רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 06/12/2005 16:09:07
מאת שמעון מנדס
נושא החייאת עצמות מתות

 
החייאת עצמות מתות
 
שמעון מנדס
 

 
בעשור האחרון אנו עדים למחול שדים סביב עצמות של גוויות, כאילו קיוו המחוללים להחייאת העצמות היבשות  -  בנוסח חזונו של הנביא יחזקאל. הכאב  עקב הפרידה מאדם חי, הוא כאב גדול. האיש היקר לנו מכל, שרק אתמול ישבנו ושוחחנו עמו, עזב אותנו לעולם שכולו טוב. לפעמים הדבר בא בהפתעה, ויש שהמוות היה צפוי. בכל מקרה הכאב הוא רב. ואמרו חז"ל אין לבקר אדם על מעשה או אמירה, שעה שמתו מונח לפניו.

לפני כעשר שנים אחד האבות של חלל מלוחמי השייטת שנהרג בפעולה הכושלת בלבנון עורר מהומה גדולה, בגלל שאצבע של אחד החללים בפעולה ההיא,  מונחת ליד גווית בנו השוכן עפר. מה הוא לא עשה כדי שיפתחו את קבר בנו ויוציאו את האצבע של החבר. שני החללים שהו לא פעם באוהל סיירים, זה היה בסדר, גופותיהם נגעו אחד בשני באותו אוהל קטנטן וגם זה היה בסדר. אבל ברגע שהם נפרדו מן החיים – אסון גדול התרגש על אחת המשפחות – בקבר בנה נחה האצבע של חברו.

כאשר שיחות השלום בינינו לבין המצרים נתקעו בגלל שהמצרים החרימו את ירושלים – בניגוד גמור להסכם השלום החתום על ידם  - הם הודיעו לנו לפתע כי הם "מצאו" גוויות של ארבעה-עשר חללים ממלחמת יום כיפור. בטקס צבאי רב-רושם שהתקיים באל-עריש קבלנו מן המצרים 14 ארונות ויחד אתם 14 דיסקיות של חיילינו. הארונות נלקחו לבית החולים  תל-השומר לבדיקה. כאשר הארונות נפתחו גילינו שהם מלאים בחול ואבנים וכמה עצמות בכל ארון. למשפחות לא נמסר דבר, מחשש שייפגעו. אין צורך לכעוס על המצרים, משום שהם אינם מייחסים לעצמות אדם מת כל ערך. עצם של כלב מת דינה כדין עצם אדם שאינו בחיים. אם כבר צריך להלל אותם שהם יצאו מגדרם לכבד את המעמד, אך ורק עבורנו. היו להם שיקולים נכבדים לעשות את המעשה, ולא כאן המקום לדון בהם.

אין איש בינינו שאינו יודע על ה"איש שלנו בדמשק", אלי כהן. האיש נתלה בדמשק , והשלטונות הסורים קברוהו בבית הקברות היהודי שבעיר. כל עם ישראל עמד ועומד ומצדיע לכל פעלו של האיש ובמיוחד לאומץ לבו וגבורתו. אלא שאשתו מנסה בכל דרך לפנות אל השלטונות הסורים בתחינה כזו או אחרת, שיתירו להעלות את עצמותיו לישראל ואנחנו מתבזים פעם אחר פעם. כל העולם יודע שאין שום סיכוי שהסורים ייענו לבקשתה, אבל היא ממשיכה בשלה. והיא לא שמה לב אפילו שהיא וזכרון בעלה המפואר מנוצלים ניצול פוליטי מחפיר בידי ציניקנים פוליטיים. רק לאחרונה עשה זאת ח"כ טאלב א-סאנע. כדי לערום קשיים על השלטונות שלא יטפלו בו על ביקורו האסור בדמשק, הוא הלך אל נדיה כהן, וקבל ממנה מכתב-תחינה חדש, כדי למוסרו לאחד מנעריו של בשאר אל-אסד.

לפני ימים אחדים התבשרנו כי אזרח היושב בתוכנו גילה את קבר האחים שבו נקבר אביו, והוא רוצה להעלות את עצמות אביו ארצה. אלא שהפעם הרבנות מתנגדת נחרצות. וכל כך למה ? כי מדובר בקבר אחים, שבו התערבבו עצמותיהם של נפטרים שונים. וכדי שיזהו את עצמות הוריו של המבקש, צריך לטחון עצמות רבות, לצורך בדיקת ה-DNA . ואז אומר נציג הרבנות, פעולה זו מחללת כבודם של נפטרים אחרים.

מה יקרה מחר, אם מאות אלפים של אזרחים ירצו להעלות את עצמותיהם של קרוביהם, שנספו בשואה, או שנפטרו באירופה במשך מאות שנות חיים. האם ישאר לנו מקום לחיות, אם בתי קברות יכסו את הארץ? התחלנו לעשות למען האלהה של העצמות. התחלנו לעבוד את הקברים, וכיון שנושא זה קרוב לתעשייתם ולכיסם של הרבנים, אין הרבנים מכריזים על זה "עבודה זרה" רחמנא ליצלן. אני בטוח שרבי נחמן מאומן, הקבור באוקראינה, היה מתהפך בקברו לו ידע שיהודים עוזבים את ארץ הקודש כדי לפקוד את מקום קבורתו. לא לזה הדבר הוא פילל.
 
חזון העצמות היבשות של הנביא יחזקאל, לא בא לקדש גוויות וקברים. עובדה היא, שבית קברות הוא מקום טמא שאסור לכוהנים לבוא בשעריו. הוא הדין גם בבקשותיהם של יעקב אבינו שנפטר במצרים, וזאב ז´בוטינסקי שנפטר בניו יורק. אנשים אלה היו עדים למשבר קשה שעובר על עמם, בפרשת דרכים שמשמעותה  ממש להיות או לחדול. ולכן, כדי לנטוע תקוה בלב הבאים אחריהם שהכיוון הוא ארץ ישראל, לכן הם בקשו להעלות את עצמותיהם לארץ. בתקופתו של הנביא  יחזקאל, העם היה משול למת, לא כבודדים אל כעם. ואז נזקק הנביא למשל חזון העצמות היבשות.

ברומא יש בית קברות גדול ומטופח. ושם המשפחה משלמת אגרה שנתית על הלנת הנפטר בבית הקברות. והאגרה יקרה יותר ויותר משנה לשנה. בדרך כלל אין משפחות מסכימות שהנפטר ימשיך להיות קבור יותר משלוש שנים. זהו הממוצע המקובל. באם ינהיגו אצלנו את אותה אגרה-עולה עבור הלנת המת, לא נצטרך להקצות שטחים נרחבים כל כמה שנים עבור בתי קברות נוספים.

אגב, במגזר הערבי שטחו של בית קברות מקומי לא גדל עם הזמן. בית הקברות מחולק לפי חמולות. כאשר יש נפטר חדש מפנים מקברו את שוכן העפר הוותיק ביותר של אותה חמולה.


 
   
מפת העץ
מעין-חילווה תיפתח הרעה יורם המזרחי  
החייאת עצמות מתות שמעון מנדס  
 שמעון, אתה בטוח שעמדתך מקובלת על ההלכה כפי שאתה מכיר אותה? דוד סיון   
 קרידו שמעון: לכן זה נקרא "בית החיים" או "מנוחת עולמים" מוטקה צביאלי   
 מוטקה ברוך שובך, הרבה זמן לא ראינו אותך רפי גטניו   
 רפי: חן חן. לצערי ולשמחתי מוטקה צביאלי  
 שמח בשמחתך וצר לי בצערך. רפי גטניו  
 ברוך שובך מוטקה. יועזר  
 ההלכה לא צפתה אל העתיד שמעון מנדס  
 לא חושב שהבעיה היא מקום רפי גטניו  
 אין ספק שהעניין צמח בארץ למימדי טירוף עמיש  
 אדם זקוק לפולחן כלשהו נסים ישעיהו  
 מחשבה מרעננת רפי גטניו  
 ממסד הוא ממסד נסים ישעיהו  
 האמנם נסים ? רפי גטניו  
 קברות צדיקים נסים ישעיהו  
 תודה על תשובתך רפי גטניו   
 במחילה ניסים,זה לא משמעות הגזירה מוטקה צביאלי  
 ומה עם ניוול המת?:אחרי שקראתי את המאמר ההוא שלך מוטקה צביאלי  
 על י"ב חדשים ותרבות השכול שמעון מנדס  
 מהכוון הזה אתה צודק 100% לית מאן דפליג מוטקה צביאלי  
קונספירציה שמונספירציה עמיש  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום