תאריך 13/11/2004 12:01:58
מאת שמעון מנדס
נושא שחרור אסירים תמורת פרוק הטרור

שחרור אסירים תמורת פרוק הטרור
 
שמעון מנדס
 
 

 

יאסר עראפאת מת. עם מותו נסתם הגולל על דרכו רבת החתחתים עם ישראל. במשך זמן רב אנו טענו שאין מי לדבר, וזה היה נכון. והנה הגיע הרגע שבו אפשר לפתוח דף חדש ביחסינו עם הפלסטינים – לתועלת שני העמים. מחמוד עבאס, הוא אבו מאזן, יורשו של עראפאת, הוא אינו הפכפך כמו מפקדו. הוא אדם רציני יותר, שקול יותר ואתו אפשר לנהל דיאלוג פורה  ואנחנו צריכים להפעיל את השפעתנו בוושינגטון, שידברו עליו הרבה במונחים של מנהיג רציני, שכל הדלתות בבירה האמריקנית תפתחנה לפניו ברגע שהוא ייבחר. להכרזות כאלה יש השפעה רבה על הרחוב הערבי. אבל זו רק פעולת הכנה שתבוא כצעד שני.

 

אנו מצויים במצב של סטגנציה מדינית עם הפלסטינים כבר ארבע שנים. על מנת לשבור קפאון מדיני צריך לעשות משהו כדי להוציא את היריב מאדישותו. מלחמה ושלום הם שני צדדים לאותה מטבע. בתורת המלחמה אליבא ד´קרל פון קלאוזביץ, נאמר שעל מנת לנצח צריך להפתיע   ולהבקיע. ומי כמו שרון כאסטרטג צבאי גדול, מכיר זאת ואף התנסה בזאת, אם זה היה בקרב ההבקעה על מתחם אום כתף ב-1967,  או חציית תעלת סואץ ב-1973. גם במדיניות דרושה הבקעה, והבקעה כזו בדרך כלל מושגת בהצהרה שמשנה התנהגותם

של אנשים במחנה ה"אויב".

 

שמעתי את דבריו של אריק שרון בעקבות מותו של יאסר עראפאת. הכיוון טוב אבל זה רק אזימוט. מה שחשוב במקרים כאלה הוא הצעד הראשון. בזירה העכשווית שלנו עם הפלסטינים, שרון הוא הגביר בין שני המנהיגים. הוא הגביר כי לו יש את האמצעים להציע ליריב דבר מה שמאד חסר לו. אם יספק ליריב את האמצעים האלה שהוא זקוק להם, הוא יוכל לגמול לו בסוגיה שמטרידה אותנו לא פחות.

 

יש סוגיה אחת שמטרידה אותנו וגם את הפלסטינים. סוגיה אחת ששני צדדים לה.  אותנו מטרידה העובדה שארגוני הטרור על נשקם פזורים ברחבי השטחים הפלסטיניים - זה צד אחד  ובעיית האסירים הפלסטיניים שמטרידה אותם – זה הצד השני של אותה סוגיה. ולכן, למחרת בחירתו של מחמוד עבאס כמנהיג העם הפלסטיני, על ראש הממשלה לצאת בהכרזה ברורה וחד- משמעית בנוסח הבא:

 

על מנת לפתוח דף חדש ביחסים בינינו, דף שיעניק לשני העמים תקווה ואופק חדשים, שימחק את הנסיון המר שעבר עלינו בארבע השנים האחרונות, אתם ואנחנו נפתח ביוזמה חדשה.

א.  ממשלות פלסטין וישראל תחתומנה על הסכם  שלום חדש, שבו ייאמר שנוטשים את המאבק המזוין, וכל הבעיות תמצאנה את פתרונן ליד שולחן המו"מ.

ב.   לאחר שיושג ההסכם בינינו, כצעד בונה אימון, ממשלת ישראל מתחייבת לשחרר את כל האסירים הבטחוניים,  בתמורה  לפירוק ארגוני הטרור ואיסוף כל הנשק.

הכרזה מעין זו תתן בידי המנהיג הפלסטיני אתגר, שיקבל את תמיכת רוב הצבור הפלסטיני, לאסוף את כל הנשק ולפרק את תשתיות הטרור. כי הבעיה הכואבת ביותר של פלסטינים היא בעיית האסירים. עם ידיעה ברורה שכל האסירים ישוחררו, תהיה למנהיג הנבחר רוח-גבית שתסייע לו להתמודד עם הסוגיה.

 

בימיו של עראפאת, זה לא ניתן היה לבצוע, כי עראפאת לא רצה לאסוף את הנשק. עראפאת ראה בהסכם אוסלו מעין הסכם ריבנטרופ-מולוטוב. הוא תכנן מלכתחילה לא לקיים אותו.

 

אבל, בתקווה שהוא ייבחר, מחמוד עבאס ילך בדרך אחרת. הוא היה מלכתחילה נגד הטרור שעראפאת הנהיג בארבע השנים האחרונות, קל וחומר היום לאחר כל הסבל הרב שהעם הפלסטיני עובר בהווה.

 

יש לנו את הכח המוסרי והצבאי להתמודד עם המציאות על פי הדרך המוצעת. הצהרה מעין זו תפתח שסתום גדול שישחרר הרבה לחץ בצד הפלסטיני – וזה רק יביא תועלת רבה לשני הצדדים. הצבור הפלסטיני נקעה נפשו מן המציאות שבה הוא חי, אבל איש לא יעז לומר את הדברים בפרהסיה.

 

אסור לאבד זמן, צריך ליזום, אחרת נמשיך לדשדש בבצה. היתרון הוא תמיד עם הצד היוזם – אבל צריך לזכור את הכלל: כי סוף מעשה במחשבה תחילה.

 

 
 

 
   
מפת העץ
פירות ההסתה...... דוד סיון  
שחרור אסירים תמורת פרוק הטרור שמעון מנדס  
 מחשבה נכונה שמעון. אבל זה צריך לבוא בנוסף לנסיגה רפי גטניו  
 יוזמה בנידון היא תמיד חיובית, אבל.... דוד סיון  
 דוד ורפי, התנאים והאישים השתנו שמעון מנדס  
 ההצעה שלך טובה, הלוואי ששרון ישכיל לנצל את השינוי יודית  
 רעיון מצויין שמעון אבל רמי נוי  
 רמי, אני אכן מודע למצב כפי שתארת אותו שמעון מנדס  
 לעניות דעתי זה לא יצלח רמי נוי  
 אכן, מה שקרה אתמול עם אבו מאזן .... שמעון מנדס  
 הנורא הוא כמה דברים כאלה מתקבלים בשיוויון נפש רמי נוי  
 לצערי אני מסכים עם התחזית הבאה: רמי נוי  
משקפת שדה - טור שבועי יורם המזרחי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום