פורטל אמא אדמה : מיסטיקה | רוחניות | רפואה משלימה | ניו אייג' - העידן החדש

פורום האדם השלם - פרחי באך, ארומותרפיה, טכניקת EMF וראיית העולם דרך חוכמת הקבלה

תאריך 21/09/2005 23:30:48
מאת אביחי.
נושא השליטה ברגשותינו - משהו קצר

השליטה ברגשות

 

לאחרונה משרד הבריאות חייב את יצרני ומשווקי הסיגריות בישראל להחליף את הכיתוב המורה על הזהרת המשרד בדבר הנזק שבעישון לכתב גדול באותיות מאירות עיניים, במקום הכתב הקטן והלא בולט שהיה מקודם, הנחת ההוראה הזאת באה כנראה בעקבות הסבירות שכאשר יראה המעשן את ההזהרה בצורה כל כך בולטת הוא יחדל מעישון, בכלל, גופים רבים נרתמו למלאכת הפרסום והחדרת המודעות בעניין בקרב הציבור , שבועון חרדי הגדיל לעשות כאשר ערך תחרות בין חברות הפרסום על הפרסומת שתעביר את המסר בצורה הטובה ביותר.

 

האם אנשים מעשנים שרואים יום יום את ההזהרות והפרסומים הללו מפסיקים בעקבות כך לעשן? אני מאמין שגם אם ישנם כאלה הם מועטים מאוד, בדרך כלל מי "שרואה" את אותם הזהרות, הם דווקא אלו שאינם מחזיקים סיגריה, המעשנים "לא רואים", - לא רואים? הם רואים טוב מאוד, הם גם מודעים לסכנות, אז למה בכל אופן אינם מפסיקים לעשן?

 

התשובה לכך נמצאת בתהליך בו עובר האדם עד שמגיע אל העשייה או החידלון, תהליך זה מוגדר ביהדות בשתי מילים המופיעים בפסוק אחד "וידעת היום והשבות אל לבבך..." הידיעה לבד איננה שווה לולי ההשבה אל הלב, אתה יכול לתת הרצאה שלמה במשך כמה שעות על  זה שצריך לנהוג בזהירות, ומיד אחר כך יעצור אותך שוטר על מהירות, הוא לא יקבל את טענתך שמיהרת לעוד הרצאה... ההכרה השכלית אינה מחייבת לולי ההכרה הרגשית, חינוך שכלי ללא שילוב רגשי אינו נושא פרי.

 

כשם שהידיעה כוללת השגות חיוביים כך היא מכילה נתח כבד של השגות שליליים, ההבדל ביניהם הוא שבעוד שעל מנת לחיות על פי אותם השגות חיוביות אנו נדרשים לעבוד בהשבתם אל הלב, ההשגות השליליים ברובם זולגות הם מטבעם הישר מן המוח אל הלב, ובכך מעשינו מושפעים מאותם רגשות ומשבשים את דרך העבודה על השבת הרגשות החיוביים הנשארים בסופו של דבר בגדר ידיעה בלי השבה.

 

המתכון לאיזון נכון בנפשנו הוא על פי  הנאמר "סור מרע ועשה טוב", אם אנו רוצים לממש הרגשות חיוביים ולהשיבם מהידיעה השכלית אל ההכרה הרגשית, אנו אמורים לנקוט בתחילה בצעד ה"סור מרע", בו אנו יורדים אל עמקי רגשותינו ומרוקנים משם את אותם רגשות שליליים ככעס, שנאה, קנאה, וכדו´ המכרסמים בנו מידי יום, וממלאים תחתיהם רגשות אחרים חיוביים יותר המחזקים ובונים אותנו.

 

השליטה ברגשותינו היא הכרחית לאיכות חיינו, וביהדות היא שאלה קיומית של נשמת האדם בעולם הזה ובעולם הבא, הדרישה במצוות התורה והבסיס שעליו הם נשענות דהיינו: האמונה בבורא, נמצאים בתהליך זה של הפנמת הידיעה והשבתה אל הלב, הרגשה חיובית תמצא את מקומה בליבנו אחר שנפנה משם את מקבילתה השלילית, העבודה נעשית בשני מישורים "סור מרע – ועשה טוב" על מנת שנגיע אל ה"עשה טוב" אנו צריכים להנהיג בנו את ה"סור מרע" זאת ע"י שנדע "לשלוט ברגשותינו".

 

לפני כשנה בערך הייתי עד לתרחיש שביטה בעיני את הצורך ההכרחי והיכולת לשליטה על הרגשות, זה היה כמה דקות לפני תחילתה של חתונת חברי, מחוץ לאולם התווכחו שני אנשים על עניין לא כל כך ברור לי, אך וויכוח זה התעצם לממדי כעס כמעט בלתי ניתן לשליטה מצד שני הניצים, התגרה הופסקה רק אחר התערבותם האקטיבית של האורחים ששהו באותו מקום, אני נכנסתי לאולם ולאחר רגע שמעתי את הזמר שהוזמן לשמח את ידידי החתן וכלתו מקדם את מיודעינו בשירה שמחה ועליזה, לרגע סובבתי את ראשי לראות מי הוא אותו זמר בעל הקול הערב, ומה מאוד נדהמתי לראות כי אותו אחד שרק לפני פחות מדקה, כמעט ונגרר לתגרת ידיים עם חבירו לעבודה, נמצא כעת בתפקיד זמר הערב וכשלצידו הגיטריסט יריבו מלפני שלושים שניות.

 

איך הוא יכול לעשות זאת? תמהתי. כיצד בתוך כמה שניות יכול אדם לעבור ממצב של מריבה וכעסים, למצב אחר בו הוא מוביל חגיגת שמחה גדולה כל כך? אין זאת כי אם ההכרח המקצועי והצורך הקיומי שלו, הם אשר הציבו לפניו את המטרה מחוייבת המציאות "לשלוט ברגשותיו" וכשאדם רוצה לכופף רגש אחד שבו לטובת רגש אחר הוא יכול.

 

יכולת השליטה ברגשות היא מסוג הדברים שאנשים מרשים לעצמם לחשוב שהיא אינה ברת ביצוע אלא אם כן אתה נמצא במצב של סיכון והכרח, כך למשל רופא מנתח שהגיע לבית החולים כעוס וקצר רוח, לא יוכל להישאר במצב זה כשעוד כמה דקות הוא צריך לנתח את ליבו של החולה, בדקות אלו מוריד הרופא את מתג הכעס ומשליט בקרבו את תחושת הרוגע הנובעת מכוח האחריות הכבדה שלקח על שכמו, אין זה אומר שאותו רופא בלילה בביתו יעבור במהירות כזו מרגש אחד למשנהו, וכשתאל אותו לאחר התפרצות זעם, מדוע אינך נרגע? הוא יענה בתמיהה "איך אני יכול להרגע כל כך מהר מעצבים כאלו??" - האם הוא יכול? האמת שכן, את זה הוא הוכיח בבוקר...

 

איננו שונים מרופא או שחקן בשעת מבחן, גם לנו ישנם יכולות שליטה ברגשותינו, מציאות חיינו הרבה יותר מחייבת שליטה רגשית ממציאות המציג בזמן ההצגה, נתינת דרור לרגשות שליליים לפעול בתוכינו היא נפילה לזרועות הכעס והיאוש, ובסיס  לחוסר אונים ותסכול, היא מקור לעצב וחרדה – אשמה ופחד, ויסוד הפיכתינו ממלאי חיות ליבשים וחסרי תועלת.

 

 

 

 

   
מפת העץ
"אהבה רוחנית" ומעגל ההגנה יהודה בכר 23/09/2005 17:57:47 
השליטה ברגשותינו - משהו קצר אביחי. 21/09/2005 23:30:48  אתה כאן
 לאביחי שבת שלום יהודה בכר 23/09/2005 17:55:03 
  שבוע טוב ומתוק אביחי. 24/09/2005 20:53:52  
 הכרת הרע כוח האמונה 23/09/2005 19:09:43 
 מקבל את הדברים ואתייחס אליהם ברצינות - תודה אביחי. 24/09/2005 20:06:49  
 אשמח אם תביא את הדברים כוח האמונה 25/09/2005 10:44:48 
שולחים אהבה רוחנית למסעה האחרון של "ליז אלימלך" לינה ויהודה בכר 21/09/2005 15:08:06 
דפי נחיתה   /   בניית אתריםבניית אתרים   /   הקמת פורוםהקמת פורום