רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 28/10/2005 10:42:15
מאת אלי אשד
נושא סדרת הריגול הטובה מכולן : המובחרים

 
סדרת הריגול הטובה מכולן : "המובחרים"
 
אלי אשד
 

 
בשורה טובה : חנות האוזן השלישית קיבלה דיסק די וי די של סדרת הריגול הקלאסית "המובחרים" ואת החגים ביליתי בצפייה של פרקי הדיסק. ולרגל אירוע משמח זה הרי סקירה על סדרת הריגול הטלוויזיונית הטובה ביותר של כל הזמנים אם גם לא הידועה ביותר. בין השאר, השאירה הסדרה את חותמה גם על סדרה ישראלית מתוקשרת בשם "חדר מלחמה" אם כי כמקובל במקומותינו זה לא צויין בשום מָקום.

הריגול הוא המקצוע השני העתיק בעולם ובקולנוע סרטים על סוכנים חשאיים כל יכולים כדוגמת ג´ימס בונד הם פופולאריים מזה שנים רבות ולא נראה שליחם יעלם גם בשנים הקרובות כפי שהצורך במרגלים ובאנשי ביון נשאר חזק כפי שהיה תמיד. גם בטלוויזיה הבריטית והאמריקנית שודרו לאורך השנים סדרות רבות שעסקו בסוכנים חשאיים ובנושאי ריגול שונים סדרות כמו, משימה בלתי אפשרית, אני מרגל ומקגיוור האמריקניות, וסוכן חשאי, עם פטריק מקגואן, והגומלים. נזכיר גם עיבודים שונים לספרי סופר הריגול המפורסם מכולם ג´והן לה קארה (החפרפרת וכל אנשי סמיילי) בטלוויזיה הבריטית. אחת הסדרות האלה "האסיר", גם כן עם מקגואן, שאינה סדרת ריגול קונבנציונלית נחשבת היום ליצירת מופת למרות שהיא הדבר הרחוק ביותר שאפשר להעלות על הדעת מריאליזם. במרבית הסדרות האלה הסוכנים מוצגים כגיבורים אמיצים וכל יכולים שנשים יפהפיות תמיד נופלות לזרועותיהם ואין רגע משעמם אחד בחייהם.
 
אבל... סדרת הריגול הטובה והריאליסטית ביותר שנעשתה אי פעם, ואחת מסדרות המתח הטלוויזיה הטובות ביותר בכלל של כל הזמנים (הרבה הרבה מעל ל"סופראנוס" למשל שיש הטוענים שהיא סדרת הטלוויזיה הטובה ביותר) היא סדרת המובחרים. הסדרה שודרה בטלוויזיה הבריטית לאורך שלוש עונות בין השנים 1978-1980. סדרה זאת היא האנטי-תזה המוחלטת והאבסולוטית של סיפורי ג´ימס בונד עם גיבורם הסוכן החשאי הכל יכול, שאין אישה העומדת בפניו יותר משתי דקות ואין אויב (לרוב נבלים קרחים בעלי שיני זהב) שיכולים לעמוד מולו למרות כל כלי הנשק המתוחכמים שבידיהם.

בסדרת "המובחרים" לעומת זאת הגיבורים הם פקידי ממשלה אפורים (לפחות לכאורה) שרוב הזמן עבודתם היא משעממת ביותר, שעיקר זמנם עובר לא כל כך בלחימה בסוכני אויב שטניים, עם כלי נשק מדהימים  כמו במאבק ביריבים פוליטיים וביורוקרטיים מבית, בדיונים מתסכלים עם פקידי ממשלה ושרים שהדבר היחיד שמעניין אותם הוא שרידתם הפוליטית ובלחימה נואשת בקיצוצים בלתי פוסקים בתקציבם. כמו כן הגיבורים עסוקים במאמצים עקשניים להביא להעלאה בדרגתם ובמשכורתם הנמוכה כמקובל אצל פקידי ממשלה. אך כאשר אותם "פקידים" מעורבים במבצעים כנגד סוכני אויב ובמדינות אויב הסכנה היא אמיתית והמתח הוא אמיתי, שכן הצופה יודע: כאן בניגוד לסרטי ג´ימס בונד שבהם אנחנו יודעים ששום דבר לא יכול לקרות באמת לגיבור יפה התואר ושיצא כמנצח מכל דבר, הכל יכול לקרות והגיבורים בהחלט יכולים להילכד ואף להיהרג בידי אויביהם.

"המובחרים" (תרגום לא מדויק כלל של SANDBAGGERS) הוא שמה של יחידה מובחרת של שלושה סוכנים ברמה גבוהה ביותר שהם למעשה המקבילים במציאות של ג´ימס בונד בכך שאותם שולחים מפקדיהם בשירות החשאי הבריטי ה"אם.י. 5." כדי לטפל במשימות המסוכנות ביותר. מפקדם הוא ניל ברנסיד (רוי מרסדן) "מובחר" לשעבר שהוא כעת דמות בכירה בשירות החשאי הבריטי שרק חלק קטן מזמנו מוקדש למאבק בסוכני אויב ורובו למאבקים עקשניים עם פוליטיקאים ועם הממונים עליו: לברנסייד אין כלל חיים פרטיים, כל חייו מרוכזים סביב עבודתו בשרות והממונים עליו נאלצים לכפות עליו ממש לצאת לחופשה. רוב הזמן ברנסייד מתעמת עם סגן המנהל של השירות מתיו פיל (ג´רום ויליס), אדם פדנטי ומטופש לכאורה  שעושה כמיטב יכולתו להכשיל את מאמציו של ברנסייד לעקוף את הבירוקרטיה. הוא גם מתעמת עם מנהלי השירות "אם"  ו"סי", כמו גם עם הארגון המתחרה של השב"כ הבריטי (בדומה למאבקים הקיימים בישראל בין אנשי המוסד שתפקידם לטפל בענייני חוץ ואנשי השב"ב שתפקידם לטפל בענייני פנים מה שלא מפריע להם להתנגש כל הזמן זה עם זה). בגלל עקשנותו ונטייתו לעקוף את הממונים עליו ולעשות את מה שנראה רק בעיניו כנכון ברנסייד אינו אדם אהוד ביותר, בלשון המעטה, בארגונו. לתמיכה גדולה יותר זוכה ברנסייד דווקא ממקבילו האמריקני בלונדון הממונה על תחנת הסי.אי.אי. ששמו ג´ף רוס, המייצג את האינטרסים האמריקאיים בלונדון.

הרגעים הקשים ביותר בכל אופן עוברים על ברנסייד כאשר עליו לשלוח את אנשיו "המובחרים" למשימות שמהם הוא יודע שייתכן שלא יחזרו, ולעיתים לא רחוקות הם אכן לא חוזרים מהן. ה"מובחר" הראשי והיחיד ששרד לאורך כל הסדרה הוא וילי קין (רי לונן) שהוא אדם אמיץ לב אך שבניגוד לג´ימס בונד אינו סובל כלי נשק או אלימות (הוא מקיא בפעם הראשונה שיורים עליו !). אכן הניגוד העצום בין החיים נוצצים של ג´ימס בונד ובין מקביליו האפורים ו"האמיתיים" "המובחרים" הוא נושא קבוע לבדיחות בסדרה.
  
עוד דמויות קבועות בסדרה הם מזכירתו הנאמנה של ברנסייד שמתחלפת באמצע הסדרה והפוליטיקאי איש משרד החוץ ג´פרי וולינגהם (אלן מקנוטאן) שעם בתו ברנסייד התחתן וממנה התגרש. הוא מייצג את האינטרסים הפוליטיים שהם כה משפיעים על פעולות הארגון.

לאורך הסדרה דמויות קבועות נהרגו ללא הרף. כבר בפרקים הראשונים נהרגו שניים מתוך שלושת המובחרים (!) רק וילי קיין שרד ולצידו פעלה לראשונה אישה כ"מובחרת" לאורה דיקנס (דיאן קין) אישה שעימה החל ברנסייד לקיים (כנראה) רומן. דבר יוצא דופן שכן בניגוד לרוב סדרות הריגול האחרות הדמויות מעולם לא עסקו בפעילויות רומנטיות כלשהן, או באקשן מהסוג המקובל. במקום זאת הם בעיקר דיברו זממו  תיכננו ואף ביצעו את אותה פעילות לא מקובלת בסדרות מתח, חשיבה. לאורה דיקנס, בכל אופן נהרגה גם היא בפרק שסיים את העונה הראשונה והריגתה תוכננה בידי ברנסייד עצמו על מנת למנוע תקרית בין לאומית בין מערב ומזרח. ברנסייד מעולם לא התאושש באמת מהפרשה הזאת.

הסדרה נמשכה לעוד שתי עונות ולאורך 20 פרקים. כבר בפרק הראשון של העונה השניה נהרג "מובחר"  חדש (לא פחות מארבעה "מובחרים" נהרגו לאורך הסדרה הקצרה יחסית). בפרק אחר הצילו אנשיו של ברנסייד את סיר ג´פרי ולינגהם כאשר הלה נחטף בבריסל ובפרק נוסף עלו וילי וסוכנת סי.אי.אי. על מטוס שנחטף בידי טרוריסטים. כל נסיונותיו של ברנסייד לעזור להם ניתקלו (כרגיל) בהתנגדות ביורוקרטית אך  אולי במפתיע (לסדרה כזאת) הצמד התגבר לבסוף על חבורת החוטפים, בפרק שהוא הדבר הקרוב ביותר לעלילה קונבנציונאלית לכאורה של ג´ימס בונד מכל פרקי הסדרה.

לקראת סוף העונה השניה עזב מפקדו של ברנסייד את תפקידו וברנסייד בשורה של תימרונים פוליטיים  ניסה להביא למינוי של סגנו, פיל שאותו הוא לא סובל אך שאיתו הוא לפחות מסוגל "להסתדר" במקום אדם אחר, ג´ון גיבס (דניס בורג´ס) שאיתו הוא מסוכסך, ונכשל. מעתה ואילך יש לו ממונה עוין שיעשה הכל כדי להצר את צעדיו. פעילותם של ברנסייד וסוכניו "המובחרים" נמשכה בעונה השלישית. כאשר הצליחו לאחר חיפושים רבים למצוא  מחליפים ל"מובחרים" שנהרגו. פעילותם כוונה לא רק כנגד האוייב הקומוניסטי אלא גם כנגד אנשים מבית. כך ברנסייד לא היסס לשלוח את “המובחרים" למעקב אחרי ממונה עליו, כאשר זה נפגש עם אישה בלתי ידועה מחוץ לבריטניה בחשד שהלה בוגד (חשש מובן בהחלט בהתחשב בכמות הגדולה של בוגדים ומרגלים קומוניסטיים ששירתו בשירות החשאי הבריטי לאורך השנים ואף הגיעו בו לדרגות גבוהות ביותר). בנוסף לכך היה עליו להיאבק במזימה ביורוקרטית "לבעוט אותו למעלה", לתפקיד חסר חשיבות במדריד שיסלק אותו ממרכז העצבים של האירגון.

לשיאה הגיעה הסדרה בפרק המסיים שבו ברנסייד פעל על דעת עצמו וכנגד רצון הממונים עליו, לביטול אמנה לצמצום נשק בין מזרח ומערב על ידי שיכנוע של סוכן כפול רוסי לערוק, מה שעלול היה לגרום להתלקחות מחודשת בין המערב והמזרח. אך פעולתו נחשפה בידי פיל, ובנתיים וילי קין שחיכה לסוכן הכפול נורה וכנראה נהרג בידי סוכני הק.ג.ב הרוסי שעלו על המזימה. ובכך הסתיימה הסדרה.

יוצר הסדרה היה הסופר איש חיל הים הבריטי איאן מקינטוש, שיצר סדרה קודמת בשם "ספינת מלחמה", על הצי הבריטי כמו גם כמה ספרי ממתח. הוא כתב את כל פרקי הסדרה פרט לשלושה שנכתבו בידי אחרים וההבדל באיכות ניכר מיד. מקינטוש אולי היה בעברו גם איש ביון של הצי הבריטי (כמו סופרי ריגול ידועים אחרים כמו איאן פלמינג יוצר ג´ימס בונד וג´והן לה קארה שהיו בעברם אנשי ביון). נראה שכאשר הוא כתב את הסדרה שכה הצטיינה ביצירת הרושם אצל הצופים, שאכן כך מתנהלים העניינים בשירות החשאי הוא הסתמך על ניסיונו האישי. ידוע שאחד התסריטים שנכתבו בידי מקינטוש עבור העונה השניה (שבה בניגוד לשתי העונות האחרות היו רק שישה פרקים במקום שבעה כמקובל) נאסר לצילום בידי הצנזורה מאחר שהיה יותר מדי קרוב למציאות. מה בדיוק היה תוכנו איש אינו ידוע עד היום.....

יתכן מאוד שסדרת "המובחרים" הייתה ממשיכה לעונה רביעית ואף יותר מכך. אך ביולי 1979, בזמן צילומי הסדרה, מקינטוש וחברתו היו בטיסה במטוס קל מעל אלסקה, תוך כדי חיפוש אתרים לצילום לטלוויזיה, הם שלחו קריאת חירום שלאחריה נעלמו לתמיד. לא ברור מה בדיוק קרה שם ושרידיהם לא התגלו מעולם. זה לא בלתי אפשרי שהטיסה והיעלמות היו קשורות לפעולת ביון חשאית של מקינטוש. אם כך הביון הבריטי לא הודה בכך מעולם. כתוצאה ממותו של מקינטוש, כמה סופרים אחרים כתבו שלושה  פרקים כדי להשלים את העונה, פרקים שהיו נחותים בהרבה מהרמה הרגילה של מקינטוש. אך הפרק המסיים היה פרק שהוא כתב לפני היעלמו המיסתורי. איך תיכנן להמשיך את הסדרה רק לרוח הרפאים שלו הפתרונים, אם כי יש שמועות שהייתה אמורה להיות עונה רביעית שבה וילי קין היה חוזר כשהוא על כיסא גלגלים ואף היה מחליף את ברנסייד בתפקידו בזמן שזה היה עולה בדרגה לתפקיד של פיל. בכל אופן  תוכניות אלה לא התממשו מעולם, התסריטאים שהחליפו את מקינטוש לא התקרבו אליו באיכות כתיבתם ובהבנתם העמוקה את עולם הביון.

עד כמה שהדבר מוזר,לגבי סדרה באיכות כזאת, בבריטניה היא זכתה לתשומת לב מועטה ביותר. פרט למבקר שקבע שזאת סדרת הריגול השניה הטובה של כל הזמנים אחרי "החפרפרת", על פי ספרו של ג´והן לה קארה, עם אלק גינס ושון פיליפס (אני חולק על כך). רק מעט מאוד נאמר ונכתב על "המובחרים" בכלי התקשורת.  על סמך הסדרה נכתבו שני ספרים. הראשון שבהם הוא עיבוד של כמה מהפרקים בידי היוצר מקינטוש והשני רומאן מקורי של סופר אחר. אבל בכך הסתכמה כל תשומת הלב שלה זכתה סדרת הריגול  הטובה ביותר של כל הזמנים בארץ מולדתה. וכך סדרת "המובחרים" שמעולם לא זכתה ברייטינג גבוה מדי על ידי הקהל שהתקשה להבין את הריאליזם האפור שלה, לא חודשה לעונה רביעית.

עם זאת הסדרה הוקרנה גם בארה"ב והיא זכתה שם לפופולאריות שרק הולכת וגדלה עם השנים. עד כדי כך שחובבים של הסדרה אף אירגנו כנס בשנת 1992 שאליו הוזמן רי לונן. אל הכנס באו כ-100 איש, מעט מאוד עבור כנסים כאלה אבל עבור סדרה כזאת כל כך לא ידועה אפילו בבריטניה זה היה לאמיתו של דבר הרבה מאוד.....הסדרה הוקרנה גם בארצות אחרות כמו ישראל ועל פי השמועות זוהי הסדרה החביבה ביותר על אנשי ביון, מוסד ושב"כ שונים. ידיד של כותב שורות אלו שהוא חוקר אקדמאי של שירותי הריגול בישראל מעיד שזאת הסדרה היחידה שמתארת את המציאות כפי שהיא בשירותי ריגול. לדעתי, כחוקר של  נושא שירותי הריגול, זאת הסדרה הטובה ביותר מסוגה מבחינת האיכות.

השחקן רוי מרסדן התפרסם מאז בסדרת עיבודים לספרי הבלשים של הסופרת הידועה פ.ד. ג´ימס, שבה הוא מגלם את מפקח המשטרה האינטיליגנטי אדם דלגליש, שתמיד פותר את התעלומות המורכבות ביותר. ג´רום ויליס שגילם ב"מובחרים" את הממונה שלו, שאיתו הוא מתנגש ללא הרף מופיע שם גם הוא בחילוף תפקידים כאחד מפיקודיו של מורס, פתולוג משטרתי. מרסדן רכש בשנים האחרונות את הזכויות על "המובחרים" ומאז מנסה להשיג כסף ליצירת פרקי המשך, אך למרבית הצער עד כה ללא הצלחה.

אך כמו הסדרות הטובות באמת, גם סדרת "המובחרים" לא נשכחה. נוצר מסביבה גרעין קשוח של קבוצות "חובבים" שהפכו אותה לסדרת פולחן. הם פירסמו עליה מגזינים ויצרו סביבה כנסים. בשנים האחרונות נוצרה גם סדרת קומיקס בשם QUEEN AND COUNTRY, שהיא מעין המשך מודרני של "המובחרים". הנושא שלה הוא סוכני ריגול בריטיים בראשית המאה ה-21, שסיפוריה בנויים עם הסגנון והאווירה של פרקי "המובחרים". יוצרה מודה בפה מלא שמקור ההשראה (שהוא ברור מאוד בכל חוברת וחוברת) שלו הוא אותה סידרה לא נשכחת משנות השמונים.

החיקוי הישראלי של המובחרים

ויש מקום לחשוב שהמובחרים השאירה את חותמה גם על הטלוויזיה הישראלית. לאחרונה יצר יאיר לפיד סדרה ישראלית בשם חדר מלחמה, העוסקת בעלילותיה של יחידת סוכנים בחדר מבצעים, "חדר המלחמה", ובעיקר במאבקיהם הפנימיים והבירוקראטיים עם הפוליטיקאים הבירוקרטים ואחד עם השני. נשמע מוכר?

כך חשבו גם המבקרים האופנתיים והמעודכנים בכל העיתונים והמגזינים שהקפידו לטחון את ראשי הקוראים  עם השוואות אין סופיות  עם סדרת "הבית הלבן" האמריקנית על נשיא ארה"ב וצוותו, תוך הזלת ריר של מיאוס בכל משפט שני שלהם, משל הייתה זאת התגלית המדהימה של המילניום. אבל לאמיתו של דבר כשמשווים לעומק בין שתי הסדרות רואים שהדמיון בעלילות  ובמבנה של שתי הסדרות היה שטחי ביותר ואף פחות מכך ולו רק בגלל הסיבה האלמנטארית שהסדרה האמריקנית עסקה באופן כמעט אקסלובסיבי בפוליטיקאים ורק מעט מאוד באופן יחסי ביחסיהם עם סוכנים חשאיים כמו גיבורי "חדר מלחמה". היותר מעמיקים ו"מבינים" מבין המבקרים, אם כי לא דחו על הסף את ההשוואה  השגויה עם "הבית הלבן", השוו אותה עם "24" האמריקנית (למה לא? הרי גם היא עוסקת בסוכנים, אז מה אם היא שונה בכל אלמנט תוכני אחר שרק ניתן להעלות על הדעת), או עם סדרת ספרים של תום קלנסי בשם "חדר מבצעים"  שבה מופיע חדר מבצעים  (סדרה שיש לה רק דמיון קלוש עם "חדר מלחמה").

יאיר לפיד מן הסתם התפקע מצחוק כשקרא את הכתבות של "המבינים" האלו.  אף אחד מאותם מבקרי תקשורת עדכניים, עכשוויים, מתוחכמים ומביני דבר שאמורים לדעת משהו על טלוויזיה לא שם לב משום מה שמבחינת התכנים כל פרק של "חדר מלחמה" נראה יותר מכל דבר אחר לא כמו "הבית הלבן" וגם לא כמו פרק ממוצע של "24" אלא כמו גירסה ישראלית מדויקת אבל חיוורת של  פרק מ"המובחרים". וחדר המלחמה שנתן לסדרה הישראלית את שמה, הוא גירסה ישראלית של "חדר המבצעים" של “המובחרים" וכל פרק של "חדר מלחמה" הוא חזרה מדויקת, כמעט אחד לאחד, על פורמט ה"המובחרים", על דיוניהם אחד עם השני ועם הבוסים שלהם ועם יחסיהם המורכבים עם הפוליטיקאים שמעליהם.

גם יאיר לפיד הקפיד לא להזכיר את "המובחרים" כלל בראיונות שנתן ובמאמרים שכתב על הסדרה שיצר ורק הזכיר את "הבית הלבן" העכשוית האופנתית. אולי משום שזה מה שציפו ממנו שיגיד, ואולי העדיף שלא להזכיר את מקור ההשראה האמיתי הדומה ל"חדר מלחמה" לעין ערוך יותר מכל פרק של "הבית הלבן".  ואולי משום שחשב שכל אותם מבקרים עדכניים במילא לא יבינו על מה הוא מדבר אם יזכיר סדרה ישנה ונשכחת משנות השמונים בשם "המובחרים ". אגב אין בכוונתי לתקוף את לפיד. לדעתי הוא צדק. אם כבר ליצור סדרת ריגול, אז יש לקחת השראה מהטובים ביותר בתחום ואלו הם "המובחרים".
 
כיום "המובחרים" ניראית לכאורה מיושנת מאחר שהיא עוסקת במלחמה הקרה בין המערב והמזרח הקומוניסטי שאותה תיארה בדייקנות וריאליזם עצומים כל כך, אך שחלפו כעת לתהום הנשייה. אבל האלמנטים המרכזיים של הסדרה, כמו הסיפורים המצוינים על מאבקי כוח פנימיים בשירות ביון, המאבקים החיצוניים עם פוליטיקאים מצד אחד ועם סוכני אויב מצד שני והדרמה האנושית של סוכני ביון היוצאים למשימות מסוכנות שאין זה ברור אם יחזרו מהן, לא התיישנו כלל וכנראה לא יתיישנו כל זמן שיש שירותי ביון.
 
(הרחבה של מאמר שפורסם לראשונה
באתר televizia.net בתחילת 2003 )


 

קישורים:


   
מפת העץ
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי 30/10/2005 08:40:14 
סדרת הריגול הטובה מכולן : המובחרים אלי אשד 28/10/2005 10:42:15  אתה כאן
 אכן, סדרה נהדרת יועזר 29/10/2005 06:07:01 
 אכן אין להשוות אלי אשד 29/10/2005 09:26:28 
 "המובחרים" אכן אכן ה´סידרה ללא השוואה לאחרות. גם- רפי אשכנזי 29/10/2005 14:52:53 
 מסכים עם השבחים.המחבר וחברתו הדיילת אבדו מעל לים אלסקה יורם המזרחי 30/10/2005 06:20:11  
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי 22/10/2005 21:02:48 
דפי נחיתה   /   בניית אתריםבניית אתרים   /   הקמת פורוםהקמת פורום