רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 05/08/2005 11:14:07
מאת אלי אשד
נושא חנן עזרן בעקבות המזימה הסובייטית

 
חנן עזרן בעקבות המזימה הסובייטית 
אלי אשד
 

 
העיתונאי חנן עזרן יוצא בעקבות פרשיה מסתורית של הפלת מטוס אל על ישראלי בשמי בולגריה  השבוע לפני 50 שנה. 58 אנשי צוות ונוסעים נהרגו. הפרשה תוארה כתאונה והושתקה. אך בספר חדש על הפרשה חשף עזרן  הוכחות כי הייתה מזימת רצח סובייטית שטנית כנגד איש "מוסד" ישראלי ששהה במטוס. מזימת רצח שהפכה לטבח המוני של מָמש.
 


חנן עזרן מוכר בזכות התוכנית שלו בענייני תקשורת "גילוי נאות" המשודרת בערוץ הראשון  ועוסקת בביקורת התקשורת הישראלית. לפני כן התפרסם הודות לתכנית התחקירים שלו "חשיפה", בה גילם בשלמות את תפקיד העיתונאי החוקר שחושף פרשיות שונות המהוות איום על שלום הציבור. ובכלל עזרן התפרסם במהלך שנותיו המרובות בטלוויזיה כאחד הכתבים החוקרים הבולטים.

מזה שנים רבות חנן עזרן הוא לטוב ולרע שם דבר לתחקירן חדשות טלוויזיוני. וכיום הוא האיש האחראי על "גילוי נאות" התוכנית הבודקת את עולם התקשורת הישראלי על הסתעפויותיו השונות. תוכנית שמבקרים מרבים ללגלג עליה אך הכל מקפידים לצפות בה על מנת לראות את מי העלה עזרן בחכתו הפעם.

לאחרונה פירסם עזרן ספר חדש בשם תעלומה בנתיב ההתרסקות. ספר זה עוסק בפרשיות ביטחוניות שהשתיקה יפה להן הקשורות לשירותים החשאיים, נושא אפל שמקסים ככל הנראה את עזרן והוא עסק בו לא מעט במהלך הקריירה שלו.


בספר זה  הוא עוסק בתחקיר מסוג שונה מאלו המקובלים עליו, (אך מזכיר את התחקיר  המפורסם שביצע על חייו של מנחם  בגין), תחקיר של תעלומה היסטורית בת 50 שנה בדיוק ועושה זאת בצורה שונה לחלוטין ממה שעושה ההיסטוריון, הוא פועל כמו עיתונאי חוקר. הפרשיה היא אחת המסתוריות ביותר בתולדות המדינה.

ב-27 ביולי 1955 הופל מטוס אל על בבולגריה. החקירה הראתה שהמטוס האזרחי לא סתם נפל הוא הופל ובידי כוחות הביטחון הבולגריים. לחוקרים התברר שהיה כאן למעשה רצח מכוון של 58 אזרחים חפים מפשע בידי הצבא הבולגרי. התברר שהמטוס הופל על ידי שני צמדי מיג 15 של חיל האוויר הבולגרי. בחקירה התברר שטייסי הקרב הבולגריים הורו למטוס האזרחי  של "אל על" להמשיך לטוס אל בסיס אויר צבאי מערבית לסופיה ושעה שהמטוס נענה לפקודותיהם החלו לפתע יורים עליו. המטוס התפוצץ באוויר ושרידיו התרסקו על אדמת בולגריה. במטוס היו חמישים ואחת נוסעים ושבעה אנשי צוות. לא היו ניצולים. אבל זאת רק הייתה התחלה.


במשך תקופה של 58 שעות לפני שהיגיעה למקום ועדת בדיקה עבדו אלפי חיילים ואיכרים בולגריים על גוף המטוס וסילקו מהמקום את כל הגופות או חלקים מגוף המטוס ואת החפצים האישיים של המתים. הבולגרים עשו הכל כדי לסלק כל עקבות והוכחות מרשיעות לפשע חסר התקדים שביצעו. בדיעבד מהאזנה להקלטות השידורים בין המטוס ביש המזל והמיגים התברר שמתוך ארבעה הטייסים שהטיסו את המיגים הקטלניים שניים היו  רוסים.

המקרה הוסבר לבסוף כפרשה של "טעות בזיהוי". המטוס של "אל על" דמה מאוד בצורתו החיצונית למטוס ריגול אמריקני "קונסטליישן" שנהג לבצע משימות ביון מעל לשטחי בולגריה. מטוסי ה"קונסטליישן" של "אל על", היו צבועים כחול כהה ברובם וגם  הזנב שלהם היה עשוי שלושה כנפונים.גם הסמלים של צבא ארה"ב ושל "אל על" באותם ימים היו כמעט זהים. במרכזם כוכב מחומש ענק. כך היה הדמיון הצורני, החיצוני, עילה לזהות את מטוס "אל על, כמטוס לוחמה אלקטרונית אמריקני. הרוסים החליטו להשמידו בפעם הבאה שיופיע אך המטוס שהשמידו היה מטוס "אל על" בטעות זיהוי טראגית.

ישראל טענה רשמית, שאין שום הצדקה להפיל מטוס נוסעים אזרחי גם אם טעה בניווט בגלל בעיות של מזג האוויר. אולם על מנת שלא להסתכסך עם בולגריה ועם ברית המועצות היא העדיפה לעבור על העניין ועל הרצח של אזרחיה כמעט בשתיקה. כל זה היה ידוע עוד בשנות החמישים גם מתחקיר שעשה העיתונאי תיאודור לויטה שכתב על הפרשה בספר זכרונותיו מחפש צרות. הוא זה שחשף שבין משמידי המטוס היו טייסים רוסיים.


אולם עזרן המשיך הלאה והראה שהיה בפרשה הרבה יותר ממה שנחשף גם בידי לויטה. מהתחקיר של עזרן עולה כי ה"מיגים" הבולגרים המתינו ל´קוני´ (כך כינו את מטוס ה´קונסטליישן´) באוויר, הכינו לו מלכודת ואז הפילו אותו בשלושה מטחי אש. עזרן קובע שטייסי המיגים  לא יכלו שלא להבחין בסמל המטוס. הם זיהו את המטוס כמטוס אזרחי.למרות הכל הייתה הפקודה בקשר –"אש".

ה"מוסד"  הבריח במבצע חשאי, מלב המדינה הקומוניסטית יהודי שהיה עד ראיה להפלת המטוס. אולם ממשלת ישראל נקטה פרופיל נמוך בפרשה, במתכוון, מחשש שלא להרגיז את הרוסים, כדי שלא לסבך את האמריקאים, כדי שלא לחשוף הפעילות הבלתי לגלית של "אל על", בהטסת עולים חדשים לישראל באותן שנים וכדי שלא   ´לסבך´  את "אל על´ בתביעות פיצויים. ישראל  תבעה אומנם פיצויים מממשלת בולגריה בבית הדין הבינלאומי בהאג, שבהולנד, אך נזהרה שלא לנפץ את מערכת היחסים עם בולגריה ואף הצביעה בעד צרופה של בולגריה  לאומות המאוחדות זמן לא ארוך לאחר התקרית. משרד החוץ, אז, פעל במהירות כדי שלא לגרור את הפרשה לתקרית בינלאומית שתשבש את הפעילות החשאית של "המוסד" והמבצעים הסודיים של "אל על", שהטיסה אז בחשאי עולים חדשים לישראל כחברת התעופה הלאומית. ישראל פנתה לבית הדין הבינלאומי בהאג.המשפט נמשך מספר שנים. לבסוף כל משפחה של קורבן האסון קיבלה 3000 דולר.

בני המשפחה של קורבנות האסון חשו ´מרומים´. הם התקשו להשלים עם המידע המעורפל  בפרשה שנמסר להם ולמרות שהיו בטוחים כי מסתירים מהם את האמת. הם לא יכלו לעשות דבר. קולם גווע במשך השנים. הפרה הושתקה. "אל על" חידשה את הקשר האווירי לבולגריה. בין המסמכים המיוחדים שעזרן מציג בספר יש מסמך ´סודי´ שהעביר היועץ המשפטי של משרד החוץ אל שר החוץ. המסמך נושא התייחסות זעירה בשוליו בכתב יד המביא את תמצית המצב המביך שישראל נקלעה אליו בעקבות האסון.
 
.... לאחר שההתרגשות הראשונה חלפה וכדי שלא ינוצל אסון המטוס על ידי גורמים כמו האמריקנים במלחמה הקרה מציע היועץ המשפטי רוזן – גישה מתונה לרבות התביעות במסגרת משא ומתן דיפלומטי - משפטי בעל נשימה ארוכה...


לדעת עזרן פרוש הגישה הזאת הוא אחד בלבד: להיזהר, לשמור על פרופיל נמוך, לא לעשות בעיות לאף אחד. לא להסתכסך עם האמריקנים והרוסים, לשמור על יחסים טובים עם הבולגרים.והכל על גב המשפחות קורבנות האסון. המחיר המדיני נגבה ללא היסוס. המדינה שהחזיקה בידיהם של בני המשפחות דחפה אותן לפיתרון ללא פיצוי נאות.

אבל למה באמת הופל המטוס  בידי הבולגרים אם ידעו שהוא מטוס אזרחי?


עזרן מעלה את החשד כי על המטוס היה איש "מוסד" וכי הרוסים השתמשו אז בהפלת מטוסים כשיטת חיסול, ומביא שמות של אנשים קודמים שייתכן שהומתו בצורה כזאת. לדעת עזרן המניע להפלת המטוס בבולגריה היה נקמה של הרוסים בנוסע ספציפי שהיה על המטוס, איש "המוסד" הישראלי בשם הרן-בן דוד שעלה בחשאי למטוס בווינה בדרכו לישראל לאחר שתא הקשר שלו באירופה נחשף. לדעת עזרן הרוסים יצאו  בעקבותיו של סוכן המוסד והפילו את המטוס כדי לחסלו וזאת בשיטה שבה נהגו גם במקרים אחרים באותה התקופה: השמדת מטוסים שלמים על כל נוסעיהם כדי לחסל אדם "מסוכן" בודד שהיה על הטיסה.

חנן עזרן מחזאי סופר ועיתונאי

חנן עזרן  התפרסם כעיתונאי ותחקירן אבל הוא התחיל את הקריירה שלו דווקא בתחום הספרות. בצעירותו כתב לא פחות מ-14 מחזות על נושאים כמו בדידות אישית,ניכור חברתי והזמן שחולף. חמישה מהם הועלו בתיאטרון "הזמן" שאותו הקים עזרן עם שותפים כמו עמרי ניצן, מיכאל הנדלזלץ ומיכל גוברין. אחד המחזות שלו "המכונה" אף זיכה את עזרן בפרס עיריית תל אביב לתרבות ואמנות בזמן שסיפור קצר שכתב זכה בפרס רשות השידור לסיפור קצר.

אבל לתהילת עולם זכה עזרן לא בתחום הספרות אלא ככתב חוקר טלוויזיוני, מהטובים ביותר בתחום זה, ויצר מאות תחקירים לאורך השנים. בניגוד לרבים מהעיתונאים הצעירים של ימינו שתלויים לחלוטין בהספקת של הודעות יחצניות, משל היו אלה דברי אלוהים חיים, עזרן נודע כמי שמכתת את רגליו  שמלקט בסבלנות ובעקשנות את הפרטים הקטנים ביותר על מנת להגיע לבסוף לסקופ הגדול מאחוריהם כמעין "כלב צייד אנושי" עקשן. כך למשל הוא חשף את יומנו של מרגל האטום מרדכי ואנונו שאותו מצא בחיטוט בעליית גג מאובקת. לאחר שרכש את אמונו של אחיו של ואנונו.

סקופים ידועים אחרים שלו כללו כתבות על העסקים הישראליים בסין וכתבות על סוחרי הנשק הישראליים ועבודתם בחו"ל שפרק על קשריהם עם איראן נגנז בידי הצנזורה. כתבה על שכירי החרב הישראליים בקונגו ומעורבות של אשת ראש השב"כ הישראלי דאז עדנה הירשמן בעניין.

סרט התעודה המוערך ביותר שלו הוא התחקיר ההיסטורי הענק על חייו של ראש ממשלת ישראל ,מנחם בגין  בגין מבריסק לירושלים   ששודר לראשונה ביום פטירתו של בגין שבו הציג עזרן תחקיר ביוגראפי מפורט על חייו של האיש ושעליו זכה בפרס מיוחד פרס נשיאי ישראל וראשי ממשלתה.

כתוצאה מהצלחות אלו קיבל עזרן לידיו תוכנית שלמה שמתפקידה היה לחשוף סקופים מעין אלו חשיפה  שבה עסק בכל דבר מחקירת  מצבם של העובדים הזרים בישראל, בדיקה מדוע נסגרות החנויות ברחוב דיזינגוף, דרך הניסויים הרפואיים המתבצעים בעכברים ועד לפעילותם של מטפלים בעזרת חוצנים כמו אדריאן דביר הוא הכין גם כתבה על פעילותו של המכון לחקר הקבלה ואפילו צילום של טקס גירוש שדים רעים ממימדים אחרים מבית מזיק ומקולל שבו יש מעבר למימד אחר אי שם ביפו (גילוי נאות:  התחקיר לכתבת בית השדים  בוצע בידי כותב שורות אלו). כיום הוא האיש האחראי על "גילוי נאות", התוכנית שבודקת את עולם התקשורת הישראלי על הסתעפויותיו השונות, ממצבם של העיתונים הגדולים ידיעות אחרונות, מעריב והארץ ועד לאתרי האינטרנט הקטנים. זוהי תוכנית שבודקת כל דבר ממצב האתיקה העיתונאית, מצב העיתונאי הישראלי המתדרדר והולך ועד ויכוחים על קומיקסים גזעניים שמופיעים במגזינים חרדיים. זוהי תוכנית שמבקרים מרבים ללגלג עליה אך הכל מקפידים לצפות בה על מנת לראות את מי העלה עזרן בחכתו הפעם.

בנתיים עזרן לא זנח את עולם הכתיבה.עד היום פירסם שלושה ספרים. ספרו הראשון, ממתקים ומעט בגדים מתאר פרשת חיים אמיתית של צעירה שנכנסה לעולם הסמים בגיל 13 ונהפכה לנרקומנית, סוחרת ובלדרית סמים, זונה וחברה בכנופיות שוד. הצעירה נגמלה מהסם והצליחה לשקם את עצמה. היו דיבורים להפוך את הספר לסרט באורך מלא בהפקת  מיכה שרפשטיין וסרטי "רול". אך לא יצא מזה דבר. ספרו השני המרתק מאוד חוד החנית  עוסק בחייו של שכיר החרב הישראלי יאיר קליין , בפרשיות הביטחוניות וההרפתקאות המוזרות והמרתקות שבהן היה מעורב בארץ ובחו"ל שכללו גם בריחה דרמטית מבית כלא באפריקה. גם לגבי ספר זה התנהלו מגעים להפיכתו לסרט הוליוודי וגם מהם לא יצא עד כה דבר. גם ספרו הנוכחי של עזרן מקורו בתחקיר דוקומנטרי שיצר עבור "חשיפה".

 
ראיון עם חנן עזרן :
 
א.א.: למה החלטת שהתחקיר הזה על הפלת המטוס זכאי להיות גם ספר להבדיל ממאות  תחקירים קודמים?

עזרן: אני אוהב מאוד את הסיפורים האלה של אקשן והרפתקאות ושל שירותים חשאיים, וכך היה גם בספרי הקודם על יאיר קליין. כך קרה במקרה הזה שריתק אותי ממש והגעתי למסקנה שהוא זכאי לטיפול רחב יותר ממה שאפשר לתת לו בטלוויזיה. מעבר לכך יש לי בסיפור הזה עניין אישי. הכרתי בילדותי אישה שגרה בשכנותי ולימים סיפרו לי שהבת שלה נהרגה במטוס שהתרסק בבולגריה ואל לנו כילדים לקרוא לה מכשפה כפי שהיינו עושים אלא להיות טובים עימה כי קרה לה אסון. כששמעתי שוב על הפרשה כעיתונאי תחקירן הרגשתי שנסגר מעין מעגל וכי עלי לחקור היטב היטב את הפרשה גם כדי להבין מה בעצם אירע לבת של אותה אישה מילדותי.

