רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 24/11/2005 17:05:18
מאת רפי גטניו
נושא כי מדרום תיפתח הטובה

 
כי מדרום תיפתח הטובה
 
רפי גטניו
 

 
לפני שבוע, בניגוד לרבים וטובים, העזתי להעריך כי אריק שרון יתפלג מהליכוד ויקים מפלגה חדשה וכך אכן היה. זו הטובה הראשונה שנפתחה מחוות השקמים שבדרום ושתרסק את הליכוד לרסיסים.

גם בלי להסתמך הרבה על הסקרים שיתנדנדו בתזזית עד ליום הבחירות, לא קשה לראות את הנטישה ההמונית של מצביעי ליכוד מסורתיים שקצה נפשם בכל מה שעוללה להם מפלגה זו. זו מפלגה שהיטיבה עם חברי המרכז והפונקציונרים שלה ופגעה קשות בבוחריה ויום הדין – הוא יום הבוחר, קרב ובא.

כעת אנו צפויים בליכוד לקרב ירושה עקוב מדם בין ששה מתמודדים שכבר אתמול החלו להוריד כפפות. ככל שנתקרב ליום הבחירות יצפו בוחריה במראות ויזכרו את אשר עשו להם שריה המהוללים. קשה לי למשל לדמיין מורה אחד מצביע למפלגה בה חברה לימור ליבנת.כנגזרת להחלטתו של אריאל שרון החלה המערכת הפוליטית להתייצב כאשר אישי ציבור שונים נוקטים עמדה ובוחרים צד. תהליך זה צפוי להימשך עד ליום הבחירות עצמו ונותן אינדיקציה כלשהי להלכי הרוח בציבור.

הטובה השניה שנפתחה מדרום היא הצטרפותו של פרופסור אבישי ברוורמן למפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ והיא בעלת חשיבות עצומה ומחזקת את האפשרות למהפך אמיתי בבחירות הקרובות. היא מאותתת למגזר העסקי לא ליפול במלכודת התעמולה הימנית המציגה את עמיר פרץ כקומוניסט ר"ל, ומבהירה למצביעי מפלגת העבודה הותיקים כי האליטות לא מתכוונות להדיר רגליהם ממנה. אמירתו לעמיר פרץ "דרכך – דרכי" והבטחתו להשתתף יחד איתו בשינוי הדרוש לחברה הישראלית תביא אחריו עוד רבים המתלבטים כרגע.

אני מניח שבמנגנוני הליכוד כבר מחפשים כיצד להשמיץ את פרופסור ברוורמן באופן אישי ומעניין איזה תוויות ידביקו לו. בכל מקרה, לעמיר פרץ מגיע "שאפו" על שהצליח לעשות את מה שלא הצליחו לעשות שמעון פרס ואופיר פינס לפניו – להביא את פרופסור ברוורמן לפוליטיקה.כנס שדרות לחברה שעוזי דיין הוא נשיאה, ננעל אתמול בערב. הטובה השלישית שנפתחה מדרום היא שהכנס שהיה מנומנם בשנים האחרונות הפך למוקד משיכה ועליה לרגל  של מנהיגי ציבור רבים שהבטיחו את השתתפותם בו עוד הרבה זמן לפני שדובר על בחירות.

הכנס שאמור להיות התשובה החברתית לכנס קיסריה של בעלי ההון ואנשי העסקים ממקד את הדיון בענייניה החברתיים של המדינה ולא בכדי בחר את שדרות כאכסניה. הפיכתו לכנס מבוקש מצביע על כך שרבים בחברה ובשלטון מפנימים אט אט כי זה המגרש עליו תיערך ההתמודדות הפוליטית האמיתית וכי מי שלא יהיה שם יאבד נקודות רבות בציבור.

יש להצר על כך שנאומיהם של נואמים מסויימים הופרעו (אם כי לא קשה להבין למשל את סערת הרגשות של עובדי ביקור-חולים לשעבר שאינם מקבלים שכר וגמלאות מזה חודשים)  שכן כל דיון אמיתי ואפילו נוקב, מתחיל בזה ששומעים את העמדות השונות. חשיבותו של הכנס תהיה אם ישכיל להעמיד את עצמו גם בעתיד לפחות באותה עמדת חשיבות של כנס קיסריה.


 
ואחרון חביב - הירתמותו של עמרם מצנע לעזרת העיירה הדרומית ירוחם היא הטובה הרביעית  שתוכל להיפתח מדרום, אם רק יצליח להעלות את עיירת הפתוח הזאת על דרך המלך.

לאתר שתמו תרועות הפסטיבלים יש לקוות שמצנע יצליח לרתום את יכולותיו המוניציפליות וקשריו עם מרכז הארץ על מנת לנהל את העיירה ולפתור לפחות חלק ממצוקותיה. איני משלה עצמי שאדם אחד, טוב ככל שיהיה יצליח להפוך את ירוחם בזמן קצר למיתר עומר או להבים, אבל מספיק שיצליח לייצב בה מערכות שיאפשרו לתושביה להתייצב ולהתפתח ואת השאר יעשו כבר התושבים בעצמם. אם איני טועה, לפני מספר שנים הייתה בירוחם תכנית לימוד שהשקיעו בה כספים וכוח אדם ושיעור הנבחנים שעברו את בחינות הבגרות היה גבוה, כך שהדברים בהחלט אינם בשמיים, זה רק עניין של שינוי סדרי העדיפויות.
  


 
 
   
מפת העץ
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי  
כי מדרום תיפתח הטובה רפי גטניו  
 טעית במיקום ההעדפות של הארועים שמעון מנדס  
 השארתי אותו אחרון חביב רפי גטניו  
 למיטב הבנתי זה לא שדרות אלא מכללת ספיר דוד סיון  
 שם הכנס הוא "כנס שדרות לחברה" רפי גטניו  
 התכוונתי ששדרות היא לא האכסניה דוד סיון   
 לעיתים נידמה, או שלא כל כך נידמה, אלא בטוח אבנר אברהם  
 אני לא שונא את הליכוד (אבל יש לי שמחה לאיד) רפי גטניו  
 סוף סוף אפשר לשמוע דיברי קילוסין לשרון אבנר אברהם  
 בכך אתה לא יכול להאשים אותי רפי גטניו  
 לדעתי הקואליציה תהיה רחבה יותר מרק קדימה ועבודה אבנר אברהם  
 סביר להניח שתהיה רחבה יותר רפי גטניו  
 תעזוב שמחה לאיד אבי גולדרייך  
 מה לעשות, קשה לי להתגבר על עצמי... רפי גטניו  
 כל מה שקשור לאריק איננו יכול להיות לטובה שרון קנצרובסקי  
 איזון כוחות רפי גטניו  
 לחברה כאן לא מתאים דמוקרטיה של 2-3 מפלגות שרון קנצרובסקי  
 יש פתרונות אפשריים רפי גטניו  
 על סמך מה אתה מחליט שרון קנצרובסקי  
 אתה חיפאי במקרה ? רפי גטניו  
 בוקר -טוב רפי אבי גולדרייך  
 בקר - אור אבי רפי גטניו  
 אמרת -"תשרוד" אבי גולדרייך  
 הסיבה העיקרית לבעיות ברשויות המקומיות רפי גטניו  
 סרן שמועתי? שרון קנצרובסקי  
 נותר רק לראות אם יצליח או לא. אני מאחל לו הצלחה. רפי גטניו   
שמן זית ללא תו תקן חוקי שמעון מנדס  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום