פורטל אמא אדמה : מיסטיקה | רוחניות | רפואה משלימה | ניו אייג' - העידן החדש

פורום האדם השלם - פרחי באך, ארומותרפיה, טכניקת EMF וראיית העולם דרך חוכמת הקבלה

תאריך 24/09/2005 21:10:30
מאת אביחי
נושא המשך המאמר שליטה רגשית - חלק ב

כיצד נזהה את רגשותינו

 

העבודה הראשונית וחצי הדרך לפיתוח יכולת שליטה רגשית נמצאת בזיהוי אותם רגשות שליליים על מנת לנטרלם ולהפיח בליבנו תחלופות חיוביות יותר, איתורם של רגשות הפועלים בתוכנו נעשה ע"י בחינתנו את עצמינו משל היינו בוחנים אשיות שמחוצה לנו, אובייקטביות שיפוטית הבוחנת כל רגש ביחס לאמת המשתקפת מהדרך בה אנו מבינים שראוי שנחיה בה, היא קביעת סדר יום  לעבודתינו הרגשית.

 

מלאכת האיתור המושגת בכוח בחינתנו את עצמינו, מצריכה רגעים של התייחדות עם האשיות הקרובה ביותר אלינו – אנו עצמינו, בחינה זו - ברגעים אלו, נקראת ביהדות בשם "חשבון נפש", המוצא מן הפסוק "על כן יאמרו המושלים בואו חשבון" אלו המושלים ביצרם המחשבנים הפסד מצוה כנגד שכרה ומנפים רגשותיהם בנפה לדעת איזה רגש משפיע על מעשה כזה או אחר הנעשה על ידם בכל יום.

 

ההכרח שבעשיית "חשבון הנפש" מקבל משנה תוקף כאשר רואים את הרמב"ם (שמונה פרקים פ"ד) התולה את כעסו של משה רבינו שאמר "שמעו נא המורים" בפרשת מי מריבה, בכך שלא עסק במלאכת החשבון עד תום, ואף שהסברים אחרים יש לפרשה זו, וודאי שחסרונה של הבחינה העצמית העקבית עלולה להביא אף אדם גדול למצבים שליליים.

 

מהו בעצם תפקידו של התהליך? ובכן, בימים אלו המזגן בביתי קיצר, עקב כך נאלצתי להחליף כמה חלקים במזגן שניזוקו, ובנוסף החלפתי גם את ה"פחת" שבחשמל הבית שאף הוא ניזוק, כשהגיע הטכנאי, הוא עלה לצנרת להעריך את הנזק ולמצוא את הגורם לתקלה הנדירה, לאחר כמה רגעים הושיט לי חתיכת צינורית מגומי גמיש שגודלה אינו עולה על 30 ס"מ - זה הבעיה, הוא אמר והסביר: הטכנאי הראשון שהתקין לך את המזגן שכח להוציא את הצינור הזה, במשך הזמן הצינור הגיע למאוורר שאמור לקרר את המנוע, הוא החל להאט אותו והמנוע ניזוק אך המשיך לעבוד, היום הצינורית נכנסה עמוק יותר ועצרה את פעולת הקירור לגמרי, אין פלא שנשרף המנוע וקיצר את כל הבית...

 

שלוש שנים חלפו מאז התקנתי מזגן חדש בביתי, שלוש שנים הצינורית איימה לקלקלו, בעודה מתקרבת לעברו – אני לא הרגשתי כלום, המזגן עבד – לא הזעתי וזה החלק החשוב מבחינתי, גם כשהמנוע החל להאט לא שמתי לב למשהו יוצא דופן, הוא המשיך לקרר... כשכבר הבחנתי זה עלה לי יקר מידי! – אני רק מתאר לעצמי אילו לפני שלוש שנים, לפני שנתיים ואפילו בשלב מאוחר יותר, הייתי פותח את המכסה החיצוני ועולה לסדר ולנקות אותו מבפנים – הלא הייתי חוסך היום כמה אלפי שקלים... אבל לא עליתי – כי נהניתי מהקור ולא מצאתי לנכון לבדוק מה קורה שם בתוך הצנרת...

