כהני האחדות  

 רפי גטניו


 

 

 

 

.

כמו פטריות לאחר הגשם צצים עולים להם כל הפונקציונרים ועוזריהם המתחילים לטפטף את אשליית האחדות הפוליטית כמזור לכל צרותינו. אילו סברתי כי עמדתם עניינית, הייתי פוצח בדיון ענייני ומנומק מדוע אחדות פוליטית אינה אפשרית בעת הזאת ולא משנה מי יעמוד בראשה. את האמת צריך לחפש במניעים האישיים בד"כ של  חבורת הכוהנים הזאת מטעם עצמם ולא בשדה אחר.


 


בנימין נתניהו – נבחר בפעם השניה וחושש שזו ההזדמנות האחרונה שלו להיות ראש ממשלה. הוא יודע שממשלה שיקים על בסיס ניצחון הימין הקיצוני ותנסה ליישם את מה שהבטיח לפני הבחירות תתרסק תוך חודשים ספורים ויותר משחשוב לו לבצע את המדיניות אותה הבטיח לבוחריו, חשוב לו להיות ראש  ממשלה יותר ממספר חודשים. הדרך הכמעט יחידה שלו היא ממשלה רחבה של אינטרסנטים שתאפשר לו לשבת בכסא ראש הממשלה. שם גם תהיה לו הזכות להשתמש במשפט האלמותי "מה שרואים משם..." כאשר ייאלץ להתכופף בפני המציאות. גם יהיה לו תמיד את מי להאשים בהתכופפות הזאת.


 


איווט ליברמן -  הביא את הגזענות הישראלית המכוערת להישג נאה ועובר לשלב השני של השגת לגיטימציה של החברה הישראלית כולל האליטות. את זה הוא יכול לעשות רק אם תהיה ממשלת אחדות שהוא מחוללה ושהוא חלק ממנה. אם יצליח, יבסס את מעמדו ומעמד הגזענות  הרשמית על מנת להיות מפלגת הימין הגדולה בבחירות הבאות.


 


אלי ישי – מעדיף ממשלה שתכהן את כל ארבעת השנים הבאות ולא משנה מה תעשה, רק שש"ס תהיה בפנים ובראשותו, שכן ממשלת ימין שתתרסק בקרוב לאחר פקיעת הקלון של דרעי, היא סכנה מוחשית למעמדו. יבואו איתו חשבון על פירוק הממשלה הקודמת, איבוד כוחה של ש"ס כממליכת מלכים (הפעם עלו לרגל לליברמן ולא לרב עובדיה) והפסד מנדט. ימליכו את דרעי ואותו ישלחו חזרה לאוהלה של תורה.


 


הג´ובניקים של קדימה – חבורת בעלי משרות שכל מה שמעניין אותם הוא משרתם הבאה (דליה איציק לדוגמא שקשה לה להיפרד מסמלי השררה, או חיים רמון החושש לאבד את תפקידו כלחשן פוליטי). חבורת שרים המצפים בכיליון עיניים לחזור ללשכותיהם ולשגרת יומם ולעזאזל מה אמר הבוחר.


 


עיתונאי חצר – שדרה שלמה של עיתונאים השבויים בקונספציות של עצמם, משתינים לבריכה בה הם שוחים ואח"כ מייללים שהבריכה מסריחה. קבוצת העיתונאים הזאת שנהנתה להתעלל באולמרט כראש ממשלה מכהן כחלק משותפות במאבק כוחות פוליטי והרבה מעבר לתפקידם לתחקר ולדווח לציבור, חוששים לאבד את מעמדם, לא כעיתונאים, אלא כחלק משיווי המשקל הפוליטי במידה וינותקו מעטיני השלטון אם וכאשר יגיע מטאטא חדש עם עיתונאי חצר משלו, כי הרי אין ואקום.


 


בעלי ההון – חוששים בעיקר להונם שהצטמק לאחרונה ומעדיפים שעסקיהם ימשיכו כרגיל. הם יעטפו את אמירותיהם ב"טובת המדינה" ו"טובת הכלכלה", אבל הם יודעים שממשלת ימין צרה כפי שרצה הבוחר תזיק מאד לחשבון הבנק שלהם.


 


יתכן ויש עוד כמה כוהנים אבל אלה העיקריים.


 


מול קואליציה מפוארת זו שאין בינה לבין טובת המדינה דבר, צריכה לעמוד כמעט לבדה ציפי לבני ולהראות לנו שהיא אכן התכוונה לפוליטיקה אחרת. פוליטיקה אחרת היא פשטות וישירות. הימין הקיצוני זכה ברוב ברור, יתכבד, יקים ממשלה וינסה להגשים את דרכו ומצעו. מולו צריכה להיות אופוזיציה חזקה שתהייה אלטרנטיבה אמיתית לדרך של ביבי, וכאשר דרכו תקרוס מסיבה זו או אחרת (וזה יקרה בקרוב מאד) תוכל האלטרנטיבה לבקש את אמון הבוחר וגם תקבל אותו.