רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 05/12/2005 09:19:21
מאת עמיש
נושא קונספירציה שמונספירציה

 
קונספירציה שמונספירציה
עמיש
 

 

עכשיו לאחר ששקע האבק מאירועי העשור לרצח ראש ממשלת ישראל מר יצחק רבין בידי איש ימין חובש כיפה מצאתי לנכון להביא כמה רעיונות הנוגעים לעלילת הקונספירציה שזכתה לעדנה לא בלתי צפויה.

אתחיל בדברים הידועים לכולם, רק לשם רענון הזכרון. לאחר שהתבררו כונותיו של רבין להגיע להסכמים עם מדינות ערב במחיר ויתורים טריטוריאליים, ובעיקר ברמת הגולן, החל כאן מחול שדים חסר תקדים שכלל גם רדיפה והכפשה אישיים של ראש הממשלה. מסע זה עלה והתגבר והדברים שנשמעו בו מצד אישי ציבור בכירים ואנשי דת בכירים היו חסרי תקדים בחריפותם ובגסותם בכל שנותיה של מדינת ישראל. לא ניתן להגיד כי דברים כאלו לא נשמעו ונכתבו בשולי הבמות הציבוריות בארץ אך זו היתה הפעם הראשונה שבה השמיעו האנשים המרכזיים ביותר דברים כה חריפים כנגד ראש ממשלה או תנועה ציבורית. הדברים לא נאמרו רק על ידי שדרני רדיו נתעבים אלא גם על ידי אנשים שהגיעו ברבות הימים למעלת נשיא המדינה, ראשי ממשלה, שרים מרכזיים ועוד אי אלו. אין אנו יכולים לשחזר בדיוק את מה שנאמר בחדרי חדרים או בלחש בכל מני פורומים אך אין לי ספק כי גם שם נשמעו דברים באותו הסגנון. עיקר הארס נשפך בכתבים ובפורומים הקשורים בצורה כזו או אחרת לחוגי המתנחלים וקהילות דתיות שונות אך כאמור, גם אנשי ציבור סבירים יחסית לא נזהרו בלשונם.

אסור להתעלם מהגורמים האובייקטיביים שהביאו להתקוממות הציבורית נגד ראש הממשלה והכוונה כמובן לפיגועים הרצחניים שהחלו לגאות עם התקדמות המו"מ על הפלשתינאים. פיגועים אלו נוצלו על ידי גורמים פוליטיים לחימום האוירה ולסיכול המהלכים המדיניים, אולם אין ספק כי היה בסיס אוטנטי לפחד ולהתמרמרות הציבורית נגד ראש הממשלה.

בנוסף לדיבורים הללו נערכו גם עצרות ומפגנים בהם נראו מחזות, כרזות ותמונות שהחרידו את כל רואיהן, וזאת בנוסף לנסיונות פגיעה באנשי ציבור שונים (למשל פואד בן אליעזר). זמן קצר אחר כך החלו נסיונות פגיעה פיזית בראש הממשלה אשר עד לאותו יום הסתובב באורח כמעט חפשי בכל מקום ומאותו מועד נאלץ להזהר ולהגביל את נוכחותו באירועים שונים. כמו כן החלו להתבשל מזימות רצח שלא יצאו לפועל ולא עברו את שלב ההתארגנות הבוסרית. ריחם של נסיונות אלה עלה גם באפם של הגורמים המופקדים על בטחון ראש הממשלה והם אף יצאו באזהרה לכל אנשי הציבור למען ירסנו את התנהגותם. אזהרה זו זכתה לקיתונות של לעג, חרפות וגידופים, זכורים לטובה בעניין זה הם ראש משלת ישראל דהיום ושרת החינוך שלו.

יצויין כי ציבור תומכי ראש הממשלה ישב על הגדר, החל מכל מני יפי נפש שעבורם ההסכמים על הפלשתינאים היו בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי, עבור דרך כל מני מפא"יניקים שממילא לא אהבו את רבין וכלה בעצלנים שסברו כי ראש הממשלה חזק דיו לעמוד במסע ההכפשות הזה וכי "יהיה בסדר".

הפגנות התועבה מול מעונו הפרטי של ראש הממשלה ובכל מקום אליו הלך נמשכו, ראש הממשלה אף סירב לארגן הפגנות נגד או משמרות אזרחים שיסייעו לו ויתמכו בו. לבסוף נעתר והסכים בחשש רב לארגן את העצרת בתל אביב כתגובת נגד לאלימות הגואה ולהתלהמות הבלתי נתפסת של יריביו.

ההפגנה התקיימה וראש הממשלה נרצח בלב תל אביב. היה שם כשל בשמירה, הזנחה ורשלנות אך בעיקר היה שם רוצח ימני נחוש ותמימות שהניחה כי לא יתכן כדבר הזה. המתרשלים, הרוצח ועוזריו שלמו ומשלמים את המחיר. נכון כי הם עדיין מעיזים פנים (למשל כרמי גילון שהמשיך בקריירה ציבורית ואף לא חוסך מאתנו את חוות דעתו, וכמובן הרוצח עצמו שחשקה נפשו להתייחד עם איזו עלמת חן מטורללת, אבל הם אינם היחידים). לעומתם מדינת ישראל עדיין לא סיימה לשלם, איננו יודעים את גבה התשלום ומשך התשלום אבל אנחנו עוד נשלם. נפרץ כאן איזה סכר שכשלנו בתיקונו.

לאחר הרצח התחוללה תנועה ספונטנית של האשמת הציבור הדתי/ימני. חובשי כיפה סולקו ממקומות ציבוריים, הורדו מאוטובוסים, ספגו קיתונות של חרפות וגידופים. לא רק מצד אנשי תקשורת ופוליטיקאים אלא גם מידי הציבור הרחב שידע היטב היטב מה קרה ואיך זה קרה. מאידך, היו גם ציבורים לא קטנים שהביעו שמחה ושביעות רצון מופגנת, ואם לא שביעות רצון הרי שלפחות הבנה ואמפטיה למעשה הנורא. הדברים ידועים ולא כאן המקום לחזור עליהם, כל אחד יכול להזכר במה שהיה.

לאט לאט החל הציבור הימני, שבתחילה הכה על חטא, לדבר בנימות אחרות ושונות ומתוך הדברים הרבים צצה ועלתה לה גם עלילת הקונספירציה, דהיינו – לא אנחנו רצחנו, ואולי גם לא הרוצח שנתפס ונשפט אלא מישהו אחר וכל הסיפור אינו אלא עלילת דם אחת גדולה.

אין ביכולתי להכנס להיסטוריה של העלילה, לא לדבריו המבחילים של אדיר זיק ולא לדברי כל מני אנשי ציבור תמימים ומתממים, מטרתי היא לנסות ולנתח את העלילה עצמה.

אני מניח בצד את אחת הטענות המרכזיות האומרת כי הנרצח הוא האשם. הוא פגע בציבור, הוא הלך על סף הלגיטימיות, הוא עמד בראש הארגון שהיה אמור להגן עליו והוא בעצם אשם במותו מידי בן עוולה שאינו אלא עשב שוטה חריג ומיוחד. זוהי טענה מכוערת אבל יש לה קיום.

ראשית יש לשים לב לעובדה כי יש כאן לפחות שתי עלילות השזורות זו בזו. יש הנוטים לערבב ביניהן אבל עכשיו ננסה להפריד. כללית ניתן להגיד כי מזימה אחת היתה לביים רצח ואילו השניה היתה לרצוח באמת. להלן שתי הגרסאות:
 

1. מזימה לביום רצח על מנת להגביר את התמיכה במדיניות ראש הממשלה וחיזוק כוחו הפוליטי תוך הכפשת מתנגדיו. – על פי תסריט זה, ראש הממשלה עצמו, לכשראה כי הוא מאבד מהפופולריות שלו וכי הוא עומד להפסיד בבחירות, החליט לביים נסיון התנקשות בחייו על מנת להפוך את המצב הפוליטי וליצור מומנטום של אהדה ותמיכה.

לשם זאת רתם ראש הממשלה את ראשי השב"כ, המשטרה (ואולי גם המשפט) וכולם יחדיו סייעו בגיוסו של מתנקש תמים שלא ידע כלל שהוא מכשיר בידי כוחות גדולים ממנו. התכנית היתה להביאו לביצוע המעשה ואז לתפוס אותו ולהשיג את התוצאות הפוליטיות המיוחלות. בקונספירציה הזו היה הרוצח כלי משחק בידי המערכת, הוא היה אמור לחשוב שהוא באמת רוצח את ראש הממשלה אבל מישהו היה אמור להחליף לו את התחמושת באקדח. ראש הממשלה נרצח משום שהזוממים כשלו בהחלפת התחמושת.

קונספירציה זו נכשלה מאחר וראש הממשלה נרצח באמת ועל כן, לאחר הכשלון גוייסו כל הגורמים לכיסוי וחיפוי על מעשה הפשע, החל מראשי השב"כ ועד לשופטי בית המשפט העליון והקרבן התמים אמנם רצח אבל הוא אינו אשם כי שמש כלי בידי כוחות כה עצומים (שאף גרמו לכך כי יודה במעשה) ועל כן באופן עקרוני הוא יושב בכלא על לא עוול בכפו.

2. מזימה לרצח ראש הממשלה  בידי גורמי שמאל מקורבים וזאת מאחר ועמד לשנות את מדיניותו – בתסריט זה החליטו גורמים רבי עצמה, המקורבים לשלטון, לרצוח את ראש הממשלה ולהטיל את האשמה על היריבים הפוליטיים. הסיבה למעשיהם היתה החשש כי ראש הממשלה עומד להפסיק את תהליך אוסלו ולהפרע בצורה זו או אחרת מחבריו לדרך אשר יזמו את כל התהליך.

לשם זאת גייסו אף הם את כל המערכות הנוגעות בדבר (שב"כ וכו´), גייסו את עמיר איש הימין הדתי כקרבן תמים, אפשרו לו לירות ללא הפרעה בראש הממשלה וליתר בטחון רצחו את ראש הממשלה לאחר שמילטו אותו מהזירה. לחילופין יש בתסריט זה וריאציה הגורסת כי הרוצח שותף תמים שהסכים לירות כדורי סרק וברגע האחרון מישהו החליף לו את הכדורים או את כלי הנשק.

גם הזוממים הללו קיוו כי הרצח יסייע להחזרת האהדה הציבורית להסדר עם הפלשתינאים ויבסס אותם בשלטון. 

3. מזימה בתוך מזימה -  כאן המקום לציין כי יש עוד איזה גוון ביניים לכל הרעיון המוזר של הקונספירציה, דהיינו מזימה בתוך מזימה. היתה קונספירציה לביום רצח על פי התסריט הראשון, השותפים לקונספירציה זו (מלבד ראש הממשלה עצמו כמובן) הצטרפו אל הזוממים לרצוח את ראש הממשלה על פי הקונספירציה השניה, דהיינו גם אלה שתמכו בראש הממשלה במזימתו להפוך את דעת הקהל ולגייס תמיכה במדיניותו, הצטרפו אל אלו שסברו כי ראש הממשלה עומד לשנות את מדיניותו וכי רצוי לסלק אותו מהדרך. ועל כן, הם גייסו את הרוצח, פילסו לו את הדרך על מנת שיתנקש בחיי ראש הממשלה על פי התכנון המקורי שיזם ראש הממשלה המנוח עצמו, עמיר ירה (כדורי סרק או כדורים אמיתיים) ולאחר מכן הם השלימו את המלאכה במכונית.

עד כאן סוגי המזימות והקונספירציות.

בפרק הבא, אם בכלל יהיה צורך, נדבר על "ההוכחות" ועל הכשלים.
 


 
   
מפת העץ
החייאת עצמות מתות שמעון מנדס  
קונספירציה שמונספירציה עמיש  
 גם זו קונספירציה שרון קנצרובסקי  
 מר עמיש סוריא  
 בתוך מבול מלל הסקירה האובייקטיבית שלך קראנו אבי גולדרייך  
 אין לי לינקים עמיש  
 למרות שמאד רצית.. אבי גולדרייך  
 אנונימיות ברוכה וחסודה... עמיש  
 כולי תקווה שקראת גם את התשובה שלי שם אבי גולדרייך  
 וכצפוי- פורום ארץ הצבי סובל מבעיית צנזורה.. אבי גולדרייך  
 אני מציע להשאיר את ענייני ארץ צבי בארץ הצבי רפי גטניו   
 על התרגיל והכינויים של גולדרייך דוד סיון  
 מאחר ורפי ביקש שלא אתייחס לפורום בו אתה משמש כעורך אבי גולדרייך  
 אני כבר החלטתי מה אתה דוד סיון  
 נו... אבי גולדרייך   
 עדיין לא עמיש  
 כנראה שבסך הכל כולנו אבי גולדרייך  
 גולדרייך, מצאתי עבורך משהו בויקיפדיה עמיש  
 הדתיים הממוסדים היו די בהלם אבי גולדרייך  
 רציתי שתראה את עניין עמיש  
 איך יוצרים עלילה רפי גטניו  
 מאמר יפה של ה"ה עמיש, לא תמיד צמוד למציאות... אבל:- רפי אשכנזי  
 חבל, חבל מאד אדון אשכנזי עמיש  
 לאלו שאוהבים לשכוח עמיש  
 מאז ומעולם סופרו עלילות קשר.אין חדש תחת השמש.מאמר מעניין יורם המזרחי  
 קונספירציה? יועזר  
 הקונספירציה- אבי גולדרייך  
 שעת הרצח רפי גטניו  
 להם לקח 6 שבועות ולי לקח 5 דקות אבי גולדרייך  
 עם כל הכבוד, כתבי ו"מחקרי" נתן גפן אינם תורה מסיני רפי גטניו  
 והנה עוד כמה קטנות (לא שישה! שבועות) אבי גולדרייך  
 למיטב זכרוני עמיש  
 לי לא מוכרת טענה כזו- אבי גולדרייך  
 אבי, הדברים נאמרו בצורה מפורשת רפי גטניו  
 אני החמצתי את התכנית בטלויזיה עמיש  
 יש הרבה בעיות בסיפור עמיש  
 מחכים להמשך יא עמיש. כתיבה טובה! רפי אשכנזי   
 קונספירציה עניין של סיפור tach  
 אני חולק על ההגדרה שלך לקונספירציה עמיש  
 המטרה יחידות חשאייות tach  
 לעמיש, בקשה אחת והערה אחת שמעון מנדס  
 ידוע לי היטב שהוא מת עמיש  
קריקטורה שבועית / שלי תתפיל את המים tach  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום