רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 05/01/2006 12:31:44
מאת שמעון מנדס
נושא כלב שנובח אינו נושך

 
כלב שנובח אינו נושך
 
שמעון מנדס
 

 
היו ימים רחוקים, שאגף החקירות במשטרת ישראל פעל כמו מכונה מדוייקת ומשומנת, יעילות התפקוד של האגף הפילה חללים לא מעטים, וביניהם גם אנשי שררה בכירים. המפורסמים שבהם, היו מיכאל צור שהיה מנכ"ל משרד המסחר והתעשיה; אשר ידלין שהיה מנכ"ל קופת חולים, ומועמד לתפקיד נגיד בנק ישראל, אברהם  לוינסון שהיה מנכ"ל בנק הפועלים, ההאיש שהפך את בנק הפועלים מחנות מכולת לסופרמרקט ענק, אברהם עופר שהיה שר השיכון.

בימים ההם עמד בראש אגף החקירות, ניצב בנימין זיגל. האיש על אף מוצאו הפולני, היה יקה קשוח בנוהל העבודה של האגף שבראשו הוא עמד. החוקרים שעבדו תחתיו, לא הדליפו ולא הוציאו מלה מפיהם, בטרם עת. האישיות הנחקרת לא ידעה דבר וחצי דבר, על החקירה המתנהלת נגדה – עד שהיתה בידי החוקרים ראייה חותכת אחת. אז ורק אז, האיש היה מתבקש לסור למשטרה   ל ת ש א ו ל,  לא לחקירה חס ושלום, אלא אך ורק לתשאול. וגם אז איש לא ידע על כך פרט לנחקר עצמו.

הסודיות הרבה עליה הקפיד ניצב זיגל, נבעה משני טעמים. הראשון, בגלל היעילות של החקירה. והטעם השני, כבודו של האדם הנחקר. הוא מאד הקפיד בכבודם של אנשים. כל עוד לא היו בידיו ראיות מפלילות, העתונות לא ידעה על כך דבר. לא רק העתונות לא ידעה דבר, אלא גם ובעיקר משרד המשפטים. זיגל ידע, שברגע שמידע כלשהו היה מגיע לעורכי הדין במשרד המשפטים, המידע הזה הפך מיד לנחלת הכלל. ולכן הוא הזהיר את אנשיו לשמור על סודיות מוחלטת בכל הקשור בעבודתם.

לשיטת העבודה של אגף החקירות של בנימין זיגל התוודעתי, כי נתבקשתי לשתף פעולה בחקירת אישיות מרכזית במשרד הפנים בירושלים. בימים ההם  הייתי אחראי על המעברים  בגשרי הירדן ברמת המטה. ויום אחד בקש קצין בכיר מעוזריו של ניצב זיגל להפגש אתי. נפגשנו. בראשית השיחה התנה הקצין תנאי בל יעבור, שכל השיחה בינינו תשאר סודית ביותר, גם אם אני לא אסכים עם דעותיו ובקשותיו. נעניתי. כל מה שבקש ממני הקצין עשיתי – עד אשר האישיות המרכזית נפלה בפח. וכאמור אנשיו של זיגל לא יצאו עם הודעה לעתונות, אלא אך ורק לאחר שהיו בידיהם ההוכחות החותכות על מעשיו של האיש. זה כאמור היה פעם.

והיום, אגף החקירות של המשטרה מפרסם ברבים שמותיהם של אנשים עוד בטרם יש בידם שמץ של הוכחה, בפי החוקרים בדל של ראיה. כמובן, שכל מטרות הפרסום הן להציג בפני הצבור את "הישגי" המשטרה; להראות לצבור שהמשטרה אכן פעילה מאד.

בקיצור מדברים הרבה ועושים מעט. להוכיח קבל עם ועולם, שהמשטרה  נאבקת בפשע, מאורגן או לא מאורגן; ונלחמת בגדולים כמו בקטנים – מבחן בוזגלו.

כמובן כאשר מדברים הרבה, זו אינדיקציה על חוסר עשייה. כי העשייה מדברת בעד עצמה. לאחרונה התבשרנו על הרבה מקרים שהמשטרה הצליחה להשיג הודאות מנחקרים, כיון שהשתמשה בשיטות פסולות – כדי להציג הישגים במהירות. והפתגם אומר, ש"החפזון מן השטן". אז במקום לעשות עבודה יסודית שתביא את ההישגים המיוחלים, מדליפים על כל צעד ושעל. זה בדיוק כמו שדורשים משוטר תנועה להביא עשרה דו"חות תנועה  ביום. לא חשוב מה עשה השוטר באותו יום, כיצד הוא מלא את תפקידו – מה שחשוב הוא עשרת הדו"חות.

כאן נשאלת השאלה המרכזית, שבגללה נדרשתי לנושא: הרי המידע החדש שהיה בידי החוקרים, לא היה בו שום דבר ממשי, אז מה בער למשטרה להדליף את נושא המכתב ?

ראש הממשלה עומד בפני ניתוח פולשני בליבו, אז אי אפשר היה להמתין יומיים עם "הסנסציה" ? אילו היתה בידי המשטרה ידיעה המצביעה על פריצת דרך בחקירה, ניחא. וגם אז אפשר היה להמתין יום או יומיים.

ועכשו אנו באים לענין ה"סקופ" שקצין המשטרה נתן לידיו של ברוך קרא, הכתב לענייני משפט של עתון "הארץ". הבחור הוא צעיר וחסר נסיון, ולכן ההנחה היא שהוא לא ישאל את קצין המשטרה שאלות מביכות כמו: אז מה יש כאן חדש ? משה נוסבאום הכתב הפלילי של ערוץ 2, לא התלהב מן המסמך כשראה אותו, ואמר כי אין בו שום ראיה חדשה. מכאן אני למד, שאולי הוא לא היה ממהר לתת פומבי לבקשת המשטרה, שבקשה מן השופט אשור לתפוש את המחשב של אחד האחים שלאף.  אחד הדברים החשובים ביותר שעתונאי חייב לאמץ לעצמו הוא לא לשמש כלי פרסום בידי אחרים.

ולמפקח הכללי, שהמשטרה שלו נראית כמו בסרטו של השחקן-הבדרן דני קיי שגם הוא נקרא "המפקח הכללי", נאמר: קח את המשטרה שלך בידים, תנער אותה היטב, ותתחילו לעבוד בצורה יסודית. מה שקרה אתמול והיום בבית החולים "הדסה" בירושלים, לא מוסיף למשטרת ישראל בכלל, ולאגף החקירות בפרט, כבוד מיוחד. אתם פועלים בדיוק לפי הפתגם הידוע: "כלב שנובח, אינו נושך".
 


 
 
   
מפת העץ
קריקטורה שבועית / מתגעגעים tach  
כלב שנובח אינו נושך שמעון מנדס  
 נכון אמר אלי ישי, עוד לפני אשפוזו של שרון רפי גטניו  
 רפי, מדובר בסך הכל על 25 שנים לאחור שמעון מנדס  
 רפי, זה לא עידן אחר, אלא... שמעון מנדס  
 אותה משטרה-אז והיום ע.צופיה  
 ע.צופיה, אתה טועה בגדול.... שמעון מנדס  
 שמעון-החמצת ע.צופיה  
 איש ציבור שהולך לחיים הפוליטיים אבנר אברהם  
 לגבי צור זה היה ליזול עמיש  
 שמעון - בעידן אחר התכוונתי רפי גטניו  
 חבר´ה בבקשה לרדת מהעץ! המשטרה היא אחת. תמיד יש רפי אשכנזי  
 אתה מעדיף להתעלם רפי גטניו  
 מסקנה: אל תראה ערוץ 1 ע.צופיה  
 הם רק משקפים את מה שיש רפי גטניו  
 תלוי איך מביאים ע.צופיה  
 רפי, אתה צודק גם צודק לגבי חוקיות המעשה של המשטרה שמעון מנדס   
 רפי אשכנזי, גם אתה טועה בגדול שמעון מנדס  
 אתה צודק. רק לפרקליטות יש את הסמכות אבנר אברהם  
 איזה אסון עשה שרון לפוליטיקה הישראלית? יועזר  
משחקי חורף 2006 בצל הטרור הבינל"א יורם המזרחי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום