רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 28/11/2005 10:21:29
מאת שמעון מנדס
נושא בטוח בריאות ממלכתי נוסח צרפת

 
בטוח בריאות ממלכתי נוסח צרפת
 
שמעון מנדס
 

 
לאחרונה אנו למדים לדעת על הבעיות הגדולות בתחום הבריאות, שמהן סובלת אוכלוסיית  הקשישים בישראל. שכן ידוע לכל, כי בדרך כלל האוכלוסיה הצעירה אינה הצרכנית הגדולה של שרותי הבריאות. והנה אתה שומע  על קשיים בקבלת שרותי בריאות, דווקא מן האוכלוסיה המבוגרת.  שרותי הבריאות של הקופה הכללית, רוצה לנהל את שרותיה על בסיס עסקי של חשבון רווח והפסד. לכן היא הורתה לרופאיה, שלא לתת טפולים רפואיים יקרים לקבוצת הגיל של בני 60 ומעלה.

נושא זה אינו חדש. כבר לפני 30 שנה, כאשר ילדי היו קטנים, רופאת הילדים שלהם היתה צריכה להתמודד עם הנהלת קופת-חולים, על מרשם רפואי כזה או אחר -  בדרך כלל המדובר היה באנטיביוטיקה מן הסוג היקר. והיא מצאה דרך לעקוף את הוראות הנהלת המחוז. היא היתה רושמת את התרופה על טופס מיוחד, שהיה ניתן במקרים שהחולה היה מאושפז, או היה במיון של בית-חולים. דהיינו, התרופה ניתנה לחולה על פי הוראה של רופא בית-חולים.

לרופאים יש בעיה עם הנוהלים הללו. מצד אחד, הם הרי רוצים לתת לחולה את התרופה הטובה ביותר להחלמתו. אבל מאידך, רופא שלא היה ממושמע, קידומו הרפואי בשכר ובתפקידים היה נפגע. היום הבעיה הזו כבר מורגשת במימדים הרבה יותר גדולים.

אחד הדברים הגדולים ביותר שעשתה הסתדרות העובדים הכללית בארץ ישראל, היה מתן שרות רפואי לכל דורש במחיר שווה לכל נפש. אני זוכר ימים, שאורחים זרים שבקרו בארץ, התפעלו מן התופעה החברתית הזו, כאילו ניתנה בעולם אחר. היום התופעה הזו מתדרדרת והולכת, גרועה יותר מחברות קפיטליסטיות.

לפני שנתיים, שהיתי בארה"ב בטיול,  והגעתי לבוסטון לבקר חבר. החלטנו לצאת יחד לטיול של שבוע בניו יורק. איתרע מזלו, ובאמצע הטיול הוא נפל ושבר כתף. נסענו לבית-חולים הר-סיני. במשרד לקבלת חולים, הוא נשאל "מי משלם?". והאיש שלף את כרטיס הביטוח הרפואי "המושלם" שלו, והגיש אותו לפקידה. היא הסתכלה על הכרטיס, העבירה אותו במחשב שלה, ופתחה לו תיק, והוא הוכנס מיד לחדר מיון.

האיש, על אף שהוא ממדינה אחרת בארה"ב, לא נתבקש להביא "טופס 17", ולא הפניה מרופא. "המושלם" שלו פתח לו את שרותי הבריאות כמו הסיסמא של עלי בבא  open sesame .  שלא כמו אצלנו ש"המושלם" שלנו לא שווה דבר ללא טופס 17. והטופס הזה לא ניתן בקלות כדי ליעל את הטפול הרפואי לו אנו זקוקים.  טופס 17, נועד להציב בפנינו מכשולים מינהליים, שבאמצעותם מקווה הנהלת קופת החולים לחסוך כסף, על גבו של החולה.

כל התופעה המבישה הזו מקורה בשיטה העקומה לפיה מתנהלים שרותי הבריאות בישראל. והיא, שהגורם המבטח, הוא גם הגורם שמספק את השרות. בצרפת הדברים נעשים בצורה אחרת.

גם בצרפת יש בטוח בריאות ממלכתי באמצעות הבטוח הלאומי. שום מוסד רפואי צרפתי, פרטי או צבורי, אינו מקבל פרנק אחד שחוק באופן אוטומטי על חשבון מבוטח כזה או אחר. האזרח מבוטח על ידי המדינה. ומוסדות רפואיים מקבלים תשלום על כל שרות שהם מספקים לחולה זה או אחר. זכותו של כל אזרח לבחור לו את  המוסד הרפואי שבו הוא רוצה לקבל את הטפול: רופא זה או אחר,  מרפאה זו או אחרת, מכון רנטגן כלשהו וכו´.

וכך יוצא שכל רופא נותן לחולה את השרות הטוב ביותר, כי הוא רוצה שהחולה יחזור אליו, וגם ימליץ עליו. הוא הדין עם כל מרפאה וכל מכון רפואי.  הרופא, או המכון הרפואי או בית-החולים מקבלים תשלום על אך ורק טיפול רפואי שהעניקו לחולה.

ואילו אצלנו, קופת-החולים מקבלת מן המדינה תשלום חדשי עבור כל מבוטח, ללא כל קשר למתן טפול רפואי כלשהו. אם המבוטח הרפואי לא צרך טפול רפואי כלשהו באותו חודש, הרי שקופת החולים הרוויחה את כספי הבטוח שלו. ולכן על פי שיטה זו היא מנסה לחסוך. ועל מנת לקדם שרותי בריאות מודרניים, היא מקימה מכונים פרטיים, מקום ששם המבוטח נדרש לשלם תשלום נוסף עבור השרות שהוא מקבל.

דוגמא קטנה. בעיה רפואית מאד נפוצה, היא בעית הטחורים. היום כבר לא עושים נתוחים כדי להסיר טחורים  וגם לא טפולי קשירה. היום מנתחים טחורים באמצעות מכשירי "לייזר". מכשיר לייזר כזה עולה 1,400 דולר ארה"ב. בארה"ב רבים הם הרופאים הפנימאיים (רופא משפחה), העושים התמחות בבית חולים בנושא זה. הם קונים מכשיר לייזר, ומעניקים את הטפול הזה לכל דורש בסכום של 250-300 דולר  -  למי שאין בטוח רפואי. ואילו אצלנו אומר לך הרופא: או השיטה המייסרת הישנה שלנו, או תלך למכון, שם תשלם 3,500 ₪ , והבטוח המושלם יחזיר לך 750 ₪. מה שהם לא אומרים שהמכון הרפואי הוא חצי בבעלות של קופת חולים.

חוק בטוח הבריאות הממלכתי הוא של המדינה, שהיא הגורם המבטח. קופות החולים הם קבלני הביצוע. ולכן צריך לדרוש מן המדינה להפסיק לשלם לקופות החולים קצבה חודשית עבור כל חולה, אלא לשלם להן אך ורק עבור טפולים רפואיים. ואז כרטיס  הבטוח המושלם  יהיה לו ערך אמיתי.
 


 
 
   
מפת העץ
אשראי וחסכון רפי גטניו  
בטוח בריאות ממלכתי נוסח צרפת שמעון מנדס  
 שיטת התקציב וגובהו הם שורש הבעיה רפי גטניו  
 מאמר מצויין של מנדס עם רעיון מדהים ומקסים בתוכו, הלוואי! רפי אשכנזי   
 עדיין באים ללמוד מישראל בנושא זה שרון קנצרובסקי  
 הצחקת אותי אבי גולדרייך  
 אלו העובדות שרון קנצרובסקי  
 בתי חולים מתוגמלים על פי ביצוע דוד סיון  
 דוד יקירי, הבעיה היא לא עם הרופאים שמעון מנדס  
 שמעון יקירי, הרופא של הקופה מייצג גם את האינטרסים של החולה דוד סיון  
 בואו נעשה קצת סדר עמיש  
 תוספת לעמיש: בארה"ב הביטוח קשור למקום העבודה: רפי אשכנזי  
 לא בדיוק דוד סיון  
 עמיש, אנחנו לא מדברים על אשפוז מתאונה שמעון מנדס  
 הבנתי, אני לא נתקלתי בכזה מצב עמיש  
 למיטב ידיעתי הנוהל הזה תקף אבנר אברהם  
 הוראת אשפוז של רופא אינה מחייבת טופס 17 שמעון מנדס  
 זה מה שאמרתי. אם כי גם בפניה ישירה לבית חולים אבנר אברהם  
קריקטורה שבועית / קדימה אחרי לעבודה tach  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום