רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 04/03/2004 00:33:59
מאת רפי גטניו
נושא הכצעקתה ? או היטפלות בלתי סבירה בעליל

הכצעקתה ? או היטפלות בלתי סבירה בעליל

רפי גטניו


מאז הבקר רוחשת הכוורת, וגועשים הגלים בביצה המקומית. כתבניו החרוצים של הצהרון הידוע  כנקי כפיים, טהור מידות וכתיבה לשם שמיים בלבד, חקרו ומצאו כי ראש הממשלה אריאל  שרון הכיר לפני יותר מ 30 שנה את מי שברבות הימים הפך להיות קשיש בן 89 , העלול להביא אותו לסוף דרכו הפוליטית. וכבר יצאו משחיזי העטים לדרכם, משלחים קיתונות של רהב צדקני, כרגיל עם מעט עובדות רלוונטיות, וסדר יום ידוע מראש - לעייפה. אליהם חברו פוליטיקאים מימין ומשמאל שמצאו עוד הזדמנות בשבוע שרבי נדיר של תחילת מרץ, להעלות את הטמפרטורה של המדורה הציבורית.

למען הגילוי הנאות, אודה כי איני קורא את עיתון מעריב, גם לא ברשת , (למעט מקרים יוצאי דופן כמו זה) מאז אותם ימים בהם עורכו דהיום א. דנקנר לימד את כולנו פרק בהילכות עיתונאות, בסדרת מאמרים מביכים מעומק ליבו בעניינו של נמרודי, בעיתונו של נמרודי, ובזמן שהאחרון הואשם והורשע בפלילים.

אז מה היה לנו כאן ? היכרות עקיפה עתיקת יומין, קשרים עסקיים שהסתיימו, עם חותנו של מי שכעבור 30 שנה נפל בשבי החיזבלל'ה וששרון תמך בעסקת חילופי שבויים בה שוחרר.

בעניין טננבוים כבר כתבתי שרב הנסתר על הנגלה. ולא נראה לי כי גם לאחר סיום החקירות נדע יותר, גם אם יישבעו בנקיטת חפץ שמספרים לנו הכל, לא אאמין. זאת פרשה שנדונה להכנס לנבכי התיקים ופרטיה יתגלו, אם יתגלו, אולי רק כשייפתחו הארכיונים.

שרון קיבל החלטה לסיים את פרשת השבויים בלבנון ולקיים את העסקה. על כך היו חילוקי דעות, ואלה הוכרעו בסופו של דבר על חודו של קול אחד בממשלה. אפשר להתנגד ואפשר להסכים, אולם לא ניתן לקחת משרון את הקרדיט על כך שהוא היה מסוגל לקבל החלטה ולבצע אותה, גם אם ההחלטה שקיבל הייתה לא פופולרית בעליל. שרון עשה את מה שמצופה ממנהיג לעשות – לקבל החלטה. זה מה שעומד כנראה לצנינים בעיני לא מעט ממתנגדיו, שלא מסוגלים לקבל החלטות, ונותנים לאירועים להוביל אותם, כאשר הם נשארים על תקן של מגיבים להם. מאחר ולא ניתן לחשוד בי  באהדת שרון יתרה, קל לי לכתוב את הדברים האלה, גם בלי להתייחס לעצם ההחלטה, שכמו שאמרתי, אין לי דעה לגביה מחוסר נתונים, ואני יכול רק לברך על כך שאני לא נדרש לקבל החלטות מסוג זה.

במאמר מוסגר אזכיר שמסתבר על פי פרסומים, כי לו היו מסוגלים לקבל החלטה לא פופולרית בעניין של רון ארד, והיו מוכנים לשלם את המחיר שנדרש בתקופה בה זה היה עדיין אפשרי, יתכן ורון ארד היה איתנו כאן היום. האם חלק מאלה המכים בחוזקה על לוח ליבו של שרון, אינם אלה שלא היו מסוגלים לקבל החלטה אז ?  
האם היה על שרון להודיע על הקשר העקיף הזה לטננבוים ?

למרות ההשתלחויות של רוב כותבי המאמרים הקוראים לו היום להתפטר, בהנחה כי כל מה שהתפרסם נכון ואין מעבר לזה, אני סבור שלא. אילו הייתה פנייה של שמעון כהן לשרון בעניינו של טננבוים, היה עליו כמובן להודיע על כך. אך האם הייתה פניה כזאת ? לפי מה שקראתי, לא הייתה. יש רק כל מיני רמזים "שלא יתכן שלא הייתה פניה", אכן עיתונאות במיטבה...

האם קיימת אפשרות כי השיקול האישי הביא את שרון לקבל החלטה בעניין ולפעול לקיום העסקה ? על השאלה הזאת כמובן שאיני יכול לענות, אולם עצם העלאתה מוזר משהו, הדבר דומה למנהל בנק הנותן לאדם מהישוב אשראי בלתי מוגבל מצד אחד, ומצד שני בולע לו את כרטיס הכספומט... רוצה לאמר, אם ראש ממשלה נבחר מקבל קרדיט לנהל את ענייני המדינה, לא ניתן שלא לסמוך עליו במקרה של הכנסת שיקולים זרים מסוג זה בקבלת החלטות לאומיות.

בדבריי אלה אין כוונתי לקבוע כי הנהגה צריכה להיות חסינה מביקורת ומבדיקה, אולם אני מצר על הריצה המהירה לחרוץ משפט של נייר עיתון תוך יום אחד, ללא ראיות ללא שמיעת עדויות ולפי מיטב המסורת של דם חם. כך דרכם למכור עיתונים. מזלנו הוא שעיתון של אתמול, הופך היום להיות חומר למיחזור (כבר הפסיקו לעטוף איתו דגים).

והפוליטיקאים ? שמעתי את חלקם היום בשידורי הרדיו. הפלא ופלא, כיצד כל אלה שהתנגדו לעסקת החלפת השבויים קפצו על המציאה כמוצאי שלל רב. מעניין כיצד חברו יחד ימין ושמאל כל אחד מסיבותיו הפוליטיות, על מנת לנסות לנדנד את כסאו של שרון... לא שאני חושב שזה לא לגיטימי, נהפוך הוא, תפקידם של מתנגדים לנסות להפיל ממשלה, אבל לא היה מזיק אם כל צד המנסה לעשות זאת, יפעל באמצעות האג'נדה האמיתית שלו. שהימין ינסה להפיל אותו בגלל שהוא מתכוון לצאת מרצועת עזה, ושהשמאל ינסה להפיל אותו בגלל שהוא לא מאמין לו שהוא ייצא מרצועת עזה. מאחר ושני הקצוות הללו לא מצליחים בדרך הזאת, הם מנסים כל סדק אפשרי.

למרות הכל, אני סבור כי יחלפו ימי שרב אלה של תחילת מרץ, ויתכן שאף יבוא גשם שישטוף גם את הפרשה המנופחת הזאת למקומה הלא רלוונטי. ואנו נישאר  רק עם שאלות שלא נקבל עליהן תשובות בעניין טננבוים והבעיות היסודיות שבפניהן אנו עומדים.


   
מפת העץ
טריוויה שבועית / אוסקר רמי נוי  
הכצעקתה ? או היטפלות בלתי סבירה בעליל רפי גטניו  
 חותם על כל מלה. יועזר   
 חתימה טובה וחג שמח רפי גטניו   
 "הקשר העקיף" הזה לא רלוונטי בכלל אבנר אברהם  
 רלוונטיות הקשר רפי גטניו  
 אני מתחיל לדאוג :) אבנר אברהם   
 יורק במודע לבאר מתוכה שתיתי....מעריב ועוד יורם המזרחי  
 ".... כולם ידעו כולם שיקרו" דוד סיון  
 דוד - אתה קושר דברים לא קשורים רפי גטניו  
 אני חושב שכל אשר אמרתי בהודעה הקודמת רלוונטי מאד דוד סיון  
 אין עשן בלי אש... רפי גטניו  
 אין עשן בלי אש..... !!! דוד סיון  
 לדוד אין לי משימה עתונאית בישראל למעט כאן יורם המזרחי  
 נכון שבסרט הזה כבר היינו - אתה מתעקש לא לענות דוד סיון  
 ליורם - ביקורת נוקבת רפי גטניו  
 רפי,אכן מכיר הברנז'ה ומודע לשולפי הסכינים יורם המזרחי  
 לא זה הנושא שהעליתי כאן דוד סיון  
 כ"א והחדשות שלו, אותי מטרידות יותר הרעלות החתולים אניקה   
 רפי: מאמר המאמרים..הגיון צרוף כל הכבוד! מוטקה צביאלי  
 מוטק'ה - תודה על המחמאה רפי גטניו  
 לגטניו: מאמר רציני ומרענן בתוך הסמטוכה התקשורתית רפי אשכנזי   
 תודה לך רפי. אני מניח שתוך כמה ימים תהיה התיישרות רפי גטניו  
לב טשטושה  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום