1970, "ספטמבר השחור", כאשר ניקה את ממלכתו מנוכחות אש"ף. ואת המסמר האחרון בארון הפלסטיני הוא תקע בשנת 1988, כאשר הכריז על הגדה המערבית כבעיה פלסטינית באחריותו של אש"ף.

מנגד, ישראל הסתבכה והתבוססה בנושא הפלסטיני. השטח קסם לה, אבל יושביו היוו נטל עליה. אבל לאיש מן המנהיגים לא היה העוז לקום ולהתנתק מן הבעיה הפלסטינית. כי פירוש הדבר היה לצאת מן השטחים הפלסטינים. אפילו ערביי ישראל, שמכריזים על עצמם בגאווה רבה שהם פלסטינים, אינם רוצים להכלל בתוך המדינה הפלסטינית. אלה אפילו הקדימו את ממשלת ישראל ברצון ההתנתקות.

ממשלת ישראל הנוכחית ששמה לעצמה מטרה להתנתק מן הבעיה הפלסטינית. את האות הראשון לכך נתן ראש ממשלת ישראל אריק שרון בקיץ 2005, כאשר פינה את רצועת עזה מכל האוכלוסיה הישראלית המצויה שם. יש לקוות כי גם הממשלה הבאה תמשיך בהתנתקות הזו, גם מן הגדה המערבית. גם ישראל וגם ירדן התנתקו מן הפלסטינים, אבל שתיהן רואות בפלסטינים אלמנט עויין שיש להזהר מפניו. היום גם ישראל וגם ירדן רואות בהתנתקות מן הפלסטינים יעד אסטרטגי, כדי לשמור על צביונן הייחודי. ירדן רוצה לשמור על זהותה הירדנית, וישראל רוצה לשמור על צביונה היהודי.
 


 
   
מפת העץ
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי  
התנתקות ירדן וישראל מפלסטין שמעון מנדס  
 הבהרה קטנה: בירדן כ 75-80 אחוז מהתושבים הם פלשתינאים. רפי אשכנזי  
 מסתבר שהפלסטינים אינם רצויים בשום מקום שמעון מנדס  
 מה לדעתך לגבי אפשרות לפתרון הבעיה אבנר אברהם  
 הפתרון הזה היה אפשרי עד 1988 רפי גטניו  
 1988שנת היא לא גדר ולא חומה אבנר אברהם  
 שונאים עמים שאין להם מדינה סוריא  
 אני שולל כל השוואה בין "הבעיה הפלסטינית" לבין "הבעיה היהודית אבנר אברהם  
 אתה מדבר על משהו בלתי אפשרי אבנר אברהם  
 התנתקות אינה התעלמות שמעון מנדס  
 הפתרון האמיתי היציב לטווח ארוך הוא רק אם תיכּון אבנר אברהם  
 אבנר, אתה כנראה לא הבנת את הנושא של המאמר שמעון מנדס  
 הפלסטינים בירדן הם הירדנים. אין ניגוד במושגים / כינויים אבנר אברהם  
 אבל הם כאו שרון קנצרובסקי  
קריקטורה שבועית / עוף טוב - למי ??? tach  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום