רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 25/12/2005 13:49:00
מאת שמעון מנדס
נושא תרגיל הבחירות של השיח´ ח´לאפאת וברגותי

 
תרגיל  הבחירות של השיח´ ח´לאפאת וברגותי
 
שמעון מנדס
 

 
בכל המגעים שקדמו להסכם אוסלו עד לחתימת ההסכם, מצרים לא היתה בכלל בתמונה. שני הצדדים שמרו את הענין בסודיות רבה. אפילו האמריקנים הופתעו ממנו. הכעס המצרי היה כל כך גדול, שבאחת ההזדמנויות הקרובות לחתימת ההסכם, הכריז שר החוץ המצרי דאז, עמרו מוסא, שגם אם הפלסטינים יסכימו (על פתרון הסוגיה שעלתה אז) מצרים לא תסכים. הדברים נאמרו ברוח כזו שכל הסכמה ישראלית-פלסטינית, חייבת לקבל את ההסכמה המצרית. לא ישראל וגם לא הרשות הפלסטינית, שתיהן יחד וכל אחת לחוד, לא מחו על הדברים. וכמובן שמאז שהמצרים נכנסו לעובי הקורה במו"מ בינינו לבין הפלסטינים, הם עושים את מיטב יכולתם להדריך את הפלסטינים: להסכים או להתנגד – ולפעמים אף לסגת מהסכמה שהם נתנו. הכל כמובן לפי נסיונם אתנו. הדברים הבאים  יבהירו זאת.
 
בהסכם השלום עם מצרים נקבע שמחצית חצי האי סיני תפונה בתוך תשעה חדשים, ואילו המחצית השניה תפונה לאחר שנתיים – כדי לאפשר לישראל לפנות את כל כוחותיה ומתקניה מסיני. אבל סאדאת חשש שפרק זמן של שנתיים זה זמן ארוך מדי במזרח התיכון, ואירועים כאלה ואחרים, שאין עליהם שליטה עלולים לגרום לכך שישראל תשנה את דעתה. במיוחד לאור העובדה, שסאדאת היה בדעה שהוא הצליח להאכיל את מנחם בגין צנון גדול, ואם הוא היה במקומו של בגין היה עושה הכל שלא להחזיר את סיני. אי לכך, חשב הנשיא המצרי על תרגיל מבריק, שלא יאפשר לישראל שלא למלא את התחיבותה לסגת  מכל סיני.
 
לפתע פתאום הוא הכריז שהוא מפזר את הפרלמנט המצרי, "יען כי זה היה פרלמנט שנבחר על מצע של מלחמה, וצריך לבחור פרלמנט חדש שייבחר על מצע של שלום". ואז אנשיו פנו אלינו בוועדה הצבאית המשותפת, שאנו נסכים לכלול את השיח´ ח´לף ח´לאפאת ברשימת המועמדים לפרלמנט המצרי. מיותר לציין כי השיח´ ח´לאפאת היה גדול עוכרי ישראל בצפון סיני. מקום ריכוז שבטו היה באזור ימית.  בכל הרמות  הצבאיות, ולדעת כל המומחים הנוגעים בדבר, היתה התנגדות מוחלטת, שאזרח הנמצא באזור ריבוני ישראלי ייבחר לפרלמנט המצרי. בסופו של דבר סאדאת פנה אישית לבגין, וזה נעתר. וכך נבחר השיח´ ח´לאפאת לפרלמנט המצרי על אף היותו תושב תחת רבונות ישראלית.

התרגיל של השיח´ ח´לאפאת שימש כתקדים שהמצרים הציעו אותו למען מרוואן ברגותי. אלא שההבדל בין שני האישים שהראשון היה אדם חופשי, ואילו מרוואן ברגותי הוא אסיר עולם. אם יצליחו הפלסטינים בתרגיל הבחירה של ברגותי, הם עשויים להצליח לשחרר אותו מן הכלא.
 
במקרה של השיח´ ח´לאפאת זו היתה שטות להסכים לבחירתו לפרלמנט המצרי, שכן הוא האכיל אותנו מרורים לאחר מכן  - עד להחזרת סיני למצרים. במקרה של ברגותי, כבר היו תקדימים אחרים שמדינה משחררת אסיר כאשר השחרור משרת אותה. לי באופן אישי אין בעיה עם שחרור כל האסירים הפלסטינים מן הכלא. שכן בסיומה של כל מלחמה שני הצדדים משחררים את כל האסירים שברשותם. אבל במקרה הפלסטיני שחרור האסירים עד עכשו גרם לנו נזק, כי רבים מן האסירים חזרו לסורם. ישראל יכלה להציע לרשות הפלסטינית הצעה שאי אפשר לסרב לה: שחרור כל האסירים בתמורה לפירוק כל המסגרות המיליטנטיות הלא-ממשלתיות.

נשאלת השאלה מדוע אין אנו עושים זאת? יען כי אבו-מאזן הנרפה היה מכריז מיד, כי כל המסגרות הצבאיות של הג´יהאד האסלאמי והחמאס הם חלק מהכוחות המזויינים של פלסטין. צא ותתמודד עם השקר.
 


 
   
מפת העץ
קיום מינימלי, קיום מינימלי בכבוד ושכר מינימום. רפי גטניו  
תרגיל הבחירות של השיח´ ח´לאפאת וברגותי שמעון מנדס  
 תזכורת חשובה של מנדס לכולנו! יחד עם זאת לא ברור מה רפי אשכנזי  
 ואם ע.צופיה  
 איך אתה בכלל מזכיר את נלסון מנדלה בהקשר הערבי שמעון מנדס  
 אין הרבה נקודות השוואה בין ברגותי למנדלה רפי גטניו  
 דוגמא יפה ע.צופיה  
 ההרתעה היא בעצם הידיעה שאתה באמת תגיב שמעון מנדס  
 אי-הסכמה ע.צופיה  
 אני צעיר ממך, אבל הרשה לי להעלות טענות השוללות את הנחותיך אבנר אברהם  
 האם לא כדאי לישראל לשקול לשחרר את ברגותי היום אבנר אברהם  
 על מה אתה מדבר ע´ צופיה, הסכסוך צובר כל הזמן פוטנציאל רפי אשכנזי  
 אני,לתומי,רואה כן התקדמות לקראת הסדר ע.צופיה  
 רפי, אני לא נפלתי בפח.... שמעון מנדס  
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום