מנהיגות מהפכנית מהי

 

שמעון מנדס

 

 

בחצות ליל הבחירות המוקדמות של מפלגת העבודה, כאשר הוכרז מי המנצח שיעמוד בראש המפלגה, התחושה היתה שאנו עומדים על סף עידן חדש. המנצח היה עמיר פרץ והוא הכריז, כי עם ישראל זכה לשחר חדש, שיביא את המהפכה החברתית לעם היושב בציון. אין ספק שבחירתו של אדם צעיר מהעיירה שדרות, עיר של עולים, הכתה גלים בחברה הישראלית. גלים בנוסח הצונמי, ואין הדברים נאמרים לשלילה. שכן לראשונה מזה הרבה שנים קם מנהיג פוליטי ומכריז על סדר יום פוליטי חדש, שהצבור שלנו לא שמע עליו מזה כשלושה עשורים. במרוצת הזמן האיש הותקף על כך שהוא אינו מתאים בשל חוסר נסיון כזה או אחר. ועמיר פרץ החל לאבד גובה, ובטחונו העצמי החל גם כן לרדת, והוא נכנס למגננה.


לפני שנים, כאשר המלחין והזמר האגדי, מחמד עבד אל-ווהאב, הלך לעולמו, הנשיא המצרי חוסני מובארק, החליט לערוך לו הלוויה ממלכתית. החלטה זו גרמה נחת לצבור הערבי המצרי. אבל כאשר החליט מובארק להעניק למלחין הנפטר דרגת אלוף כדי לפארו, הגיב עתונאי ערבי באומרו, שעכשו מובארק בטל את גאוניותו של המלחין והפך אותו לעוד גנרל. כי גנרלים יש הרבה, וגאון יש רק אחד. נזכרתי בספור הזה כאשר החלה המלחמה על התיקים במפלגת העבודה.


בשלב הזה, לאחר שמרכז המפלגה קבע כי הוא ירכיב את הרשימה, עמיר פרץ היה צריך להודיע ברבים, כי הוא נוטל לעצמו תיק חברתי. לנושא הבטחון יש לנו מספיק אנשים שיעשו את המלאכה. אבל לנושא המהפכה החברתית שיש ברצונו לקדם יש רק אדם אחד שיעשה זאת, וזה הוא בעצמו. שכן רק המהפכן עצמו יודע להבדיל בניואנסים הדקים של העשייה, בין האיכות לבין הכמות. ואז כמאמר חז"ל: עמיר פרץ היה "קונה עולמו בשעה אחת".


ידוע הוא כי כל שר רוצה להגדיל את תקציב משרדו. ואין אף שר הרוצה לקצץ בתקציבו. דוקא על רקע זה צריך היה עמיר פרץ להכריז כי הוא רוצה בתיק חברתי, כי משם יותר קל יהיה לו להציע קצוצים בתקציב הבטחון. זה לא מספיק להכריז כי אפשר  לקצץ בתקציב הבטחון כשני מיליארד שקל בשנה. והוא כמנהיג המפלגה, היה ביכולתו להפעיל לחץ על שר הבטחון שלו להסכים  -  כדי לבצע את המהפכה החברתית, שהמפלגה חרתה על דגלה.


כאשר החלה בנייתו של נמל אשדוד, הממשלה התייחסה אל העובדים שבנו את נמל אשדוד יחס מחפיר אל עובדים שברגע שהם יסיימו את בניית הנמל, הם ילכו הביתה. העובדים מצדם בקשו לראות בעמלם, שהם בונים לעצמם את מקום העבודה החדש שלהם. צריך לזכור כי אשדוד היתה אז כפר קטן, ועדין לא היו שם מקומות עבודה. ואז קם אדם פשוט שקראו לו יהושע פרץ, והנהיג את העובדים למרי נגד הממשלה.  ורק כאשר הוא החל לקצור פירות במאבקו, מזכיר ההסתדרות דאז, יצחק בן-אהרן, התייצב מאחוריו ונתן לו את כל הגיבוי. יהושע פרץ, אדם פשוט. נולד להנהיג. בהתאם ליכולות שלו לא היו לו יומרות, לתפקידים בומבסטיים. הוא הכיר את המגבלות שלו. חבל שעמיר פרץ לא הלך בדרכו.


אבל עמיר פרץ הלך עם הזרם הרדוד, שקבע כי ראש ממשלה חייב לעבור את כור ההיתוך של תפקיד שר-הבטחון. ומענין כאן להזכיר, כי מנהיגי מפ"ם האגדיים, מאיר יערי ויעקב חזן, הם אף פעם לא היו שרים מטעם מפלגתם. הם הסתפקו במנהיגות המפלגה, והכתיבו לשריהם בממשלה, כיצד להחליט ואיך להצביע. זה לא גרע מכבודם ואף לא מסמכותם של שני המנהיגים האלה. עמיר פרץ החליט כי להוסיף את התואר "שר-הבטחון" לרזומה שלו חשוב יותר מבצוע המהפכה החברתית. ועכשו הוא נאבק על תקציב הבטחון כמו ששר בטחון צריך לעשות.


פעם, לפני הרבה שנים, היה בצה"ל קורס קצינים לרס"רים. באותם ימים השכר של הנגדים הבכירים היה נמוך מאד, ולפני פרישה אפשרו לרס"רים לעבור קורס קצינים מזורז, כדי לאפשר להם לפרוש לפנסיה עם דרגת סרן או רב-סרן. בפועל, הנסיון הזה הראה, כי לא משנה איזה דרגה נושא האיש על כתפיו, בחשיבה שלו ובעשייה שלו הוא נשאר תמיד רס"ר. ואז החליטו שאת הבושה הזו צריך להעביר מן העולם. דרגות השכר לנגדים שונו, כך שכאשר הם יפרשו לגימלאות, שכרם יהיה שווה לדרגת רב-סרן.


התנהגותו הבלתי יציבה של עמיר פרץ בהתבטאויותיו כשר הבטחון, מצביעה על כך שהוא היה ונשאר איש של וועדי עובדים. רס"ר שנעשה שר-בטחון. להשכלה כללית יצויין כי עמיר פרץ השתחרר מן הצבא בדרגת סרן מחיל התחזוקה.