 

עולם שלם של רגשות נמצא בתוכנו, צנרת מורכבת מכל כך הרבה נימים עדינים ורגישים – כלפי חוץ אנו משדרים חיים כסדרם, יום טוב יותר – יום פחות, פעם שמחים ופעם עצובים, לפעמים מצליחים יותר ולפעמים מצליחים פחות, שלווים או לחוצים, כועסים ומשלימים, אבל בסופו של דבר אנו חיים וזה העיקר... פתאום ביום אחד לא כל כך בהיר – משהו עמוק מתפוצץ לנו בפנים, זאת כבר לא תחושה של כעס - זאת מרירות.  זה מזמן עבר את גבול העצבות אל עבר מחוזות הדיכאון, אנו לפתע עומדים בפני שוקת שבורה ואיננו יודעים מהיכן להתחיל בשיקום ההריסות, אם רק היינו עוצרים לרגע כמה שנים קודם, ופותחים את הכיסוי החיצוני על מנת לעשות קצת סדר בפנים – לנקות את הפסולת, לא היינו מגיעים למצב מסובך כל כך, מי יודע כמה סבל היינו חוסכים בפעולה פשוטה אחת....

 

זהו תפקידו של "חשבון הנפש", חשבון נפש הוא הסרת המעטה החיצוני שלנו, לצורך סדר וניקוי פנימי על מנת שלא נצבור פסולת שתתנקם בנו בעוד זמן מה, אנו יודעים שילדים שחוו חוויות מסוימות בילדותם – כאלו שההורים אפילו לא חשבו שחוויה זאת מסעירה את נפשו של הרך, עם הזמן הרושם שהותיר אחריו המאורע על הילד הופך להיות שותף לחייו, הוא מתבגר איתו ומרחיב את ממדיו בהתאם לגילו, ולעתים רק אחרי עשרות שנים כשהתא המשפחתי של אותו תינוק מתבגר נפגע בעקבות חולשתו – אז מתברר הקשר בין מה שעבר בקטנותו למה שמעביר על אחרים בבגרותו, הבעיה היתה תמיד -  אך חוסר תשומת לב מנעה את הטיפול בה, פתיחת כספת נפשנו ואיתור רגשותינו השליליים ככל שתוקדם כך תציל  אותנו  מהאילוץ לפורצה.

 

יישמו ומצו את תהליך חשבון הנפש

 

באופן עקרוני כאשר עוסקים בחשבון הנפש עלינו לשבת עם עצמינו ולהתחיל בהליך חקירה פנימי, אנו צריכים לערוך מבחן המורכב משאלות שונות, כשהתשובה לכל שאלה אמורה להציג בסופו של דבר תמונת מצב לגבי הנידון בה היא דנה, תמונת מצב זו לא תוצג ושום הרגשה לא תפתר אלא אם כן לא נפחד לרדת לעומקם של דברים עד לבירורם, לעתים אנו מפחדים לשאול את עצמנו יותר מידי שאלות מהחשש שלא נוכל להתמודד עם המסקנות, כאשר לא נחשוש נגלה כי ככל שנשאל את עצמנו יותר על רגשותינו כך נברר וננפה יותר את השלילי שבנו מוקדם ככל האפשר.

 

חשבון נפש הוא עשיית חשבון ממש, אחד ועוד אחד, עד שמגיעים לשורה התחתונה המבררת ומעמידתינו על מצבינו, כשאנו מסתכלים על מכלול רגשותינו, ישנם שני שלבים בתהליך, שלב השאלות ושלב הבירור.

 

בשלב הראשון אנו מציבים לעצמנו שאלות:

 

האם אני כעסן?

 

האם אני עצלן?

 

האם אני קנאי?

 

האם אני נחיתי?

 

האם איני סבלן?

 

האם אני רגיש?

 

האם יש לי משמעת עצמית?

 

האם אני נוטה לעצבות?

 

האם אני נקמן?

 

האם אני נוטה להתייאש מהר?

 

האם אני סובל מרגשות אשם?

 

שאלות אלו אנו אמורים להעלות על הכתב כנקודות בירור, לצורך כך עלינו לחלקם בתחילה לשתי קטגוריות האחת: רגשות ידועים. השניה: רגשות שאינם ידועים.

 

הרגשות שאינם ידועים התבררו לנו בהמשך, אך כעת נתחיל עם אותם רגשות שאנו מודעים להם, ישנם אנשים שאינם צריכים לחקור לעומק על מנת להבין שרגשי הכעס אצלם גבוהים, אחרים מודעים לכך שהם עצלנים לא קטנים, מודעות זאת היא חצי הדרך לפירוקם, מעתה עלינו לרדת לשורש ההרגשה ולגורמיה, על מנת שנוכל להמירה באחרת חיובית יותר.

 

אם לדוגמא אתה מבין כי הנך "אדם כעסן", החל לפרק את הרגשתך לגורמים, שאל את עצמך באיזה תדירות אני כועס? האם זה קשור למצבים מסויימים? האם תמיד הייתי כעסן? ממתי זה התחיל? האם הכעס נוצר בעיקר כשאיני משיג דבר מה שאחפוץ? האם נוצר כעסי גם בעקבות כך שדברי לא נשמעים? באילו מצבים אני כועס יותר ואלו פחות? האם אני מסוגל בכלל להגדיר מצבי כעס? - את שאלות הבירור והתשובות להם כתוב בדף, חקור את עצמך אובייקטיבית ללא חששות עד שתגיע לנקודה העמוקה ביותר של הרגשתך, כך תדע בהמשך המלאכה לסלק רגש שלילי זה משורשו.

 

 

התרחק מטיעונים הגיוניים החוסמים בפניך את הדרך לשינוי

 

הרבה אנשים מצהירים שהכל טוב והכל שמח אצלם, הם אומרים שחייהם הם האידיאלים ביותר, האם גם אתה חושב כך? או שמא אתה מבין בפנימיותך שמשהו לא זז כמו שאתה רוצה באמת? אם כך אתה מרגיש כדאי שתמצא את הנקודה המפרידה בינך לבין השלימות האישית שלך, אם תשקע בטיעונים כגון: "אף אחד לא יכול לעמוד על כל רגשותיו הדקים! אני יכול לצאת מדעתי אם אחשוב על כך כל כך הרבה! מספיק שאני בריא וחי יש אנשים שאינם יכולים לדבר! ממלא לא אצליח להפוך לאדם שליו אז למה לבזבז את הזמן! אזי אתה תמשיך לחיות, אך עמוק בליבך תקונן לה הרגשת אכזבה ממה שיכלת לנצל בחייך ולא ניצלת, ככל שיעבור הזמן ושנות גילך יעלו, אכזבה זו תציק לך יותר ויותר וביחוד ביודעך בפנימיות שבך שיכלת אחרת, ולכן יפה שעה אחת קודם.

 

את הפוטנציאל הטמון בך לא תוכל לנצל, אם לא תעצור לרגע בחייך ותבדוק את רגשותיך, יתכן שיש בך כשרון נדיר ומיוחד בתחום מסויים, אך לא תוכל להשתמש בו מכיוון שהתקשורת שלך עם הסביבה לקוייה מחמת תכונה שלילית כזאת או אחרת שנקבעה בתוכך בכוח ההרגל, אתה צריך לברר את יסודה של קביעה זו שנקבעה בך, את הרגשות השליליים שגרמו לה לצמוח ולהתנחל כחלק בלתי נפרד מטבעך, אתה חייב לטובת עתידך לשבת עם עצמך ולברר את הדבר עד שיהפך לחלק זר ממך, זהו מחסום שעליך לפרוץ.

 

בחלק הבא נברר את הרגשות שאינם ידועים לנו כיצד נזהה אותם ואח"כ נעבור לחלק הניטרול של אותם רגשות שליליים.

 

   
מפת העץ
על פרחי באך / לינה בכר לינה בכר 25/09/2005 15:24:29 
המשך המאמר שליטה רגשית - חלק ב אביחי 24/09/2005 21:10:30  אתה כאן
 שבוע טוב אביחי יהודה בכר 24/09/2005 22:14:06 
 שבוע טוב יהודה אביחי 25/09/2005 00:00:51 
 בעניין :מי אני?" ורוחניות יהודה בכר 25/09/2005 17:24:25 
 כיצד אם כן מגיעים למצב בו אנו מתבוננים מלמעלה? אביחי 27/09/2005 00:47:08  
 התבוננות פנימית יהודה בכר 27/09/2005 09:21:32 
  תודה - מאמר נפלא ומאד נכון אסיה שלהבת-יה 27/09/2005 13:55:53  
 אסיה יקרה חסרת לנו מאוד בזמן האחרון יהודה בכר 27/09/2005 17:28:19 
 יהודה ולינה גם אני התגעגעתי אליכם מאד מאד וחוזרת...בכיף אסיה שלהבת-יה 27/09/2005 17:33:28 
 דברים יפים וחכמים מאוד, אני רק רוצה עוד להבין אביחי. 27/09/2005 14:07:23 
 "ממעשיך הכרנוך" ואור "יחידה" יהודה בכר 27/09/2005 17:25:02 
 יהודה בקשר לאור יחידה - הבנתי לפי הסברים ששמעתי אסיה שלהבת-יה 27/09/2005 17:38:12 
 עיסוק באור יחידה יהודה בכר 28/09/2005 16:24:39 
  יהודה תודה .ההסבר בהחלט מספק אסיה שלהבת-יה 28/09/2005 22:51:21  
 דברים יפים ומעניינים אביחי. 27/09/2005 18:42:18  
  יהודה בכר 28/09/2005 15:42:10  
שבת שלום מוארת ומבורכת לכולם RIKI 10 24/09/2005 11:43:30  
דפי נחיתה   /   בניית אתריםבניית אתרים   /   הקמת פורוםהקמת פורום