רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 23/09/2005 10:00:52
מאת אלי אשד
נושא האם אתה המנהיג הבא של ישראל ? : מנהיגות על פי יחזקאל דרור

 
האם אתה המנהיג הבא של ישראל ? :
מנהיגות על פי יחזקאל דרור
אלי אשד
 

 
בימי קדם חיפש שמואל הנביא בנרות אחרי מנהיג שיוכל לאחד את שבטי ישראל במאבק כנגד הפלשתים. הוא מצא תחילה את שאול ולאחר מכן את דוד והתוצאות ידועות. בראשית ימי הביניים חיפש הקוסם מרלין בנרות אחרי מנהיג שיוכל לאחד את שבטי בריטניה במאבק כנגד פולשים ומצא את ארתור והתוצאות גם הן ידועות. היום מחפש פרופסור יחזקאל דרור בנרות אחרי מנהיג גדול ומרחיק ראות לישראל שיוכל להנהיג אותה במהלך המשברים שרק ילכו ויתעצמו של המאה ה-21. אם אכן יצליח פרופסור דרור במשימתו כפי שהצליחו שמואל ומרלין במשימתם כלל לא ברור. בכל אופן בימים אלה הוא פירסם ספר חדש וראשון מסוגו בשפה העברית איגרת למנהיג יהודי – ציוני – ישראלי (הוצאת כרמל, 2005) שהוא שורה של עצות טובות למנהיג חדש מסוג כזה שינהיג את ישראל ואת העם היהודי כולו ויש לקוות כבר בעתיד הקרוֹב.

חתן פרס ישראל פרופסור יחזקאל דרור הוא מומחה, מהחשובים בעולם, למקצוע הקשה מכל של "ניהול מדינות". במשך עשרות שנים היה פרופסור למדע המדינה ולמנהל ציבורי באונ´ העברית בירושלים ורבים מאוד מתלמידיו הפכו לפקידים בכירים ופוליטיקאים. הוא עיצב תרבות שלטון שלמה. אבל נשאלת השאלה עד כמה הוא השפיע באמת שכן נראה שהוא עצמו אינו מרוצה כלל ממצב השילטון בישראל שהוא היה אחד ממעצביו.

במשך שנים כיכב דרור  בכלי התקשורת כסמכות עליונה וכמנתח ראשי לנושא מחדלי השלטון של המערכת הפוליטית שלנו, מחדלים שדומה שעם השנים רק הלכו והתעצמו (כפי שמראה דוח הבנק העולמי שמדבר על ישראל כמדינת המערב המושחתת ביותר). במשך שנים התקשורת נהגה להביא אותו כנציג של הקונצנזוס על מנת לחוות את דעתו על תפקוד המערכת השלטונית. ככל הנראה הוא הגיע לפיסגת יוקרתו אחרי מלחמת יום הכיפורים כששימש במשך שנתיים כיועץ בכיר לתכנון וניתוח מדיניות במשרד חביטחון בישראל בראשות שמעון פרס, כאשר תפקידו היה לבדוק ולתקן במידת האפשר את המחדלים שהביאו למלחמת יום הכיפורים. נראה שהוא לא הצליח במיוחד במשימתו זאת ויצא מכל העיניין מתוסכל.

דרור הוא גם מחלוצי הגישה שדגלה בכינון משטר נשיאותי בארץ. הסיבה לעמדתו זו היא מה שהוא מכנה "חוסר אפקטיביות של השלטון בישראל". הוא סבור שהשיטה הפוליטית הקיימת בישראל מסכנת את המשך קיומה של המדינה. הוא תרם גם תרומה גדולה בחו"ל שם שהה שנים רבות במרכזי תכנון ומחקר בחו"ל כמו  תאגיד ראנד בארה"ב והיה יועץ לגופי ממשל בכל העולם.
 
מדינות מטורפות
הוא התפרסם בנכונותו לעסוק ולשקול במקצועו אפשרויות עתידניות קיצוניות שנראות לכאורה בלתי סבירות אך שבהמשך הראו נטייה להתממש. בספרו הראשון ואולי גם הידוע ביותר עד היום מדינות מטורפות: פנטיזם וטרור כבעיה ביטחונית (1973) דן דרור לראשונה באפשרות שמאז רק התאמתה שוב ושוב, של הופעת מדינות שונות שיפעלו על פי אידיאולוגיה מטורפת ורצחנית ויהוו סיכון אמיתי לשאר העולם (ובכלל זה ובפרט לישראל). ההסתברות כיום היא שמאז הופעת ספרו של דרור הסיכויים להופעת מדינות כאלו בעולם השלישי ובעולם המוסלמי רק גדלה בהרבה מאוד וצפון קוריאה החמושה בנשק גרעיני היא רק דוגמה אחת.

דרור נודע גם כמי שיותר מכל אחד אחר ניסה להכין תוכניות מפורטות לגבי עתיד ישראל. הוא שם תמיד דגש על החשיבות של ז´אנר הרעיונות האוטופיים כדי לבחון אפשרויות שונות לגבי הכיוון הרצוי למדינת ישראל (וככל הנראה לא במיקרה, אישתו ד"ר רחל אלבוים דרור ידועה במחקר החשוב שלה על  ז´אנר האוטופיות הציוניות שהשפיעו השפעה רבה על האידיאולוגיה של הציונות בשם "המחר של האתמול")  ומאידך אינו מהסס כלל גם לבחון אפשרויות התפתחות לכיוונים לא רצויים כלל שבהם עלולה ישראל לפסוע על מנת לנסות מנען.
אסטרגיה רבתי לישראל 
ב-1989 הופיע ספרו אסטרטגיה רבתי לישראל, ובו הבטחה כי בתוך כמה שנים יתפרסמו ארבעה כרכים מעבודתו המקיפה "תזכיר לראש הממשלה" והם "א.מצב האומה", "ב. היגיון המדינה", "ג. היגיון הציונות", "ד. מדיניות רבתי לישראל", בניסיון להביא להיפוך במגמות הקיפאון והשקיעה המאיימות לדעתו על ישראל  אם מנהיגותה לא תשנה את דרכה. רק שניים מכרכים אלו הופיעו לבסוף; השניים האחרים לא הופיעו מעולם. דרור שינה אז את הערכתו שישראל מצויה במצב של שקיעה כתוצאה מהעלייה הגדולה מרוסיה וקבע שהיא במצב טוב עם הזדמנויות לפריצת דרך. אך נראה שמאז חזר להערכתו המקורית עם סיום העלייה והבעיות שבהן שרויה ישראל כיום.
 
ההוגה הציוני החשוב האחרון
חידוש הציונות
יש שרואים בו את ההוגה הציוני החשוב האחרון. בספרו חידוש הציונות (1997), הנחשב לספר ההגות הציוני החשוב ביותר בעשרות השנים האחרונות, קרא לחשיבה מחדש על האידיאולוגיה הציונית על מנת להתאימה לזמנים המשתנים. דרור כתב את הספר לסדרה שהוצאה לאור בידי הוצאת הספריה הציונית ששאפה לפרסם סדרת ספרים שלמה על הציונות במאה ה-21. אך בסדרה זאת התפרסם רק עוד ספר אחד  בנושא זה, הציונות שאחרי הציונות, של פרופסור אליעזר שביד. ההוצאה לא הצליחה למצוא כתבי יד  מתאימים נוספים בנושא. דרור הגיע למסקנה הלא משמחת שרוב הכותבים וההוגים מעדיפים לכתוב על עברה של הציונות ולא על עתידה.

מאז הוא מפרסם מאמרים שונים שבהם הוא קורא לבצע שינויים במבנה הממשלה בישראל כדי שתתפקד טוב יותר. היום הוא משמש נשיא מכונן של "המכון לתכנון מדיניות העם היהודי", גוף מקצועי בלתי-תלוי שהקימה הסוכנות היהודית כדי לעזור לעם היהודי להתמודד אסטרטגית עם בעיות יסוד ארוכות-טווח. המכון עוסק ומגיש תוכניות והמלצות ארוכות טווח לשם המשך קיומו ושגשוגו של העם היהודי בעתיד. פעמים לא מעטות הוצע לו לעבור למסלול פוליטי, אך הוא העדיף להתמסר למחקר מדעי ולייעוץ מקצועי. דרור הוא חבר בזן ההולך ונעשה נדיר יותר ויותר כיום. הוא ציוני אמיתי, ולדעתו העמקת אופייה היהודי הציוני של ישראל הוא ערך בסיסי הצריך לשמש מצפן לכל מנהיגות המבקשת לעצב את העתיד תוך כדי ראייה אסטרטגית ארוכת טווח.
 
מנהיג מסוג חדש לישראל

אלמנט מרכזי בראיה זאת הוא מציאה והכנה של מנהיגים מוכשרים וראויים לישראל זן שגם ממנו אנחנו נראים כסובלים ממחסור חמור בשנים האחרונות, כדי ליצור מנהיגות מסוג חדש: מנהיגות שלה הוא מייעץ בספרו החדש. נראה שלפני פרופסור יחזקאל דרור, איש לא חשב לכתוב בשפה העברית ספר שמוקדש כולו לעצות למנהיג כיצד עליו להתכונן לתפקידיו כדי לפעול בצורה הטובה ביותר.  

על מנת להמחיש את האפשרויות הצפויות למדינה הוא מביא שורה של חלופות המציגות אפשרויות שונות של מצב המדינה בשנת 2040. מהחלופה הטובה שבה ישראל בשנה זאת משמשת כמדינת גרעין של העם היהודי בנויה על יסודות התרבות יהודית ומנהיגה הוא אחד המנהיגים הראשיים של העם היהודי ומעין גבול תרבותי בלתי נראה מפריד בינה ובין מדינות אחרות. הזהות העצמית של מרבית האוכלוסייה בחלופה זאת היא קודם כל יהודית ורק לאחר מכן ציונית וישראלית. מדינה זאת נהנית מיצירתיות שיא ערכית ותרבותיות הבנויה הן על ערכי היהדות והן על ערכים אנושיים כללים, והיא נהנית מסממנים רבים של "חברת מופת"  המתבססת על ערכים יהודים ציוניים.

לעומת זאת דרור מביא את חלום הבלהות שלו לשנת 2040 שבו ישראל היא מדינה פוסט ציונית "נורמאלית" בסגנון הפוסט מודרני שבה מתרחקים ישראל והתפוצות זה מזה. מדינה בה לרוב הדור הצעיר אין שום עניין לא ביהדות ולא בציונות, הוא דוגל בערכים פוסט מודרניים מתירניים והדיבורים על ציונות רק מעוררים גיחוך בקרב מרבית הצעירים. המדינה הזאת נמצאת בסכסוך מתמיד עם שכנותיה ועם המיעוטים שבתוכה ואין בה מנהיגות רוחנית ערכית ותרבותית של ממש.
 
ישראל נמצאת כרגע במצב שממנו היא יכולה או לשגשג כמתואר במצב הראשון או לשקוע כמתואר במצב השני ואחת הדרכים העיקריות למנוע את השקיעה היא השגת מנהיגות מעולה העולה בטיבה על זאת הקיימת בארצות אחרות. זאת מאחר שבישראל על שפע בעיותיה הקיומיות מנהיגות כזאת היא הכרח אף יותר מכל מקום אחר. ספרו הוא שורה של עצות למנהיג המעולה הזה לישראל שעליו לראות את מנהיגותו יותר מכל כשליחות ולא כקריירה ושבמהלכה עליו לארוג עתיד יהודי ציוני למדינת ישראל על ידי החלטות בהווה שיש להן משום השפעה על התהליכים המעצבים את העתיד. עליו לשמש גם כמנהיג לעם היהודי כולו שגם לעתידו רואה דרור סכנת שקיעה אם לא יעמוד מנהיג חזק בפרץ. דרור מזהיר את המנהיג שהציבור בישראל נמצא בטראומה ובמבוכה גדולה  ולכן הוא כמהה למנהיג אמין הנותן משמעות למציאות ומצביע על כיוון עם תקווה לעתיד. בין ההמלצות הרבות שאותם נותן דרור על המנהיג החדש לדעת הרבה, לחשוב הרבה, להבין הרבה ועליו לקרוא הרבה בתחומים שונים ומגוונים (ולא רק באינטרנט אלא גם בספרים). בין ההמלצות החשובות של דרור המעבר ממשטר של ראש ממשלה למשטר נשיאותי שלדעתו רק הוא יכול לאפשר את ריכוז העוצמה הדמוקרטית ואת יציבותה החיוניים להכרעה ולביצוע החלטות בנושאי היסוד העומדים בפני ישראל.

דרור רואה בחומר גם את מצב המנהיגות בעולם. לדעתו הבעיות שאיתן מתמודד היום העולם הן כה חמורות וחסרות תקדים, עד שסוגי השלטון הקיימים שוב אינם מסוגלים להתמודד עימם כהלכה, שרק מנהיגות יעילה הרבה יותר מהקיימת היום ומסוג חדש לגמרי תוכל להתמודד איתן בהצלחה. את תפיסה זאת ביטא בספרו משנת 1994 THE CAPACITY TO GOVERN   שפורסם לראשונה כדו"ח למועדון רומא שבו הוא חבר.  דרור מתנגד בתוקף לתפיסה הליברלית המקובלת כיום שעל הממשל להתערב כמה שפחות בענייני המדינה ולתת לדברים ולשוק להתנהל מעצמם. לדעתו על המנהיג האמיתי להיות "מעצב עתיד" ולהשפיע על העתיד ככל האפשר בצורה מכוונת וזאת במטרה להגשים את מטרות הציונות מדינה יהודית משגשגת שתשמש כמרכז לעם יהודי משגשג בתפוצות.

פרופסור דרור אינו שוקט על שמריו. הוא מתכנן ספר באנגלית על מנהיגות יהודית מהפרספקטיבה של התפוצות ואחר כך ספר כללי באנגלית על המנהיגים הנדרשים עבור  המאה ה21. 

ראיון עם  פרופסור דרור

א.א.: פרופסור דרור מדוע הפסקת באמצע לאחר שני ספרים  בלבד (מתוך ארבעה מתוכננים) את סדרת "תזכיר לראש הממשלה" שבה נתת המלצות מפורטות כיצד יש לנהל אספקטים שונים של המדינה?

פרופסור דרור : הפסקתי את כתיבת  ספרי סדרת "תזכיר לראש הממשלה" מאחר שהיגעתי למסקנה שהם מחטיאים את יעדם, ובעצם אין שומע להמלצות שבהם.  הגעתי למסקנה שאם לא אשנה ואשפר את דרכי החשיבה של המנהיגים אין טעם לתת להם המלצות. הם לא יוכלו לעקוב אחרי ההמלצות אלא אם ילמדו כיצד יש לחשוב כמנהיג אמיתי. למשל הצורך לחשוב לעצם העניין ורק אחר כך להוסיף שיקולים פוליטיים.

אחת הבעיות שהעסיקו אותי תמיד ומעסיקה אותי גם בספרי  החדש, היא עד כמה לשמש כנביא זעם ומצד שני להביא תוצאות מעשיות אצל הפוליטיקאים. שהרי עצם השמעות נבואות הזעם עלולה להחטיא את המטרה אצל המאזינים שהמטרה היא בסופו של דבר להשפיע עליהם לפעול בהתאם לעצות ולהביא בסופו של דבר ליצירת המנהיגות מסוג חדש שלה אני מייחל .
 
לשם כך כתבתי את הספר הזה בגישה שונה על מנת שהמנהיג העתידי יקבל את הכלים הבסיסיים של החשיבה שהם חיוניים לו לביצוע תפקידו, כלים שלמרבית הצער הם חסרים מאוד היום בפוליטיקאים. אתה יכול להשוות את הספר הזה להנסיך של מקויאלי. אבל הוא שונה ממנו: מקויאלי רק מסביר איך להחזיק עוצמה. מקויאולי לא כתב על עיצוב העתיד שזה הנושא שמעסיק אותי באמת. עד כמה שאני יודע, אין בעברית ספר אחר כזה ואם היה הייתי שומע עליו. אבל לא ידוע לי על אחד כזה.  יש אמנם  ספר "משלי"  התנכי של עצות. הוא מיועד גם למנהיגים וגם לאנשים רגילים. וזה לא אותו הדבר. אבל שלא תחשוב שאנחנו כאלה יוצאי דופן גם בשפות אחרות יש רק מעט מאוד ספרים כאלה.

א.א. : למה זה?

פרופסור דרור : כותבים הרבה מאוד ספרים למנהלי עסקים אבל רק מעט לפוליטיקאים. כאשר ג´וליאני ראש עיריית ניו יורק כתב ספר על מנהיגות בהתבסס על נסיונו בהתמודדות עם הפיגוע של ה-11 בספטמבר, הספר יועד על ידי ההוצאה לאנשי עסקים ולא לפוליטיקאים שזקוקים לכך הרבה יותר. לדעתי זה משום שיש שוק גדול יותר לספרים לאנשי עסקים אבל גם משום שהכותבים והיועצים מתייאשים וחושבים שהפוליטיקאים במילא לא מושפעים. ויש לזה קשר גם למחשבה הדמוקרטית שלפיה הפוליטיקאים הם נבחרי העם וזה מספיק. הם לא צריכים כבר ללמוד מה זה להיות מנהיג. רק בצרפת מנסים להקדיש מחשבה אמיתית של חינוך פוליטיקאים לתפקידם וגם שם זה לא מספיק.

א.א.: האם אתה התייאשת כבר מהיכולת להשפיע על מקבלי ההחלטות? 

פרופסור דרור : אני לא מיואש להשפיע על מקבלי ההחלטות. באותה המידה אתה יכול להגיד שגם חבר הכנסת הממוצע לא משפיע במאומה.  יש לי נקודת השפעה מסוימות. עובדה, אני מנהל את המכון לחקר העם היהודי. אני גם יודע שלסדנאות הניהול שלי יש  ביקוש רב וזה אולי אומר משהו.

א.א.: המסקנות של המכון בדוחות שאתם מגישים הן די מייאשות: אתם מדברים על צמצום דמוגראפי משמעותי ונמשך של העם היהודי.

פרופסור דרור : זה לא מייאש. אמנם יש צמצום דמוגראפי אבל מי אומר שרק כמות עושה איכות.
 
 
פרופסור דרור הוא חובב מושבע של סדרת "מסע בין כוכבים" ורואה זאת כחלק מתפקידו לחקור גם סדרות בדיוניות שעוסקות בנושאי פוליטיקה ומנהל. 
 

פרופסור דרור : הבית הלבן זה סדרה שכדאי להסתכל בה ולעקוב אחריה כי היא עוזרת לנו להבין לפחות את הדרך  בה האמריקנים רואים את מבנה החיים הפוליטיים אצלם. כך גם הסדרה והבריטית "כן אדוני השר" שהם חומר חיוני למחקרי. כך גם "חדר מלחמה" הישראלית. תוכניות אלה הן בעיני חומר מקצועי, כיוון שדרכן אני בוחן כיצד התקשורת מתייחסת לקבלת החלטות בדרג הבכיר ביותר.

א.א.: אתה צופה גם בסדרת המתח "24" שבה מציגים תמיד פוליטיקאים מתמודדים עם מצבי משבר קיצוניים?

פרופסור דרור : דווקא ב"24" לא. אבל היומנים של הפוליטיקאים כמו קרוסמן נותנים משוב על איך באמת החיים הפוליטיים עובדים. והם מציגים מציאות שאי אפשר להציג אותה בספרי עיון כלומר גם המציאות בספרות יש בה אמת מסוג מסוים שיש להתייחס אליה. וכדאי לזכור שספרי "מדינות מטורפות" שנחשב בזמנו לז´אנר דמיוני לחלוטין ו"לא רציני", היום הוא אקטואלי לחלוטין.

א.א.: אתה יכול לתת שמות של מנהיגים מוכשרים  באמת היום בישראל?

פרופסור דרור (מתחמק באלגנטיות): כבעל תפקיד מנהל המכון המכון לתכנון מדיניות העם היהודי אינני יכול לענות על השאלה הזאת. אני כן יכול לאמר שהמצב שלנו לפני ששת הימים היה יותר פשוט. היום ההישגים של ששת הימים נותנים לנו יותר אופציות וחלופות ולכן המצב גם הרבה יותר מסובך וקשה לניהול. והתוצאה כמעט ואין בישראל מנהיגים שיהיו מוכנים למאה העשרים האחת. זה נכון גם לגבי העולם אבל זה לא מעודד אותי כי יש לנו יומרה לבנות מדינה יהודית ציונית ערכית במזרח התיכון, זאת משימה קשה פי עשר מונים.

א.א.: אתה יכול לתת שמות של מנהיגים מוכשרים באמת בעולם?

פרופסור דרור : גם בעולם אין מנהיגים מוכשרים באמת. אבל אני לא בטוח בכלל שגם מנהיגים גדולים של העבר, נניח  צ´רצ´יל , היו מתמודדים בצורה טובה יותר עם הבעיות המורכבות והמסובכות מאוד של היום מכפי שאנו עושים. היכולת המוסרית והקוגניטיבית של האדם לא עלתה בהשוואה ליכולות הטכנולוגיות שלנו היום והבעיות היום קשות יותר מבעבר. רק מנהיגים מסוג חדש ויעיל יותר יוכלו להתמודד עם בעיות אלו בצורה אפקטיבית.

המצב שלנו בישראל מבחינת איכות השלטון והשליטים אינו טוב והבעיות אצלנו חמורות יותר מבכל מקום אחר. מן הראוי שהטובים ביותר ילכו עכשיו לפוליטיקה ולמנהיגות וכדי להיות מנהיגים מהאיכות הדרושה. גם על הטובים ביותר להשקיע רבות בעיצוב עצמי כדי לעמוד במשימות הממתינות להם. לכן אני מעוניין שהספר הזה יגיע לידי כמה שיותר אנשים. ובינם מי יודע אולי יהיו המנהיגים הראויים של המאה ה-21 שילמדו משהו מהספר הזה. לקוות תמיד אפשר.
 

 


  

קישורים:


   
מפת העץ
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי 24/09/2005 10:21:19 
האם אתה המנהיג הבא של ישראל ? : מנהיגות על פי יחזקאל דרור אלי אשד 23/09/2005 10:00:52  אתה כאן
 לאשד: תמיד מחדש מאיר עניים ומרתק.הרבה ´שנה טובה´ לך רפי אשכנזי 23/09/2005 17:16:45  
 ההוגה הציוני החשוב האחרון? רמי נוי 23/09/2005 17:35:48 
 עם כל הספקות צריך גם לעסוק בעתיד דוד סיון 26/09/2005 20:17:21 
 בהחלט - אך את הגיגיו של יחזקאל דרור רמי נוי 27/09/2005 08:22:06 
 ההשקפה שלפיה אם ישראל תהיה קודם כל "יהודית" רמי נוי 23/09/2005 17:41:50 
 מרתק מחכים ומעורר...פולמוס! יורם המזרחי 24/09/2005 05:34:29  
 אלי אשד ב"סימן קריאה" ברשת א´ עורך 26/09/2005 05:35:57 
 הייתי מציע לאלי אשד רמי נוי 27/09/2005 08:23:35 
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי 17/09/2005 09:20:21 
דפי נחיתה   /   בניית אתריםבניית אתרים   /   הקמת פורוםהקמת פורום