ישראל שלום

 

הדברים שאתה כותב נכונים, הכותרת שגויה. הבריריה אינה בין הרתעה לעסקה. ההתרעה היא חלק מהעסקה. אם תיה לך הרתעה טובה, העסקה שלך תיה טובה יותר.

 

בכל מקום בהם 2 אנשים, 2 גופים או 2 מדינות היחסים בינהם מעוגנים במספר "עסקאות". ההרתעה משרתת את הסקה. אין מצב בו אין עסקה, גם אם אינה כתובה. עסקה היא הסכמה, סטטוס קוו, נקודה בה שני הצדדים מגיעים למסקנה כמו שנכון כתבת, כי מחיר הפרתה גבוה ממחיר קיומה.

 

למדינת ישראל הייתה הרתעה מס´ שנים קטן לאחר מלחמת ששת הימים. במקום למנף אותה להסכם ולעסקה, מימסו אותה עד שהגענו ב-73 למצב בו הרתענו בעיקר את עצמנו ומאז המצב הולך מדחי לחי.

 

שמעתי את נפלאות חידוש ההרתעה לאחר מלחמת עזה האחרונה, עד שחזרו הקסאמים לאחר יומיים. שמעתי גם שאומרים שזה בגלל שלא נכנסנו יותר חזק ולא נשארנו יותר זמן. הרשה לי לפקפק בכך. גם אם נכבוש את הרצועה ונעמיד חייל בכל קרן זוית , לא תהיה הרתעה.

 

הסיבה לכך היא שהרתעה ניתן ליצור כאשר חוסנו של העם הוא כזה שברור לאויביו שהוא יעשה הכל כדי לממש מטרות לאומיות. זה היה לנו עד ששת הימים כי היינו חברה הומוגנית שהאמינה במטרות הלאומיות. ברגע שחלק העם אנס את החלק השני ושינה את המטרות מקיום והקמת מדינה לכיבוש והתנחלות, אבד כושר ההרתעה. וזה לא רק ימן או שמאל. תסתכל על רשימת ההשתמטות ההולכת וגדלה, בלי אידיאולוגיה מסודרת רק חוסר נכונות וחוסר רצון לשרת מטרות לאומיות שכנראה אינן ראויות.

 

לבי עליך ישראל. בקרוב תקום בישראל ממשלה כלבבך, כאלה שמוכנים להפציץ בהבל פיהם את אסואן ואצ טהרן, ומוכנים לכבוש את עזה ולגרש את ערביי ישראל. מה תגיד בעוד זמן קצר כשתצפה בכשלונם המהדהד ???