א.א.: יש הבדל בין הטיפול הטלוויזיוני והטיפול הספרותי שלך בחומר?

עזרן: אין ספק שהטלוויזיה משטחת ומפשטת ואולי לפעמים יתר על מידה את החומרים שהיא מעבירה לציבור. הטלוויזיה מדברת בשפה קצרה ומתומצתת של סמלים. נכון למצלמה יש את היכולת לתת את המילים בצורה טובה ומושכלת אם יודעים כיצד להשתמש בה. לי אישית טוב עם המצלמה. אבל במקרה הזה שאותו כבר הצגתי בכתבה ב"חשיפה" רציתי לעשות את הדברים האחרת ובצורה מעמיקה יותר. הספרות יכולה לתת את היריעה הרחבה יותר. קורה שלפעמים אני מרגיש כאב באצבעות ממש על מנת לספר את הסיפור בצורה רחבה ומעמיקה יותר כפי שעשיתי בספר הזה.

א.א.: מה השורה התחתונה שלך בחקירת הפרשה? למה הרוסים הפילו את המטוס?

עזרן: זוהי הבעיה; במחקר שלאחר 50 שנה, קשה לאמת את העובדות כי מספר האנשים שאפשר להעמת איתן הוא קטן. לדעתי זהו חומר שאי אפשר להתעלם ממנו ויש כאן קונספירציה. אבל למרות התחקיר עדיין קשה לומר את השורה התחתונה כעובדה סופית ועל כן אין שורה תחתונה לסיפור הזה הוא נשאר בגדר תעלומה.

כל מה שאפשר לומר בוודאות הוא שניתנה כאן הוראה להשמיד מטוס אזרחי שידעו היטב שהוא מטוס אזרחי. ומאז כל הצדדים הנוגעים בדבר מקפידים לשמור על שתיקה בעניין. תדע שאפילו רמזו לאחת התחקירניות שלי שעדיף לה למען בטחונה לא להמשיך בחקר הפרשה.  אבל המשכנו בכל זאת ככל יכולתנו. הרגשתי שאני חייב את זה עבור אותה אישה שהכרתי בילדותי.


עזרן מביא כנספח את פרשת מותו המסתורי של שליח הישוב, אליהו גוז´נסקי ב-1948, שמת  גם הוא בהתרסקות מטוסו. לדעתו ייתכן שמדובר כאן בפרקטיקה סובייטית מקובלת באותה התקופה. ומי יודע אולי גם לאחר מכן.

גם ללא האפשרות להגיע למסקנות סופיות הממצאים שעזרן הגיע אליהם הם מדהימים וללא ספק מעוררים שורה של סימני שאלה לגבי מה בעצם אירע באותו יום נורא ב-1955. חבל שעזרן לא ביצע את המחקר עד הסוף וניסה להשיג מידע בארכיון הק.ג.ב שנפתח בחלקו הגדול לציבור הרחב של החוקרים. ייתכן מאוד ששם נימצא הפתרון הסופי לתעלומה. במוסקבה ניתנים היום התיקים הרוסיים הסודיים כמעט לכל דורש עם הקשרים המתאימים. אולי בתוכם תימצא הפיתרון לשאלת הפלת המטוס הישראלי? בכל אופן בניגוד לספרו הקודם של עזרן קשה לראות כיצד אפשר לעשות מספר זה סרט הוליוודי, שהרי סוף טוב אין כאן גם לא מבחינת טיפולה של ישראל בפרשה. .
 
 

 

קישורים:
 


 
   
מפת העץ
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי  
חנן עזרן בעקבות המזימה הסובייטית אלי אשד  
 חנן עזרן, תחקירן מכובד עם קבלות, אך בנושא "הבולגרי",- רפי אשכנזי  
 לאלי ורפי :הערות נוספות לפרשה הבולגרית "והערכה מקצועית" יורם המזרחי  
 להמיזרחי, תודה, חיזקת את דבריי. כמה קטנות:- רפי אשכנזי  
 יורם - אתה מפליא אותי בידע המדהים שלך רמי נוי  
 רמי: הטעות היא שלי.דיסלקסיה היא מכה די קשה ויש ימים בהם יורם המזרחי  
הכאוס כבר כאן - רצח בשפרעם חדשות  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום