להחזיר את גלעד שליט הביתה  

 רפי גטניו


 

 

 

 

991  ימים חלפו מאז נחטף גלעד שליט לרצועת עזה וממשלת ישראל טרם קיבלה החלטה כלשהי בעניינו. אמנם נערכו לא מעט ישיבות ודיונים ויצאו סיכומים כאלה ואחרים, כולל הודעות לעיתונות, אבל החלטה חד משמעית לא התקבלה. חוסר היכולת  לקבל החלטות קשות מעיד יותר מכל כי אלה המכהנים בממשלה כיום אינם ראויים להנהגה. ההתחפרות הפחדנית מאחורי אי-החלטה במשך זמן כה רב היא אות קין שתלווה את אלה שביכולתם להחליט היום ונמנעים מכך, למשך הרבה שנים. אם מישהו בחבורה ההיא סבור כי הזמן שיעבור יבשיל עסקה טובה יותר, במקרה שיחליטו לשלם את המחיר, או ימנע את הנזק במידה ויחליטו שלא לשלמו, הגיע הזמן שיתעורר. הברירות אכן קשות אבל אי-החלטה, משמעותה היא התוצאות הגרועות של שתי האפשרויות גם יחד.


 


ויש כאן רק שתי אפשרויות. האחת לשלם את מחיר העסקה ולהחזיר את גלעד הביתה. השניה להודיע שישראל לא תשלם את מחיר העסקה ואז לא לשחרר אף לא איש חמאס אחד. במקרה הראשון, מדינת ישראל תצטרך להתמודד עם כמות גדולה של מחבלים שיצאו לחופשי וסביר שיחזרו לעסוק בטרור, עם ניצחון חמאסי תודעתי, החלשה של הרשות הפלשתינית והגברת המוטיבציה לבצע חטיפות. במקרה השני תצטרך מדינת ישראל להתמודד עם שבירת רוח הלחימה הישראלית ברמת החייל בשדה, בהגברת התחושה בחברה הישראלית של  "כל אחד לנפשו" איבוד מעט הסולידריות החברתית והערבות ההדדית שנותרו בה.


 


כאשר תקופה כל כך ארוכה לא מתקבלת החלטה, נוצר הרושם כי יתכן והוחלט אי שם במחשכים לא לשלם את מחיר העסקה, אבל לא מספרים לנו מה החליטו ולא מעמידים את החלטתם לדיון ציבורי. או לחילופין, יודעים כי צריך לשלם את המחיר אך פוחדים להוציא את העסקה לפועל. שתי המשמעויות הנגזרות רעות במידה שווה.


 


אני מצדד בעמדתה של תמי ארד שאמרה שלשום שיש לשלם את המחיר הנדרש על מנת להחזיר את גלעד במהירות האפשרית. וכי זה כבר לא ממש משנה אם ישוחררו 450 או 380 מחבלים שפוטים. משמעות הכמות במקרה הזה אינה גדולה.

 

לצערנו, עוד 500 טרוריסטים שיש להם חשבון עם מדינת ישראל הם טיפה בים השהידים החופשיים המוכנים להתאבד על מנת לפגוע בנו. אני מניח שמלחמת עזה האחרונה ייצרה הרבה יותר מ- 500 מחבלים פוטנציאלים מגיל 3 עד גיל 18 שעוד ניפגש איתם בעתיד בשדות הקטל. שחרור מסיבי של מחבלים שפוטים יהיה אכן ניצחון תודעתי של החמאס ויבסס את מעמדו, אולם יתכן ויצא מזה גם דבר טוב, כי רק עם ארגון חזק ששולט בשטח ניתן יהיה להגיע להסדרים כלשהם בעתיד. הרשות הפלשתינאית אכן תיחלש אבל זה כנראה גורלה. הייתה לה הזדמנות לשלוט והיא לא השכילה לנצל אותה. איננו יכולים לקבוע מי יהיו הנציגים של אויבנו והגיע הזמן שנלמד את זה. בעניין הגברת המוטיבציה לחטיפות, התשובה פשוטה, אם כיום לא עושים כל מה שאפשר על מנת למנוע אותן, יש לעשות כן ובכל האמצעים.

 


מחיר אי השבת גלעד שליט הביתה קשה הרבה יותר. יתכן ולא נראה את זה באופן מיידי, אולם מעשה שייחשב להפקרת חייל יהפוך אבן דרך לחוסר הרצון של צעירים להתגייס ולהתנדב. משמעותו שבירת רוח הלחימה של היחידות הלוחמות שהיא בעצם כלי הנשק הכי חשוב שיש לצבא. פתקי ההצבעה שנכתב עליהם גלעד שליטת בבחירות האחרונות משמעותם גט כריתות לצבא ולמדינה במידה ויפקירו אותו בשבי, ואני מציע לא להתעלם מכך. ההשפעה של מעשה אחד כזה של מדינה כלפי חייל שבוי עלולה להיות הרסנית.


 


 


ועם כל הקושי, מלה טובה על נתניהו. כאשר כיהן כראש ממשלה ומדינת ישראל נקלעה לתסבוכת בירדן עם שני שבויים וסכנה ליחסים עם ירדן, לא נרתע לשלם מחיר כבד מבחינת דעת הקהל הישראלית ושחרר את אחמד יאסין לעזה, בידיעה כי זה ימשיך לעסוק בטרור. היה לו האומץ לקבל החלטה ובזמן סביר, מה שלא ניתן לאמר על אהוד אולמרט. במקרה ההוא, המחדל קרה במשמרת שלו וכך גם הפתרון. אם חלילה לא נגיע לחילופי שבויים עד השבעת הממשלה החדשה, לא בטוח כי נתניהו יוכל / ירצה לשלם במשמרת שלו מחירים על מחדלים במשמרת הקודמת.


 


אז הזמן מתקצר והגיע הזמן שממשלת אולמרט תתעורר.