רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 04/11/2005 12:41:07
מאת אלי אשד
נושא הקשר הישראלי : מזימות וקונספירציות בישראל

 
הקשר הישראלי : מזימות וקונספירציות בישראל
 
אלי אשד
 

 
במלאת עשר שנים לרצח רבין תיאוריות הקונספירציה לגבי מותו חיות ופעילות יותר מאי פעם,  יגאל עמיר בעצמו השתכנע בנכונותן וסרט בטלוויזיה מנסה להוכיח את אמיתותן.  אולם תיאוריית הקונספירציה הזאת רחוקה מאוד מלהיות הראשונה או אפילו המעניינת ביותר והיא מן הסתם גם לא תהיה האחרונה. להלן סקירה על פרשיות ותיאוריות קונספירציה שונות הקשורות בישראֵל.

תופעת תיאוריות הקונספירציה הטענות שמאחורי אירוע מסוים ויותר נכון שורה של אירועים שלכאורה אין קשר מיוחד בינם עומדת מזימה מתוכננת של קבוצה של בעלי כוח שהם אלו שמנהלים את העניינים "מאחורי הקלעים" הייתה קיימת מאז ומתמיד ולרוב תיאוריות אלו היו גם נכונות שהרי  השליטה הפוליטית בכל מקום הייתה תמיד בידי קבוצות של בעלי כוח שניהלו אינטריגות זה נגד זה וכך זה נשאר עד היום.  אולם במאות השנים האחרונות החלו להופיע טענות שאין רק "קונספירציות רגילות" אלא גם קונספירציות כלל עולמיות המנהלות את העולם מאחורי הקלעים. 

בעשרות השנים האחרונות מאז ראשית המאה העשרים החלו טענות אלו  לצבור כוח והשפעה חסרות תקדים החל מהופעת ה"פרוטוקולים של זקני ציון" שהיו כביכול מסמכים שתיארו את ההשתלטות היהודית המתוכננת על העולם.  כידוע מסמכים אלה היו פלגיאט של כתבי סטיריקן צרפתי שבעצמו ביצע פלאגיאט מספרי  מתח של כותבי הרפתקאות בדיוניים אלכסנדר דיומא  האב ואז´ן סו שהם ככל הנראה יצרו את הרעיון של קונספירציה כלל עולמית (מנוהלת בידי מסדר הישועים) בספרי ההרפתקאות שלהם   ומשם היגיע הרעיון לסוכנים הצארים שכתבו את הפרוטוקולים.
 
בשנים האחרונות בעיקר מאז שנות השישים ורצח קנדי שהביא לכל מיני תפיסות קונספירציה שונות ומשונות בארה"ב  יותר ויותר צצים חובבי קונספירציות  וקבוצות של מאמינים בקונספירציות שטוענות שהשליטים האמיתיים  שמאחורי הקלעים אינם המנהיגים הנבחרים באופן דמוקרטי  בידי האזרחים אלא ארגוני ממשל חשאיים קבוצות צבאיות נסתרות וארגוני ריגול סודיים וגורמים אלה   מיותר לאמר אינם  שמים את טובת האזרח בראש מעייניהם.
 
תיאוריות אלו זוכות בשנים האחרונות לתפוצה כבירה וחסרת תקדים הודות למהפכת האינטרנט שדומה שהפך את האנושות לפרנואידית הרבה יותר (דבר שנחזה בידי סופר המד"ב ג´ון ברונר שבספר שלו משנות ה-70 שבו תיאר את תוצאות  מהפכת המידע THE SHOCKWAVE RIDER  חזה בדייקנות את העניין הזה) דומה שתפיסה זאת הפכה בשנים האחרונות  מקובלת מאוד בקרב הציבור הרחב במערב וגם ובעיקר בישראל  ששוב אינו מרגיש כמי ששולט בגורלו אלא כמי שפוליטיקאים ואילי הון מושחתים מכוונים את גורלו מאחורי גבו.
 
על פי ספירה חדשה  במאגר שלוש ביליון העמודים של גוגל יש היום ברשת לא פחות ממאה שמונים ושש אלף אתרים העוסקים בקונספירציות מסוגים שונים. בחנות הספרים הוירטואלית אמזון נספרו 1077 ספרים העוסקים בקונספירציות ועוד 120788 ספרים נוספים בחנויות שאינן קשורות באמזון  והם נמכרים היטב. הפרוטוקולים של זקני ציון הותיק אך שבהחלט פעיל ממשיך להימכר היטב.

כיום  הפכה הקונספירציה לתעשייה בינלאומית שבמרכזה עומדים היהודים  וגם מדינת ישראל לפעמים כיוצרת ולפעמים כסתם כלי של הקונספירטורים. קונספירציות כלל עולמיות עומדות במרכז המותחנים של סופרים רבי מכר כמו דיויד מורל,  רוברט לאדלום ודן בראון מחבר "צופן דה וינצ´י" שאפשר לראות בו את רומן הקונספירציה האולטימטיבי אילולא היה תואר זה שייך כבר  לרומן של אומברטו אקו "המטוטלת של פוקו" שהוא ללא ספק היצירה הטובה ביותר בתחום זה.
 
וגם לישראל חדרו התיאוריות הקונספירציה וכיום נשמעות כאן יותר ויותר מהם. כיום אחד האתרים הבולטים באינטרנט הישראלי הוא אתר מיוחד המוקדש לקונספירציות הלה הוא אתר  תיק דבקה שמראה כיצד כל דבר בעולם קשור לכל דבר וכי העולם עומד להיחרב בשניות הקרובות. את האתר קוראים  לטענת מפעיליו יותר ממיליון איש. תיק דבקה הוא כמובן רק קצה הקרחון.   גם בסיפורי מותחנים ישראליים כמו סיפוריו רבי המכר של אורי אדלמן ניתן למצוא תיאוריות קונספירציה שונות אם כי אלו עדיין לא הגיעו לתיחכום חובק העולם של העמיתים בחו"ל  אבל מן הסתם הם עוד יגיעו.   סיפורי הקונספירציות הישראליים הם באמת רבים מספור אבל להזכיר את כולם יש צורך באנציקלופדיה.  כאן נציג  רק כמה מהבולטים בינהם.

קונספירציות ישראליות

מתי התחילו בדיוק הקונספירציות הקשורות לישראל ? יש שמתחילים אותן כבר עם ראשית הישוב  עם הארגון החשאי "בר גיורא" קודמו של ארגון "השומר".  ארגון זה נוסד ב-1907 בפגישה חשאית בביתו של נשיא המדינה לעתיד יצחק בן צבי ביפו בידי שורה של אנשים ידועים שכללו מלבד בן צבי את ישראל שוחט  את השומר  אלכסנדר זייד יחזקל חנקין ואחרים.  ארגון בר גיורא נועד להוציא לפועל את רעיון ההגנה העצמית האקטיבית של ראשוני העליה השניה שהגיעו לארץ לאחר הפוגרומים בקישינוב.  אגודת הסתרים עצמה ביקשה להיות קבוצת לחץ דומיננטית בישוב  שתפעל לשינויים דרסטיים ויש שטוענים שהם לא בחלו באיומים באלימות ואפילו ברצח.

הייתה זאת הקבוצה הראשונה בהתיישבות הציונית שצברה בידיה כוח של ממש שבו השתמשו על מנת ליטול לידיהם את השמירה בחוות ומושבות שונות. חברי "בר גיורא"  הקימו ב- 1909 את ארגון השומר שנועד להיות אירגון גדול יותר וחשאי פחות שיפעל בהנהגת אנשי בר גיורא וישמש כמעין זרוע ציבורית שלו. אנשי השומר בהנהגת אנשי בר גיורא נאבקו למען השלטת שמירה עברית ברחבי ההתיישבות היהודית והם נאבקו גם באנשי ארגון "קונספירטיבי" אחר, קבוצת  המרגלים "נילי",   בראשות אהרון אהרונסון שריגלו במלחמת העולם הראשונה למען הבריטים וכנגד התורכים דבר שלדעת אנשי בר גיורא והשומר סיכן את הישוב היהודי בארץ, מה שהיה כנראה נכון. אנשי השומר תפסו את בכיר נילי יוסף  לישנסקי ולאחר משפט שעשו לו החליטו להסגירו לידי התורכים ולפי כמה מקורות אף ניסו לחסלו.  אנשי "בר גיורא" ו"השומר"  היו קשורים גם לפרשת קונספירציה הידועה הראשונה בארץ שכמו האחרות קשורה למעשה רצח של בכיר בישוב היהודי - רצח יעקב דה האן
 
רצח דה האן.

יעקב ישראל דה האן היה משורר ועיתונאי יהודי בעל נטיות הומוסקסואליות  מהולנד שבצעירותו היה סוציאליסט.  ב-1919 הגיע כעיתונאי לארץ ישראל ושם חל בו שינוי דרסטי הוא הפך ליהודי חרדי והפך לאישיות בולטת ביותר בקהילה החרדית בירושלים הודות לכישוריו האינטלקטואליים והפוליטיים.  למעשה הפך לדובר היהודים החרדיים בפני השלטונות הבריטיים. 

הוא התגלה כמתנגד קיצוני ביותר של התנועה הציונית וניסה לקשור קשרים בין החרדים והמלך עבדאלאלה הירדני וליצור נתק מוחלט בינם ובין הציונים.  ראשי הישוב הציוני חששו מאוד מפעילותו של דה האן שנראתה כמסכנת את הישוב וראו בו בוגד ברעיון הציוני.  הם שלחו אל דה האן מכתבי איומים שנחתמו בשם "היד השחורה".  לבסוף התקבלה ההחלטה בידי מי שהחליט  בצמרת הישוב לרצוח את דה האן. הרצח הפוליטי הראשון בישוב היהודי ב-1924 שהתבצע בידי אנשי ההגנה וככל הנראה על ידי אברהם תהומי מפקד ההגנה בירושלים. 

לא ברור אם תהומי עצמו לחץ על ההדק.  הוא מעולם לא הכחיש את מעורבותו אם כי רמז תמיד שלא לחץ ממשית על ההדק.  השאלה המעניינת כאן היא לא מי ירה אלא  מי נתן את ההוראה ועל כך יש חילוקי דעות גדולים עד היום גם משום שקבוצות ואנשים שונים בישוב לקחו לעצמם את הקרדיט בגאווה.  כך למשל הבלש הפרטי הראשון של הישוב דוד תדהר שהיה אז שוטר הצהיר תמיד שאם היו נותנים לו לבצע את הפעולה היה מבצע אותה. והוא סייע בהסתרת המבצעים.

