רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 18/11/2004 05:30:27
מאת שמעון מנדס
נושא הדלפות לעתונות

הדלפות לעתונות
 
שמעון מנדס
 

 
 

לאחרונה הודח מצה"ל מפקד אוגדה לוחמת, תא"ל שמואל זכאי, על רקע הדלפות לעתונות. דבר כזה עוד לא קרה, על אף שהממשלה והמטכ"ל דולפים מפתח פעור בקוטר של 50 אינטש. כמי שהיה מעורב בסוגיות אלה, אני יכול לומר שהדליפות תמיד, אבל תמיד, באות מגורמים בכירים ביותר. במישור האזרחי המדובר בשרים, ובמישור הצבאי מדובר באלופים ו/או תתי-אלופים. בהקשר זה ייאמר כי  אחת הסיבות להמצאותם של עתונאים זרים בארץ, בכמות ובאיכות הדומה לזו של ערים כמו ניו יורק, וושינגטון, לונדון ופריס, היא סיבת ההדלפות. ישראל היא גן עדן לעתונאים, אפילו יותר מבירות המערב שנזכרו לעיל.

 

כי זאת לדעת, בישראל אין תרבות של מותר ואסור. אין תרבות של משמעת מסגרתית. במיוחד בכל הקשור לארגונים צבוריים. כל אחד מושך את השמיכה לכיוון שלו, ללא כל חשש. בארה"ב למשל, אין צנזורה. אבל שם יש מושג רחב וחמור הנקרא   Classified  Information , דהיינו מידע מסווג. גם אצלנו יש סיווג בטחוני של מידע: "שמור", "סודי" ו"סודי ביותר". אבל אצלנו לא אוכפים את החוק בנושא ההדלפות כמו בהדבר נעשה בארה"ב. הפעם הבעיה טופלה, כי המידע המודלף נגע בחילוקי דעות בין שני גנרלים.

 

במצרים ובירדן, אין שר או גנרל שימסור מידע לכל גורם זר, מבלי שהורשה לכך. עתונאי אמריקני שהגיע אלינו ממצרים, סיפר לי את הסיפור הבא. מיד לאחר שהגיע לקהיר, הוא התייצב בלשכת העתונות הממשלתית, כדי לקבל תעודת עתונאי המורשה לעבוד במצרים. הוא מילא טפסים ובאותו מעמד, נקבעו לו שתי פגישות. הראשונה עם דובר צבא מצרים, והשניה עם שר ההסברה של מצרים. כאשר הגיע ללשכת הדובר הצבאי, הקפה היה מוכן כבר על השולחן. השיחה נמשכה חמש דקות. ובשיחה נאמר: אל תנסה ליצור קשר עם גורמים צבאיים. כאשר יהיה לנו מה להודיע לך, אנו נדע למצוא אותך. שלום. אותו המודל של המפגש חזר על עצמו גם בלשכת שר ההסברה, אלא שהשר בתום הפגישה נתן לו את תעודת העתונאי, והזהיר אותו לבל יסתבך עם החוק.

 

בישראל כל ממזר מלך. מקרה מפורסם היתה הדלפה משיחה שהתקיימה אצל יצחק רבין, בתקופת כהונתו הראשונה כראש ממשלה. בשיחה השתתפו רבין, פרס ויגאל אלון. תוכן השיחה דלף לעתון מכובד. רבין היה מזועזע. יגאל אלון שנשאל על כך, השיב כי לא היה לו כל קשר עם העתונאי, והוא מוכן להבדק בפוליגרף על כך. ואילו פרס הכחיש שהדליף, וסרב לשמוע על הפוליגרף. גרוע מזה, המרגל שלנו בדמשק, אלי כהן, נתפש אך ורק שמידע שהוא העביר, נדון בממשלה ולמחרת מצא את בטויו בעתונות. הסורים יצאו מדעתם, ואז הם עשו את תרגיל הדממה האלחוטית.

 

בסוף שנות הששים, היה שר מאד בכיר סועד על שולחנו של הכתב המדיני של עתון נפוץ. לאחר ישיבת הממשלה תמיד אפשר היה לראות את מכונית השר חונה ליד ביתו של העתונאי. העתון החזיק בביתו של העתונאי שני טלפונים לצורך זה.  (בימים ההם אזרח היה צריך להמתין כעשר שנים לטלפון). חלק מן המידע היה רואה אור למחרת בעתון, ואילו החלקים הסודיים הגיעו לשרות ביון מערבי תמורת תשלום.

 

שגריר מצרים לשעבר, מחמד בסיוני, חגג כאן בתקופת כהונתו. להזכירכם, האיש היה קצין מודיעין בכיר בצבא מצרים; הוא שימש נספח צבאי בדמשק בתקופה שקדמה למלחמת יום הכיפורים. כך שבישראל הוא שימש בתפקיד כפול: שגריר באופן רשמי, ונספח צבאי באופן סמוי. הוא פעל כאן בשיטות של וולפגנג לוץ, המרגל שלנו בקהיר. הוא הרבה לעשות מסיבות, שאליהן הוא הזמין את כל הצמרת האזרחית והבטחונית. ובמסיבות מדברים ומדברים הרבה. ובסיוני היה חוגג אחר כך.

 

בכל צבאות המערב ובכל ממשלות המערב, יש דובר צבאי ויש דובר אזרחי – והם אלה שעושים את מלאכת הקישור עם המעצמה השביעית. לא תמצאו שגנרלים מפטפטים עם עתונאים, ללא שקבלו על כך היתר. כנ"ל גם שרים. שרים מדברים בדרך כלל על ענייני משרדיהם, ולא על מדיניות הממשלה.

 

אבל אנחנו הפכנו להיות לבנטינים מהר מאד, בהיבט של הבלגן. חבל שבהיבט העתונאי איננו מאמצים את התנהגותם.
 
 

 
   
מפת העץ
ההתבהמות - צלמו של צה"ל וצלמם של הישראלים רמי נוי  
הדלפות לעתונות שמעון מנדס  
 ימים ידברו על העול שנעשה לתא״ל זכאי מוטקה צביאלי  
 מדוע עוול? הוא הדליף, שיקר ואמר שלא הדליף רמי נוי  
 רמי אני מתפלא עליך, ואני לא מהימין דוד סיון  
 אה מזכיר לי את כל אנשי הימין שברגע רמי נוי  
 רמי: את הבדיחה על ישו הנוצרי אתה מכיר? מוטקה צביאלי  
 מוטקה את כל הבדיחות היהודיות הישנות אני מכיר רמי נוי   
 דוד, פעם אחת היה נסיון רציני לעשות זאת שמעון מנדס  
 מוטק"ה, תא"ל זכאי שיקר ביודעין, יותר מזה.... שמעון מנדס  
 אני מסכים עם מנדס ואפילו אם הרמטכ"ל המשלח חטא במשהו בעצמו רמי נוי   
 שמעון, דבריך מצביעים על עבירה דוד סיון  
 דוד, ודאי שיש כאן יותר מעבירה.... אבל שמעון מנדס  
 שמעון, האם אתה יכול לענות על השאלה הספציפית שלי דוד סיון  
 מזל של עם ישראל שאין הדלפות במצרים רמי נוי  
 הישראלי הפטפטן חסר הגבולות והאחריות צריך ללמוד מהלבנטיני? יודית  
 קצין וג´נטלמן שמעון מנדס  
הודעה עורך  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום