רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 09/09/2005 18:20:46
מאת אלי אשד
נושא איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא

 
איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא
אלי אשד
 

 
 
בימים אלה מלאו 40 שנה לפטירתו של האנגלי המפורסם מכולם, וינסטון צ´רצ´יל, ולאחרונה הוציאה עם עובד ביוגרפיה מקיפה (בתרגום לעברית) שכתב ג´פרי בסט על חייו, ששמה המדבר בעד עצמו הוא, צ´רצִ´יל: שיעור בגדולה.
 
ביוגרפיה זאת  הופיעה במקור בשנת 2001 ובאותה השנה פורסמה ביוגרפיה ענקית אחרת על האיש הגדול מאת רוי ג´נקינס. מאז פורסם ספר נוסף על אישיותו של צ´רצ´יל מאת ההיסטוריון ג´ון לוקאץ´  ששמו גם הוא מדבר בעד עצמו הוא, צ´רצי´ל איש חזון מדינאי היסטוריון  שפורסם כבר בעברית  בשנת 2003 ומתייחס לשתי הביוגרפיות הנ"ל.

וינסטון צ´רצ´יל אמנם  נפטר ב-1965 לפני כמעט חמישים שנה אולם דומה שהעניין בו ובפועלו רק גבר לאורך השנים. צ´רצ´יל זכה להערצה יותר מכל מנהיג בריטי אחר. על חייו התפרסמו עד כה יותר מ-1000 ספרים (!) על פי סטטיסטיקה אחת. נראה שזה מספר מצומצם בהרבה מאלה שנכתבו על אויבו היטלר  וכנראה גם פחות מעל בעל בריתו של צ´רצ´יל, סטלין. אבל בוודאי מספר גדול יותר מכל אישיות בריטית  אחרת במאה העשרים ואולי גם במאה ה-19.

בין השאר, עוד בחייו נכתב סיפור קומיקס על חייו, מאויר על ידי האמן המעולה פרנק בלאמי שהוגש בידי המגזין שבו פורסם לראשונהEAGLE  לצרצ´יל כרוך בכריכה מיוחדת (סיפור קומיקס ביוגראפי הוא כבוד שהבריטים החים היחידים האחרים שזכו לו היו המנצח בקרב אל עלמין, הגנרל מונטוגמרי וכובש האברסט אדמונד הילארי). על חייו נכתבו סיפורים ביוגרפיים לילדים (שאחד מהם תורגם גם לעברית), הופקו סדרות טלוויזיה דרמטיות. הופקו גם שתי מיני סדרות  מיוחדות על תולדות משפחתו, אחת מהן על חיי הוריו והשניה על חיי אבות משפחתו מהמאה ה-17, הדוכס מרלבורו ואישתו שזכתה לשם "הצ´רצ´ילים הראשונים". כל זה כדי להראות לצופים מה היו שורשיו של האיש הגדול.

לפני צ´רצ´יל האנשים היחידים שזכו באנגליה לכבוד היחיד במינו של הלוויה ממלכתית שלה זכה הוא היו גיבורי המלחמה עם נפוליאון, נלסון, וולינגטון וראש הממשלה הויקטוריאני המפורסם גלדסטון. לשם השוואה דישראלי, בן זמנו של גלדסטון, הנחשב כיום (כמו גם בזמנו) לשווה ערך באישיותו ובהישגיו  לגלדסטון, וראש הממשלה במלחמת העולם הראשונה לויד ג´ורג´ לא זכו לכך. ההלוויה היחידה בבריטניה  שזכתה לתשומת  מקבילה אחריו הייתה זאת של הנסיכה דיאנה (שעל פי משאלים שונים רשימת עשרת האנשים החשובים בהיסטוריה הבריטית, יש היום בריטים רבים שרואים בה כמעט שווה בחשיבותה ההיסטורית לוינסטון...). בזיכרון ההיסטורי של רוב הבריטים כפי שהוא מתבטא במשאלים שונים הוא נחשב כגדול הבריטים של המאה העשרים ואולי אף בכל הזמנים.

אבל בהערצה כנה זאת חלה הפוגה בשנות השמונים כאשר נראה היה שהמערב והמזרח הולכים לקראת גלסנוסט והשלמה אז החלו להופיע הערכות חדשות לגבי פועלו של צ´רצ´יל שראו בו יותר מכל את איש "המלחמה הקרה". הופיעו היסטוריונים רביזיוניסטיים שתקפו אותו ואת מפעלו בארסיות וטענו שהוא הרס את האימפריה הבריטית בשגיאותיו וכי היה צריך לשתף פעולה עם הנאצים.

היסטוריון אחד כזה בשם ג´ון צ´רמלי חיבר ב-1993 ספר בשם, צ´רצ´יל : קץ התהילה שהוקדש לשחיטת "הפרה הקדושה" הגדולה מכולם צ´רצ´יל. צ´רמלי טען שנכון שלצ´רצ´יל היו כשרונות מסוימים כאן ושם  אבל מגרעותיו הביאו לא רק לקץ האימפריה הבריטית אלא גם לקץ כוחה הצבאי של בריטניה, ולמצב הדעיכה בו היא שרויה כיום, וכי הוא שגה "בגדול" כשיצא להילחם בגרמניה של היטלר במקום לכרות עימה ברית, ובכך ש"התרפס לפני האמריקנים והפך את בריטניה לשפחה נרצעת שלהם". ספרו של צ´רמלי זכה שלא במפתיע לקבלת פנים חמה בקרב מליצי יושר שונים של הרייך השלישי בגרמניה ואוסטריה. בכלל, לא במפתיע הוא ידוע כמעריץ של ההיסטוריון הפרו נאצי, מעריצו של היטלר, דיויד אירוינג ודומה שיש דמיון רב בהשקפותיהם.


אבל דומה שכעת נעה המטוטלת לצד השני. כפי שמראה ספרו המקיף של בסט שאי אפשר שלא לשים לב להערצה העצומה שיש בו לצ´רצ´יל. ספר זה הוא רק חלק מגל חדש של ספרים על צ´רצי´יל ופועלו שהופיעו וממשיכים להופיע ללא הפוגה בראשית המאה העשרים ואחת. נשאלת השאלה מדוע דווקא עכשיו? מה גרם להתעוררות העניין המחודש הזה בצ´רצ´יל לאחר שנים של דעיכה?

יתכן שהסיבה היא שתקופה זאת של "מלחמת ציביליזציות" שיש המגדירים אותה כ"מלחמת העולם הרביעית", מזכירה לרבים את ימי מלחמת העולם השניה. רבים מרגישים ששוב יש צורך באנשים כמו צ´רצ´יל כדי שידעו לנווט בין המים הסוערים כמו בימי הבליץ שמזכירים לרבים את ההתקפה על מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר ואת מתקפות הטרור ההמוני השונות המאיימות ללא הרף.

כתוצאה מופיעים שוב מספר גדול של ספרים חדשים שעוסקים בכל אספקט באישיותו ובחייו של צ´רצ´יל. נראה ש"זמנו הגיע שוב" וכתוצאה הוא שוב מדבר אל האנשים ומעורר מחדש את עניינם של החוקרים. מכיוון שרבים חשים שאנחנו שוב בזמן של מלחמה.

אין ספק שוינסטון צ´רצ´יל היה האדם הנכון להנהיג את בריטניה בשעתה הקשה בתקופת מלחמת העולם השניה. אך ברור גם שהכישורים שאפשרו לצ´רצ´יל להנהיג את בריטניה בזמן מלחמה, לא היו כאלה שאיתם אפשר היה לנווט אותה בזמן של שלום. עובדה היא שסמוך לסוף המלחמה כשברור היה שהיא הוכרעה הבריטים העדיפו לסלק אותו בבחירות ולבחור איש אחר שנחשב כמתאים יותר לטפל בשיקום הארץ. צ´רצ´יל נבחר שוב לראש ממשלה ב-1951 אולם זאת אינה נחשבת לשעתו הטובה. כהונתו השנייה הייתה צל חיוור בלבד של מנהיגותו בתקופת המלחמה. הוא התמקד בעיקר בבעיות בינלאומיות ובעיות פנים לא עינינו אותו כלל. אולם בתקופה זאת אלה היו הבעיות שהטרידו את מרבית הבריטים.

גם בתקופות שלפני מלחמת העולם שבהם עסק צ´רצ´יל בתפקידים פוליטיים שונים, כמו בתפקיד שר האוצר  צ´רצ´יל לא התבלט באף אחד מהם לטובה. בתפקידים אלה נודע בעיקר בכשרונו ליצור לעצמו אויבים. אין שום ספק שאילולא מלחמת העולם השניה, צ´רצ´יל היה במקרה הטוב ביותר נזכר רק בהערת שוליים בספרים על תולדות הפוליטיקה הבריטית בראשית המאה העשרים, ולספרי ההיסטוריה הכללית הוא לא היה נכנס. ואילו היו מתייחסים אליו על סמך תפקודו כפוליטיקאי בשנות העשרים או על סמך כהונתו השניה כראש ממשלה בשנות החמישים, הוא היה נחשב (ואין מילה אחרת לתאר זאת) ל"כישלון גמור". כלומר הצלחתו של צ´רצ´יל ומקומו בספרי ההיסטוריה, היא תוצר של נסיבות מיוחדות במינן של מלחמת העולם השניה שאליהם אישיותו המיוחדת התאימה, ושבהן ערכיו שנראו עד אז ומאז כמיושנים ו"בניגוד לזמנים " יכלו לפרוח. יש שמגדירים את צ´רצ´יל כ"איש המאה ה-19" על פי ערכיו שרק במקרה חי במאה העשרים.

אין ספק שאילולא  היטלר צ´רצ´יל היה דמות מעניינת אבל חסרת משמעות בתולדות בריטניה. וודאי שאיש לא היה בוחר בו כנושא של ביוגרפיה מונומנטלית כמו זאת של בסט. בסט מציין שמה שייחד את צ´רצ´יל משאר הפוליטיקאים של זמנו, כמו צ´מברליין, היה יכולתו לשוות לנאומיו נימה של אופטימיות הרואית, דבר שאיש מהם לא היה מסוגל לעשות, וגם יכולתו למשוך שימת לב בארה"ב. בסט נותן ביוגרפיה קריאה מאוד של חייו ואישיותו של צ´רצ´יל. אך מה שבולט מאוד מבין השיטין זאת ההערצה העצומה שלו, ביחד עם הגעגועים לערכיו של צ´רצ´יל. הערצה שבמקבילה לה אנחנו נתקלים כיום בגעגועים בישראל ליצחק רבין.

הערצה מקבילה ניתן למצוא גם אצל רוי ג´נקינס שהגיע בסוף ספרו המונומנטאלי למסקנה שצ´רצ´יל "היה האדם הגדול ביותר  שישב אי פעם ברחוב דאונינג סטריט" וגם אצל לוקאץ´. כך שבסט בהחלט אינו יחיד. בסט מביע את תמיהתו על דורו של צ´רצ´יל שהצליח להסתיר במשך שנים כה רבות את הסוד של מכונת הצופן אולטרה שחשפה את סודות הגרמנים ועשו זאת עד שנות השבעים.
 
"מי היה מאמין שסוד אדיר כל כך שהיו לו שותפים רבים כל כך היה נשמר בימינו, בעידן של ההדלפות ומכירת סודות, כולל הפרת אמונים והבטחות שתיקה? יש צורך בדמיון רב כדי להבין את תפיסת הנאמנות, החובה, הפטריוטיות והכבוד שרחשו בעליל בין אנשי צ´רצ´יל"
 הוא כותב.

מעין השוואה לדמותו ההירואית של וינסטון אפשר למצוא עם נציג דור הבנים בנו של צ´רצ´יל רנדולף, "עיתונאי מצליח ,פיקח בעל רוח לחימה ומעורר מחלוקת , ופוליטיקאי כושל. רחוק ממרחק רב מן האידיאל של יורשו של אביו". רנדולף מעולם לא הגיע לדרגתו של אביו בעיני הביוגרף. הוא החל את הביוגרפיה של אביו אך נפטר בסוף שנות השישים והמשימה הושלמה בידי ההיסטוריון מרטין גילברט. עם זאת, לפני שנפטר הספיק רנדולף צ´רציל לחבר ספר אחד שזיכה אותו בפרסום רב בישראל. הוא כתב בשיתוף פעולה עם בנו וינסטון את אחד הספרים הראשוניים שנכתבו בחו"ל על מלחמת ששת הימים, ספר שהוא מלא בהערצה לישראל (ובמובן תורגם מיידית לעברית בידי אריה חשביה).

"כאשר הלך צ´רצ´יל לעולמו ,נעשתה בריטניה במהירות לארץ שבה אדם כמותו לא היה מוצא עוד לעולם מקום לפרוח ,עם תרבות עממית העוינת יותר ויותר את ערכיו, וממילא לא הייתה מבחינה בהישגיו ולא הייתה מעריכה אותם כראוי"
כותב בסט.

ניתן לסכם שספרו של בסט מבטא מעין כמיהה לתקופתו של צ´רצ´יל ולערכיו, כמיהה שמזכירה את זאת שאנו שומעים כיום בארץ לגבי יצחק רבין ותקופתו. ג´פרי בסט כמו מקביליו ג´נקינס ולוקאץ´ הגיע למסקנה שצ´רצ´יל היה האיש הגדול בתולדות בריטניה במאה העשרים. דומה שיש כך גם שיפוט ברור על המנהיגים והאומה הבריטית שבאו אחריו. אם לשפוט על פי ספר זה ומקביליו, יש כיום בבריטניה תחושות דומות לגבי מצבה של בריטניה שאחרי צ´רציל לאלה שקיימות בישראל שאחרי רצח רבין.

נספח : ספרי צ´רצ´יל שתורגמו לעברית
 1. וינסטון צ´רצ´יל מנהיג במערכה, 1941. פרקי זכרונות, מסות, מאמרים ונאומים ובהם עיקרי דבריו על  הציונות וארץ ישראל. ערך ותרגם אריה לרנר. הוצאת "דבר".
 2. גדולי הדור, 1941. תירגמו ישורון קשת ואשר ביילין, הוצאת מסדה בסיוע מוסד ביאליק.
 3. על היטלר ומוסוליני, 1941, הוצאת אישים ומאורעות.(חוברת של 61 עמודים).
 4. עד חרמה: נאומי מלחמה, 1945, נאספו בידי צ´רלס איד. תירגמו יוסף לוז (יונתן רטוש) וחיים גד,  הוצאת מחברות לספרות.
 5. שחרית חיי, 1945, תרגם פסח גינזבורג, הוצאת אמנות (זכרונות צ´רצ´יל על ילדותו וצעירותו).
 6. מלחמת העולם השניה, בשישה כרכים: כרך 1. חשרת הסופה, כרך 2. שעתם הנאה, כרך 3. הברית הגדולה,. כרך 4. ציר הגורל, כרך 5. הטבעת מתהדקת, כרך 6. ניצחון וטרגדיה 1955 – 1957. תירגם אהרון אמיר, הוצאת עם הספר (יצא בעברית גם כקלטת שמע ב-1967).
 7. היסטוריה של העמים דוברי האנגלית, בארבעה כרכים: כרך 1. הולדת בריטניה, כרך 2. העולם החדש, כרך 3. תור המהפכה, כרך 4. הדמוקרטיות הגדולות, 1958 – 1959. תרגם אהרון אמיר, הוצאת עם הספר.
 8. הסתערות פרשים באומדורמן,תורגם בשנת 1984 על ידי עמיהוד ארבל, משרד הביטחון ההוצאה לאור.

נספח: ספרים ומחקרים  על צ´רצ´יל בעברית 
 1. יעקב יערי פולסקין, וינסטון צ´רצ´יל, הוצאת אישים ומאורעות, 1941.
 2. ארנסט ברקר, וינסטון צ´רצ´יל, 1944 (ספר של 64 עמודים ללא שם מו"ל).
 3. רוברט לואיס טיילור, וינסטון צ´רצ´יל, 1954 תירגם שמואל שניצר, הוצאת כתבים.
 4. אלידה סימס מאלקוס, הסיפור על וינסטון צ´רצ´יל, 1966, תירגם יעקב עדיני (אורלנד), הוצאת יזרעאל. איורים הרמן וסטאל, ספר מאוייר לבני הנוער בסדרת "גדולי עולם".
 5. קוונטין רינדולס, וינסטון צ´רצ´יל, 1968, תירגמה מצרפתית סיגלית פריאל, הוצאת א. לוין אפשטיין. 
 6. גבריאל כהן, צ´רצ´יל ושאלת ארץ ישראל בתחילת  מלחמת העולם השניה, הוצאת יד יצחק בן צבי, 1976.  
 7. טוביה בן משה, צ´רצ´יל איסטרטגיה והיסטוריה, דיסרטציה.אוניברסיטת ירושלים, 1987.
 8. אורי רוסט, צ´רצ´יל ותנועות לאומיות 1919-1922: השפעת השקפות תרבותיות וגיזעיות על המדיניות האימפריאלית של וינסטון, דיסרטציה, אוניברסיטת ירושלים, 1991.
 9. ג´ון לוקץ, הדו קרב: 80 ימי התמודדות בין צ´רצ´יל והיטלר, תרגם עמנואל לוטם. משרד הביטחון- ההוצאה לאור, 1994.
 10. ג´ון לוקאץ´, צ´רציל איש חזון מדינאי היסטוריון, תירגם אריה חשביה, הוצאת שוקן 2003.
 11. ג´פרי בסט, צ´רצ´יל : שיעור בגדולה... תירגמה כרמית גיא. הוצאת עם עובד. 2004

(בנו של וינסטון, רנדולף ספנסר צ´רצ´יל ונכדו וינסטון חיברו ביחד ספר בשם מלחמת ששת הימים  שתורגם ב-1967 בידי אריה חשביה בהוצאת מסדה). 


  

קישורים:
 


   
מפת העץ
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי 10/09/2005 11:21:41 
איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא אלי אשד 09/09/2005 18:20:46  אתה כאן
 הביוגרפיה שלא הושלמה רמי נוי 10/09/2005 02:24:23 
 הנה אתר מכון-צ´צרציל בארה"ב.ביוגרפיה כמענק לספריות וחוקרים יורם המזרחי 10/09/2005 02:30:52 
 איפה הלינק לביוגרפיה? גם חסר L רמי נוי 10/09/2005 08:11:50 
 ליורם : צריך להוסיף l {אל} לשם האתר שסימנת כדי שיעלה רפי אשכנזי 10/09/2005 17:15:47  
 אלי.איך אתה עושה את זה?! שוב קלעת למטרה המסומנת על לבי יורם המזרחי 10/09/2005 02:26:20 
 לאשד, תודה על המאמר המרשים והמחכים! רפי אשכנזי 10/09/2005 09:01:14  
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי 03/09/2005 10:11:06 
דפי נחיתה   /   בניית אתריםבניית אתרים   /   הקמת פורוםהקמת פורום