תהומי עצמו הזכיר את יצחק בן צבי כמי שנתן לו את ההוראה אולם חוקרים שונים  טוענים שגם בן צבי שאמנם לא היה זר לקונספירציות מימיו בארגון בן גיורא לא היה בכיר מספיק כדי להחליט על מעשה כזה בעצמו.  תהומי הזכיר את שמו של פנחס רוטנברג לימים מייסד חברת חשמל כמי שהיה קשור בפעולה (רוטנברג היה אחראי ברוסיה לחיסולו של האב גאפון סוכן צארי שהביא לפריצת מהפכת 1905 ברוסיה ונמצא בידי חוגי המהפכנים כבוגד).  הושמעו שמות שונים כמו של אליהו גולומב  מפקד אירגון "ההגנה" ושל רחל ינאית בן צבי ומניה שוחט ידידתה ממנהיגי אירגון "השומר" (שהייתה פעילת אירגון מהפכני וגם סוכנת כפולה של משטרת הצאר בעת שחיה ברוסיה)  שהואשמו במשך השנים כמעורבות בארגון הרצח. בן גוריון עצמו טען לפחות בהזדמנות אחת שאת הפעולה ביצעה קבוצת אנשי השומר בראשות מניה שוחט.
 
אולם ההאשמה המעניינת מכל היא כנגד מנהיג הישוב דוד בן גוריון שיש שטוענים שרק לו הייתה הסמכות להחליט על פעולה כזאת.  בן גוריון שהואשם בכך זמן קצר לאחר הפעולה הכחיש זאת תמיד בתוקף ותהומי הכריז תמיד שלא ידוע לו על מעורבות של בן גוריון אם כי יתכן בהחלט שאם הייתה כזאת לא היו טורחים לספר לו עליה,  הוא היה יודע רק מה שהוא היה צריך לדעת. החוקר שמעון  רובינשטיין טוען כיום שבן גוריון היה האיש שנתן את ההוראה מאחר שרק לו הייתה  את הסמכות והכוח  להקים בית דין פוליטי מיוחד של ההגנה שבו הוחלט על ביצוע הרצח.  רובינשטיין אגב משבח את בן גוריון על החלטתו האמיצה לבצע את הרצח מאחר שהבין את הסכנה הגלומה בדה האן לטווח הארוך.
 
בספר קונספירציות חרדי מעניין בשם "הקדוש דה האן : הרצח הציוני הראשון בארץ ישראל" שנכתב בידי צבי משי זהב  ויהודה  משי זהב נטען שלא רק לבן גוריון הייתה יד במעשה אלא גם לז´בוטינסקי ולמעשה לכלל מנהיגי הישוב הציוני והמטרה ברורה להאשים את כולם ברצח "הקדוש" דה האן.  אלא שספק רב אם בן גוריון היה מסתיר את מעורבותו בפרשה שכן זאת מעולם לא נחשבה לפעולה שלילית בישוב. 

רצח ארלוזורוב. 

ב-1933 נרצח המנהיג מפא"י הבולט חיים ארלוזורוב בשעה שטייל עם רעייתו על חוף ים תל אביב.  ארלוזורוב שניהל את המחלקה המדינית של הסוכנות בירושלים נודע בגישתו המתונה מאוד לבריטים ולערבים בניגוד לחבריו כמו בן גוריון שהיו ניציים יותר.  סביר להניח שאם ארלוזורוב לא היה נרצח הוא היה הופך למתחרה העיקרי של בן גוריון ואולי אף תופס את מקומו כמנהיג הישוב.  אם כך היה קורה אין לדעת אם הישוב היהודי היה זוכה בעצמאות שכן לא היה לו את כוח הרצון האדיר של בן גוריון שתרם תרומה כה מכרעת לניצחון הישוב.

ברצח הואשמו כמה פעילים רביזיוניסטיים כמו אב"א אחימאיר (אביו של שדרן הטלוויזיה יעקב אחימאיר)  שנחשב לאידיאולוג ולמסית לרצח אברהם סטבסקי (שזוהה כיורה בידי אישתו של ארלוזורוב) וצבי רוזנבלט  שנחשבו למבצעים.  רוזנבלט זוכה,  אך סטבסקי הורשע – וזוכה בעירעור,  כיוון שלא ניתן היה אז להרשיע אדם ברצח על סמך עד יחיד (העדות של הגב´ ארלוזורוב).

הרביזיוניסטים עצמם האשימו תחילה את הקומוניסטים,  ולאחר מכן נאחזו ב"הודאה" של שני פושעים ערבים  שהודו ברצח וחזרו בהם והודו שוב – הודאה שהייתה בלתי-אמינה בעליל. אך היא הוסיפה לסבך העצום של הפרשה. אפילו הבלש המפורסם גיבור החוברות הפופולאריות של התקופה  דוד תדהר  (שהיה מעורב בפרשת רצח דה האן) היה מעורב בפרשה. הרוויזיוניסטים ביקשו ומימנו לחקור אותה עבורם אולם לדבריו הוא קיבל "רמז" מהמשטרה הבריטית לשמור מרחק מכל העניין.
  
סטבסקי ורוזנבלט  טענו תמיד לחפותם. אבל אישים כמו בן גוריון האמינו תמיד באשמתם למרות שאלה הכחישו זאת עד יומם האחרון.  הפרשה פילגה את הישוב ובמשך עשרות שנים עד שב-1982  הוקמה ועדה מיוחדת בידי מנחם בגין לחקור אתה פרשה.  ועדה זאת קבעה פה אחד כי אברהם סטבסקי וצבי רוזנבלט לא היו רוצחי חיים ארלוזורוב,  וכי לא היתה להם כל יד ברצח.  אך מאידך קבעה הוועדה כי אינה יכולה לקבוע מי היו הרוצחים,  ואם היה זה  רצח פוליטי או "קרימינאלי ". החלטה זו לא שמה קץ למחלוקת בשאלת רצח ארלוזורוב,  והיא ממשיכה לרחוש עד עצם היום הזה.

לאורך השנים הושמעו כמה תיאוריות מסקרנות במיוחד לגבי הרצח. תיאוריה אחת טענה שאנשי הבולשת הבריטית הם שרצחו את ארלוזורוב כדי לסכסך בין הקבוצות בישוב דבר שבו הצליחו מעל ומעב לכל הציפיות.

תיאוריה אחרת של החוקר  שמואל דותן בספרו "האדומים" על תולדות המפלגה הקומוניסטית בארץ ישראל  טענה שאנשי המפלגה הקומוניסטית הארץ ישראלית הפ.ק.פ  הם שהרגו את ארלוזורוב  שהיה שנוא עליהם מסיבות שונות.

תיאוריה שלישית מסקרנת במיוחד שזכתה לפרסום רב בשנים האחרונות טוענת שהרצח בוצע בידי שליחיו של המנהיג הנאצי גבלס. זאת משום שלפי טענה זאת ארלוזורוב שהכיר את אישתו של גבלס מגדה (שגדלה אצל הורים מאמצים יהודיים) ויש הטוענים שהיה מאהבה.  על פי הטענה בתחילת שנות ה-30 חזר ארלוזורוב לגרמניה בניסיון לשכנע את הנאצים לשחרר את רכושם של היהודים ולאפשר להם לעלות למדינת ישראל.  הוא ניסה ליצור קשר עם מגדה,  אבל היא טרקה לו את הטלפון בפרצוף בהזהירה אותו שקשר כזה מסכן אותה.

גבלס היה נחוש בדעתו למחות את הכתם הזה בעברה של אישתו  (אם כי הוא עצמו היה רחוק מאוד מלהיות נאמן למגדה)  ושליחיו הם שביצעו את הרצח כמה ימים לאחר שארלוזורוב חזר ממסעו בגרמניה  כדי שלא תשאר עדות חיה לרומן הזה של אישתו.  אולם עד היום לא הופיע שום שמץ של ביסוס אמיתי לטענה זאת יותר מלטענות  האחרות וגם לא ברור מדוע היה גבלס צריך להיטרד כל כך מהמשך קיומו של ארלוזורוב בארץ ישראל הרחוקה וכלל אין זה ברור שאכן היו בינו קשרים אינטימיים כל שהם בעבר עם אישתו של גבלס או שגבלס נטרד אי פעם בגלל עברה.  בכל אופן מתחקיר שאותו עשתה הטלוויזיה הגרמנית בנושא לפני כמה שנים נטען שאי אפשר לדחות את ההשערה הזאת על הסף.

אפשרות נוספת שלמיטב ידיעתי איש לא העלה אותה עד כה היא שמאחורי הרצח לא עמד דווקא גבלס עצמו אלא היה פעולה עצמאית של  אישתו הקנאית הנאצית המטורפת מגדה, שלה היה אינטרס לדאוג שהיהודי שאיתו הייתה קשורה בעבר ימחק מהעולם.   כידוע מגדה גבלס הייתה נאצית פנאטית כל כך שהתחננה לפני היטלר בשעותיו האחרונות שימשיך להוביל את מאבקה של גרמניה עד לניצחון ולאחר מכן היא ובעלה הרעילו את ילדיהם ואת עצמם.
 
רצח קסטנר.

פרשת ישראל קסטנר הייתה אחת הפרשות שהסעיר אז את הציבור הישראלי בשנות החמישים. קסטנר שהיה מנהיג ציוני ועיתונאי בהונגריה  (וסבה  של השדרנית מירב מיכאלי),  מצא את עצמו במהלך מלחמת העולם השניה והכיבוש הנאצי של הונגריה כאחד ממנהיגי הקהילה.  הוא ניהל מו"מ חשאי עם הנאצים ובראשם אייכמן להציל יהודים נבחרים תמורת סחורות ממדינות ניטראליות.  אלפים ניצלו כך בעוד שמליונים אחרים מתו במחנות הנאצים.

לאחר המלחמה השתקע קסטנר בישראל והפך לפעיל של מפא"י אך בתוך כמה שנים נמצא מסובך במשפט דיבה חסר תקדים לאחר שנאלץ להאשים אדם בשם מלכיאל גרינוואלד שהאשים אותו בפמפלטים שונים שחילק בשיתוף פעולה פלילי עם הנאצים ובעזרה  בהודעה שיקרית במשפטי נינרברג לקצין נאצי בשם רודולף בכר שהביאה  לשחרורו. היועץ המשפטי של המדינה תבע את גרינוואלד על הוצאת דיבה אך בית משפט מחוזי קיבל ב-1955 את רוב טענותיו של גרינוואלד  והגשת ערעור על משפט זה שהפך לשערורייה רבתי הביאה להתפטרות הממשלה הקואליציונית בישראל.   לבסוף החליט בית המשפט העליון לזכות את קסטנר מאשמת שיתוף הפעולה עם הנאצים אך  אישר את אשמתו בעדות הכזב שנתן לטובת קורט בכר בנינרברג.
 
זמן קצר לאחר המשפט נורה קסטנר בידי מתנקשים  ומת מפצעיו ב-1957.  מיד נמצאו מי שטענו שכל הרצח היה קונספירציה של מפלגת מפא"י השלטת, בינהם העיתונאי אורי אבנרי שהיה בין ראשי מאשימיו ותוקפיו של קסטנר לצד שמואל תמיר. לדעתם הממשלה הייתה מעונינת להיפטר מקסטנר משתי סיבות : האיש ידע יותר מידי על השלטון מחדליו ופשעיו ובדרך זאת יכול היה גם השלטון להסיח את דעת הציבור מהנסיגה מסיני שהתבצעה באותו הזמן.  אבנרי הוסיף וטען שהשלטון האמיתי אינו כלל בידי ממשלה נבחרת "שאינה אלה תיאטרון בובות של בי ג´י" (בן גוריון) אלא בידי חוג אנשים  שמאחורי צל גבו הרחב של בן גוריון להם קרא אבנרי "היד השחורה" שירותי הביטחון או "מנגנון החושך" כפי שכינה אותם אבנרי במאמרים שונים בשבועון והם לטענתו היו מעונינים ברצח קסטנר כדי להכשיר את הקרקע להפעלת חוקי חירום חדשים שמטרתם לסתום סוף סוף את פי העיתונאות החופשית ועל מנת לחסל אישים בלתי רצויים בצורה לא חוקית. את תיאורית הקונספירציה חיזקה לכאורה הטענה שאחד הרוצחים זאב אקשטיין עבד בשירותי הביטחון.
 
בעיתון מתחרה לזה של העולם הזה "רימון"  שנערך בידי  הסופר יחזקל לובפאן ("עידו סתר")  נטען שאכן הייתה כאן קונספירציה אך כזאת שכוונה נגד השלטון.  "רימון" אגב מומן בידי איסר הראל ראש שירותי הביטחון. הראל פירסם מאז ספר שבו הכחיש בלהט את הטענות שרצח קסטנר היה קונספירציה שילטונית וגם אורי אבנרי חזר בו מאז מטענותיו אלה.

כאשר הרוצחים של קסטנר שוחררו לבסוף הם מעולם לא הביעו חרטה על המעשה  וכאשר  התראיין אקשטין על הפרשה בשנות התשעים הכריז שהיה עושה זאת שוב רק לא היה יורה בו באקדח אלה מטביע אותו בביב שופכין כראוי לו. 

רצח קנדי

רצח קנדי הוא כמובן פרשת הקונספירציה הגדולה של המאה הקודמת. עשרות ומאות תיאוריות הושמעו על מי באמת רצח את קנדי ולרוב נטען שזה לא היה לי  אוסוולד מי שנאשם ברצח אלא הרוסים, הקובנים, אנשי המאפיה, האף בי אי ועוד ועוד ועוד.  הסופר עידו סתר (חזי לופבן שבזמנו היה עורך העיתון "רימון" שהוזכר למעלה בשירות איסר הראל והיו לו קשרים על השירותים החשאיים)  פירסם ספר בשם "עוז יעוז נגד רוצחי קנדי" שבו טען שהרוצחים היו שליחי הסינים שרצו לרצוח גם את המנהיג הסובייטי חרושצ´וב אלא שנעצרו ברגע האחרון בידי הסוכן הישראלי עוז יעוז.
 
נראה היה שבלתי אפשרי ששמה של ישראל לא ישתרבב גם הוא לפרשה זאת.  ואכן בספר "הדין הסופי" של מיכאל קולינס פייפר נטען שהכוח המניע מאחורי רציחת הנשיא קנדי היה לא אחר  מאשר ארגון המוסד זאת מאחר שקנדי הכעיס את בן גוריון בתביעתו לשים קץ  לתוכנית הגרעינית.  וכך המזימה הייתה של המוסד בשיתוף פעולה עם הפשע המאורגן האמריקני ובכיר בסי אי אי שהיה למעשה סוכן ישראלי.  לדעת פייפר גם מנחם בגין ויצחק שמיר שהכירו  גנגסטרים  יהודיים שונים שסיפקו לארגוניהם האצ"ל והלח"י  נשק בשנות ה–40 היו מעורבים  בקנוניה.   פייפר מזכיר את העובדה שג´ק רובי האיש שרצח את רוצחו של קנדי אוסוואלד נפגש עם עיתונאים ישראליים בערב לפני שחיסל את אוסוואלד. יש שטוענים שגם יצחק רבין היה בדיוק אז בדאלאס ויתכן שגם הוא היה מעורב ברצח.
 
מאז מותו של קנדי מת גם בנו ג´ון פי קנדי בהתרסקות מטוסו.  לדעת מומחה הקונספירציות בארי חמיש מטוסו התפוצץ.  והיה כאן רצח מתוכנן וזאת מאחד שקנדי בעיתונו פירסם מאמר מפורט של 13 עמודים  (היחיד מסוגו בארה"ב) שבו בדק את האפשרות שרצח רבין היה קונספירציה כפי שטען חמיש.
 
השמדת הליברטי הספינה האמריקנית ב-1967

האם הייתה כאן מזימה משותפת של ישראל וארה"ב ? ב-8 ביוני 1967,  היום הרביעי למלחמת ששת הימים,  תקפו מטוסים של חיל האוויר הישראלי וספינות טורפדו של חיל הים את ספינת הביון האמריקנית "ליברטי",  ששייטה במים בינלאומיים ליד על-עריש,  ועקבה אחר המלחמה באמצעות ציוד ההאזנה שלה.  מתוך 294 אמריקנים שהיו על הסיפון,  נהרגו 34 ונפצעו 172.  הפרשה הביכה מאוד את ישראל,  שמיהרה להודות בטעות,  ולהתנצל על התקרית.  ההסבר הרשמי היה שבערפל הקרב ששרר,  לא זיהו המטוסים והספינות הישראליות את כלי השייט האמריקני כספינה ידידותית,  וסברו שמדובר בספינה מצרית.  גם ועדה אמריקנית שחקרה את הפרשה הגיעה למסקנה דומה: הישראלים הטביעו את הספינה,  אך זו הייתה טעות בזיהוי. 
 
בספר  בשם "מבצע ציאניד: כיצד הטבעת הליברטי כמעט וגרמה למלחמת עולם שלישית" טען העיתונאי הבריטי פיטר הונאם האיש שחשף את פרשת וענונו והיה לו הכבוד המפוקפק להיות מגורש לאחרונה מישראל כי  התקפה ישראלית על ספינת ביון אמריקנית במלחמת ששת הימים הייתה למעשה מזימה אמריקנית-ישראלית,  שנועדה לספק לארה"ב עילה להתערב במלחמה ולפגוע במשטרו של נאצר,  ידידה הנאמן של בריה"מ במזרח התיכון.  לדעתו לא היה כל בלבול בהתקפה הישראלית על הספינה.  ישראל ידעה כל הזמן שהמדובר בספינה אמריקנית וארה"ב ידעה שעומדת להיות עליה התקפה ישראלית,  הספינה נשלחה במיוחד על מנת שתותקף על ידי ישראל. 

לטענתו של הונאם, הישראלים,  לפי התוכנית,  אמורים היו לבצע משימה פשוטה - להטביע את הספינה.  לאחר מכן היו האמריקנים מטילים את האשמה על הנשיא נאצר  ותוקפים את קהיר בת בריתה של מוסקבה במזרח התיכון,  בסיועה של ישראל שממילא רצתה להביס את מצרים במלחמה.
 
אלא שבניגוד לתיכנון  לא הצליחו הישראלים  להטביע את הספינה ואנשי צוותה הצליחו להימלט למלטה ולהעיד שהמדובר היה בהתקפה ישראלית. כך נכשלה התוכנית.  הטבעת הליברטי והטלת האשמה על מצרים ועל הסובייטים הייתה מאפשרת לנשיא ג´ונסון לעשות כמעט הכל - אפילו להפיל פצצת אטום על קהיר,  טוען הונאם אבל דווקא כאן ניכשלו הישראלים.  גם אנשים אחרים חוץ מהונאם טוענים שבפרשת ליברטי היה טיוח של המימשל האמריקני שנועד לנקות את ישראל ואולי גם את עצמו. 

רצח רבין.

הקונספירציה המפורסמת מכל כיום בישראל  נראית כהעתק מדויק של הטענות שהושמעו אחרי רצח קנדי.  ב-1995 נורה ראש הממשלה יצחק רבין בידי כדורי מתנקש יגאל עמיר ומת זמן קצר לאחר מכן.  לכאורה המקרה היה ברור והמדובר היה במתנקש בודד.  אולם כבר זמן קצר לאחר מכן החלו להישמע רמזים שהמדובר היה ביותר מכך.  האיש הראשון שדיבר על קונספירציה היה דווקא היסטוריון מכובד מיכאל הרסגור ומהר מאוד החלו להיות מופצים בציבור ובראש ובראשונה בחוגי הימין שהואשמו בפרשה סיפורי קונספירציות שבהם כיכב השב"כ ומי שהתגלה כמושתל השב"כ  אבישי רביב.

השמועות כללו את הטענות שהמאבטח של רבין  יורם רובין שנפצע בהתנקשות התאבד או חוסל כביכול כדי להשתיקו והוא נקבר בחשאי. סיפור אחר היה שהשב"כ באישורו של רבין שתל כביכול כדורי סרק באקדחו של יגאל עמיר והתכוון לתפוס אותו על חם בפרובוקציה נגד הימין לקראת הבחירות אבל הוא או אחיו חגי החליפו את הכדורים ברגע האחרון וכך נהרג רבין.  לפי טענה אחרת המאבטח של רבין השתהה במכווןכביכול  10 שניות כדי לאפשר לעמיר לירות.

השמועות התפשטו כל כך עד שחבר כנסת בא גד ממולדת אף דרש לדון בכנסת על הקונספירציה לרצח רבין והביא כהוכחה את הקריאות שהשמיע עמיר לפני הרצח  "סרק סרק" וקבע שהשב"כ ידע הכל על עמיר ותכניותיו אבל לא עצר אותו מראש.  העיתונאי אורי דן המקורב לאריאל שרון  טען בספר בשם "פשעים ממלכתיים" שפורסם רק באנגלית  מ-1996 כי השב"כ הוא שיזם את ההתנקשות בראש הממשלה כהתנקשות מבוימת שתפגע בליכוד ותביא לניצחון רבין בבחירות אלא שהתוכנית השתבשה ורבין שילם על כך בחייו.  הוא טען שהקשר בוצע בידיעתו של רבין.

מאז התפשטו השמועות וסופר הקונספירציות בארי חמיש פירסם ספר בשם "מי רצח את יצחק רבין ?"  שבו טען שיגאל עמיר כלל לא ירה ברבין.  מאז פורסמו עוד לפחות חמישה  ספרים נוספים התומכים בגירסתו זאת של חמיש.  נסיונות שנעשו להוריד את ספרו של חמיש מהמדפים רק הפכו אותו לסוג של רב מכר אלטרנטיבי.  אחד הספרים המעניינים שפורסמו בסוגיה הוא רומן שנכתב ברוסית וטוען שרבין כלל לא מת בהתנקשות אלא הוברח להונג קונג ושם הוא נמצא עד היום (ביחד עם אלביס פרסלי וקנדי מן הסתם שגם לגביהם נפוצו שמועות דומות).

כיום חוגים נרחבים ביותר בימין מאמינים בלב שלם בתיאוריה זאת (שאחרי הכל משחררת אותם מכל אשמה ברצח ראש הממשלה)  וכמו לגבי רצח קנדי יש היום אגודה לחקירה מחדש של רצח רבין  בראשות יעקב הרקר שחברים בה פרופסורים ודוקטורים כמו פרופסור הילל וייס פרופסור אריה זריצקי ראש החוג  לגנטיקה באוניברסיטת בן גוריון.

פרשת ואנונו 

האם ואנונו היו מושתל של המוסד ? ב-1986 פנה  איש הכור הגרעיני לשעבר וסטודנט תמהוני במקצת או הרבה בשם מרדכי ואנונו אל העיתון הבריטי סאנדי טיימס והציע לתת לו מידע מפורט על היכולות הגרעיניות של ישראל שאסף בעבודתו בכור הגרעיני בדימונה שיוכיח אחת ולתמיד שבידי ישראל יש פצצות אטום. 

העיתון הסכים בשמחה וקישר את ואנונו עם העיתונאי חובב הקונספירציות פיטר הונאם  אך נציגי ישראל שנודע להם על כל העניין הערימו על ואנונו באמצעות סוכנת יפה  שריל בן טוב שהשתמשה בשם  הבדוי "סינדי". ואנונו נסע איתה לאיטליה ושם נעצר בידי נציגי המוסד והוברח לישראל ווכאן בילה 18 שנים מחייו במעצר מבודד עד ששוחרר רק לאחרונה תוך התנגדויות קשות מהממסד הביטחוני שחושש ממנו עד היום.
 
אך במשך הזמן הועלו הטענות כי כל העניין מתחילתו היה מזימה של המוסד הישראלי.  הועלתה  השאלה כיצד אדם כה לא מתוחכם כואנונו הצליח לצלם ללא מפריע את מתקני הכור הגרעיני בדימונה ? אלא אם כן מישהו עזר לו מבפנים.  הועלתה  הטענה כי לאמיתו של דבר כעל העניין היה מזימה מתוחכמת מאוד שואנונו שיתף עימה פעולה ביודעין או שלא ביודעין של המוסד להעביר אזהרה לערבים כי בידי ישראל יש נשק גרעיני. 

המדען פרנק ברנבי,   אחד מתומכיו הגדולים של ואנונו טוען שהמוסד גילה מראש את תוכניותיו של ואנונו והחליט לתת לו את האפשרות לספר את סיפורו והחטיפה והמשפט רק שימשו כאמצעים לחיזוק אמינותו.  ואנונו היה הדרך לגלות לעולם על כוחה הגרעיני של ישראל מבלי שישראל תצטרך לעשות זאת בעצמה.  סביר להניח כי מדינת ישראל אכן לא תכננה מראש את "שליחותו" של ואנונו  אולם משזו התרחשה יכולה הייתה לנהוג באחת משתי דרכים : להתעלם מכל ההתרחשות ומן הפרסומים וכלל לא להגיב עליהם או לחילופין לנהוג כפי שנהגה.  ייתכן כי אם ישראל הייתה שותקת ולא עושה דבר זה היה מביא לדעיכתה המהירה של הפרשה.  ייתכן שישראל החליטה שהאינטרס שלה מחייב להשאיר את הפרשה באור הזרקורים כדי להעביר דרך ואנונו מסר לעולם ולערבים. 

מדינת ישראל הבליטה  בפעולתה עד כמה חשוב ומשמעותי הוא המעשה והמידע שמסר ואנונו מבחינתה.  ולמעשה אישרה בכך את כל המידע שמסר.  ואנונו עצמו רמז על האפשרות הזאת שהוא היה כלי בידי המוסד בראיון שנערך עמו שלא ביודעין בכלא בידי אנשי הביטחון שם.  אך אם כך הוא כי אז מדוע מגלה הממסד הביטחוני עוינות כה גדולה לאיש שהיה בסופו של דבר רק כלי שרת בידיו ? 

נראה שואנונו אכן היה בדיוק מה שטוען שהיה פעיל שלום שניצל את חוסר הזהירות והטיפשות של אנשי הכור הגרעיני ולא הייתה  כאן מזימה גדולה של המוסד הישראלי. ייתכן בהחלט שתיאוריות  הקונספירציה האלה הן  פרי המצאה של שירותי הביטחון הישראליים שמנסים באמצעותם להציל משהו מכבודם האבוד על ידי הצגתם כערמומיים יותר ממה שהיו למעשה.

פיצוץ מגדלי התאומים

האם בוש פוצץ את מגדלי התאומים  בשיתוף פעולה עם ישראל ? סיפור הקונספירציה החדש והמפורסם ביותר שבו מעורבת ישראל הוא ללא ספק  פיצוץ מגדלי התאומים בספטמבר 2001 ש"לכאורה" בוצע בידי אנשי אוסמה בן לאדן.

כיום יש כבר טענות הן באתרים באינטרנט והן בספרים מכובדים כביכול שנכתבים בידי פעילי שמאל באירופה   כי כל העניין היה למעשה מזימה מסובכת של הנשיא בוש שכידוע היו לו קשרים עיסקיים עם בני משפחתו של בן לאדן ליצור מצב חירום בארה"ב שבו יוכל הממשל לתפוס לעצמו יתר סמכויות ולפתוח במילחמת עולם שלישית על פי בית המדרש של הרעיונות הרפובליקניים הקיצוניים.

כך למשל טוען הספר הישראלי של יונתן מיכאל "מה קרה ב-11 בספטמבר – איך נפלו מגדלים – האמת על קשר השקר" שטוען שכל המתקפה הייתה המזימה שמטרתה לסתום את הגולל על חופש הפרט באמריקה ולהפוך אותה למדינה רודנית הנשלטת על ידי קבוצה קטנה של בעלי הון.

מעניין שבספר של סופר רבי המכר רוברט לאדלום האחרון שפורסם בשנת 2000 לפני מותו וכמה חודשים לפני המתקפה  "הונאת  פרומתאוס" (שכמו כל ספריו  הוא  תורגם לעברית  כמעט מיד לאחר פרסומו בארה"ב)  שורה של התקפות טרור אכזריות משמשות כסיבה להגבלת החירויות האזרחיות בארה"ב ולהגברת הפיקוח האלקטרוני והתקפות טרור אלה מתגלים כמזימה של השירותים החשאיים האמריקניים.

טענות מסוג אלה נמצאות בשפע באינטרנט וישראל עורבה בפרשה עוד מהימים הראשונים כאשר נפוצו בעולם הערבי שמועות דרך רדיו החיזבאללה כי כל היהודים שהיו במגדלי התאומים וכל הישראלים הוזהרו מראש ולא נפגעו וכי כל העניין הוא מזימה של המוסד.  כיום מליוני מוסלמים מאמינים בכך בכל ליבם.  לא ברור אגב עם בן לאדן עצמו שמתהלל בהשמדת מגדלי התאומים בכל הזדמנות מרוצה כל כך מהטענות שהוא אינו אלא כלי בידי ארה"ב והיהודים.

כפי שחזה ג´ון ברונר בשנות השבעים האנושות הגולשת ברשת היא פרנואידית יותר מאי פעם ולעיתים מסיבות טובות.  ישנם קונספירציות כפי שהיו תמיד. מאידך הנסיונות לקשר בין קונספירציות בטענה שהכל קשור לכל הן כמעט תמיד פרי דמיון טהור אבל נראה שיש בכך צורך בסיסי של האדם למצוא לכל משמעות אחת ובקבוצה אחת שעומדת מאחורי הכל.
 


 

קישורים:
 


   
מפת העץ
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי 06/11/2005 09:05:52 
הקשר הישראלי : מזימות וקונספירציות בישראל אלי אשד 04/11/2005 12:41:07  אתה כאן
 לאשד, כרגיל מאמר מצויין ומעורר מחשבה. על רצח ארלוזורב רפי אשכנזי 04/11/2005 18:29:01 
  האגדה על ניל"י והשומר דוד סיון 05/11/2005 21:11:57 
 אגדות יועזר 06/11/2005 07:26:15 
 אגדות 2 דוד סיון 06/11/2005 17:36:51 
יום השנה העשירי רפי גטניו 01/11/2005 18:12:04 
דפי נחיתה   /   בניית אתריםבניית אתרים   /   הקמת פורוםהקמת פורום